Zavrieť

Porady

Osie hniezdo - ako mu zabrániť

Dnes som spozoroval zvýšený výskyt ôs v jednom kúte pri humne, poniže strechy. Pôjd je voľný, žiadne izolácie, iba krov a škridla, samozrejme množstvo špár kade sa môže hmyz (keby len ten) dostať dovnútra.
Vyšiel som na pôjd, tam to už riadne hučalo. Ale nespozoroval som žiadne miesto kam by sa osy už masovo pchali, takisto zvonku - všetko nasvedčuje tomu že zatiaľ sú to prieskumníci a hľadajú vhodné miesto na svoj developerský projekt. Existuje spôsob ako zabrániť osám vybudovať si hniezdo? Nejaká chémia, pachy, feromóny, neviem - poraďte. Ďakujem!
Usporiadat
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Ja by som na osy metlou ani ničím takým podobným neišiel, raz som kopal v záhrade a zakopol som do zemného hniezda, veru som netušil, že viem ešte tak dobre utekať, aj tak ma tri pichli do zátylku a hlavy. S pomsty som ich vypálil, lieh a zápalka. Takže postrek alebo hasiči.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Vlastne máš tiež pravdu. Insekticid vháňaný cez vletové diery poriadnym motorovým postrekovačom by iste tiež urobil svoje. Ide len o to aby to zabilo jednu alebo niekoľko prezimovaných oplodnených samíc, ak je to zloženina viacerých hniezd.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

No mňa pľuhy napokon aj tak dostali - vyrobili si tri veľké hniezda na rôznych miestach. Dve visiace klasické, jedno z špáre medzi murivom a trámom na pôjde. Jedno visiace som zlikvidoval Biolitom na osy. Absolútne funkčné a bezproblémové. Na ostatné sa ešte chystám.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ak je hniezdo dobre prístupné tak sa mi najlepšie osvedčilo večer v prítmí použiť "faklu" a obyčejný oheň. Osi sú v hniezde a zhoria spolu s ním. Navyše osi nie sú nočný hmyz a hlad noci im nesvedčí. Ešte nikdy ma pri tom nepoštípali...
0 0
denimama denimama

denimama je offline (nepripojený) denimama

Ahojte, tiez sme riesili problem s osami, hniezdo velkosti muzskej paste si vybudovali nedaleko nasho spalnoveho okna, co u nas sposobilo poplach, kvoli malym detom.
Velmi odporucam pripravok Super Champion O, stacilo aplikovat 1x a vsetky osy sa odstahovali! Stranka vyrobcu je 3w.adlenka.sk/vyrobky.htm , my sme si ho kupili v OD K..f...d.
0 0
Belec Belec

Belec je offline (nepripojený) Belec

wabi Pozri príspevok
Zasa niekto nemá čo robiť.
Niekoľko týždňov sa venovať zapchávaniu otvorov na osom hniezde...!
Asi by som skúsil ten prípravok na ničenie mravcov, ktorý nosia mravce královnej a všetci sa tak behom týždňa otrávia. Osvedčilo sa mi to, jedná sa o prípravok s medom v paste a vytláča sa a lepí na miesta kde prechádzajú. Rozožiera íim vnútornosti a napokon všetci zahynú. Treba to vyskúšať na osi. Sú to pomerne blízko príbuzné druhy hmyzu, len mravce stratili schopnosť lietať. Mohlo by to účinkovať aj na osi.
Ďalšou vecou je zabiť "královnu" - osu Alfa. Na jej miesto nastúpi osa Beta ako druhá v hierarchickom poradí. Osie hniezdo najčastejšie zakladá iba 1 oplodnená prezimujúca samička, ak sa táto zahubí, ostatné osi nedokážu klásť oplodnené vajíčka a tak kladú len vajíčka neoplodnené, z ktorých vylietajú iba samci - trúdi. Týto opúšťajú hniezdo a hladajú samicu vhodnú na spárenie - podotýkam nie obyčajnú osu ale špeciálne pripravenú vykŕmenú väčšiu ako ostatné ktorá je určená na prežitie zimy. Takto sa hniezdo oslabí a predčasne odumrie, pretože samci nepracujú a ostatné osi majú kratšiu životnosť a nevedia sa množiť.
Super nápad, teória ako hrom. Zničiť kráľovnú v suchom múriku, v mnohotisícovej kolónii, ktorá má centrum niekoľko metrov od miest výletu, dobre sa to číta. Ešte lepšie sa číta teória o otrávení ôs prípravkom na mravce, ktoré osy zožerú. Z pohľadu tvojho je to poriadne jednoduché (uvodzovky).
V mojom prípade osy zo suchého múrika vylietavali z otvorov medzi kameňmi v šírke tri - štyri metre, výške 1 meter - minimálne 20 otvorov. Po upchatí otvorov si vytvorili ďalšie a ďalšie otvory. Tak musíš neustále otvory upchávať, kým postupne neupcháš všetky potencionálne miesta výletov. Nezaujímal ich ani sirup, lebo v blízkosti pestujem levandulu a slivky - to je pre nich väčšia pochúťka - čiže zvysoka kašľú na chemické prípravky.
Len toľko na tvoju reakciu na môj príspevok.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Belec Pozri príspevok
Super nápad, teória ako hrom. Zničiť kráľovnú v suchom múriku, v mnohotisícovej kolónii, ktorá má centrum niekoľko metrov od miest výletu, dobre sa to číta. Ešte lepšie sa číta teória o otrávení ôs prípravkom na mravce, ktoré osy zožerú. Z pohľadu tvojho je to poriadne jednoduché (uvodzovky).
V mojom prípade osy zo suchého múrika vylietavali z otvorov medzi kameňmi v šírke tri - štyri metre, výške 1 meter - minimálne 20 otvorov. Po upchatí otvorov si vytvorili ďalšie a ďalšie otvory. Tak musíš neustále otvory upchávať, kým postupne neupcháš všetky potencionálne miesta výletov. Nezaujímal ich ani sirup, lebo v blízkosti pestujem levandulu a slivky - to je pre nich väčšia pochúťka - čiže zvysoka kašľú na chemické prípravky.
Len toľko na tvoju reakciu na môj príspevok.
Nuž nebol som tam pri múriku, len mi to viactýždňové upchávanie dier pripadalo nejako príliš komplikované a zdĺhavé a vždy sa prirodzene snažím najisť čo najjednoduchšie riešenie.
Ten prípravok na mravce je med s prídavkom látky ktorá láka hmyz navyše rozožiera pomaly vnútornosti.
Na osiach to nemám odskúšané, na mravcoch to funguje perfektne a príde mi to na odskúšanie jednoduchšie, než sa snažiť upchávať niekoľko týždňov výletové otvory. Tiež ten insekticíd púšťaný motorovým postrekovačom do otvorov dlhšiu dobu by som skúsil skôr, ale to je samozrejme každého názor, napokon z mojej strany to boli len dobre mienené návrhy, možno by naozaj nefungovali...
Fakt je tiež, že som zatiaľ mal našťastie osie hniezda na dostupných miestach a vlastne mi tie osi až tak nevadia. Mravce sú oveľa horšie.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Po troch pokusoch sa mi definitívne podarilo zlikvidovať jedno hniezdo na pôjde, kde boli osy zalezené v špárach - upchávať, upchávať, upchávať. Osy sa snažili hľadať si po upchatí jedného otvoru ďalšie náhradné, ale napokon som ich dostal.

Väčší problém mám na inom hniezde, ktoré je na inom mieste v dutom strope, kde je množstvo špár. Zapenil som PUR penou všetky miesta ktoré sa dali (jedná veľká tuba), ale teraz majú namiesto jedného hlavného nalietavacieho otvoru už dva nové. Možno sa na to vykašlem a počkám do zimy.

Dôležitý poznatok je, že je márne riešiť ich cez deň, nielen kvôli vlastnej bezpečnosti. V noci sú jednoducho všetky doma.

Druhá vec čo som vypozoroval, že v noci je vždy jeden alebo viac kusov pred otvorom "na stráži" - tie treba pozorne zlikvidovať, potom to ide jednoduchšie.
DSC36233.JPG  
DSC36234.jpg  
DSC36235.JPG  
18092009043.jpg  
18092009046.jpg  

1/1
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Dolfort /ale samozrejme aj hocktory iny ochotny poradak, co ma uz skusenosti/, prosim Ta, aky cas trva kym sa osi prehryzu cez PUR penu? Mam taky isty problem v skarach strechy a hradach na povale. Nepotrebujem vsak tie potvory uplne zlikvidovat, len odstavit aspon na 1/2 dna, aby sme tam mohli urobit opravu a vymenu 2-3 dosak a potom nech si ziju dalej, ved ktovie, kolko tam uz byvaju... Bol by aspon na tento cas pokoj? Respektive, ak ich vecer, ked uz nevyletuju zapenim /teda tie otvory, kadial vychadzaju/, vydrzalo by to do nasledujuceho dna aspon do poobedia? Velmi pekne dakujem za odpoved a ked by bola cim skor, hodne by mi to pomohlo.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

My sme mali jeden rok nad verandou osie hniezdo. Vôbec sa tam nedalo dostať. A tak otec vždy večer na pôjde, nad verandou, zapaľoval obrovský reflektor pred ktorý dal kus plechu. Tie osy vyliezali za svetlom a piekli sa na tom už horúcom plechu. Pamätám si vtedy, že ich vynášal na lopaty. Bolo ich kvantum, ale vyničil ich.
1 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
Dadka, dakujem aj za Tvoju radu, ale tu mame hniezdo tak umiestnene, ze by to asi neslo. Okrem toho, nemame silny reflektor... Ale vdaka aj za ostatnych, ktorym rada mozno pomoze a za Tvoju ochotu co najskor poradit.
Tak nie je momentalne nik pri PC, co ma skusenosti aj s PUR penou a "zravym" hmyzom? Vdakaaaaaa
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

sokrateska Pozri príspevok
Dolfort /ale samozrejme aj hocktory iny ochotny poradak, co ma uz skusenosti/, prosim Ta, aky cas trva kym sa osi prehryzu cez PUR penu? Mam taky isty problem v skarach strechy a hradach na povale. Nepotrebujem vsak tie potvory uplne zlikvidovat, len odstavit aspon na 1/2 dna, aby sme tam mohli urobit opravu a vymenu 2-3 dosak a potom nech si ziju dalej, ved ktovie, kolko tam uz byvaju... Bol by aspon na tento cas pokoj? Respektive, ak ich vecer, ked uz nevyletuju zapenim /teda tie otvory, kadial vychadzaju/, vydrzalo by to do nasledujuceho dna aspon do poobedia? Velmi pekne dakujem za odpoved a ked by bola cim skor, hodne by mi to pomohlo.
No u mňa to bolo tak že cez penu sa neprehrýzli, ale našli si iné dva otvory - zrejme to pre ne bolo jednoduchšie ako kusať penu. Ja som ich v noci o druhej zapenil a ráno o šiestej bol hore hukot jak na stanici, osy nasrate jak peper. Ja na tvojom mieste by som išiel na istotu - zlikvidovať hniezdo a potom si tam rob čo chceš. Vyskúšaj zapeniť a uvidíš čo a bude diať.
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Dada Pozri príspevok
My sme mali jeden rok nad verandou osie hniezdo. Vôbec sa tam nedalo dostať. A tak otec vždy večer na pôjde, nad verandou, zapaľoval obrovský reflektor pred ktorý dal kus plechu. Tie osy vyliezali za svetlom a piekli sa na tom už horúcom plechu. Pamätám si vtedy, že ich vynášal na lopaty. Bolo ich kvantum, ale vyničil ich.
Tak toto vyskúšam!
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
dolfort Pozri príspevok
No u mňa to bolo tak že cez penu sa neprehrýzli, ale našli si iné dva otvory - zrejme to pre ne bolo jednoduchšie ako kusať penu. Ja som ich v noci o druhej zapenil a ráno o šiestej bol hore hukot jak na stanici, osy nasrate jak peper. Ja na tvojom mieste by som išiel na istotu - zlikvidovať hniezdo a potom si tam rob čo chceš. Vyskúšaj zapeniť a uvidíš čo a bude diať.
Dakujem pekne za odpoved. Vyskusam teda a uvidim, dufam. ze to "prezijem" . Ale ak nic ine, aspon som sa schuti zasmiala na Tvojej odpovedi. Pekny vecer zelam
0 0
dolfort dolfort

dolfort je offline (nepripojený) dolfort

Dada Pozri príspevok
My sme mali jeden rok nad verandou osie hniezdo. Vôbec sa tam nedalo dostať. A tak otec vždy večer na pôjde, nad verandou, zapaľoval obrovský reflektor pred ktorý dal kus plechu. Tie osy vyliezali za svetlom a piekli sa na tom už horúcom plechu. Pamätám si vtedy, že ich vynášal na lopaty. Bolo ich kvantum, ale vyničil ich.
F U N G U J E !
Najlepšie na tomto systéme je to, že je to "bezkontaktný šport" a kým sa pečú gaštany, človek si aj robotu porobí. Za tú kilowatthodinu to stojí. Vivat Edison & Dadin otec Joint Venture, Inc.
DSC36658.JPG  
DSC36660.JPG  
DSC36661.JPG  
1/1
1 0
ra.cermak ra.cermak

ra.cermak je offline (nepripojený) ra.cermak

Ještě je dobré sehnat si hasící přístroj sněhový a jak mají hnízdo tak je zmrazit také to funguje jako hasiči jsme je tak likvidovaly a zabralo to padaly jak hrušky
1 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Prípravok Champion Super O som skúšal, nula bodov. Potom som bol hľadať na povale či to hniezdo nenájdem - našiel som. Veľké asi ako basketbalová lopta! Lenže je zakvačené medzi dve krokvy a nedá sa nijako ľahko odrezať alebo odtrhnúť. Čo teda - zamraziť? Povysávať?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
TomasHC Pozri príspevok
Prípravok Champion Super O som skúšal, nula bodov. Potom som bol hľadať na povale či to hniezdo nenájdem - našiel som. Veľké asi ako basketbalová lopta! Lenže je zakvačené medzi dve krokvy a nedá sa nijako ľahko odrezať alebo odtrhnúť. Čo teda - zamraziť? Povysávať?
tuná http://sepkar.szm.com/zahrada.html radia terpentýn:

"Osie hniezdo v dome alebo v jeho blízkosti by ste mali najradšej odstrániť. Len čo sa zotmie a roj je v hniezde, namočte handru do terpentínu a naviňte ju nakoniec dlhej tyče. Handru potom vsuňte čo najhlbšie do otvoru hniezda."
1 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Stefan2005 Pozri príspevok
tuná http://sepkar.szm.com/zahrada.html radia terpentýn:

"Osie hniezdo v dome alebo v jeho blízkosti by ste mali najradšej odstrániť. Len čo sa zotmie a roj je v hniezde, namočte handru do terpentínu a naviňte ju nakoniec dlhej tyče. Handru potom vsuňte čo najhlbšie do otvoru hniezda."
Terpentín je riedidlo a pri krokvach mam podhlady zo styroduru, bol by som nerád keby sa to mi rozpustilo Dnes v noci skúsim ešte raz Super Champion O priamo na hniezdo.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Nalial som im asi 2 dcl toho "šampióna" na hniezdo, ráno bol o poznanie menší ruch okolo vchodu, teda takmer žiadny. Tam som im to dnes zaduploval - RAID proti osám, sprej s tryskou čo dostrekne pár metrov. S rúčkou metly som urobil hlbokú dieru do hniezda a nastriekal som im to tam celé (3 dcl). Uvidíme čo to spraví...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať