Zavrieť

Porady

dph-PHM

Ahojte,

jedna moja známa mi teraz oznámila, že dph nemôžem odpočítať z bloku za PHM, pretože to auto nie je firemné ale súkromné. To auto sa používa na podnikanie. Podnikateľ s ním chodí na služobné cesty do zahraničia. Ja si myslím, že ak natankuje aby mohol ísť na služobnú cestu, tak je to v súvislosti s jeho podnikaním. Doteraz som robila takto:
Kniha jázd - spotreba PHM + základná nahrada za KM
Peň.denník - materiál /PHM
Evidencia DPH - odpočet dph z PHM

Mohol by mi na toto niekto skúsenejší reagovať či to robím správne alebo predsa len nie?
Vraj jej to povedali na daňovom úrade
Ďakujem.
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
"Kniha jázd - Spotreba PHM" je v cene bez DPH?
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Rozalka Pozri príspevok
"Kniha jázd - Spotreba PHM" je v cene bez DPH?
Ak to bola otázka pre mňa, tak teraz som si to pozerala a ja zatial som do knihy jázd zadávala cenu za liter z dokladu a tam nie je rozpísaný dph, čiže cena za liter je vrátane dph.
Nie je to správne? Mám rozrátať na základ a dph aj cenu za liter a zadávať do knihy jázd bez dph?
A čo nákup PHM môžem odpočítať dph keď ide o vozidlo súkromné, ktoré sa používa na podnikanie? (To bolo moja prvá otázka)
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ak ide o vlastné motorové vozidlo nezahrnuté do majetku, potom neuplatňuješ odpočet DPH. V peňažnom denníku účtuješ podla §19 ods.2 písm e.

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Eva Póčová Pozri príspevok
Ak to bola otázka pre mňa, tak teraz som si to pozerala a ja zatial som do knihy jázd zadávala cenu za liter z dokladu a tam nie je rozpísaný dph, čiže cena za liter je vrátane dph.
Nie je to správne? Mám rozrátať na základ a dph aj cenu za liter a zadávať do knihy jázd bez dph?
A čo nákup PHM môžem odpočítať dph keď ide o vozidlo súkromné, ktoré sa používa na podnikanie? (To bolo moja prvá otázka)
Uplatňuješ si DPH a zároveň do výdavkov účtuješ cenu s DPH ... ????????
http://www.porada.sk/t79047-odpocet-...ezar-v-om.html
Naposledy upravil Rozalka : 19.04.09 at 07:57 Dôvod: doplnenie otáznika
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Pozri príspevok
Uplatňuješ si DPH a zároveň do výdavkov účtuješ cenu s DPH ...
http://www.porada.sk/t79047-odpocet-...ezar-v-om.html
Rozálka ďakujem za bod, teraz som na rozpakoch.
V tom linku je odkaz na stanovisko DR Trenčín (otázka v modrom) a nejako mi to nesedí. Veď oni odpovedali na iný prípad.
A ak si uplatňujem náhradu PHL za najazdené km, potom si nemôžem uplatniť aj bloček o nákupe PHL, do nákladov.
Jano

Zaujíma Vás, či máte nárok na odpočítanie dane pri kúpe PHL, ak ste vozidlo vyradili z majetku firmy do osobného vlatníctva
§49
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Pozri aj :
http://www.porada.sk/713475-post70.html
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
No ale z toho neviem aká bola otázka, teda na čo odpovedali.
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Prečítala som tu všetky prípevky čo ste tu pripojili a myslím si že to závisí len do kontrolóra a od toho ako to potom obhájim.

Pripojila som tu jeden názor od Milana Benku:
"1. možnosť.
Doklad o nákupe PHM máš na účel zdokladovania spotrebovaných PHM. Do daňových výdavkov si uplatníš spotrebované PHM (podľa spotreby v TP ) v cene bez dane a sadzbu základnej
náhrady .

2. možnosť.
Ak však máš doklad o PHM iba ako dôkaz o cene PHM, aplikuješ 283/2002 v plnom rozsahu a počítaš náhradu za PHM z ceny s
DPH
+ sadzbu základnej náhrady.

Oba postupy sú správne (podľa mňa) a daňová kontrola nemá čo neuznať.



Druhý prípspevok:
prešlo to. Diskusia k tomuto problému pri kontrole trvala cca 10 min. Záver: Obhájené.

Jednalo sa o dosť vysokú čiastku. Odpočet
DPH
bol robený pomerom využívania automobilu na súkromné a podnikateľské účely ( vyhodnocované mesačne )."

Nechcem to ešte raz rozvíjať, lebo to bolo dosť dlhé, ale ak sa mám podľa tých všetkých názorov rozhodnúť tak sa priznám, že nie je to jednoduché. Nerobím s DPH dlho.
Zatial som to odpočítala z bločkov, ktoré boli zaevidované aj do knihy jázd. (Teda len z PHM ktoré bolo natankované len na služobné cesty)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Prečítaj si pozornejšie názor Milana Benku. Ak si pri súkromnom aute uplatňuješ iba spotrebu PHM, bloček za PHM zaúčtuješ v peň. denníku v členení materiál + DPH.
Ty však v prvom príspevku píšeš, že si uplatňuješ aj sadzbu základnej náhrady, vtedy platí jeho odpoveď pod bodom 2. Bločky PHM sa neúčtujú v peňažnom denníku, celková náhrada sa účtuje interným dokladom. Bloček o nákupe PHM je iba dokladom o cene.
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ak to chápem dobre tvoj odpoveď, tak ak odpočítam dph z nákupu PHM tak spotrebu v knihe jázd počítam z ceny za liter bez dph a do PD bloček zaúčtujem materiál+dph - v tom prípade základnú náhradu nemôžem uplatniť?
A keď uplatním základnú náhradu za KM tak nemôžem odpočítať dph z nákupu PHM a do PD to zaúčtujem ako interný doklad/výdavok za spotrebu PHM (prepočítaný podľa TP-cena za liter s dph)
Pochopila som to, alebo sa ešte mám tochu trápiť svoj mozog? Ďakujem
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ešte stále sa trápim.
Doteraz som mala len prípad podnikateľ neplatiteľ + súkromné auto a účtujem takto:
kniha jázd - spotreba phm prepočítaný podľa TP (cena za liter s dph) + základná náhrada za KM / do PD bloček NOZD a na konci roka interný doklad VOZD -výdavok za spotrebu PHM podľa knihy jázd.
Takýto prípad mám teraz prvý krát, že podnikateľ platiteľ dph + súkromné auto. Teraz by som to účtovala takto:
-kniha jázd spotreba PHM prepočítaný podľa TP (cen za liter bez dph) + základná náhrada za KM / do PD bloček VOZD - materiál + odpočet dph / na konci roka závierkové operácie - interný doklad vyúčtovanie spotrebu phm podľa knihy jázd.
Nie je to správne? Mohla by mi niekto napísať správny postup prosím? veľmi pekne ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Eva Póčová Pozri príspevok
Ešte stále sa trápim.
Doteraz som mala len prípad podnikateľ neplatiteľ + súkromné auto a účtujem takto:
kniha jázd - spotreba phm prepočítaný podľa TP (cena za liter s dph) + základná náhrada za KM / do PD bloček NOZD a na konci roka interný doklad VOZD -výdavok za spotrebu PHM podľa knihy jázd.
Takýto prípad mám teraz prvý krát, že podnikateľ platiteľ dph + súkromné auto. Teraz by som to účtovala takto:
-kniha jázd spotreba PHM prepočítaný podľa TP (cen za liter bez dph) + základná náhrada za KM / do PD bloček VOZD - materiál + odpočet dph / na konci roka závierkové operácie - interný doklad vyúčtovanie spotrebu phm podľa knihy jázd.
Nie je to správne? Mohla by mi niekto napísať správny postup prosím? veľmi pekne ďakujem.
Bločky PHM pri aute nezaradenom do majetku daňovníka - ak si uplatňuješ aj sadzbu základnej náhrady - neúčtuješ v peňažnom denníku.
Na PORADe je niekoľko tém, v ktorých sa rozoberala možnosť odpočtu DPH z PHM aj v prípade, ak auto nie je zahrnuté v majetku daňovníka. Ak sa rozhodneš pre odpočítavanie DPH z bločkov PHM, zahrnieš ich len do daňovej evidencie DPH.
Naposledy upravil veronikasad : 19.04.09 at 11:06
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Pozri napr. túto http://www.porada.sk/t79047-p3-odpoc...tml#post717490
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Ďakujem aj tento príspevok som si prečítala a čím viac si čítam tým som viacej domotaná.
-Takže kniha jázd - spotreba phm prepočítaná podľa TP (cena za liter bez dph) + základná náhrada za KM
-Na konci roka interným dokladom (uzávierková operácia) vyúčtujem spotrebu phm podľa knihy jázd.
- bloky o nákupe PHM zaevidujem len do evidencie dph (odpočet)
a tie bloky sa v PD vôbec neobjavujú?
Ak ešte to stále nechápem, tak potom už neviem čo mám robiť.
Ďakujem vám za Vašu ochotu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Evka, opakovanie je matkou múdrosti, takže do tretice :

Bločky PHM pri aute nezaradenom do majetku daňovníka - ak si uplatňuješ aj sadzbu základnej náhrady - neúčtuješ v peňažnom denníku.
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Dobre to som už pochopila, a podľa toho som si to vyskúšala v programe "robím v alfe", vymazala som blok o nákupe phm z PD a zaevidovala som ho do evidencie dph bez čísla dokladu a spravila som kontrolu a nevyhodila mi ten blok, čiže je to už takto správne?
Viem, že som trocha nechápavá, ale nerobím s dph dlho a všetko čo viem som sa naučila úplne sama väčinou z odb.literatúry "poradca". Takže ďakujem
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Prosím Vás
mohla by mi niekto napísať presný postup od začiatku až do konca ako to mám správne zaúčtovať?
Ide o to aby som mohla odpočítať DPH.
Veľmi pekne Vám ďakujem
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Ak nemáte v majetku auto, do čoho chcete nalievať benzín alebo naftu?
treba si oddeliť firmu a majiteľa auta od seba aj keď sú to niekedy tie isté osoby.
auto čo nie je v majetku- len cesťák v ktorom je základná sadzba za vozidlo + priemerná spotreba podľa technického preukazu, žiadne bloky, žiadna kniha jázd nikoho nezaujíma či jazdí s úsporou 5 l/100km alebo s nadspotrebou 50l/100 km je to vec majiteľa akú ťažkú má nohu
auto je v majetku - kniha jázd, sledovanie spotreby , nadspotreby, odjazdených kilometrov, a potom sa môže uplatniť dph
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Eva Póčová Pozri príspevok
Dobre to som už pochopila, a podľa toho som si to vyskúšala v programe "robím v alfe", vymazala som blok o nákupe phm z PD a zaevidovala som ho do evidencie dph bez čísla dokladu a spravila som kontrolu a nevyhodila mi ten blok, čiže je to už takto správne?
Viem, že som trocha nechápavá, ale nerobím s dph dlho a všetko čo viem som sa naučila úplne sama väčinou z odb.literatúry "poradca". Takže ďakujem
V poradcovi č.5-6/2008 na str. 464. v judikatúre C33/03 je písané o podobnom probléme. Neviem či si to čítala. Doporučujem prečítať.
Naposledy upravil marjankaj : 19.04.09 at 16:02
0 0
Eva Póčová Eva Póčová

Eva Póčová je offline (nepripojený) Eva Póčová

Asi táto téma je dosť problémová, aj tu na porade je veľa názorov či je možné alebo nie je možné odpočítať dph pri použití vozidla nezaradeného do OM. Čítala som aj poradcu 5-6 judikatúru, ale predsa som nedostala konkrétnu jednoznačnú odpoveď. A takto asi bude aj pri náhodnej daň.kontrole, bude to závisieť od kontrolóra, či to uzná alebo nie.
Asi by som to auto mala zaevidovať do majetku firmy. Môžem aj s 0-ovou obstarávacou hodnotou?
Ale potom ak ho predá bude to pre podnikateľa zdaniteľný príjem? Ak to dobre viem tak až 5 rokov po jeho vyradení z OM.
Musím sa na toto ešte dobre pospať lebo už mi dymí mozog.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať