Zavrieť

Porady

mám nárok na dávku v nezamestnanosti?

Dobrý deň,
Na Porade som nový takže neviem či som správne zaradil tému. Potrebujem pomôcť a poradiť.


Pracoval som vo firme z ktorej som bol pre nadbytočnosť prepustený (kvôli kríze). Takže som od 1.3.2009 nezamestnaný. Podľa odpracovaných rokov mám nárok na podporu v nezamestnanosti, ale je tu jeden háčik.
Keď som sa bol registrovať na úrade práce, tak mi bolo povedané, že nárok nemám, pretože študujem na vysokej škole a to formu štúdia dennú-dištančno prezenčnú. V škole som vedený ako denný študent, preto že škola nemá externú formu štúdia. A podľa úradu práce teda nemám nárok ani na korunu, aj keď som poctivo pracoval a odvádzal všetky odvody. Určite nie som jediný s týmto problémom, je nás viac spolužiakov, ktorí zostali nezamestnaný.


Ja už nebývam s rodičmi a musím zaplatiť byt, elektriku a iné veci, a preto Vás chcem požiadať, aby ste sa vyjadrili k môjmu problému. Verím že existuje riešenie aj na takúto medzeru a nedokonalosť v zákone
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    radino50 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    Na Porade som nový takže neviem či som správne zaradil tému. Potrebujem pomôcť a poradiť.


    Pracoval som vo firme z ktorej som bol pre nadbytočnosť prepustený (kvôli kríze). Takže som od 1.3.2009 nezamestnaný. Podľa odpracovaných rokov mám nárok na podporu v nezamestnanosti, ale je tu jeden háčik.
    Keď som sa bol registrovať na úrade práce, tak mi bolo povedané, že nárok nemám, pretože študujem na vysokej škole a to formu štúdia dennú-dištančno prezenčnú. V škole som vedený ako denný študent, preto že škola nemá externú formu štúdia. A podľa úradu práce teda nemám nárok ani na korunu, aj keď som poctivo pracoval a odvádzal všetky odvody. Určite nie som jediný s týmto problémom, je nás viac spolužiakov, ktorí zostali nezamestnaný.


    Ja už nebývam s rodičmi a musím zaplatiť byt, elektriku a iné veci, a preto Vás chcem požiadať, aby ste sa vyjadrili k môjmu problému. Verím že existuje riešenie aj na takúto medzeru a nedokonalosť v zákone
    Ďakujem
    A koľko rokov si bol poistený v nezamestnanosti? Pretože nárok vzniká len vtedy, ak v posledných 4 rokoch si bol poistený aspoň 3 roky. A nesplňaš zrejme tú dlžku poistenia.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    radino50 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    Na Porade som nový takže neviem či som správne zaradil tému. Potrebujem pomôcť a poradiť.


    Pracoval som vo firme z ktorej som bol pre nadbytočnosť prepustený (kvôli kríze). Takže som od 1.3.2009 nezamestnaný. Podľa odpracovaných rokov mám nárok na podporu v nezamestnanosti, ale je tu jeden háčik.
    Keď som sa bol registrovať na úrade práce, tak mi bolo povedané, že nárok nemám, pretože študujem na vysokej škole a to formu štúdia dennú-dištančno prezenčnú. V škole som vedený ako denný študent, preto že škola nemá externú formu štúdia. A podľa úradu práce teda nemám nárok ani na korunu, aj keď som poctivo pracoval a odvádzal všetky odvody. Určite nie som jediný s týmto problémom, je nás viac spolužiakov, ktorí zostali nezamestnaný.


    Ja už nebývam s rodičmi a musím zaplatiť byt, elektriku a iné veci, a preto Vás chcem požiadať, aby ste sa vyjadrili k môjmu problému. Verím že existuje riešenie aj na takúto medzeru a nedokonalosť v zákone
    Ďakujem
    Problémom v tvojom prípade nebude doba poistenia, ale skutočnosť, že si študentom denného štúdia. Doplň prosím svoj vek.

    v § 6 Zákona o službách zamestnanosti som nenašla obmedzenie, na základe ktorého študenta denného štúdia nemôžu zaradiť do evidencie uchádzačov. Je to možno špecifický prípad, lebo študent denného štúdia obyčajne nesplňa podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti a platitelom zdr.poistného je za neho štát.

    Ak máš viac ako 25 rokov, informuj sa na dávku v hmotnej núdzi.

    § 6
    Uchádzač o zamestnanie


    Uchádzač o zamestnanie

    (1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

    (2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len "evidencia uchádzačov o zamestnanie") a ktorý

    a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
    b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
    c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
    d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.


    Ak by ťa zaevidovali ako uchádzača o zamestnanie a úrad práce by ti ponúkol vhodnú prácu zodpovedajúcu tvojej kvalifikácii, vedel by si sklbiť dennú formu štúdia a zamestnanie ?

    radino50 je offline (nepripojený) radino50

    radino50
    Bol som zamestnaný 4 roky takže dĺžku spĺňam. Problém je že som vedený ako denný študent, ale študujem ako externý.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    radino50 Pozri príspevok
    Bol som zamestnaný 4 roky takže dĺžku spĺňam. Problém je že som vedený ako denný študent, ale študujem ako externý.
    Vieš, na dvoch stoličkách sa naraz sedieť nedá - buď si študent denného štúdia a využívaš štatút študenta a s tým spojené výhody, alebo si externista, platíš si štúdium sám ...
    Koľko máš rokov ?

    radino50 je offline (nepripojený) radino50

    radino50
    Prepáčte za neskorú odpoveď ale môžem odpovedať len každých 30 minút ako nový člen. mám 23 a škola sama zrušila externé tak som musel prejsť na dištančno prezenčnú formu, do školy chodím len v sobotu ako normálny externí študenti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    radino50 Pozri príspevok
    Prepáčte za neskorú odpoveď ale môžem odpovedať len každých 30 minút ako nový člen. mám 23 a škola sama zrušila externé tak som musel prejsť na dištančno prezenčnú formu, do školy chodím len v sobotu ako normálny externí študenti.
    Pokial si študentom denného štúdia, rodičia majú na teba nárok na daňový bonus a prídavok na dieťa. Práve preto som písala o výhodách štatútu študenta ...
    Ak by si mal viac ako 25 rokov, máš nárok na dávku v hmotnej núdzi

    radino50 je offline (nepripojený) radino50

    radino50
    Moji rodičia na mňa nič nepoberali lebo som bol zamestnaný.Mohli by spätne požiadať o prídavky i bonus aj ked som bol zamestaný? Mohol by som požiadať o vrátenie dane, alebo niečo? poistné i dane som platil zo mzdy aj ked som vedený ako denný. A ked ešte nemám 25 rokov bývam s priateľkou mám na niečo nárok alebo mohla by ona poberať daňový bonus a príspevok na dieťa (na mňa)?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    danovy bonus nmozu poberat iba rodicia

    je jedno, ze si bol zamestnany, ako za studenta denneho studia nan mali nanrok

    minimalne za rok 2008 este stihnu uploatnit si ho, ak podaju danove priznanie

    priatelka na teba nemoze poberat ani pridavky ani danovy bonus, to sa muis vysporiadat s rodicmi

    mysli, ze rodinne pridavky si mozes ako dospely uplatnit sam na socialnej pistovni, daju sa vsak vybavit iba 1/2 roka dozadu

    radino50 je offline (nepripojený) radino50

    radino50
    Ďakujem za pomoc, pokúsim sa vybaviť si tie prídavky a možno stihneme aj to daňové priznanie, prajem pekný večer

    leozka je offline (nepripojený) leozka

    Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac leozka
    Ahojte.Od 1.4 som nezamestnaná z organiz.dôvodov.Pracovala som tam 1 rok, takže za toto obdobie mám zaplat. poistenie v nezamestnanosti.Na ÚP mi povedali, že nemám nárok na podporu.Pred nástupom do zamestnaniasom bola od sept.2007 -13.3 2008 evidovaná na ÚP, ale na podporu som nemala nárok, pretože od r.2003-3/2007 som bola na rodičovskej dovolenke, takže som nemala platené poistenie v nezamestnanosti.Chcem sa spýtať, či je možné zaplatiť spätne za 2 roky poistenie v nezamestnanosti a či by mi potom uznali nárok na podporu.Niekde som čítala, že až do roku 2006 platila soc. poisť. osobám na rod. dovol. pois. v nezamestnanosti? Poradíte mi prosím?Ďakujem pekne

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    leozka Pozri príspevok
    Ahojte.Od 1.4 som nezamestnaná z organiz.dôvodov.Pracovala som tam 1 rok, takže za toto obdobie mám zaplat. poistenie v nezamestnanosti.Na ÚP mi povedali, že nemám nárok na podporu.Pred nástupom do zamestnaniasom bola od sept.2007 -13.3 2008 evidovaná na ÚP, ale na podporu som nemala nárok, pretože od r.2003-3/2007 som bola na rodičovskej dovolenke, takže som nemala platené poistenie v nezamestnanosti.Chcem sa spýtať, či je možné zaplatiť spätne za 2 roky poistenie v nezamestnanosti a či by mi potom uznali nárok na podporu.Niekde som čítala, že až do roku 2006 platila soc. poisť. osobám na rod. dovol. pois. v nezamestnanosti? Poradíte mi prosím?Ďakujem pekne
    Poistenie v nezamestnanosti sa nedá doplatiť spätne.

    Odpoveď máš aj tu :

    http://www.porada.sk/998303-post6.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.