Zavrieť

Porady

Okná - aké sú najlepšie?

Ahojte,

určite máte skúsenosti s výmenou okien, viete poradiť, ktoré sú kvalitné a cenovo dostupné? Ale ozaj kvalitné, nech mi všetko neplesnie, ked ich vymením :-)) Viete poradiť?? :-))
Rozmýšlam nad NOVES - plastové so štrbinovým vetraním 5 komorové .... máte s nimi niekto skúsenosti?
A čo INCON plastové okná?

Ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Pavol5 Pavol5

Pavol5 je offline (nepripojený) Pavol5

najlepšie okná sú také, ktoré zapadnú do daného priestoru ... alebo aspoň to nám bolo povedané u niekoľkých firiem, keď sme si okná zhotovovali. Ale treba cenovo vychádzajú lepšie plastové okná, než drevené ... Podľa môjho sedliackeho rozumu, si ale myslím, že je to rovnako jedno a je to o preferenciách daného človeka. Ja som do okien treba nemohol toľko investovať, tak som u Vekry vybral plastové okná a som rád, že som tak urobí, ale chápem, že drevené okná sú pre niekoho lepšie, tak si ich dá ... - čo by som hovoril, tiež by sa mi páčili, ale rozpočet ma bohužiaľ na ne nevystačil.
2 1
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Ak nechceš veľa investovať a bývaš v paneláku, tak plastové. Ale lepšie sú eurookná, aj keď sú drahšie. NOVES má stále nejaké akcie. Ale videli ste plasťáky po niekoľkých rokoch??? :-))))
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

áno v paneláku na 2.p. rohový byt, takže výmena okien je nutná pred zimou :-)
Rozmýšľame aj nad eurooknami ..... len stále sa nevieme rozhodnúť ....
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Ak chcete ušetriť, tak plastové, ak chcete kvalitné, tak by som osobne volila eurookná. Ale do paneláku zvyknú dávať plastové.
Ja síce bývam v dome, ale tam nebolo čo riešiť, boli sme dávno rozhodnutí pre eurookná. Z plastových mám pocit, ako keby nič nedýchalo. Brrr..... Ale nechaj si ešte poradiť. Je veľa názorov na to.
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

jasné, dík ...:-)

Dada
Ak chcete ušetriť, tak plastové, ak chcete kvalitné, tak by som osobne volila eurookná. Ale do paneláku zvyknú dávať plastové.
Ja síce bývam v dome, ale tam nebolo čo riešiť, boli sme dávno rozhodnutí pre eurookná. Z plastových mám pocit, ako keby nič nedýchalo. Brrr..... Ale nechaj si ešte poradiť. Je veľa názorov na to.
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Do bytovky jednoznačne plastové, eurookná sú viac drahé a nie sú tak kvalitné ako plastové. K tomu treba ale sklo, ktoré má prestup tepla ´k=1,1, je to špeciálne sklo, ktoré púšťa dovnútra infračervené lúče ale na von ich zadržiava. Má nejaký kovový povlak to sklo. Eurookná sú tiež dobré, ale po niekoľkých viac rokov drevo začne pracovať a je potom problém. Drevo je len drevo, i keď ekologické ale je to materiál, ktorý pracuje pod vplyvom vlhkosti. Ja osobne mám plastové okná s imitáciou dub, zvonka je to na nerozonanie od drevených a zvútra sú biele. Bývanie pred výmenou a po výmene je ako významná zmena a prináša novú kvalitu do bývania.
kissing.gif  
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

anto
Do bytovky jednoznačne plastové, eurookná sú viac drahé a nie sú tak kvalitné ako plastové. K tomu treba ale sklo, ktoré má prestup tepla ´k=1,1, je to špeciálne sklo, ktoré púšťa dovnútra infračervené lúče ale na von ich zadržiava. Má nejaký kovový povlak to sklo. Eurookná sú tiež dobré, ale po niekoľkých viac rokov drevo začne pracovať a je potom problém. Drevo je len drevo, i keď ekologické ale je to materiál, ktorý pracuje pod vplyvom vlhkosti. Ja osobne mám plastové okná s imitáciou dub, zvonka je to na nerozonanie od drevených a zvútra sú biele. Bývanie pred výmenou a po výmene je ako významná zmena a prináša novú kvalitu do bývania.
Videl(a) si plasťáky po niekoľkých rokoch? Zdeformovaný plast, dačo strašné. Ale to sa nemusí každému prihodiť.
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Menila som v panelaku za plastove, pred rokom, som zatial spokojna. Do panelaku je drevene skoda, v dome by som jednoznacne dala drevene.
Treba si len dat pozor, aby mali funkciu "privetravanie", ked okno je sice zavrete, ale medzi okennym kridlom a ramom je par mm medzera, cez ktoru sa ti vetra.

Ale kukni aj na :

http://forum.living.cz/read.php?35,1...27#msg-1105627

http://forum.living.cz/read.php?35,1...92#msg-1098292
0 0
Fair Jobs Fair Jobs

Fair Jobs je offline (nepripojený) Fair Jobs

Velettka
Akurat minuly rok sme dali robit plastove okna - byvam v tehlovej bytovke. Mame 3- komorve a celkom to staci. No a vdaka oknam mam aj priatela, ktory ich vtedy montoval, takze clovek v podstate ma uz za sebou aj nejake to nechcene skolenie. Na bytovku Ti stacia 3-komorvoe, na dom 5-komorove. Jednoznacne na bytovku plastove. Eurookna su velmi mohutne a splnia podobny ucel ako plastove. Rozdiel medzi plastovymi a euro je v podstate len v materialy. Kazdopadne zvysok je o tom istom. Rozdiel medzi 3 a 5 komorovymi je len v pocte otvorov medzi dvoma plastovymi stenami. 5 komorove Ti neprepustaju tak vela vzduchu a zimy, no okno trochu potrbuje taktiez dychat. Kazdopadne, vsetkych co poznam a maju plastove okna, a taktiez co ich pozna priatel, mali problemy s plesnami. Tieto vakuove okna nemaju ako dychat a z toho dovodu vznikaju plesne a takisto sa okna rosia. V pripade plastovych a euro dany problem vyriesis strbinovym vetranim. Okno je otvorene na par milimetrov, ze Ty to nepocitis a ma ako dychat. Co sa tyka vyrobu - my mame fenestru. No nic moc. Ale ked budes hladat nejaku firmu, hladaj okna s profilom REHAU. Je dobry.
0 0
Ľuba Ľuba

Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

My máme plastové okná už asi 5 rokov - žiadna deformácia, žiadne nátery, perfektné umývanie !
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Do paneláku dávat drevené eurookná je ako keby si si dala do Skody 105 kozenú výbvavu.

Chcem tým povedať, ze hlavnou funkciou nových okien má byt tepelná a hluková izolácia a vedlajsou funkciou je estetická stránka. My sme tiez menili v roznom byte v paneláku staré za plastové okná. V jednej izbe to bolo pred 8 rokmi a zvysok (4 okná) pred 2 rokmi.

Tiez som týzdne zvazoval aké okná, zbieral som cenové ponuky, technické parametre. Naoniec som dospel k záveru, ze na panelákový byt cenovo postoacia plastové, lebo:

1. nemá význam dávat okno s väscou izolacnou schopnostou, ako je samotný panel. Únik tepla bude vzdy väcsí cez rohové spoje panelov.

2. podstatný je koeficient priepustnosti samotnej sklenenej tabule a tá sa pouzíva rovnaká aj v plastových aj v drevených oknách. Pre panelák je najlepsia, ak má hdonotu 1,1 K; standardne mávajú okná 1,4 K. Príplatok na 1,1 sa oplatí obetovat, nebýva to az taký velký rozdiel. Naopak, väcsí koeficient (v ponuke býva aj 0,9) nemá v paneláku praktický význam.

3. únik tepla cez samotný plastový profil je mozno väcsí ako cez drevený, ale ako som vyssie spomenul, podstatná z hladiska velkosti plochy je sklená tabula. Ak más vyssie nároky, daj si 5 komorový platový profil, ktorý sa tesnostou vyrovná drevenému a cenovo je podstatne nizsí.

Jediným argumentom pre drevené okná by bolo vnútorné zariadenie bytu. Ak más pekne a "luxusne" zariadený byt vo farbe dreva, tak by sa mozno hodili drevené okná, ale biely plast ti harmóniu bytu nenarusí.

Co sa týka kondenzácie pary, tak tam nie je podstatné, ci más drevené alebo plastové rámy, ale ako más prirodzené vetranie v byte. Ak upchás vsetky otvory, vymenís okná (ci uz také alebo také), tak sa Ti jendoznacne zvýsi vlhko v byte (najmä ak vela vyváras, peries,...). Dobré je mat na WC ventilacku, cez ktorú prirodzeným spôsobom "tahá", aby sa neustále pomaly vetralo. Inak budes musiet casto otvárat okná.

Pre info, potom, co sme vymenili okná, tak sa nám citelne zvýsila teplota v byte cca o 4 stupne. Nás byt bol rozný a prízemný (priestory pod nami neboli vykurované), tak sme chodili doma v teplákoch, po výmene v pohode v krátkom tricku pri rovnakých nákladoch.

Odporcovia plastocýh okien argumentujú tým, ze nikto nevie ako budú vyzerat o 20-30 rokov. Ale takisto nikto nevie, ako budú vyzerat drevené eurookná o tých 30 rokov. Aj plastové okno je v súasnosti robené z moderných materiálov, ktoré si uchovávajú svoje vlastnosti dhlsí cas.

Nie som odporcom drevených okien, tiez sa mi pácia a do nového rodinného domu by som si dal iba drevené okná (alebo mozno aj hliníkové), ale pre panelák si myslím, ze je plastové okno ideálne. Ak vsak más dost penazí a túzis velmi po drevenom, nespravís ziadnu chybu, ak si ich tam nechás namonotvat. Mám pár známych, ktorí majú drevené a sú s nimi spokojní a vyzerá to pekne. Musís vsak nacriet hlbsie do penazenky, najmä ak más väcsí byt a menís viac okien.
Naposledy upravil Chobot : 14.07.05 at 14:25
0 0
adamt adamt

adamt je offline (nepripojený) adamt

Velettka
Ahojte,

Rozmýšlam nad NOVES - plastové so štrbinovým vetraním 5 komorové .... máte s nimi niekto skúsenosti?

Ďakujem
Mám presne také a som s nimi spokojný.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Este by som pridal malé vysvetlenie, co sú to drevené eurookná, lebo ludia ten výraz casto pouzívajú aj na iné okná.

Aj v minulosti sa okná vyrábali z dreva, ale robilo sa to tak, ze zobral sa hranol a ten sa vo frézovacke opracoval na príslusný profil a z profilu sa spojením vyrobil rám.

Eurookno sa vyrába tiez z dreva, ale nie z jedného kusu hranolu, ale najprv sa lisovaní zlepia 3 alebo viac vrstiev dreva a z neho sa potom vyrába príslusný profil. Ode o to, ze ak to je z jedného kusa a ten sa casom vysusuje, tak nastáva v nom pnutie a môze sa tociet na niektorú stranu a tým stráca tesnost.

Ak je lepený z viacerých vrstiev, tak kazdá sa "tahá" iným smerom (lebo sú na seba ukladané rôznymi smermi) a preto jedna vrstva druhej nedovolí skrútit celý rám.

Preto pozor pri kúpe, ak vám predávajúci tvrdí, ze to sú eurookná a pritom sú to len drevené (nelepený profil), tak vás zavádza.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

ja si myslim, ze to by bol uplne blbec, co by tvrdil, ze predava eurookna a pritom by to boli frezovane drevaky...

no ja by som do bytu asi tiez dal len plastaky, ale do domu rozhodne eurookna (so som aj urobil). co sa tyka overenia kvality - kedysi sa robili len drevene okna a napriek tomu, ze boli nachylne na krutenie sa (vysusanim), fungovali mnoho desiatok rokov - na chalupe, ktoru som kupil boli okna cca 50-60 rocne a akurat si pytali osetrit, aby mohli fachcit dalej... drevo, ked je osetrovane, vydrzi velmi-velmi dlho... co sa plastov tyka, neviem ci sa niekde da az takto overit ich zivotnost...
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

K tejto téme by som pridala ešte jeden názor. Viem, že vkus je vecou každého z nás individuálne. Ale mňa nesmierne rozčuľuje ak na bytovom dome s viacerými bytmi pri výmene okien ľudia vôbec nedbajú na pohľad na dom zvonku a menia si okná každý podľa svojho (jeden biely plast-klasika, druhý-biely plast-stredové lišty, tretí-drevené eurookná-klasika a štvrtý-drevené okná napr.mosadzná lišta). A to už nerozoberiem tému zasklievanie balkónov.Pri pohľade na takéto domy mám skôr pocit "babylonu" v modernejšom šate. Takže ja apelujem aj na ten faktor pri výmene okien.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
edit, prvé čo som pri výmene okien za plastové spravila,bolo otočenie...vetračku som dala just a naschvál na opačnú stranu ako majú ostatní...ďalej od chodbového okna cez ktoré sa lezie do otvorených vetračiek a vykrádajú sa byty...je mi šumafu, čo si kto myslí...prečo projektanti nerozmýšľali?...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Každé okno sa robí na mieru takže nie je problém dodržať pôvodný vzhľad okien aj keď sa niečo zmení.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Chobot assolutamente nesúhlasím, drevo je prírodný materiál a plast umelý a bol by si prekvapený ale v miestnostiach v plastovými oknami vznikajú často okolo okien plesnivé kúty... a vieš prečo?? lebo tie plastáky nemajú štrbinové vetranie a tak tesnia, že čo vydýchneš zostáva s vlhkosťou v miestnosti a to táá pleseň...
Ja som za drevené okná... mala som ich aj na činžáku a neľutujem... dajú sa predsa aj smrekové ak nedáte bezpčnostné event. nepriestrelné sklá kúpiť za slušnú cenu... u plastových predsa tiež nie je dobré čo je lacné...aj tam ntreba hľadieť na kvalitu.. keď už tak a ak napočítate výstuže kovové...... jasné aj u dreva treba hľadať kvalitu.. dobre vysušené drevo...
A viete čo stačí v prípade plastových okien , aby sa k vám dostal kmín do vnútra?
trochu ohňa a plast povolí a vy nič počuť nebudete....
Ja som za prírodné materiály a rovnako som to prezentovala aj v prípade liniek...
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
my sme tiež menili okná....dali sme plastové - mohli sme ušetriť na dvojizbovom byte aj 20 000 ale dali sme radšej kvalitné a firmu, ktorá už je 12 rokov na trhu a má skúsenosti s ich výrobou
a čo sa týka pliesní , tie majú ľudia len zato, že nevetrajú...
ale minimálne štrbinové mikrovetranie máme otvorené stále....ale susedia majú zabednené a potom plesnivé kúty
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

1karkulka1
edit, prvé čo som pri výmene okien za plastové spravila,bolo otočenie...vetračku som dala just a naschvál na opačnú stranu ako majú ostatní...ďalej od chodbového okna cez ktoré sa lezie do otvorených vetračiek a vykrádajú sa byty...je mi šumafu, čo si kto myslí...prečo projektanti nerozmýšľali?...
Karkulka, to radsej ani nahlas nehovor, ze si zmenila struktúru okien, lebo pritiahnes pozornost stavebného úradu, nakolko porusujes stavebný zákon. Kazdá výmena okien musí byt ohlásená miestnemu úradu, ktorý Ti odpíse, ze súhlasia, ale výmenu musís robit s ohladom na susedov, musís dodrzat struktúru okien a odvoz odpadu si musís zabezpecit na vlastné náklady, nie cez klasický komunálny odvoz.

Ak na to niekto kasle, tak to dopadne tak, ako je to na obrázku (konkrétny príklad jednej susedy v nasom baráku). Nevravím ze je to zivotu nebezpecné, ale keby si kazdý dal okno aké chce, tak by Hundertwasserov dom (http://www.hundertwasserhaus.at/img/2003_gb/index.html) mal konkurenciu na kazdom sídlisku.
Okno.jpg  
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať