Zavrieť

Porady

notársky poplatok za dedicske konanie

Dobrý deň, snáď mi niekto poradí, keď už nie ako mám postupovať, tak aspoň na koho sa treba v mojom prípade obrátiť. Vo februári mi zomrela mama, ktorá žila v spoločnej domácnosti s mojim otcom a bratom. prebehlo dedicské konanie, momentálne sme predvolaní k pani notárke ohľadom podpisov a uhradenie sumy, ktorú sa mi zdá, že vyrúbila príliš vysokú.
Mama po sebe zanechala len vyššie spomenutý byt, 3 izbový cca 75m štvorcových na okraji Trnavy, v osobnom vlastníctve. Byt je v pôvodnom stave, neprerobený, žiadne plastové okná, umakartové jadro, linoleum... Máme zaplatiť sumu 600 EUR.
Prosím, poraďte mi.
Ďakujem Naďa
Usporiadat
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

jana32 Pozri príspevok
Rodičia mali byt v BSM, čiže byt sa bude dediť tak, že mamka dostane polovicu bytu a zvyšná polovica sa rozdelí medzi mamku, mňa a brata? Ano To som nevedela. Ale hlavne, ak som dobre pochopila,tak je úplne jedno ako to spravíme, notársky poplatok sa platí z celej hodnoty bytu. Nie, plati sa len z toho co je predmetom dedičstva, t.j. z 1/2 bytu ... druha polovica, ktora pripadne cela tvojej mame, nie je predmetom dedičstva, je to jej polovica BSM Rudo a môžeš mi poradiť, či je možné, aby sme teda rovno u notára ten byt rovno rozdelili medzi mňa a brata, mamka by sa dedičstva vzdala s právom doživotného užívania? Ide nám o to, aby sme sa neskôr vyhli nejakým ďalším poplatkom v prípade darovania a podobne. Alebo je to jedno? Vopred ďakujem
v texte
0 0
sewwwer sewwwer

sewwwer je offline (nepripojený) sewwwer

Súd má pri rozhodovaní voľnú úvahu. Môže však ustanoviť aj súdneho znalca, ku ktorého zisteniam v znaleckom posudku sa pri rozhodovaní prikloní. Nemusí teda postupovať spôsobom, že bude 2 rôzne znalecké posudky, ktoré si dali vyhotoviť účastníci konania, hodnotiť priemerovaním.
0 0
kaiz kaiz

kaiz je offline (nepripojený) kaiz

Dobry den, vie mi niekto poradit ohladne mojej povinnosti komunikovat s notarom pri dedicskom konani? Jedna sa o to, ze mi zomrel otec a ja som jediny pozostaly a nic po nom neostalo, okrem par eur na vkladnej knizke. Ziadny majetok, ziadne dlhy, kuponka prevedena na stat. Kedze som momentalne dlhodobo v zahranici, nechce sa mi kvoli tomu platit cestu hore dole a este notarovi cvakat za nic. Otazka teda znie: musim zo zakona reagovat na vyzvu notara - dostavit sa na dedicske konanie? Dakujem vopred za odpoved.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
kaiz Pozri príspevok
Dobry den, vie mi niekto poradit ohladne mojej povinnosti komunikovat s notarom pri dedicskom konani? Jedna sa o to, ze mi zomrel otec a ja som jediny pozostaly a nic po nom neostalo, okrem par eur na vkladnej knizke. Ziadny majetok, ziadne dlhy, kuponka prevedena na stat. Kedze som momentalne dlhodobo v zahranici, nechce sa mi kvoli tomu platit cestu hore dole a este notarovi cvakat za nic. Otazka teda znie: musim zo zakona reagovat na vyzvu notara - dostavit sa na dedicske konanie? Dakujem vopred za odpoved.
..

..keďže si jediný dedič a zosnulý nemá žiadne aktíva ani pasíva- to je majetok plus dlhy, tak napíš notárovi a vysvetli mu, že si v zahraničí, nech konanie pozastaví a dokončí sa, ak sa vrátiš domov...daj svoju terajšiu adresu, aby ti mohol napísať svoje vyjadrenie, prípadne zaplať nejaký poplatok, ak bude treba...
0 0
malyklaun malyklaun

malyklaun je offline (nepripojený) malyklaun

myslím, že tu to skôr patrí:
viete poradiť ako sa vypočítava odmena notára za dedičské konanie? Našiel som toto:
Odmena uvedená v § 12 ods. 1 je
z prvých 3 300 eur základu .......... 2 %,
z presahujúcej sumy
až do 16 500 eur základu .......... 1 %,
z presahujúcej sumy
až do 33 100 eur základu .......... 0,7 %,
z presahujúcej sumy
až do 99 500 eur základu .......... 0,4 %,
z presahujúcej sumy
až do 663 800 eur základu .......... 0,2 %,
najmenej 23 eur. Suma nad 663 800 eur sa do základu nezapočítava.

hodnota dedičstva 30 043,05 €, výdavky notára 10,70 €. Notár vyrátal svoju odmenu takto:
z prvých 3300 € - 2%
z ďalších do 16 500 € - 1%
a zbytok - 0,7 %

Rátal správne? nemalo to byť z prvých 3300 € 2 % a zo zvyšku (do 33 100 €) 0,7%?

ďakujem za kompetentnú odpoveď
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

malyklaun Pozri príspevok
myslím, že tu to skôr patrí:
viete poradiť ako sa vypočítava odmena notára za dedičské konanie? Našiel som toto:
Odmena uvedená v § 12 ods. 1 je
z prvých 3 300 eur základu .......... 2 %,
z presahujúcej sumy
až do 16 500 eur základu .......... 1 %,
z presahujúcej sumy
až do 33 100 eur základu .......... 0,7 %,
z presahujúcej sumy
až do 99 500 eur základu .......... 0,4 %,
z presahujúcej sumy
až do 663 800 eur základu .......... 0,2 %,
najmenej 23 eur. Suma nad 663 800 eur sa do základu nezapočítava.

hodnota dedičstva 30 043,05 €, výdavky notára 10,70 €. Notár vyrátal svoju odmenu takto:
z prvých 3300 € - 2%
z ďalších do 16 500 € - 1%
a zbytok - 0,7 %

Rátal správne? nemalo to byť z prvých 3300 € 2 % a zo zvyšku (do 33 100 €) 0,7%?

ďakujem za kompetentnú odpoveď
skús mi vysvetliť, prečo zadávaš tú istú otázku do dvoch rôznych tém???? Nie si nováčik, takže asi vieš, ako to tu chodí a poznáš aj ETIKETU, či?!

http://www.porada.sk/t158321-uctovan...ml#post2133747
0 0
malyklaun malyklaun

malyklaun je offline (nepripojený) malyklaun

poznám, len som myslel, že to sem skôr patrí a prvý krát som to nenašiel. nuž a zrušiť to žiaľ neviem.
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

malyklaun Pozri príspevok
poznám, len som myslel, že to sem skôr patrí a prvý krát som to nenašiel. nuž a zrušiť to žiaľ neviem.
pod ten svoj príspevok klikneš na Upraviť, potom klikneš na Zrušiť (a potom sa myslím ešte klikne na Vymazať príspevok - nič zložité....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať