Zavrieť

Porady

leasing auta

Ahojte,
prosim poradi mi niekto?

Je firma ktora predáva autá. Väčšinu aut nakupuje (nové) z iného členského štátu EU. Firma sa rozhodla dve autá si nechať (kúpiť) do firmy a to prostredníctvom leasingu.
Firma má doslú faktúru bez DPH z iného členského štátu EU na sumu 18805 EUR, následne vystavila faktúru na leasingovú spoločnosť zo sumou 27799 s DPH. Leaingová zmluva zatial neprišla... len mi nejde do hlavy preco firma vystavila fakturu na leasingovku a este aj z brucha vymyslenou sumou....

Vie mi niekto poradit ako by sa to malo riesit právne...a co DPH??


ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    V dôsledku pohybov kurzov a možno aj inej obchodnej politiky sa dá kúpiť rovnaký automobil vo výhodnejších cenových reláciach "u susedov" ako v tuzemsku.

    Píšeš, že auto ste obstarali za sumu 18 805,- bez Dph.
    Ak som dobre porozumela, tak Ste predali za 27 799 s Dph; čo bez Dph činí 23 361,-.
    Nemusí ísť vôbec o cenu "z brucha". Pravdepodobne ide o dohodnutú cenu medzi predávajúcim a kúpujúcim.
    V podstate ste predali o nejakých 24% drahšie. Možno cena tohto automobilu na našom trhu aj zodpovedá uvedeným hodnotám.

    Dph na vstupe ... samozdanenie, odpočet.
    Dph na výstupe.... pri predaji odvádzate z dohodnutej predajnej ceny.

    Ide pravdepodobne o spätný leasing.
    Doporučujem pozrieť následne postup pri účtovaní spätného leasingu.
    Na túto tému sú na Porade príspevky.

    babooa je offline (nepripojený) babooa

    babooa
    Tiez som si myslela ze pojde o spätny leasing, ale zevraj nie... to auto este nie je zaradené do majetku a hlavne firma sprostredkuva leasing ...tak ako vystavuje faktury na leasingovú spoločnosť ked si od nich kupi auto niekto iny....vystavila fakturu aj za svoje auto ktore ostava vo firme...musim hlavne počkat na leasingovu zmluvu....

    ale aj tak zatial dakujem ))

    babooa je offline (nepripojený) babooa

    babooa
    Ahojte, takze uz mám vsetky potrebné doklady...a teraz prosím o radu )

    Firma je výhradný predajca nemenovanej značky automobilov...
    Rozhodla sa jedno z dodaných áut si nechať a zaradiť do firmy ( ide o osobné auto nie úžitkové)

    1. mám doslú faktúru z madarska na 18.805 EUR

    2. nakoľko je auto vyrábané v japonsku mámm JCD na
    clo1880,5 EUR a
    DPH 3930,25 EUR

    3. následne firma vystavila faktúru leasingovej spoločnosti na sumu
    23.360,5 bez DPH
    4.438,5 DPH
    27.799 s DPH

    4. leasingová zmluva je na 36 mesiacov:
    -predbežná obstarávacia cena je podľa vystavenej faktúry (viď bod 3)
    -prvá zvýšená splátka ja 4.672,10 bez DPH, 887,70 DPH a 5.559,8 s DPH
    -predajná cena je 33,19 bez DPH, 6,31 DPH a 39,5 s DPH

    5. v prílohe zasielam splátkový kalendár

    Nakoľko to je moj prvý lízing neviem si stým poradiť...prosím o radu....

    ďakujem
    splátkový kalendár.jpg  

    christophe je offline (nepripojený) christophe

    christophe
    neviem či sa ti ešte niekto ozve, ale mám podobný problém len neviem ako mám zdaniť došlú fa za os.auto, ked nemám nárok na odpočet dph
    df zo zahr. bez dph 37 000 intrakomunitarne
    následne vystavená fa na leasingovú spol. s dph 37 000
    a leasingová zmluva

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Pre baboa:

    Píšeš, že firma je predajca áut. Potom mi to vychádza, že auto ste obstarali ako tovar a tento tovar predávate leasingovej spoločnosti.
    Rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou je Vaša marža.

    Následne Ste sa rozhodli obstarať si od leas. spoločnosti auto na leasing.
    Postupujete klasicky ako pri leasingu.
    Priložený splátkový kalendár (neviem prečítať), ale ako budeš postupovať, nájdeš napr. v priloženom linku. Celý postup je tu veľmi pekne rozobraný.

    http://www.porada.sk/516282-post2.html

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    christophe Pozri príspevok
    neviem či sa ti ešte niekto ozve, ale mám podobný problém len neviem ako mám zdaniť došlú fa za os.auto, ked nemám nárok na odpočet dph
    df zo zahr. bez dph 37 000 intrakomunitarne
    následne vystavená fa na leasingovú spol. s dph 37 000
    a leasingová zmluva
    Dph na výstupe odvádzate (samozdanenie), nárok na odpočet nevzniká , nakoľko je to osobné auto.

    Následný predaj bude od dane oslobodený nakoľko platí ustanovenie :
    § 42
    Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
    pri ktorom nebola odpočítaná daň
    Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7

    christophe je offline (nepripojený) christophe

    christophe
    dakujem azla za odpoved, a teda ak som to dobre pochopila tak sme na tom trošku zle nakolko sme vystavili fa na leasingovku s dph takže musím podať dodatočné dph priznanie - nakolko sme mesačný platcovia dakujem
    učtovníčka
    Prosím aj ja poradiť, mám s.r.o. ktorá prevádzkuje autobazár kde sprostredkúva predaj áut medzi kupujúcim a predávajúcim. Dostane zálohu a následne doplatok ceny. Dohodnutú sumu vyplatí predávajúcemu a províziu si nechá k tomu dopočíta DPH a odvedie.. To je jedna časť.
    Robí aj sprostredkovanie predaja pre leasingové spoločnosti. uzatvorí zmluvu,
    inkasuje prvú splátku /zálohu/ a zbytok jej doplatí leasingovka cez účet. Predajnú cenu vyplatí predávajúcemu bez zmluvnej provízie + odvedie DPH z provízie.
    Na províziu za leasing vystaví pre leas.spol. faktúru bez DPH - tak si to žiadajú.
    Pomôže mi niekto tieto kroky správne zaúčtovať v PU aby mi to správne podchytilo všetky úkony v týchto transakcií. Určite s tým máte skúsenosti. Ďakujem
    učtovníčka
    učtovníčka Pozri príspevok
    Prosím aj ja poradiť, mám s.r.o. ktorá prevádzkuje autobazár kde sprostredkúva predaj áut medzi kupujúcim a predávajúcim. Dostane zálohu a následne doplatok ceny. Dohodnutú sumu vyplatí predávajúcemu a províziu si nechá k tomu dopočíta DPH a odvedie.. To je jedna časť.
    Robí aj sprostredkovanie predaja pre leasingové spoločnosti. uzatvorí zmluvu,
    inkasuje prvú splátku /zálohu/ a zbytok jej doplatí leasingovka cez účet. Predajnú cenu vyplatí predávajúcemu bez zmluvnej provízie + odvedie DPH z provízie.
    Na províziu za leasing vystaví pre leas.spol. faktúru bez DPH - tak si to žiadajú.
    Pomôže mi niekto tieto kroky správne zaúčtovať v PU aby mi to správne podchytilo všetky úkony v týchto transakcií. Určite s tým máte skúsenosti. Ďakujem
    Nemá nikto takéto skúsenosti?????????Posím

    Ingrid 73 je offline (nepripojený) Ingrid 73

    obyčajná žena Ingrid 73
    Poradíte mi prosím. Predčasne sme ukončili lízingovú zmluvu na osobný automobil od 3/2006. Túto zmluvu sme predčasne 3/2009 ukončili. Osobný automobil sme od leasingovej spoločnosti odkúpili . Potom sme osobný automobil dali do bazáru ako protihodnotu (7000€) na iný osobný automobil. Chcela by som poradiť ako mám zaúčtovať príjem z predaja (protihodnota 7000€ ). Je to vlastne príjem ovplyv. ZD? Ako mám postupovať? Som povinná upraviť ZD? Ale ako? A čo odpisy?Ďakujem.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Ingrid 73 Pozri príspevok
    Poradíte mi prosím. Predčasne sme ukončili lízingovú zmluvu na osobný automobil od 3/2006. Túto zmluvu sme predčasne 3/2009 ukončili. Osobný automobil sme od leasingovej spoločnosti odkúpili . Potom sme osobný automobil dali do bazáru ako protihodnotu (7000€) na iný osobný automobil. Chcela by som poradiť ako mám zaúčtovať príjem z predaja (protihodnota 7000€ ). Je to vlastne príjem ovplyv. ZD? Ako mám postupovať? Som povinná upraviť ZD? Ale ako? A čo odpisy?Ďakujem.
    Predčasným odkúpením predmetu leasingu došlo k porušeniu podmienok leasingu. Vzhľadom k tomu je potrebné upraviť základ dane.
    O úprave základu dane sa dočítaš v Pokyne a Usmernení drsr. Je to pripojené vo viacerých témach. Napr. odkaz je aj tu:

    http://www.porada.sk/938561-post15.html


    Následne ste autopredali do bazaru - toto učtuješ ako klasický predaj. Je to tvoja tržba, jasné, že to ovplyvňuje základ dane. Výdavkom je zostatková cena vozidla.

    Ingrid 73 je offline (nepripojený) Ingrid 73

    obyčajná žena Ingrid 73
    Príjem za predaj som zaučtovala do PoZD. Ale ako mám postupovať pri odpisoch, ktoré si neuplatní (odpis 04/2009 - 04/2010). Ako mám upraviť ZD? Kúpna cena 1879,32 a je nižšia ako ZC.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.