Zavrieť

Porady

notársky poplatok za dedicske konanie

Dobrý deň, snáď mi niekto poradí, keď už nie ako mám postupovať, tak aspoň na koho sa treba v mojom prípade obrátiť. Vo februári mi zomrela mama, ktorá žila v spoločnej domácnosti s mojim otcom a bratom. prebehlo dedicské konanie, momentálne sme predvolaní k pani notárke ohľadom podpisov a uhradenie sumy, ktorú sa mi zdá, že vyrúbila príliš vysokú.
Mama po sebe zanechala len vyššie spomenutý byt, 3 izbový cca 75m štvorcových na okraji Trnavy, v osobnom vlastníctve. Byt je v pôvodnom stave, neprerobený, žiadne plastové okná, umakartové jadro, linoleum... Máme zaplatiť sumu 600 EUR.
Prosím, poraďte mi.
Ďakujem Naďa
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Prečo by mala tá druhá strana predkladať posudok, keď nie je účastníkom dedičského konania?
Navrhnite notárke čo najnižšiu cenu, ktorú vám bude ochotná akceptovať. Nemusí to byť ani od znalca - jednoducho udajte cenu. Ak sa jej to nebude páčiť, dá si na vaše náklady pozemok ohodnotiť ona.

Ak by však bol aj strýko dedičom (zo závetu) a dedičskou dohodou by ste mu dom nechávali za odplatu, samozrejme si dajte reálnu cenu.
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

rollozilinsky Pozri príspevok
Dobrý deň.
Moja otázka sa týka dedičského konania, ktoré v našej rodine má prebehnúť v krátkej dobe. Konanie sa uskutoční po zosnulom otcovi, s ktorým sme spolu so sestrou (kvôli jeho sociálnemu cíteniu) neudržovali permanentný kontakt. Po jeho smrti vysvitlo, že bol spoluvlastníkom rodičovského domu s pozemkom v prímestskej oblasti s rozlohou cca 900 m štvorcových, ktorý je do konania zahrnutý. Druhým spoluvlastníkom je jeho brat,
Brat otca nie je účastníkom dedičského konania.
Po otcovi budeš dediť ty a tvoja sestra ( ak máš aj iných súrodencov tak aj oni, ... dalej nepíšeš, či žije mama, či aké sú tie dalšie rodinné pomery )
ktorého navrhovaná suma celého objektu spolu s pozemkami na základe niekoľko rokov starého znaleckého posudku sa nám zdá smiešna.
Keďže s takouto situáciou nemám žiadne skúsenosti, konkrétne ma zaujíma:
Je potrebné už počas dedičského pojednávania nesúhlasiť s navrhovanou sumou pozostalosti? Odsúhlasujem podpisom prijatia dedičstva aj sumu, navrhovanú druhou stranou alebo notár len určuje pomer vlastníctva nehnuteľnosti,
Notár len rozdelí dedičstvo teda polovicu domu čo patrila otcovi medzi dedičov. Urobí to na základe pomerov. Ale cenu danej nehnuteľnosti musí vedieť, nakoľko z ceny majetku sa vyrátava odmena notára. Preto je vhodné si prezrieť ponuky predaja nehnuteľností v okolí, a určiť cenu nehnuteľnosti. Pritom do dedičstva vstupuje polovica hodnoty.

pričom vyrovnanie závisí na dohode medzi stranami aj po ukončení konania? Po skončení dedičského konania, až budete zapísaný na LV daného domu môžeš ponúknuť na predaj svoj podiel nehnuteľnosti svojmu strýkovi, a bude záležať na vašej dohode. Ak sa nedohodnete, tak môžete zavolať súdneho znalca aby určil cenu.
Bude na vytvorenie si vlastného znaleckého posudku po podpise už neskoro? Nie nebude.
Veľmi ďakujem za odpoveď.
v texte modrým odpovede
4 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

rollozilinsky Pozri príspevok
Výborné, ďakujem.
Len pre upresnenie, keď som spomínal, že sa nám suma za nehnuteľnosť zdá byť smiešna, myslel som tým podhodnotená. Podľa predbežného rozhovoru so znalcom sa cena v tejto lokalite pohybuje minimálne v dvakrát vyššej hodnote. To je logické ceny nehnuteľností rastú.
Chápem však správne, že je pre nás výhodnejšie súhlasiť s nižšou cenou uvedenou v starom posudku, kvôli nižšiemu poplatku pre notára??? Pozor notár nie je hlupák, a kým navrhne cenu tak samozrejme že si trošku preverí ceny nehnuteľností v danej lokalite.
Pretože myslím, že majetok bol v minulosti podhodnotený práve z tohto dôvodu (keďže sa k nemu pred pár rokmi dostal otec so strýkom rovnakou cestou - teda v dedičskom konaní).
Rád by som sa tiež spýtal ako funguje porovnávanie posudkov. Ak by došlo k súdnemu konaniu (čo je asi v našom prípade pravdepodobné), opačná strana bude mať podhodnotený posudok a my nový s (podľa mňa) reálnou sumou za nehnuteľnosť, vypočítava súd priemer týchto dvoch alebo niečo podobné???U protistrany sa dá namietať neplatnosť posudku lebo ten platí tak cca rok od jeho vydania. Takže súd by na neho nemal prihliadať.
odpoved v texte.
2 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

jana32 Pozri príspevok
Ešte sa chcem opýtať, ten byt ohodnotí súdny znalec? Musíme vziať toho čo nám pridelí notár, alebo si môžeme vziať podľa vlastného uváženia ( v rodine máme súdneho znalca, myslím, že aspoň za svoju prácu by popýtal menej ako cudzí )
Musí byť registrovaný ako súdny znalec
(a čo je notára do toho, kto to hodnotí - - ja som takto (pre urýchlenie ) notárke nanosil podklady z katastra - pre dedenie sú bezplatné )
1 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Toto som vygooglila z roku 2003, neviem, ci sa na tom nieco menilo. Na sumu, akou je byt ohodnoteny, sa spytaj notarky - musi to byt v osvedceni o dedicstve.

VYHLÁŠKA Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky č. 31/1993 Z.z. o odmenách a náhradách notárov

Odmena notára za ďalšiu činnosť a odmena správcu dedičstva

Prvý oddiel
Odmena notára za ďalšiu činnosť
Odmena notára ako súdneho komisára
§11

Odmena notára ako súdneho komisára (ďalej len „súdny komisár“) za úkony vykonané v konaní o dedičstve, ktoré bolo zastavené pre nedostatok podmienok konania, pretože poručiteľ nezanechal majetok alebo súd vydal majetok nepatrnej hodnoty tomu, kto sa postaral o pohreb, je 400 Sk.


§12
(1) Základom odmeny súdneho komisára za iné úkony vykonané v konaní o dedičstve, ako sú uvedené v §11, je všeobecná cena majetku poručiteľa5), ktorý sa stal predmetom konania o dedičstve.
(2) Ak je predmetom konania o dedičstve majetok poručiteľa, ktorý sa objavil po právoplatnosti uznesenia, ktorým bolo konanie o dedičstve skončené, základom odmeny súdneho komisára za úkony vykonané v tomto konaní je všeobecná cena tohto majetku.
(3) Ustanovenie §4 ods. 2 platí obdobne.

§13

Odmena uvedená v §12 ods. 1 je:

z prvých 100 000 Sk základu 2,0 %
z presahujúcej sumy až do 500 000 Sk základu 1,0 %
z presahujúcej sumy až do 1 000 000 Sk základu 0,7 %
z presahujúcej sumy až do 3 000 000 Sk základu 0,4 %
z presahujúcej sumy až do 20 000 000 Sk základu 0,2 %
najmenej 700 Sk

Čiastka nad 20 000 000 Sk sa do základu nezapočítava.


§14
(1) Odmenu určenú podľa §11 alebo vypočítanú podľa §13 môže súd primerane zvýšiť, najviac však o 100 %, ak úkony notára boli mimoriadne obťažné alebo časovo náročné.
(2) Ak bolo v dedičskom konaní činných viac notárov alebo ak notár vykonal len niektoré úkony, patrí mu podiel odmeny určenej podľa §11 alebo vypočítanej podľa §13, prípadne zvýšenej podľa odseku 1, ktorý zodpovedá rozsahu jeho činnosti.
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Vlastne poplatok záleží od toho akú hodnotu bytu uviedla notárka v dedičskom konaní.
Ak by sa Vám zdalo, že cenu bytu nadsadila, nemusíte s ňou súhlasiť.
Vlastne som bola v podobnej situácii. Cenu bytu veľmi nadhodnotili, s čím sme nesúhlasili a tak nakoniec (za pomoci právnika) cenu bytu ponížili, čím sa znížila aj výška poplatku.
0 0
naduska129 naduska129

naduska129 je offline (nepripojený) naduska129

ďakujem za radu, snáď sa bude dať rozumne dohodnúť
0 0
klari041 klari041

klari041 je offline (nepripojený) klari041

dobry den!!!
dedila som 1/4 cast domu celkova suma domu 320 000Sk.
z coho musim platit notárovi poplatok(a kolko percent?)
dakujem...bye
0 0
funny221 funny221

funny221 je offline (nepripojený) funny221

Dobry den. Prosim pekne o radu. Zomrel mi otec a dnes sme sa dozvedeli ze po prebehnuti dedicskeho konania sa bude musiet zaplatit notarsky poplatok v % vypocte z majetku (po odpocte nakladov na pohreb). Preto by som sa chcela opytat, ako to je? Co vsetko sa zaratava do tohto majetku? Mame rodinny dom a pocula som ze sa nas budu pytat aj na vybavenie domu (plastove okna, pohlahy, rekonstrukcie). A este by som rada vediet ci sa pri tom zohladnuje vyska maminho prijmu a nezaopatrene deti. Dakujem...
0 0
karolzdo karolzdo

karolzdo je offline (nepripojený) karolzdo

funny221 Pozri príspevok
Dobry den. Prosim pekne o radu. Zomrel mi otec a dnes sme sa dozvedeli ze po prebehnuti dedicskeho konania sa bude musiet zaplatit notarsky poplatok v % vypocte z majetku (po odpocte nakladov na pohreb). Preto by som sa chcela opytat, ako to je? Co vsetko sa zaratava do tohto majetku? Mame rodinny dom a pocula som ze sa nas budu pytat aj na vybavenie domu (plastove okna, pohlahy, rekonstrukcie). A este by som rada vediet ci sa pri tom zohladnuje vyska maminho prijmu a nezaopatrene deti. Dakujem...
Do majetku sa ráta +saldo : nehnuteľný, hnuteľný, financie mínus záväzky (ak je BSM tak polovica) - spočíta sa suma a podľa odstupňovaných položiek hore sa vypočíta poplatok + nejaké vecné náklady notára.
Merať a pýtať sa bude znalec , ktorý bude ohodnocovať dom.
Mamin príjem nie je majetok poručiteľa a deti budú iba ako dediči - neexistuje (nedediteľná) ako pri príjme "nezdaniteľná" časť.
0 0
rollozilinsky rollozilinsky

rollozilinsky je offline (nepripojený) rollozilinsky

Dobrý deň.
Moja otázka sa týka dedičského konania, ktoré v našej rodine má prebehnúť v krátkej dobe. Konanie sa uskutoční po zosnulom otcovi, s ktorým sme spolu so sestrou (kvôli jeho sociálnemu cíteniu) neudržovali permanentný kontakt. Po jeho smrti vysvitlo, že bol spoluvlastníkom rodičovského domu s pozemkom v prímestskej oblasti s rozlohou cca 900 m štvorcových, ktorý je do konania zahrnutý. Druhým spoluvlastníkom je jeho brat, ktorého navrhovaná suma celého objektu spolu s pozemkami na základe niekoľko rokov starého znaleckého posudku sa nám zdá smiešna.
Keďže s takouto situáciou nemám žiadne skúsenosti, konkrétne ma zaujíma:
Je potrebné už počas dedičského pojednávania nesúhlasiť s navrhovanou sumou pozostalosti? Odsúhlasujem podpisom prijatia dedičstva aj sumu, navrhovanú druhou stranou alebo notár len určuje pomer vlastníctva nehnuteľnosti, pričom vyrovnanie závisí na dohode medzi stranami aj po ukončení konania? Bude na vytvorenie si vlastného znaleckého posudku po podpise už neskoro?
Veľmi ďakujem za odpoveď.
0 0
rollozilinsky rollozilinsky

rollozilinsky je offline (nepripojený) rollozilinsky

Výborné, ďakujem.
Len pre upresnenie, keď som spomínal, že sa nám suma za nehnuteľnosť zdá byť smiešna, myslel som tým podhodnotená. Podľa predbežného rozhovoru so znalcom sa cena v tejto lokalite pohybuje minimálne v dvakrát vyššej hodnote.
Chápem však správne, že je pre nás výhodnejšie súhlasiť s nižšou cenou uvedenou v starom posudku, kvôli nižšiemu poplatku pre notára??? Pretože myslím, že majetok bol v minulosti podhodnotený práve z tohto dôvodu (keďže sa k nemu pred pár rokmi dostal otec so strýkom rovnakou cestou - teda v dedičskom konaní).
Rád by som sa tiež spýtal ako funguje porovnávanie posudkov. Ak by došlo k súdnemu konaniu (čo je asi v našom prípade pravdepodobné), opačná strana bude mať podhodnotený posudok a my nový s (podľa mňa) reálnou sumou za nehnuteľnosť, vypočítava súd priemer týchto dvoch alebo niečo podobné???
Naposledy upravil rollozilinsky : 10.04.11 at 17:57
0 0
rollozilinsky rollozilinsky

rollozilinsky je offline (nepripojený) rollozilinsky

Dakujem za rady a mam dalsiu otazku.
V dokumentacii po zosnulom sme nasli kopiu zmluvy o zalozeni osobneho dôchodkoveho sporenia. Na dedicskom konani sme sa prave dozvedeli, ze po styroch rokoch sporenia otec tento ucet zrusil, cim "Uspory nasporene na osobnom dôchodkovom ucte zosnuleho boli podla zakona c. 43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporeni v zneni neskorsich predpisov vratene spät na ucet Socialnej poistovne."
Chapem spravne, ze sa k tymto peniazom nedostaneme???
Naposledy upravil rollozilinsky : 12.04.11 at 10:12
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Dobrý deň, prosím veľmi o radu. Zomrel nám náhle ocko, ostal po ňom len byt s rozlohou 49 m2. Dedičmi by mali byť: polovica bytu pripadne mamke a druhá polovica mne s bratom. Preštudovala som si tu rady ohľadom notárskych poplatkov, ich výška ma dosť šokovala. Ide však o to, že ak som pochopila správne, bude treba zaplatiť notársky poplatok z hodnoty len 1/2 bytu ( čo budeme mať my s bratom )? Mamka totiž uvažovala, že radšej sa vzdá svojho dedičského podielu v náš prospech ( samozrejme s tým, že bude mať právo byt doživotne užívať ), ale to by sme potom museli asi zaplatiť poplatky z hodnoty celého bytu, však? Bude teda jednoduchšie, nechať to tak a až po vysporiadaní dedičstva mamka na nás prevedie byt darovacou zmluvou? Prosím poraďte, mňa ani nenapadlo, že toto budem tak skoro riešiť, nikdy som sa o tieto veci nezaujímala, ako rodina máme veľmi dobré vzťahy
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

jana32 Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím veľmi o radu. Zomrel nám náhle ocko, ostal po ňom len byt s rozlohou 49 m2. Dedičmi by mali byť: polovica bytu pripadne mamke a druhá polovica mne s bratom. Preštudovala som si tu rady ohľadom notárskych poplatkov, ich výška ma dosť šokovala. Ide však o to, že ak som pochopila správne, bude treba zaplatiť notársky poplatok z hodnoty len 1/2 bytu ( čo budeme mať my s bratom )? Mamka totiž uvažovala, že radšej sa vzdá svojho dedičského podielu v náš prospech ( samozrejme s tým, že bude mať právo byt doživotne užívať ), ale to by sme potom museli asi zaplatiť poplatky z hodnoty celého bytu, však? Bude teda jednoduchšie, nechať to tak a až po vysporiadaní dedičstva mamka na nás prevedie byt darovacou zmluvou? Prosím poraďte, mňa ani nenapadlo, že toto budem tak skoro riešiť, nikdy som sa o tieto veci nezaujímala, ako rodina máme veľmi dobré vzťahy
Byt bol iba na otca ?
Potom by sa dedilo na 1/3 /// +1/3+1/3
Alebo ak sa mama vzdá : 0 /// 1/2+1/2
(toto je najmenej komplikované riešenie = ušetrí sa 1 vklad (za 30 rokov) do katastra

Nebol náhodou v BSM ?
Potom by bolo : mama 1/2+ 1/6 /// +1/6 +1/6

Alebo ak sa mama vzdá : 1/2 /// +1/4+1/4


Notársky poplatok sa platí z celej hodnoty prejednávaného dedičstva (ie jedno či sa dedí 2x1/2 alebo 8x1/8) - tuším niekde do 8000 € je asi 2%
potom percento klesá.
Naposledy upravil rudopp : 20.08.11 at 11:24
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Rodičia mali byt v BSM, čiže byt sa bude dediť tak, že mamka dostane polovicu bytu a zvyšná polovica sa rozdelí medzi mamku, mňa a brata? To som nevedela. Ale hlavne, ak som dobre pochopila,tak je úplne jedno ako to spravíme, notársky poplatok sa platí z celej hodnoty bytu. Rudo a môžeš mi poradiť, či je možné, aby sme teda rovno u notára ten byt rovno rozdelili medzi mňa a brata, mamka by sa dedičstva vzdala s právom doživotného užívania? Ide nám o to, aby sme sa neskôr vyhli nejakým ďalším poplatkom v prípade darovania a podobne. Alebo je to jedno? Vopred ďakujem
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Ešte sa chcem opýtať, ten byt ohodnotí súdny znalec? Musíme vziať toho čo nám pridelí notár, alebo si môžeme vziať podľa vlastného uváženia ( v rodine máme súdneho znalca, myslím, že aspoň za svoju prácu by popýtal menej ako cudzí )
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

jana32 Pozri príspevok
Rodičia mali byt v BSM, čiže byt sa bude dediť tak, že mamka dostane polovicu bytu a zvyšná polovica sa rozdelí medzi mamku, mňa a brata? To som nevedela. Ale hlavne, ak som dobre pochopila,tak je úplne jedno ako to spravíme, notársky poplatok sa platí z celej hodnoty bytu. Rudo a môžeš mi poradiť, či je možné, aby sme teda rovno u notára ten byt rovno rozdelili medzi mňa a brata, mamka by sa dedičstva vzdala s právom doživotného užívania? Ide nám o to, aby sme sa neskôr vyhli nejakým ďalším poplatkom v prípade darovania a podobne. Alebo je to jedno? Vopred ďakujem
Dohoda dedičov, ktorá neodporuje zákonu (tam bývajú chránené maloleté deti) je možná =
byt bol v BSM
mama má 1/2
vzdá sa dedičstva po otcovi (nebudete ju tým pádom vyplácať)
(lebo môže byť aj dohoda, že časť dedičov zdedí a nedediacu časť vyplatí)
do notárskej zápisnice sa dá právo doživotného užívania (to sa po potvrdení súdom cez vklad do katastra zapíše do LV)
dediť budeš ty s bratom 1/4+1/4
takisto budete na polovicu platiť notárske poplatky z polovice bytu.

PS
Opravím predošlé zlomky - - pozostalý manžel sa ráta ako 1 dieťa.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

rudopp Pozri príspevok
Musí byť registrovaný ako súdny znalec
(a čo je notára do toho, kto to hodnotí - - ja som takto (pre urýchlenie ) notárke nanosil podklady z katastra - pre dedenie sú bezplatné )
Čiže by pre tieto účely stačil list vlastníctva?
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

jana32 Pozri príspevok
Čiže by pre tieto účely stačil list vlastníctva?
Ktoré účely ?
Na ohodnotenie ?
Tam LV ako podklad nepotrebuje :
príde
popozerá
zameria

Spraví ocenenie.

Na konanie u notára ?
Súd určí notára.
Notár vyzve známych dedičov
Vypýtaš si LV pre účely dedenia (zober pozvánku) - tým to urýchliš
Priložíš ocenenie
Hnuteľný majetok :
- iba ak bolo auto na jeho meno - treba notársku zápisnicu pri prepise
- ostatné boli jeho osobné veci
- zariadenie bytu je mamino - otcovo bolo auto (tak sa kedysi dohodli)
- ak má aj iný právo disponovať s účtom = otec nemal žiadne peniaze (banka by chcela nejakých 30 € za potvrdenie)
- pozrieť či nemal nejaký termiňák / akcie na meno (zväčša to musí ísť do notárskej zápisnice)

Notár zvolá konanie
zápisnicu napíše podľa dohody dedičov
vyrúbi si poplatok
zápisnicu pošle na súd (má sa dostať aj na kataster )
po odvolacej lehote si dáš na súde buchnúť štempeľ právoplatnosti
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať