Zavrieť

Porady

stierkovanie

Dobry den,
potreboval by som poradit resp odporucit. POtrebujeme vymalovat dom, no ked uz ideme malovat chcel by som hned natiahnut aj stierku. Zistoval som si cenu vraj to vychadza cca 110/m2 len robota. Zda sa mi to dost ked som si priebezne pozeral co sa vlastne pri stierkovani robi. Preto by som si to chcel robit sam. Co by ste mi odporucili je sanca ze aj bez akychkolvek skusenosti to zvladnem alebo radsej odlozit peniaze a nechat to na odbornika.A mohli by ste mi popisat adkial zacat, ako to robit, na co si dat pozor,ake materialy pouzit?ci treba len steny oskriabat a potom stierkovat alebo aj natiahnut vrstvu kleberu zo sietkou a tak Dakujem za pomoc
Usporiadat
emental emental

emental je offline (nepripojený) emental

lover Pozri príspevok
Ahojte,

byt sme si stierkovali samostatne. najprv sme nanasali jednu jemnu vrstvo, po zaschnuti dalsiu. Teraz sme stierku brusili, ale na niekolkych bodoch sme sa pri bruseni dostali az na povodny podklad. Je v tomto problem resp. prekryje to farba a nebude problem, ze stierka netvori suvisly povrch? (nebude takto skor nachalna k opadavaniu?)

Dakujem!
Vobec to nevadi. Ja som to tak isto robil. Prva tenucka vrstva + jemne prebrusit vystupky. Potom druha tenucka vrstva + jemne prebrusit vytupky. Tretia tenucka vrstva + jemne zbrusit. Vzdy sa naslo miesto kde bol "kopec" na povodnej omietke a zbrusil som tu stierku az po povodnu pieskovu omietku. V podstate toustierkou sa zrovnavali jamy a ryhy po skrabani starej farby.
Farbou to krasne prekryjes ze vobec nebude vidiet kde mas tie miesta kde si prisiel na povodnu omietku (samozrejme za predpokladu ze si nezbrusil velku pluchu az do omietky a ze by omietka pod stierkou bola velmi hrbolata - vtedy by to mohlo byt vidiet aj po zatreti ).
Ja som maloval farbou Jupol Gold - subjektivne sa mi zdala hustejsia a kvalitnejsia ako Primalex Polar ktorym som maloval teraz u rodicov a krasne kryla a valcek na stene tvoril jemnu strukturu a farba zakryla aj jemne skrabance a nedostatky sposobene pri bruseni alebo samotnom stierkovani.

Ak ale planujete nanasat nejaku velmi riedku farbu a nanasat ju valcekom, ktory nerobi strukturu a mat papierovo hladke steny, tak treba stierku spravit dokonale. Osobne vsak tieto super papierovo hladke steny nemam rad a nepacia sa mi.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
http://www.akosatorobi.sk/video/2335...adrove-omietky
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No dá sa to zvládnuť. No sa pri tom človek riadne namaká, teda stierku natiahneš ale zapucovať to je umenie. V živote som to nerobila, nevidela ako sa to robí. Bracho mi ukázal a som makala. Ale keby som vedela, že niekto príde a urobí mi to kvalitne tak neváham a volám majstra. Auuuuu.... a ešte nás to čaká v jednej izbe. Čo už tuna chcú cca 10-12 euráčov za m2 aj s mat. a ten tak náročný neni, finančne. Ale tých 110/m2 myslíš v Sk alebo v euráčoch? Ale naozaj ak si trošku zručný a nebojíš sa práce, tak to zvládneš ( max. si budeš nadávať ako krivo si urobil ale bude ťa hriať pri srdci tvoja robota )
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Vždy zahreje, keď si človek sám urobí robotu.

Druhá vec je, že to zahriatie môže trvať dlho... a pritom môže vypotiť aj 3 vedrá potu... a výsledok môže byť napriek tomu otrasný. Už som videl rôzne výtvory

Ja som dávnejšie stierkoval, ale neodporúčam to. Ja viem, že sú ľudia ktorým sa to páči, ale podľa mňa je to hovadina. Páči sa mi viac klasická stena. Príde mi to divné mazať na stenu niečo, aby som dosiahol parádny hladký povrch. A sú majstri, čo to rovno nanesú na zaprášenú stenu, kde to potom drží iba krátky čas a potom sa to lúpe zo steny ako koža z opáleného...

Takže moja rada - nestierkujte . A keď už, tak si zavolajte ozajstného odborníka. Keď si trúfate na to sami, tak si to skúste niekde v špajzke... uvidíte ako vám to pôjde.
0 0
zednik zednik

zednik je offline (nepripojený) zednik

zalezi odtoho s akim materialom to chcete robit.odporucam malovku oskriabat ak tam budu popraskane steny tak treba dat sietku a zaklebrovat a potam napenetrovat a nakoniec odporucam rimano prima stierku .ak si nato netrufate ozvita sana t.c.XXXXXX spam .dohoda ista.
Naposledy upravil Chobot : 17.06.09 at 22:54
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Skeleton31 Pozri príspevok
Dobry den,
potreboval by som poradit resp odporucit. POtrebujeme vymalovat dom, no ked uz ideme malovat chcel by som hned natiahnut aj stierku. Zistoval som si cenu vraj to vychadza cca 110/m2 len robota. Zda sa mi to dost ked som si priebezne pozeral co sa vlastne pri stierkovani robi. Preto by som si to chcel robit sam. Co by ste mi odporucili je sanca ze aj bez akychkolvek skusenosti to zvladnem alebo radsej odlozit peniaze a nechat to na odbornika.A mohli by ste mi popisat adkial zacat, ako to robit, na co si dat pozor,ake materialy pouzit?ci treba len steny oskriabat a potom stierkovat alebo aj natiahnut vrstvu kleberu zo sietkou a tak Dakujem za pomoc
Za tú robotu, čo je pri stierkovaní nie je 110 sk/m2 veľa. Ako už napísali, stierkovanie nie je len nanesenie stierky na stenu, ale tú potom treba zahladiť brúsnym papierom a to trvá aj niekoľko hodín a je pritom toľko prachu (budeš ho mať doslova všade, v každom telesnom otvore), že celý dom budeš mať biely. Ale dá sa to zvládnuť vlastnými silami, záleží od toho, ako si zručný.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Tiez som si daval stierkovat radsej majstrom, i ked som planoval si to vyskusat najprv sam, ale casu malo, vysledok neisty, tak som to dal radsej majstrom (80Sk/m2). Steny mali majstri uz pripravene, t.j. farba bola uplne oskriabana a napenetrovane s duvilaxom riedenym s vodou. Na stierkovanie pouzivali vonkajsi feinputz, co je taka jemnozrnna stierka, ktoru vyhladzovali mokrym molitanovym hladitkom hned ako stierka zavädla a islo im to dost rychlo, takze ziadny prach a zdlhave brusenie dlhu dobu. Ale aj tak si myslim, ze to chce urcity grif aj pri tom nahadzovani omietky a aj pri vyhladzovani ;-)
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

robin78 Pozri príspevok
Tiez som si daval stierkovat radsej majstrom, i ked som planoval si to vyskusat najprv sam, ale casu malo, vysledok neisty, tak som to dal radsej majstrom (80Sk/m2). Steny mali majstri uz pripravene, t.j. farba bola uplne oskriabana a napenetrovane s duvilaxom riedenym s vodou. Na stierkovanie pouzivali vonkajsi feinputz, co je taka jemnozrnna stierka, ktoru vyhladzovali mokrym molitanovym hladitkom hned ako stierka zavädla a islo im to dost rychlo, takze ziadny prach a zdlhave brusenie dlhu dobu. Ale aj tak si myslim, ze to chce urcity grif aj pri tom nahadzovani omietky a aj pri vyhladzovani ;-)
Feinputz je omietka, tá sa zahladzuje a nie brúsi. Feinputz sa dáva vo väčšej vrstve, než stierka, cca 0,5 - 1 cm.. Stierka je jemnejšia a nanáša sa cca 1-3 mm vrstva, ktorá sa obrúsi. Takže taký je rozdiel medzi nimi a preto si nemal prach.
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Stierkovanie by som fakt prenechal na odborníka, lebo iba ten to spraví pekne&rýchlo. Určite to zvládne aj trocha viac zručný človek, ale ho to bude stáť "kus života" . A sa ubrúsi k smrti. Ten prach je potom naozaj všade. Trvá potom dlhší čas, kým sa ho podarí na viackrát úplne odstrániť. Hlavne keď nie je nábytok dostatočne dobre zakrytý.

Pri stierkovaní je veľmi dôležité mať ten gríf v ruke, aby sa to nanášalo šikovne bez zbytočného hladkania. Lebo čím viac sa do toho babre, tým to je horšie .
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Chobot Pozri príspevok
Feinputz je omietka, tá sa zahladzuje a nie brúsi. Feinputz sa dáva vo väčšej vrstve, než stierka, cca 0,5 - 1 cm.. Stierka je jemnejšia a nanáša sa cca 1-3 mm vrstva, ktorá sa obrúsi. Takže taký je rozdiel medzi nimi a preto si nemal prach.
pokial viem, tak u mna bola nanasana v hrubke 3 mm (pri nerovnostiach nejaky ten mm navrch), a nanasalo sa to na existujucu hrubu omietku. co sa tyka toho prachu, tak som to podotkol ako menej pracnu alternativu, kedy je nutne stierku brusit
0 0
ROBIN111 ROBIN111

ROBIN111 je offline (nepripojený) ROBIN111

Skeleton31 Pozri príspevok
Dobry den,
potreboval by som poradit resp odporucit. POtrebujeme vymalovat dom, no ked uz ideme malovat chcel by som hned natiahnut aj stierku. Zistoval som si cenu vraj to vychadza cca 110/m2 len robota. Zda sa mi to dost ked som si priebezne pozeral co sa vlastne pri stierkovani robi. Preto by som si to chcel robit sam. Co by ste mi odporucili je sanca ze aj bez akychkolvek skusenosti to zvladnem alebo radsej odlozit peniaze a nechat to na odbornika.A mohli by ste mi popisat adkial zacat, ako to robit, na co si dat pozor,ake materialy pouzit?ci treba len steny oskriabat a potom stierkovat alebo aj natiahnut vrstvu kleberu zo sietkou a tak Dakujem za pomoc
Ak máš dostatok času, trpezlivosti a odvahy, môžeš to skúsiť. Ale tak, ako ti radili vyššie, vyskúšaj si to na nejakej cvičnej ploche, napríklad v spomínanej špajzi. Odporučiť ti môžem stierku Rimano Prima. Sú na trhu aj iné značky, ale s nimi nemám skúsenosti. Pokiaľ zvolíš vhodný postup, vyhneš sa prácnemu brúseniu. Zožeň si knihu Sadrokartón zvládneme sami (dá sa kúpiť v niektorých stavebninách). Je tam čast venovaná stierkam, kde je zhruba popísaný postup práce (aj s obrázkami).
Ak sa rozhodneš, že to skúsiš, niektoré dôležité rady ti sem môžem napísať.
0 0
Skeleton31 Skeleton31

Skeleton31 je offline (nepripojený) Skeleton31

Dakujem za rady. Rozhodol som sa ze to skusim ale zatial len na spajzovej stene. Potom uvidim co dalej. Mohli by ste mi teda presne popisat co vsetko treva spravit pred stierkovanim a nasledne zopar tipov na stierkovanie?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Fúha,
tak my ked sme stierkovali tak sme zvolili takýto postup.
1. umytie steny ( navlhčenie ) mazľavým mydlom ( použila som valček šlo to fajne rýchlo )
2. oškrabanie steny až do živého ( kde to šlo ), ked bola mokrá od mydla
3. odprašenie steny - teda v podstate ked bola suchá tak sme prebehli po nej z metlou aby sme ten hrubý prach dostali ešte preč
4. penetrácia steny - mne odporučili duvilax + voda ( pomer je na vedierku od duvilaxu )
5. zaschnutie steny
6. ťahanie stierky
7. pucovanie ( natiahli sme na stenu jednu a sa hned za vlhka pucovalo )
8. uschnutie stierky
9. natretie steny soľou ( poradili nám pred malovaním vo farboch lakoch aby vyzrela stierka a neboli flaky po namalovaní)
10. napenetrovanie steny - odporučené bolo duvilax + voda + primalex biely
11. malovanie
Asi takto nejako sme to robili my doma. Bolo to zaujímavé, a bolo veľa technologických prestávok.
Veľa šťastia prajem
0 0
ROBIN111 ROBIN111

ROBIN111 je offline (nepripojený) ROBIN111

Skeleton31 Pozri príspevok
Dakujem za rady. Rozhodol som sa ze to skusim ale zatial len na spajzovej stene. Potom uvidim co dalej. Mohli by ste mi teda presne popisat co vsetko treva spravit pred stierkovanim a nasledne zopar tipov na stierkovanie?
1. Príprava podkladu.
Skontroluj pôvodnú omietku, v akom je stave. Prípadné chyby treba vyspraviť. Maľovku odporúčam zoškrabať. Ideálne je, ak stena ostane mierne drsná.
Stenu očistiť od výčnelkov, zbytkov uvoľnenej omietky a prachu.
2. Penetrácia.
Odporúčam použiť originálny penetrák od Rigipsu Rikombi-Grund zriedený v pomere 1diel penetráku : 3 diely vody. (Pravdepodobne sa budú dať použiť aj iné penetráky, ale nemám to odskúšané.)
3. Technologická prestávka 12 hod.
4. Ešte raz očistiť (metličkou) stenu od uvoľnených zrniečok z omietky. Dôkladne pozametať aj podlahu (z toho dôvodu, že ak ti pri nanášaní padne časť stierky na zem, neznečistí sa a môžeš ju ešte použiť)
5. Príprava stierky.
Do nádoby si napustíš čistú studenú vodu. Neviem ti teraz napísať množstvo. Na jednu stenu bežnej panelákovej špajze (cca 1 x 2,5m) stačia 2-3 litre. Záleží aj od hrúbky nanášanej vrstvy.
Do vody pomaly sypeš stierku. Stierka na okamih ostane na hladine, kým nevsiakne vodu, potom klesne na dno. Do nádoby postupne sypeš také množstvo materiálu, až kým voda v nádobe nie je úplne pohltená stierkou.
Potom stierku necháš 5 min. odležať.
Teraz materiál rozmiešaš (takéto množstvo cca 2 min). Najlepšie el. vŕtačkou s vhodným nadstavcom, stredne rýchlymi otáčkami. Dobre rozmiešaná stierka je pastovitej konzistencie, bez hrudiek.
6. Nanášanie na stenu.
Stierku na stenu nanášaš najlepšie pomocou nerezového švajčiarskeho hladítka (šírka 50cm) zdola nahor, v požadovanej hrúbke. Snaž sa nanášať rovnomerne, postupne tzv. z mokrého do suchého. Tesne pri strope smer nanášania obrátiš t. j. zhora nadol.
Pokiaľ ti nevystane materál, musíš si ho opäť zarobiť, ale do čistej nádoby. Nikdy nesmieš zmiešať starú stierku s novozarobenou!
Keď máš natiahnutú celú stenu, môžeš zarovnať stierku ťahaním hladítka "do kríža" t. j. zo strany na stranu a odspodu nahor. Nemusíš sa s tým vyrovnávaním veľmi trápiť, úplne zarovnať sa ti to nepodarí. Na druhej strane - čím to budeš mať rovnejšie, tým menej roboty budeš mať v nasledujúcich krokoch.
7. Technologická prestávka niekoľko desiatok minút - čakáš, kým stierka zavädne.
Čerstvo nanesená stierka má bledosivú farbu, na dotyk je mäkká a lepivá. Po určitej dobe sa začnú objavovať tmavosivé fliačiky, ktoré sa pomaly rozšíria po celej stene. Vtedy je stierka zavädnutá na dotyk tvrdá, nelepivá, vlhká.
8. Keď je stierka po celej ploche zavädnutá, hranou hladítka odstrániš (zrazíš) všetky výčnelky, ktoré na stene ostali ako pozostatok po nanášaní. Nemusíš sa báť pritlačiť, stierku tým nijako nepoškodíš, pretože na takýto úkon je už dostatočne tvrdá, ale zároveň je aj dosť mäkká na to, aby sa hranou dali odstrániť rôzne výčnelky.
9. V predchádzajúcom kroku sa odstránili výčnelky, ale na stene ešte ostali rôzne jamky a priehlbiny, ktoré treba vyplniť. Teraz si zarobíš menšie množstvo novej stierky (cca 0,5l vody). Z tejto stierky si trocha dáš na hladítko a nanesieš na stenu metódou "naniesť a zotrieť". To znamená, hladítkom si na malú plochu steny nanesieš asi 1mm vrstvičku a následne hranou hladítka túto vrstvičku zotrieš. Tým sa vyplnia priehlbiny.
Materiál, ktorý ti po "zotretí" ostal na hladítku, môžeš naniesť na ďalšiu plochu steny a znova hranou zotrieš. Po chvíli tento materiál začne reagovať s pôvodnou zavädnutou stierkou a začne hustnúť a už sa nedá dobre nanášať. Vtedy ho treba zahodiť a naniesť nový.
Takýmto spôsobom si postupne "prejdeš" celú stenu. Dobré je si pri tom odspodu nasvetlovať stenu halogénkou, vtedy pekne vidieť nerovnosti, ktoré treba vyplniť.


To by bolo asi všetko.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Chobot Pozri príspevok
Feinputz je omietka, tá sa zahladzuje a nie brúsi. Feinputz sa dáva vo väčšej vrstve, než stierka, cca 0,5 - 1 cm.. Stierka je jemnejšia a nanáša sa cca 1-3 mm vrstva, ktorá sa obrúsi. Takže taký je rozdiel medzi nimi a preto si nemal prach.
Feinputz sa dáva vo väčšej vrstve, než stierka, cca 0,5 - 1 cm.......max 0,5mm!!!! ak 1cm tak v dvoch vrstvách prestavka medzi nanášaním vrstiev min 48 hod!!!
0 0
Skeleton31 Skeleton31

Skeleton31 je offline (nepripojený) Skeleton31

Vdaka za perfektny postup. Podla tohoto mi to velmi zjednodusi pracu a uz viem co to vsetko obnasa. Len este posledne otazky:nakoniec to uz nebude potreba brusit pri tomto sposobe prace? a aky typ stierky najlepsie na to kupit?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

220870 Pozri príspevok
Feinputz sa dáva vo väčšej vrstve, než stierka, cca 0,5 - 1 cm.......max 0,5mm!!!! ak 1cm tak v dvoch vrstvách prestavka medzi nanášaním vrstiev min 48 hod!!!
kyrbom Pozri príspevok
Preto je to fein (ako jemný) - putz (za čistenie).
Prosím vás, zoberte si do ruky pravítko a pozrite si, koľko je to 0,5 mm. Alebo ešte lepšie šubleru, lebo na pravítku to neuvidíte.

Kde ste vzali info, že omietka Feinputz sa nanáša v 0,5 mm vrstve? Tu si pozrite technické info o Baumit Feinputz.
Naposledy upravil Chobot : 06.06.09 at 22:43
0 0
ROBIN111 ROBIN111

ROBIN111 je offline (nepripojený) ROBIN111

Skeleton31 Pozri príspevok
Vdaka za perfektny postup. Podla tohoto mi to velmi zjednodusi pracu a uz viem co to vsetko obnasa. Len este posledne otazky:nakoniec to uz nebude potreba brusit pri tomto sposobe prace? a aky typ stierky najlepsie na to kupit?
Nie, brúsiť to už netreba.
Inak, tento postup ma naučil predvádzací technik priamo od firmy Rigips.
Stierku používam Rimano Prima.
0 0
ROBIN111 ROBIN111

ROBIN111 je offline (nepripojený) ROBIN111

Chobot Pozri príspevok
Prosím vás, zoberte si do ruky pravítko a pozrite si, koľko je to 0,5 mm. Alebo ešte lepšie šubleru, lebo na pravítku to neuvidíte.
To bol preklep. Malo tam byť "cm".
0 0
kepipo kepipo

kepipo je offline (nepripojený) kepipo

To čo ty tu popisuješ nieje sádrová stierka ale jemna štukova omietka.a inak sádrová stierka sa brúsiť nemusi da sa zaglejtovať za mokra a nieje ztoho žiadny prach .Je ktomu treba trošku zručnosti.reakcia na ROBIN 78
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať