Zavrieť

Porady

Mamografia - ano ci nie?

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Zadavam tuto temu, lebo ma zaujimaju vase nazory na toto vysetrenie. Odporucam aj zadat do google: riziko mamografie a precitat si clanky na prvej strane. Mna presvedcili natolko, ze na tioto vysetrenie nikdy nepojdem.

Sedliacky rozum mi vravi, ze na zvyseny vyskyt rakoviny prsnika moze mat vplyv aj toto vysetrenie.

Nechem opakovat clanky, tak iba strucne - radiacia je 1000x vacsia nez pri normalnom RTG.
- prsnikove tkanivo je velmi citlive / zvlast na radiaciu a stlacanie/
- stlacenim mozu popraskat cievky a rozniest rakovinu do okoliteho tkaniva
- casto sa stane, ze po negativnom vysetreni, za par tyzdnov, ci mesiacov sa objavi rakovina / vplyvom stlacenia - narusenia ohraniceneho a nie nebezpecneho nadoru, radiacie
- nador, ktory mamograf zachyti v tom case uz rastie prinajmenej 8 rokov
- mamograf identifikuje nadory, ktore nemetastazuju a clovek by mohol s nimi aj zomriet, ale takto zomrie na nasledky liecby

atd, atd.

Ja osobne som na mamografe este nebola - ked som mala ist , natrafila som na tieto clanky a tak som cuvla - a som rozhodnuta ani neist. Ak bude treba, volim radsej sono alebo MR, alebo je neico nove , na zaklade teploty nadoru - termo.... nieco.

Aky je vas nazor? Skusenost?
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Zimama Pozri príspevok
Ja som bola na mamografii už asi 3x v rámci preventívy, a nikdy som nezapochybovala, či ísť alebo nie - až táto téma ma trocha zneistila, ale šla som...
Čo ma ale mätie - moja gynekologička mi vždy dá aj výsledky z minulého vyšetrenia, keď sa idem objednať, a keď som si ich teraz porovnávala s tohtoročnými výsledkami, tak nebyť iného mena lekára, myslela by som si, že je to okopírovaný výsledok z r. 2009, ešte aj kontrolu mi tam napísali že rok 2011, čo tak poctivo opisovali, lebo teraz tam už mal byť rok 2013 - nemáte niekto podobné skúsenosti? Nechce sa mi veriť, že by aj ten istý lekár napísal dve správy úplne rovnako - akým slovom končí riadok na jednej správe, takým končí aj na druhej... nepáči sa mi to, chcem to spomenúť aj mojej gynekologičke, keď k nej pôjdem s tými výsledkami (možno už zajtra...).
Odkedy sa píšu lekárske správy cez počítač, všetko je tam uložené. Ak si bola na tom istom pracovisku, pod tvojim menom tam taká správa bola, len ju nanovo vytlačili. Občas sa s tým udejú čudné veci, treba si to kontrolovať.
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Kvaka Pozri príspevok
Odkedy sa píšu lekárske správy cez počítač, všetko je tam uložené. Ak si bola na tom istom pracovisku, pod tvojim menom tam taká správa bola, len ju nanovo vytlačili. Občas sa s tým udejú čudné veci, treba si to kontrolovať.
Hej, stále chodím na to isté miesto - a čo by som s tým teda mala urobiť? Jednoducho sa mi to nepáči, takto si zľahčovať robotu. Ako im mám potom veriť, že je to naozaj "bpn" (bez pozitívneho nálezu) ?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Zimama Pozri príspevok
Hej, stále chodím na to isté miesto - a čo by som s tým teda mala urobiť? Jednoducho sa mi to nepáči, takto si zľahčovať robotu. Ako im mám potom veriť, že je to naozaj "bpn" (bez pozitívneho nálezu) ?
Myslím, že keby si mala niečo nové v náleze, tak by to tam dopísali. Takto, keďže sa nič nezmenilo, napísali rovnako.
1 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

No... pevne verím, že máš pravdu...!
0 0
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

No, s doktorkou sme sa zhodli s Kvakiným názorom , že si to asi zjednodušili opísaním starého nálezu, ale aj pri kopírovaní treba rozmýšľať - aspoň ten rok ďalšej kontroly mohli zmeniť na 2013...

Čo ma ale dorazilo viac, je toto:
http://www.porada.sk/1679079-post20154.html
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
Prečítala som celú diskusiu a trochu som zneistela, doteraz som vôbec nerozmýšľala, či je mamografia škodlivá a ako veľmi.
Ja mám 57 r. a už vyše 20 rokov chodím pravidelne na preventívne prehliadky, po 40-ke aj na mamograf každé 2 roky. Pred 2 rokmi mi zistili rakovinu v počiatočnom štádiu, operácia,CHT,RT, zatiaľ žiadne problémy - chcem tým povedať, že keby som nechodila na preventívne prehliadky, ktovie, ako by som dopadla............... Asi tak.
2 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Kvaka Pozri príspevok
Odkedy sa píšu lekárske správy cez počítač, všetko je tam uložené. Ak si bola na tom istom pracovisku, pod tvojim menom tam taká správa bola, len ju nanovo vytlačili. Občas sa s tým udejú čudné veci, treba si to kontrolovať.
V počítači majú uložené rôzne varianty nálezov. Nevypisuje tam všetko ako na stroji, len klikne na vhodnú možnosť a hotovo. Ďalšia pacientka s rovnakým nálezom dostane ten istý text so svojimi nacionálami
Naposledy upravil Silvernola : 09.03.11 at 15:30
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Silvernola Pozri príspevok
V počítači majú uložené rôzne varianty nálezov. Nevypisuje tam všetko ako na stroji, len klikne na vhodnú možnosť a hotovo. Ďalšia pacientka s rovnakým nálezom dostane ten istý text ss svojimi nacionálami
Horšie je, ak pacientovi mužovi napíšu nález pacientky ženy, kliknú omylom a už má pacient muž nález, že má prsné žľazy v poriadku.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kvaka Pozri príspevok
Horšie je, ak pacientovi mužovi napíšu nález pacientky ženy, kliknú omylom a už má pacient muž nález, že má prsné žľazy v poriadku.
Na tom by nebolo nič zvláštne, veď aj muži majú prsné žľazy a aj na nich teda môžu byť nedajbože novotvary.
0 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

Tweety Pozri príspevok
Na tom by nebolo nič zvláštne, veď aj muži majú prsné žľazy a aj na nich teda môžu byť nedajbože novotvary.
... presne tak, len u mužov je priebeh agresívnejší.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

presla som celu temu.
veru ,mam chrobaka v hlave.
vcera som bola u zenskeho koli roznym odberom pre umele oplodnenie a tak som mu spomenula aj moje bolesti prsnikov.
poslal ma na sono ale i na mamo.
mam len 33 rokov,neviem ci na mamo ist ,hlavne sa bojim,ci to boli.
inak mi je v podstate jedno ci to ozaruje-ved aj sono ozaruje,hlavne ze to odhali zavadu.bojim sa len bolesti...
aky je to asi pocit?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Mamo by sa malo robiť po cykle, pred cyklom sú prsníky citlivejšie. Je to nepríjemný tlak na prsia, ale sú aj horšie vyšetrenia.
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Rozalka Pozri príspevok
Mamo by sa malo robiť po cykle, pred cyklom sú prsníky citlivejšie. Je to nepríjemný tlak na prsia, ale sú aj horšie vyšetrenia.
... a trvá to len chvíľku, čo si myslím, stojí za ten pocit istoty
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
PS: pred mamografickým vyšetrením žiadne spreje pod pazuchu!
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

neodporúča sa ani telové mlieko, žiadne sticky, resp. guličky proti poteniu ...
Naposledy upravil Zdenka 0705 : 16.04.11 at 09:19
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
mamo pred 40 tkou nema takmer ziadny vyznam. Sono je presnejsie. Ja by som sla na mamo, az by sono ukazalo daco podozrive. A ked sa ide obcas, neskodi ani to rtg ziarenie, ale ten tlak na prsne zlazy, lebo ak je tam nadorcek, tak ho rozprskne do okolia a mozno ohraniceny nador, co by nikdy nerobil problemy, zacne sa sirit do okolia a bujniet. Ja viem, ze vacsina mate iny nazor, ale toto je moj a na mamo som nikdy nebola, ani nepojdem, aj ked som uz pozvank mala. Pre mna je mamo zdraviu skodlive.
0 0
6791zuza 6791zuza

6791zuza je offline (nepripojený) 6791zuza

bola som nedávno na mamografe,mám podozrenie na ca prsníka,vtedy som ani nerozmýšlala o škodlivosti
mamografie,len som to chcela mat za sebou a vediet výsledok,toto čaká každá žena,ktorá je sklúčená od strachu pred tým,a čím viac sa prsník stlačí,žiarenie je menej škodlivejšie,predtým som počúvala aké je to bolestivé a nepríjemné,no osobne ten pocit nemám,nič v porovnaní so strachom z choroby,naopak si myslím,že ženy ktoré toto vyšetrenie odmietajú ,hazardujú so svojím životom,a taký nádor,ktorý rastie už 8 rokov ,a je maličký,sono nikdy neodhalí,budeme čakat až ho odhalí za 20 rokov a v tele plno metastáz,možno táto dávka rtg žiarenia námpráve život zachráni..
1 0
marianased marianased

marianased je offline (nepripojený) marianased

osky Pozri príspevok
presla som celu temu.
veru ,mam chrobaka v hlave.
vcera som bola u zenskeho koli roznym odberom pre umele oplodnenie a tak som mu spomenula aj moje bolesti prsnikov.
poslal ma na sono ale i na mamo.
mam len 33 rokov,neviem ci na mamo ist ,hlavne sa bojim,ci to boli.
inak mi je v podstate jedno ci to ozaruje-ved aj sono ozaruje,hlavne ze to odhali zavadu.bojim sa len bolesti...
aky je to asi pocit?
Mám 61 rokov,na mamografiu chodím pravidelne od 48 rokov-každý druhý rok-idem i teraz v máji.Myslím si,že veľa záleží na prevencii,a aký je to pocit? Ako každé vyšetrenie-každý ho znáša inak,toto vyšetrenie nepokladám za bolestivé,nepríjemné,ťažké a pod.Jedine čakanie na výsledok je nervózne-či to bude OK.Sú oveľa horšie vyšetrenia ako je toto,len na mamo choďte,držím palce!!
1 0
lienkam lienkam

lienkam je offline (nepripojený) lienkam

mamografia? to urcite nie...je to velmi skodlive
0 0
gardenia gardenia

gardenia je offline (nepripojený) gardenia

znamenie Býk, mám rada pokoj, neznášam ľudí, ktorí nevedia, čo so sebou ...viac
lienkam Pozri príspevok
mamografia? to urcite nie...je to velmi skodlive
Áno? Ako to vieš? Keď budeš umierať od strachu, či nemáš rakovinu, potom napíš.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať