Zavrieť

Porady

Nákup materiálu v Maďarsku

Mám niekoľko dokladov z Maďarska, nákup bol v Tescu, Lidl, ALDI ... problémom je že nemajú vyčíslené DPH ... takisto neviem nájsť IČ DPH.
... platené boli buď v hotovosti alebo PK.

Mám tieto otázky:
Je možné aby takéto obchodné reťazce neboli platcami DPH?

Žiadať o vrátenie dane ... je podľa všetkého nemožná ... môžem sa teda tváriť že je to neplatca a tým nevykonať samozdanenie ?

Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Alexa.k Pozri príspevok
    Mám niekoľko dokladov z Maďarska, nákup bol v Tescu, Lidl, ALDI ... problémom je že nemajú vyčíslené DPH ... takisto neviem nájsť IČ DPH.
    ... platené boli buď v hotovosti alebo PK.

    Mám tieto otázky:
    Je možné aby takéto obchodné reťazce neboli platcami DPH?

    Žiadať o vrátenie dane ... je podľa všetkého nemožná ... môžem sa teda tváriť že je to neplatca a tým nevykonať samozdanenie ?

    Ďakujem za radu.
    Saška jedná sa o "zjednodušený" daňový doklad bežne vydávaný v Maďarsku.Je to tak aj retazec Lidl vydáva takéto doklady.
    Ak kupujúci nepredložil svoje IČ DPH pri nákupe a nežiadal vystaviť Fa pre zahraničného odberateľa, tak budeš musieť považovať celú sumu ako VOZD a nevykonať samozdanenie, aj keby bola vyčíslená čiastka DPH a zaplatila si, aj v tom prípade je to tak.

    Daňové číslo="adóigazgatási szám" alebo "adófizető"
    DPH = AFA

    Alexa.k je offline (nepripojený) Alexa.k

    Alexa.k
    Katka ďakujem,
    ... ale mám podotázku
    - ak základ dane presiahne sumu 7.000 For ... mala by sa dať DPH vyžiadat na maďarskom DU - nikde v zákone nemajú ... teda aspoň v anglickom preklade... že nepreplácajú hotovostné doklady ako tu bolo v niektorom príspevku tvrdené ...

    Ako si maďarský platca uplatňuje DPH ak nie je vyčíslená ?

    ... mam pocit ze v tom maju dosť veľký bordel ...
    ... ak máte niekto iný názor sem sním .

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    Alexa.k Pozri príspevok
    Katka ďakujem,
    ... ale mám podotázku
    - ak základ dane presiahne sumu 7.000 For ... mala by sa dať DPH vyžiadat na maďarskom DU - nikde v zákone nemajú ... teda aspoň v anglickom preklade... že nepreplácajú hotovostné doklady ako tu bolo v niektorom príspevku tvrdené ...

    Ako si maďarský platca uplatňuje DPH ak nie je vyčíslená ?

    ... mam pocit ze v tom maju dosť veľký bordel ...
    ... ak máte niekto iný názor sem sním .
    Ja som už v jednej téme písala, že pri tankovaní sa ma pýtala obsluha či chcem:
    - jednoduchý doklad, resp. či vôbec chcem bločik (asi bežným občanom sa také vystavujú)
    - chcem bločik aj s vyčíslením AFA - obdoba našich bločkov z ERP
    - alebo chcem faktúru - to som nežiadala, ale asi by som potom mala byť registrovaná v ich firme ako odberateľ a môžno by som potom mohla žiadať vrátenie DPH, alebo teoreticky by mi mohli vystaviť FA aj bez DPH(ÁFA)

    ... bola tu už zmienka o tom, že z bločkov sa to nedá, úplne si to už nepamätám, skúsim pohľadať.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Pozrite aj:
    http://www.porada.sk/t55942-nakup-ka...v-rakusku.html

    Nedarí sa mi nájsť novšie príspevky, ale ak sú splnené všetky podmienky zákona uvedené v § 11 ZDPH, ktorý sa týka intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru, tak na fakt, či k nadobudnutiu došlo nemá žiadny vplyv, či bol v EÚ nákup uskutočnený s daňou alebo bez dane.
    Vzniká daňová povinnosť v tuzemsku zo základu dane, ktorým je cena bez "cudzokrajnej" DPH. Ak sú splnené podmienky na odpočet, môže sa uplatniť aj odpočítanie dane. Na náležitosti faktúry vyhotovenej zahraničným subjektom sa vzťahuje iba § 74 ZDPH.

    Alexa.k je offline (nepripojený) Alexa.k

    Alexa.k
    Jana Acsová Pozri príspevok
    Pozrite aj:
    http://www.porada.sk/t55942-nakup-ka...v-rakusku.html

    Nedarí sa mi nájsť novšie príspevky, ale ak sú splnené všetky podmienky zákona uvedené v § 11 ZDPH, ktorý sa týka intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru, tak na fakt, či k nadobudnutiu došlo nemá žiadny vplyv, či bol v EÚ nákup uskutočnený s daňou alebo bez dane.
    Vzniká daňová povinnosť v tuzemsku zo základu dane, ktorým je cena bez "cudzokrajnej" DPH. Ak sú splnené podmienky na odpočet, môže sa uplatniť aj odpočítanie dane. Na náležitosti faktúry vyhotovenej zahraničným subjektom sa vzťahuje iba § 74 ZDPH.
    Ďakujem za potvrdenie mojej domnienky
    ... ale ako sa mám vysporiadať s tým, že na doklade nie je vyčíslená suma bez cudzokrajnej DPH a ani z dokladu nieje jasné či dodávateľ je vôbec platcom DPH.

    Mám sa teda tváriť že je neplatcom a samozdaniť celú sumu dokladu?
    ... aj keď je na prvý pohľad zrejmé, že obchodný reťazec je platcom DPH?

    symona je offline (nepripojený) symona

    aj samostatne aj zárobkovo činná ...viac symona
    Podľa môjho názoru takýto doklad vôbec nemôžeme posudzovať podľa § 11 zákona o dani z pridanej hodnoty, pretože si myslím, že nejde o intrakomunitárne dodanie. Chýba jedna základná vec a to označenie odberateľa - jeho obchodný názov a hlavne tam chýba IČ DPH, pod ktorým mal dodanie objednať. Čiže žiadne samozdanenie neprichádza do úvahy. Ak by sme totiž z dokladu zistili, aký je základ dane, prepočítali ho kurzom ECB a následne na to vyčíslili 19% DPH platnej v SR, tak by sa porušil základný princíp, ktorý v EÚ funguje, že DPH sa platí raz. V tomto prípade by DPH bola zaplatená dvakrát - a to v Maďarsku aj na Slovensku.

    Je však možné požiadať o vrátenie dane maďarský rozpočet, v prípade ak rozsah dane a iné požiadavky vyhovujú maďarskému zákonu o DPH. Je to však komplikovaná a hlavne dlhodobá záležitosť a je k tomu potrebné priložiť originály dokladov. Podobný princíp je aj v našom zákone viď § 56, 57 zákona o dani z pridanej hodnoty.
    Naposledy upravil symona : 19.05.09 at 12:38 Dôvod: zle uvedený zákon

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    symona Pozri príspevok
    Podľa môjho názoru takýto doklad vôbec nemôžeme posudzovať podľa § 11 zákona o dani z pridanej hodnoty, pretože si myslím, že nejde o intrakomunitárne dodanie.
    Dovolím si nesúhlasiť. Čo je to intrakomunitárne dodanie vyplýva z § 11 a nesprávnosť vyhotovených dokladov nemá na podstatu transakcie vplyv.

    A k nesprávnostiam dochádza tak z dôvodu nedostatku informácií. Neposkytne ich kupujúci, alebo predávajúci. Nákup v maloobchode v inom členskom štáte je vždy rizikový a predpokladá chybovosť. Zistenie podmienok predaja chce čas a ten spravidla pri nákupe v zahraničí transakcii kupujúci nevenuje.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    symona Pozri príspevok
    V tomto prípade by DPH bola zaplatená dvakrát - a to v Maďarsku aj na Slovensku.
    Áno. Ale povinnosť vznikla iba raz. Na Slovensku. T.j. má sa uplatniť princíp určenia, ako základný princíp zdanenia tovaru v rámci jednotného trhu Európskej únie. Zdanenie v členskom štáte príjemcu tovaru.

    Zároveň samozrejme vznikne aj právo na odpočítanie dane v prípade, že sú splnené ostatné zákonné podmienky.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Alexa.k Pozri príspevok
    Ďakujem za potvrdenie mojej domnienky
    ... ale ako sa mám vysporiadať s tým, že na doklade nie je vyčíslená suma bez cudzokrajnej DPH a ani z dokladu nieje jasné či dodávateľ je vôbec platcom DPH.
    Odporúčam argumentovať § 74, t.j. slovenský zákon neprikazuje náležitosti, ktoré má dodržať vyhotovovateľ dokladu z iného členského štátu. Samozrejme za nevyvrátiteľného predpokladu, že vyhotoviteľ dokladu je osobou identifikovanou pre daň v Maďarsku.
    Alexa.k Pozri príspevok
    Mám sa teda tváriť že je neplatcom a samozdaniť celú sumu dokladu?
    ... aj keď je na prvý pohľad zrejmé, že obchodný reťazec je platcom DPH?
    Tu je ťažko radiť, lebo k chybe evidentne došlo. V prípade, že sumu očistíte o daň alebo nie, vplyv bude rovnaký, t.j. rovnaká čiastka bude vykázaná pri vzniku daňovej povinnosti aj pri odpočítaní dane. V prípade, že preukazujeme intrakomunitárne nadobudnutie, osobne by som uprednostnila zdanenie zo základu dane, ktorý DPH neobsahuje.

    P.S.:
    Ideálnym riešením by bolo dohodovať podobné obchody vopred a zabezpečiť vyhotovenie správneho dokladu. Všetko, čo Vám je alebo bude poradené môže byť posudzované v prípade kontroly veľmi subjektívne.

    symona je offline (nepripojený) symona

    aj samostatne aj zárobkovo činná ...viac symona
    Tak ako potom posúdite napr. takúto modelovú situáciu: Podnikateľ je na služobnej ceste v ČR v CHebe. Tu si kúpi zmes do ostrekovača do auta (predajca je platiteľ dane v ČR). Tú zmes vystrieka počas jazdy v ČR a už v Hodoníne má prázdnu nádrž a zmes musí kupovať znova. Aký doklad by ste akceptovala v tom prvom nákupe? Tam, podňa mňa, nedochádza k intrakomunitárnemu dodaniu - tovar neopustil ČR, daňová povinnosť na Slovensku nevznikla. Ja si myslím, že doklad by mal byť vystavený s českou DPH a slovenský podnikateľ by si ho mal nárokovať na vrátenie z českého rozpočtu. Myslím si, že preto je v zákone mechanizmus vrátenia dane aj platiteľovi dane z iného členského štátu, len musí splniť zákonom dané podmienky. Je to však náročné na spracovanie a hlavne to dlho trvá.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    symona Pozri príspevok
    Tak ako potom posúdite napr. takúto modelovú situáciu: Podnikateľ je na služobnej ceste v ČR v CHebe. Tu si kúpi zmes do ostrekovača do auta (predajca je platiteľ dane v ČR). Tú zmes vystrieka počas jazdy v ČR a už v Hodoníne má prázdnu nádrž a zmes musí kupovať znova.
    Hovorili sme o § 11 - tu nepripadá do úvahy preprava majetku na Slovensko.
    symona Pozri príspevok
    Aký doklad by ste akceptovala v tom prvom nákupe?
    Taký aký som obdržala. Ale nie na účely intrakomunitárneho nadobudnutia.

    symona Pozri príspevok
    Tam, podňa mňa, nedochádza k intrakomunitárnemu dodaniu - tovar neopustil ČR, daňová povinnosť na Slovensku nevznikla.
    Presne tak. Ale to predsa nemôžeme stotožňovať s nákupom tovaru (majetku), ktorý je v nezmenenom stave prepravený na Slovensko a splnia sa všetky podmienky intrakomunitárneho nadobudnutia, teda vrátane prepravy v nezmenenom stave na Slovensko.

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Nesúhlasím. Ak na bločku nie je uvedené IČ DPH ani ostatné údaje odberateľa (kupujúceho), a nákup je zdanený v danom členskom štáte EU, v tomto štáte sa aj daň odvedie. V tomto prípade nič nedodaňujem ani neodpočítam daň v tuzemsku. Celú zaplatenú čiastku zahrniem do nákladu, či už daňového alebo nedaňového v závislosti od predmetu kúpy a podľa zákona o DzP.
    Ako príklad uvediem - zamestnanec je na prac.ceste v RAK., kúpi benzín do služobného auta a časť minie v štáte kde ho kúpil a časť v SR. Alebo na služobnej ceste v Nemecku kúpi zošit a pero, aby si mohol robiť poznámky na školení....a príkladov je veľa. Potom ani tento doklad nevstupuje do priznania DPH - nezahrňuje sa do DPH.

    Samozrejme, iné by to bolo, ak by dodávateľ vystavil doklad bez ich DPH a teda obchod v ich štáte by sa nezdanil. Potom by jednoznačne slovenský odberateľ musel dodaniť slovenskou DPH a v prípade splnenia podmienok by mohol aj odpočítať daň v SR. Vtedy by šlo o tzv.samozdanenie.

    Iné je to zase s kúpou na faktúru alebo na zmluvu (napr.kúpnu zmluvu). SRO objedná v ČR nábytok do kancelárie. Predloží svoju registračnú kartičku k DPH v SR. Podpíše kúpnu zmluvu, kde sú uvedené všetky údaje vrátane IČ DPH oboch strán. Zaplatí zálohu/preddavok na mieste v hotovosti. Doprava je v cene. Dodávateľ vystaví konečný doklad-faktúru na vyúčovanie. Odošle ju spolu s nábytkom na Slovensko. Podnikateľ zaplatí pri prevzaní nábytku v hotovosti/kartou zvyšok.
    Vtedy je to jednoznačne intrakom.dodanie a bude zdaňovať v SR a odpočítavať v SR, ak splní podmienky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.