Zavrieť

Porady

parené buchty, pečené na oleji


Pamätám si, že moja mama robievala parené buchty, no namiesto na paru, ich dávala do kastróla na olej (masť) a keď boli hotové, mali naspodu perfektnú kôrku. Nenaučila som sa to od nej, bohužiaľ, a už som sa vo svojom okolí pýtala na presný postup, no nikto mi to nevedel povedať.Viem, že sa to opieklo, podlialo vodou a pod pokrývkou dusilo - no koľko vody a ako dlho sa to robilo - neviem. Budem vďačná, keď to niekto doma robí a keď sa podelí o recept.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pinta je offline (nepripojený) pinta

    pinta
    Nie je to krajová záležitosť.Pečené parené buchty robia aj na Spiši aj v Martine aj na západnom Slovensku.Ja ich robím asi raz za dva mesiace .Ono to závisí od toho, či sú doma všetci, ktorí ich majú radi, lebo je najlepšie zjesť ich čerstvé.
    ex Som rada, že ich robíš, ale nenapísala si postup. Myslíš, že je to možné

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Re: Kysnuté cesto
    Cesto robím ako na klasické parené buchty. Plnku dávam marhule, jahody, broskyne a mimo sezóny džem. Kastról s hrubším dnom vytriem na studeno maslom alebo masťou /dno a boky do výšky naparených buchiet/. Buchty poukladám redšie /tak ako aj na parák/, medzi buchty nalejem studenú vodu do výšky asi 1 - 1,5 cm, prikryjem a sporák zapnem na najvyšší stupeň. Keď je voda už horúca, prepnem na najnižší stupeň a parím. Kým nezískaš prax je dobré skontroľovať špajdľou či je buchta preparená a podľa potreby doliať horúcu vodu. Hlavne aby bola nízka teplota, lebo buchty by prihoreli a vnútro by bolo ešte surové. V kastróle musí byť stále para.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Zuzka, neviem, či to je to pravé orechové, čo exmanželka mala na mysli. Moja babka na rozpálenú masť dala buchty, po chvílke podliala vodou a potom parila ako aj Ty. Spodok bol chrumkavý, mierne pripečený (nie spálený).

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Rozalka Pozri príspevok
    Zuzka, neviem, či to je to pravé orechové, čo exmanželka mala na mysli. Moja babka na rozpálenú masť dala buchty, po chvílke podliala vodou a potom parila ako aj Ty. Spodok bol chrumkavý, mierne pripečený (nie spálený).
    Aj na týchto je spodok upečený a chrumkavý a vrch je parený.

    MARINKA.W. je offline (nepripojený) MARINKA.W.

    MARINKA.W.
    Ja to robim nasledovne v teflonovej panvici s hrubym dnom a s pokrievkou:
    Do panvici si dam za pol.lyžicu oleja horuceho a poukladam buchty asi 7 kusov podla velkosti zakryjem a necham asi 1 min.pod pokrievkou zapiect. ´Po minute podlejem horucou vodou asi 3 pol.lyžice a znovu parim 3-4 minuty zavisi od velkosti buchiet potom ich vyberiem na plech omočím v rozpustenom masle a obalim v pomletých orechoch s miešanými s cukrom,chutia vyborne.
    Vyskušaj a napiš ako sa ti vydarili.

    31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

    31Jankal
    mnam len chúťky ste mi narobili. Ja to nerobievam lebo cesto sa mi lepí na prsty a to neznášam. Ak má niekto dobrý recept tak pridajte. Veľmi ľúbime parené buchty ale nám ich nemá kto robiť. Ak by bol dobrý recept tak by som sa na to dala nahovoriť.

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    Pokiaľ nerobím kastrólové, tak normálne parené nemusia byť. Nikto u nás nemá rád parenú buchtu preto, že lekvár je len v prostriedku. Ak majú byť obyčajné, to už môžu byť rovno z knedlíka. Knedlík nakrájam na plátky, potriem lekvárom, prikryjem druhým plátkom a dám do mikrovlnky. Potom posypem tvrohom, /manželovi makom/, cukrom a polejem maslom. Obyčajné parené robím len vnučke, ale aj tá už minule pýtala knedlíkové Knedlu videla v chladničke a vedela, že to bude rýchle hotové
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka FUJ
    willma na jedlo sa fuj nehovorí - koľko ľudí toľko chutí - moja krpatá keď je knedľa tak tiež na sladko
    lujza.j Este si to viem predstavit ze tu knedlu nakrajam na kocky....inak....
      zbaliť

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    31Jankal Pozri príspevok
    mnam len chúťky ste mi narobili. Ja to nerobievam lebo cesto sa mi lepí na prsty a to neznášam. Ak má niekto dobrý recept tak pridajte. Veľmi ľúbime parené buchty ale nám ich nemá kto robiť. Ak by bol dobrý recept tak by som sa na to dala nahovoriť.
    Janka JA poznám recept, kde si prsty vôbec nezalepíš cestom.
    Hypermarkety. / To je žart, aby bolo jasné /
    Niet nad dobré páperové a domáce.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Melnick Pozri príspevok
    Janka JA poznám recept, kde si prsty vôbec nezalepíš cestom.
    Hypermarkety. / To je žart, aby bolo jasné /
    Niet nad dobré páperové a domáce.
    ale tym chyba ta chrumkava korka

    31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

    31Jankal
    Janka JA poznám recept, kde si prsty vôbec nezalepíš cestom.
    Hypermarkety. / To je žart, aby bolo jasné /
    Niet nad dobré páperové a domáce.

    Dakujem za pomoc

    zoe30 je offline (nepripojený) zoe30

    Som normálna baba z mäsa a kostí ...viac zoe30
    Mňa ich naučila robiť babka. Cesto je klasika rovnaké. na rozpálený olej poukladám buchty. Nenadvihujem ich, lebo by sa pri parení podmočili od vody a neboli by chrumkavé. Takže sledujem spodok buchty na kraji. Ked sa mi zdá dostatočne pripečený, tak ho podlejem malou naberačkou horúcej vody a hned zakryjem a uberiem plyn. nechám ich tak 5 a viac minút pariť ( záleží od velkosti). potom ich len vyberiem a potrem roztopeným maslom a posypem.
    Teda, normálne som hnéď na ne dostala chuť! )

    rrodina je offline (nepripojený) rrodina

    rrodina
    Aj ja robievam tieto kysnuté buchty, parené už ani nerobím. Cesto je klasické kysnuté, ale môže byť trochu tuhšie.
    Rozohriatu panvicu z hrubším dnum potriem olejom, alebo bravčovou masťou, naukladám buchty, ale tak, aby neboli úplne pri sebe, nezakrývam. Po chvíľke pozriem, či sú buchty zo spodu pripečené, ak nie sú ešte nepodlievam, ak sú podlejem jednou naberačkou teplej vody a zakryjem pokrievkou asi na 3-5 minút. Buchty sú veľmi chutné aj ak ich naplníte čerstvým ovocím napríklad marhuľou, alebo broskyňou. Dúfam, že sa vydaria a budú chutné, ako moje.

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    Keď som bol malá, tak mamička tiež robila takéto parené buchty. U nás sa robili bez plnky, počas obeda boli na stole dva taniere, jeden maková posýpka, druhý orechová. Buchta sa natrela lekvárom a podľa chuti sme si posypali, kto ako chcel. Bolo nás pri stole 6 a veľmi rada na to spomínam.

    Milada K je offline (nepripojený) Milada K

    Milada K
    nečítala som všetky príspevky k tejto téme až do konca, preto neviem, či to tu už nie je. Pečené buchty na pare sú v receptoch na mimibazari.

    Stanler je offline (nepripojený) Stanler

    Stanler
    ja si myslim , ze parene buchty su super, ale nedaju sa robit kazdy den..
    na tejt stranke su super popisane,www russianseason net a zachvilku to tu bude aj v druhom jayzku....

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    Tak to ma prekvapilo, že niekto ešte tento recept pozná. Ja som sa s ním už počas detstva u nikoho nestretla, myslela som si, že je to dnes zabudnutý recept.
    Neviete odkiaľ pochádza? Nie je to iba krajová záležitosť?

    ex je offline (nepripojený) ex

    ex
    ďakujem pekne za recepty, bolo to ono, chýbali len mamine ruky...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.