Zavrieť

Porady

Vedenie účtovníctva bez živnosti

Môže si dať spoločnosť, ktorá je auditovaná viesť účtovníctvo osobe, ktorá nemá živnosť?
Viem, že účtovníctvo by sa na dohodu o vykonaní práce viesť nemalo, ale ak by sa do dohody napísal nejaký iný predmet dohody napr. že dohodár poskytuje firme nejaké školenia (ale v skutočnosti by si vyplácal 1 x štvrťročne odmenu za vedenie účtovníctva), tak by to tak mohlo byť?
Alebo auditovaná spoločnosť potrebuje mať presne určenú zodpovednú osobu za vedenie účtovníctva, s ktorou je podpísaná riadna zmluva s predmetom "Vedenie účtovníctva"?

Prosím Vás ako to robíte Vy, čo nemáte živnosť, ale privyrábate si vedením účtovníctva inej firme/firmám.

Ďakujem.
Usporiadat
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Do dohody stace napisat pomocne uctovnicke prace, ako predspracovavanie dokladov, skladovu evidenciu, ci pomocne prace pri inventarizacii. Alebo administrativne prace.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
na dohodu? a nie je to opakovaná tá istá činnosť?
0 0
Tatiana Tatiana

Tatiana je offline (nepripojený) Tatiana

normálka
No myslím,že nie. Lebo všetky práce sa končia až ukončením závierky roka. Aspoň takto si ja to vysvetľujem.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Nemam to kazdy mesiac pravidelne, skor taky 1-2 mesiace z troch. Ale dalo by sa i kazdy treti mesiac mat len tu dohodu. Tam staci dohodnut vyssiu mzdu za hodinu a mensi pocet hodin a je to vyriesene.
Neviete mi vsak poradit, ci z tychto dohod budem musiet zaplatit 14% ZP do ZP v rocnom zuctovani?
0 0
Hanah Hanah

Hanah je offline (nepripojený) Hanah

Podla novo schvaleneho zakona o zdravotnom poisteni sa z dohod bude platit aj zdravotne poistenie, ale az od 1.9.2005. :-((
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Tak to musime do 1.9. vyuzit. Ale ako je to s prijmom za august vyplatenom v septembri? Z neho sa bude ci nebude odvadzat do ZP?
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Ak je to od 1.9. tak to platí za septembrovú výplatu a odvody sú v októbri.
Ešte tam bolo že firma ktorá je auditovaná teda má povinnosť auditu tak či má mať zmluvu s účtovníkom. Myslím, že je to samozrejme, pretože auditor s ním úzko spolupracuje nakoľko celý rok sleduje stav práce účtovníka a usmerňuje ho. Čo potom ak by bol audit s výhradou? Táto spolupráca je veľmi dôležitá a firma ktorá má povinnosť auditu by na účtovníkovi šetriť nemala. Myslím, že zmluva na kratší prac. čas by to vyriešila.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Hanah
Môže si dať spoločnosť, ktorá je auditovaná viesť účtovníctvo osobe, ktorá nemá živnosť?
Viem, že účtovníctvo by sa na dohodu o vykonaní práce viesť nemalo, ale ak by sa do dohody napísal nejaký iný predmet dohody napr. že dohodár poskytuje firme nejaké školenia (ale v skutočnosti by si vyplácal 1 x štvrťročne odmenu za vedenie účtovníctva), tak by to tak mohlo byť?
Alebo auditovaná spoločnosť potrebuje mať presne určenú zodpovednú osobu za vedenie účtovníctva, s ktorou je podpísaná riadna zmluva s predmetom "Vedenie účtovníctva"?

Prosím Vás ako to robíte Vy, čo nemáte živnosť, ale privyrábate si vedením účtovníctva inej firme/firmám.

Ďakujem.
ak to nemá byť živnosť, ale DOVP, tak to už malo byť dávno riešené. Ved dohodárov treba prihlásiť do SP? Alebo spol. nie je DPH-platiteľ a môže si dať účto robiť nárazovo spätne
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Spoločnosť, ktorá je auditovaná asi platcom DPH bude!!!
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Zuziana
Spoločnosť, ktorá je auditovaná asi platcom DPH bude!!!
tiež si myslím, takže nerozumiem tomu šetreniu na účtovníčke.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja myslim, ze predovsetkym by sa k tomu mal vyjadrit auditor. Ak je to spolocnost s povinnostou auditu, nebude to ziadna mala garazova vyroba a taka firma by mala mat uctovnika zamestnaneho hadam aj na plny uvazok. S dohodami by som velmi neriskovala.
0 0
belanicka belanicka

belanicka je offline (nepripojený) belanicka

Bolo by dobre prihlasit sa na DU ako platitel dane z prijmu FO, a s tou spolocnostou
vytvorit mandatnu zmluvu, alebo ymluvu o dielo, a zdanovat si to sama.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
durisovad
Ja myslim, ze predovsetkym by sa k tomu mal vyjadrit auditor. Ak je to spolocnost s povinnostou auditu, nebude to ziadna mala garazova vyroba a taka firma by mala mat uctovnika zamestnaneho hadam aj na plny uvazok. S dohodami by som velmi neriskovala.
presne - tak som sa k tomu vyjadrila ako audítor. Naozaj nerozumiem, ako taka firma s povinnosťou auditu a teda aj zrejme platiteľ DPH možno riadne "fušuje" účtovníctvo.
0 0
Luci Luci

Luci je offline (nepripojený) Luci

Nemusi ist hned o "fusovanie", mozno chce uctovnik i firma vramci moznosti usetrit na odvodoch.
0 0
Hanah Hanah

Hanah je offline (nepripojený) Hanah

Presne tak. Otázku som kládla preto, pretože sa mi naskytla príležitosť viesť účtovníctvo akciovke, ktorá je auditovaná. Mám však hlavný pracovný pomer (ako hlavný účtovník) už inde a keďže ma vedenie účtovníctva baví a dá sa na tom i privyrobiť, tak by som to robila po večeroch. Ale nechcem platiť odvody 2x?

Ak by som sa prihlásila na DU ako píše "belanicka", a mala s nimi mandátnu zmluvu, tak by som odvody nemusela platiť? Hmm?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Hanah
Presne tak. Otázku som kládla preto, pretože sa mi naskytla príležitosť viesť účtovníctvo akciovke, ktorá je auditovaná. Mám však hlavný pracovný pomer (ako hlavný účtovník) už inde a keďže ma vedenie účtovníctva baví a dá sa na tom i privyrobiť, tak by som to robila po večeroch. Ale nechcem platiť odvody 2x?

Ak by som sa prihlásila na DU ako píše "belanicka", a mala s nimi mandátnu zmluvu, tak by som odvody nemusela platiť? Hmm?
ospravedlňjem sa.
Ale ak budeš prihlásená na DÚ, tak vlastne budeš szČO?
tak do SP platiť asi budeš a do ZP sa prihlásiť tiež budeš musieť.
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Prosím Vás, podľa Vášho názoru, ako by sa dalo vyriešiť toto:

mám hlavné zamestnanie ako neúčtovník a chcela by som vykonať poradenské služby z účtovníctva a daňovníctva pre živnostníka, končiace vyhotovením daňového priznania. Mohol by mi on len tak vyplatiť napr. 5000,--, aby on z toho nemal žiadne vykazovacie povinnosti (myslím SP a ZP) a ja by som si to uviedla na konci roka do daňového priznania ako ostatné príjmy? To jest žiadne odvody, žiaden zamestnanecký vzťah voči nemu.

Dá sa to, podľa Vás, legálnou cestou, a aké sú podmienky? Nechce sa mi nejako papierovať okolo toho. Mockrát Ď.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

maturantka
Prosím Vás, podľa Vášho názoru, ako by sa dalo vyriešiť toto:

mám hlavné zamestnanie ako neúčtovník a chcela by som vykonať poradenské služby z účtovníctva a daňovníctva pre živnostníka, končiace vyhotovením daňového priznania. Mohol by mi on len tak vyplatiť napr. 5000,--, aby on z toho nemal žiadne vykazovacie povinnosti (myslím SP a ZP) a ja by som si to uviedla na konci roka do daňového priznania ako ostatné príjmy? To jest žiadne odvody, žiaden zamestnanecký vzťah voči nemu.
Dá sa to, podľa Vás, legálnou cestou, a aké sú podmienky? Nechce sa mi nejako papierovať okolo toho. Mockrát Ď.
Mohol by vyplatiť ale ako VNzD, čiže z vlastného vrecka a Ty by si to nemusela zdaňovať. Ak to on chce mať VOzD, tak musí mať nejaký doklad na základe ktorého to vypláca a potom to čo chceš sa legálne nedá.
Pekný deň želám...
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Maturantka, v prispevkoch o prikaznej zmluve (daj si vyhladat) na to radia prikaznu zmluvu a ta je do 22.900 bez dane, lebo za dan ma odviest ten, kto pracu vykonal, avsak prijmy prilezitostneho charakteru do 5-nasobku zivotneho minima sa zdanit nemusia.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Hanah, nikde nie je napisane, ze sa uctovnictvo nesmie dat vykonat na dohodu. Len v zakonniku prace je, ze zamestnavatel ma prednostne dat pracu vykonat vlastnym zamestnancom. V pripade, ze ziadnych zamestnancov nema, nie je zamestnavatelom, a teda sa ho zakonnik prace vobec netyka. V pripade, ze ma, musi vediet zdovodnit, preco uctovnictvo nevykonava zamestnanec (neviem, ci dohodar je povazovany za zamestnanca). Ale vyhovorka by sa isto nasla, napr. ze je to takto lacnejsie, alebo ze na tuto pracu nikoho nenasiel a ty si ochotna vzhladom k svojmu zamestnaniu len na dohodu.
Cize ziadne prekazky zo strany legislativy, preco by si nemohla uctovat tuto firmu formou dohody o VP, ked si das pozor na pocet hodin za rok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať