Zavrieť

Porady

80% paušál spotreby PHM

Ahojte, prosim o nazor k §19,2,l,bod 3. Zakona o dani z prijmov platny od 1.3.2009, ktory znie takto:
"Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne, ".

Otazka :
1/ ked si neurobim knihu jazd a mam preukazane nakupeny benzin vo vyske 100 litrov, ale na zaklade spotreby z Tech.Pr. a rozdielu konecneho a pociatocneho stavu tachometra by som mal minut len 90 litrov, tak 10 litrov mam nadspotrebu a z tych 90 litrov si uplatnim 80% ???.. t.j. celkove moje danove vydavky na PHM su 72 litrov ?

2/ Alebo mozem 80% pocitat uz hned z tych 100 litrov a danovo si uplatnit 80litrov...?

Dakujem

M.
Usporiadat
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

martinez Pozri príspevok
Ahojte, prosim o nazor k §19,2,l,bod 3. Zakona o dani z prijmov platny od 1.3.2009, ktory znie takto:
"Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne, ".

Otazka :
1/ ked si neurobim knihu jazd a mam preukazane nakupeny benzin vo vyske 100 litrov, ale na zaklade spotreby z Tech.Pr. a rozdielu konecneho a pociatocneho stavu tachometra by som mal minut len 90 litrov, tak 10 litrov mam nadspotrebu a z tych 90 litrov si uplatnim 80% ???.. t.j. celkove moje danove vydavky na PHM su 72 litrov ?

2/ Alebo mozem 80% pocitat uz hned z tych 100 litrov a danovo si uplatnit 80litrov...?

Dakujem

M.
Počítaš 80% z celkových skutočne spotrebovaných PHL. Prepočet nadspotreby je už druhá vec..... takže podľa mňa bod 1/. bod 2/
Naposledy upravil Orsz : 11.04.09 at 19:36
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

Orsz Pozri príspevok
Počítaš 80% z celkových skutočne spotrebovaných PHL. Prepočet nadspotreby je už druhá vec..... takže podľa mňa bod 1/.
Ak som dobre pochopil, tak skutočne spotrebovaných bolo 100l (i keď podľa spotreby v TP by malo byť menej). Nemyslel si teda, že podľa Teba bod 2/?
0 0
martinez martinez

martinez je offline (nepripojený) martinez

Dakujem za nazor, no moc sa mi nepozdava....

Ak je nadspotreba jedna vec a pausal druha vec, tak ako mam postupovat ?

1/ Ak by som bral cisto 80% z nakupeneho benzinu a nebral ohlad na nadspotrebu podla bodu 1 toho isteho pismena, tak si poberiem bloky od kamaratov, nahadzem tam tisice litrov benzinu a vypocitam danovych 80%

2/ Alebo si vypocitam danovych 80% a tie porovnam so spotrebou vypocitanou podla technickeho preukazu... a ak je tych 80% viac ako spotreba podla TP, tak sa musim ustrihnut na spotrebu podla TP...

3/ Alebo najskor si odstrihnem nadspotrebu podla TP a potom z takto ziskanej sumy pocitam 80% ?

co je spravne ? bod 1? 2 ?3 ?
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Výklad k uplatňovaniu výdavkov (nákladov) na spotrebované PHL, uvedený v eNoviny - informačný servis:

Používať paušál do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Táto možnosť spočíva v zavedení preukazovania spotreby PHL paušálom, pričom daňovník je povinný vychádzať z počtu najazdených kilometrov, ktoré zistí zo stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Pri tomto spôsobe preukazovania spotreby PHL ide o podstatné zjednodušenie preukazovania týchto výdavkov na účely zákona o dani z príjmov smerované hlavne na fyzické osoby – podnikateľov a menšie obchodné spoločnosti. Pri tomto spôsobe preukazovania výdavkov na spotrebu PHL nie je potrebné viesť knihu jázd a tým ani vykonávať zložitý prepočet spotreby PHL podľa údajov uvádzaných v technickom preukaze.

Daňovník, právnická osoba alebo fyzická osoba si môže sám určiť, ako bude uplatňovať preukázateľne vynaložené daňové výdavky na spotrebované PHL, t.j. vyberie si jeden z možných spôsobov ustanovených v prvom až treťom bode.
0 0
OlgaM OlgaM

OlgaM je offline (nepripojený) OlgaM

Ahojte, chcem sa opýtať,SZČO je plátca DPH a pri uplatňovaní paušálu 80 % PHM neviem ako je to s odpočtom DPH ?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Zákon o DPH nebol ustanovením o 80% "paušále"dotknutý, DPH si uplatňuješ podľa dokladu.
1 0
alexis alexis

alexis je offline (nepripojený) alexis

Ahoj poradaci,

chcem sa spytat, ako to vlastne plati, ked auto nemame v majetku. Mozeme si uplatnovat tiez 80% z blokov, alebo robime ako teraz prepocet spotrebovanej PHM a opotrebenie. neviem najst predpis ako to je po novom v euro. Poradte prosim, diky.
0 0
japis japis

japis je offline (nepripojený) japis

zdravim, nie je mi jasne ci tento 80% pausal moze vyuzit napr aj SZCO, ktory ma auto zaradene do firmy, ale pouziva ho aj na sukromne cesty (cesta z bydliska na pracovisko v blízkom meste a spat- co je nedanový náklad) a ktorý musel doteraz sledovat km na fi a sukromne jazdy a v zodpovedajucom podiele aj prepocitat na konci roka ostatné výdavky na automobil. Alebo ci je uz v tych 20% zohladnený aj predpokladaný podiel súkromných jazd a pripadne prekrocenie normovanej spotreby PHM. Alebo SZČO zacne klamat a tvrdit, ze auto pouziva iba na podnikanie, ved knihu jazd nebude musiet robit a nik ho tak neusvedci, ze sa denne vozi do prace a nie je to SC.
Rada si precitam Vase nazory na tento problem, lebo sa obavam, ze zbytocne som sa tesila, ze konecne mi ubudnu pracne prepocty z lajdackych evidencii mojich zakaznikov a pouzijem pausal. Kedze ale vascina pouziva auto aj sukromne, tak neviem ci si ulahcim.
0 0
OlgaM OlgaM

OlgaM je offline (nepripojený) OlgaM

Tak dobre chápem - mám bočky na PH uplatnim DPH z celej sumy a dám do nákladov 80 % z ceny bez DPH???
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

OlgaM Pozri príspevok
Tak dobre chápem - mám bočky na PH uplatnim DPH z celej sumy a dám do nákladov 80 % z ceny bez DPH???
Zatiaľ je to takto, ale keď som sa bavila o tom s daňovým poradcom, povedal mi, že bude aj o tomto usmernenie .... a je možné, že sa to bude vyčleňovať aj z DPH - no uvidíme.
0 0
SAIVI SAIVI

SAIVI je offline (nepripojený) SAIVI

http://www.enoviny.sk/?sekcia=3&urov...559&odkial=EUD

Od 1.3.2009 bol upravený § 19 ods. 2 písm. l) tak, že od r. 2009 umožňuje daňovníkovi pri preukazovaní výdavkov na spotrebované pohonné látky výber jedného z 3 spôsobov uplatňovania výdavkov na PHL, pričom daňovník sám má možnosť rozhodnúť sa pre jednu z uvedených možností nasledovne:

1. uplatňovať postup, ktorý zachováva súčasný stav - podľa ktorého daňovník uplatňuje výdavky na spotrebované pohonné látky:
* spotrebou uvedenou v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze,
* dokladom – certifikátom vydaným autorizovanou skúšobňou (strediskom, organizáciou), ktorá je oprávnená podľa osobitného predpisu vykonávať takéto činnosti (napr. Výskumný ústav dopravný Žilina, Slovdekra s.r.o. Bratislava, Exakta s.r.o. Košice),
* doplňujúcimi údajmi výrobcu, ktoré preukazujú inú spotrebu PHL (t.j. môže sa použiť aj postup podľa § 7 ods. 6 zákona o cestovných náhradách, na základe ktorého, ak technický preukaz cestného motorového vozidla údaje o spotrebe neobsahuje, pre výpočet sa použije spotreba podľa technického preukazu cestného motorového vozidla rovnakého typu, s rovnakým objemom valcov motora a s rovnakým druhom pohonnej látky).

Prípadná skutočná vyššia spotreba oproti spotrebe vypočítanej podľa údajov uvedených v technickom preukaze, resp. údajov uvádzaných výrobcom alebo certifikovanou skúšobňou, nie je uznaná za daňový výdavok,
2. preukazovať spotrebu PHL na základe dokladov o ich nákupe a systéme satelitného sledovania prevádzky vozidiel - od 1.3.2009 ide o novú možnosť preukazovania spotreby PHL výhodnú najmä pre väčšie spoločnosti – daňové subjekty s rozsiahlym vozovým parkom, založenú na presnom sledovaní evidencie jázd v členení na súkromné a služobné účely vrátane zdokumentovania spotreby PHL na základe vybavenia vozidla zariadením satelitného sledovania pohybu vozidla, evidencie jázd a spotreby PHL. Pri existencii takéhoto zariadenia všetky výdavky na spotrebované pohonné látky pri cestách na služobné účely sú v plnej výške (vrátane zdokumentovanej nadspotreby) uznaným daňovým výdavkom. Daňovník nie je povinný od r. 2009 vykonávať zložitý prepočet podľa predchádzajúceho ustanovenia a prepočítavať spotrebu na základe údajov uvedených v technickom preukaze, resp. v doklade – certifikáte vydanom štátnou skúšobňou alebo údajov výrobcu,
3. používať paušál do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Táto možnosť spočíva v zavedení preukazovania spotreby PHL paušálom, pričom daňovník je povinný vychádzať z počtu najazdených kilometrov, ktoré zistí zo stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne. Pri tomto spôsobe preukazovania spotreby PHL ide o podstatné zjednodušenie preukazovania týchto výdavkov na účely zákona o dani z príjmov smerované hlavne na fyzické osoby – podnikateľov a menšie obchodné spoločnosti. Pri tomto spôsobe preukazovania výdavkov na spotrebu PHL nie je potrebné viesť knihu jázd a tým ani vykonávať zložitý prepočet spotreby PHL podľa údajov uvádzaných v technickom preukaze.

Daňovník, právnická osoba alebo fyzická osoba si môže sám určiť, ako bude uplatňovať preukázateľne vynaložené daňové výdavky na spotrebované PHL, t.j. vyberie si jeden z možných spôsobov ustanovených v prvom až treťom bode.

V tejto súvislosti upozorňujeme, že postup zistenia spotreby podľa „Oznámenia MF SR č. 8029/2000-72 o spôsobe stanovenia výšky daňového výdavku na spotrebu pohonných látok motorového vozidla určeného na prepravu 10 a viac osôb, motorového vozidla určeného na nákladnú dopravu a motorového vozidla určeného na špeciálne použitie“, ktoré bolo uverejnené vo FS č. 12/2000, ostáva naďalej zachovaný.

Podľa tohto oznámenia je možné postupovať pri určení spotreby PHL u tohto okruhu motorových vozidiel:

* motorové vozidlá určené na prepravu 10 a viac osôb (kód KP 34.10.3),
* motorové vozidlá určené na nákladnú dopravu (kód KP 34.10.4),
* motorové vozidlá určené na špeciálne použitie (kód KP 34.10.5), ktoré nemajú v technickom preukaze uvedenú spotrebu pohonných látok, s výnimkou nákladných terénnych vozidiel.

Záznamy o spotrebe pohonných látok, tankovaných množstvách a čase, podmienkach prevádzky vozidla musí daňovník viesť tak, aby boli súhrne spracované za vykazované zdaňovacie obdobie, resp. 12 po sebe nasledujúcich mesiacov.
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

po všetkých debatách mi aj tak nie je jasné : ak som SZČO oplatí sa mi lepšie dávať si auto do podnikania a robiť cesťaky s náhradami kilom.

Ak som podnikateľ a "poriadne " si budem nakupovať benzín t.j.čerp. stanice + bločky od mojich kamarátov - budem si uplatňovať 80% dokáže mi vôbec niekto keď prevážam tovar že som nemohol minúť toľko PHM na počet km, ktoré som prešiel v danom mesiaci? Ako poznám slovenký národ má tam krásne pole pôsobnosti. Ďakujem za názor.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Aldan Pozri príspevok
po všetkých debatách mi aj tak nie je jasné : ak som SZČO oplatí sa mi lepšie dávať si auto do podnikania a robiť cesťaky s náhradami kilom.

Ak som podnikateľ a "poriadne " si budem nakupovať benzín t.j.čerp. stanice + bločky od mojich kamarátov - budem si uplatňovať 80% dokáže mi vôbec niekto keď prevážam tovar že som nemohol minúť toľko PHM na počet km, ktoré som prešiel v danom mesiaci? Ako poznám slovenký národ má tam krásne pole pôsobnosti. Ďakujem za názor.
Nie vždy sa dá klamať tak, aby ti na to neprišli. Musíš uvádzať počiatočný a konečný stav tachometra. Nie som vodič, ale neuvádza sa stav tachometra aj pri servisných prehliadkach ?
0 0
Aldan Aldan

Aldan je offline (nepripojený) Aldan

sú servisy a servisy - takže ak chceš sa neuvádza stav tachometra
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Pekný deň,

chcela by som sa opýtať, či náhodou neviete poradiť ,ak firma vlastní viac MV a strojov- dá sa kombinovať uplatňovanie za PHM ? - napr. 1 MV 80% a ostatné kniha jázd ?

ďakujem
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Podľa mňa ano, nikde sa neuvádza, že keď sa rozhodnem pre jeden zo spôsobov uplatňovania výdavkov na PHM, musím týmto spôsobom uplatňovať výdavky na PHM pri všetkých MV, ktoré mám v majetku. Uvádza sa len, že uplatňovať výdavky na PHM sa musí za každé MV zvlášť.
0 0
alderonka alderonka

alderonka je offline (nepripojený) alderonka

Ahojte,
prešla som si túto tému a akosi sa pozabudlo na vplyv tohto paušálu na DPH.
Práve som dovolala s jedným daňovákom a ten mi tvrdí, že táto možnosť je zatiaľ len pre neplatcov DPH, nakoľko zatiaľ nevyšlo žiadne usmernenie k uplatňovaniu DPH. Čiže ak si chceš nárokovať na DPH z poh.hmôt, musíš viesť aj riadnu evidenciu jázd.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Pozri v tejto téme http://www.porada.sk/t105286-zruseni...jazd-ale.htmlk, je to tam riešené a nájdeš tam aj odpoveď z DRSR.
0 0
Petosev Petosev

Petosev je offline (nepripojený) Petosev

Práca šľachtí, ale neprospieva zdraviu. No i tak ma baví. ...viac
alderonka Pozri príspevok
Ahojte,
prešla som si túto tému a akosi sa pozabudlo na vplyv tohto paušálu na DPH.
Práve som dovolala s jedným daňovákom a ten mi tvrdí, že táto možnosť je zatiaľ len pre neplatcov DPH, nakoľko zatiaľ nevyšlo žiadne usmernenie k uplatňovaniu DPH. Čiže ak si chceš nárokovať na DPH z poh.hmôt, musíš viesť aj riadnu evidenciu jázd.
Pokiaľ budeš, Alderonka, viesť riadnu evidenciu pre účely DPH, v súlade s § 70 platného zákona o DPH, i napriek tomu, že pre účely dane z príjmov využiješ nové ustanovenie, t.j. budeš si uplatňovať 80% paušálne výdavky z celkového objemu nakúpených a spotrebovaných PHM, v platných cenách, môžeš si odpočítať DPH pri nákupe PHM v pomere zodpovedajúcom použitiu na účely dodaní tovarov a služieb s daňou, t.j. v pomere zodpovedajúcom podnikaniu.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte chcela by som sa spýtať či nemá niekto skúsenosti s tým že . mám klienta ktorý má nákladnú dopravu doteraz jazdil a riadne som mu podla kilometrov dávala do nákladov spotrebu PHM. Lenže teraz napr. stojí pod bágrom a robí na hodinu, ale vyváža hlinu kúsok od stavby je tam celý den a spotreba PHM tam je tak isto,podla čoho mám dať spotrebu PHM? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať