Zavrieť

Porady

Stavba na hranici pozemku

Dobrý deň,

máme pozemok cca 15 metrov široký so starším domčekom na hranici pozemku.
náš sused z jednej strany má užší pozemok a na ňom bol starší domček..tiez na hranci pozemkov. sused ho zbural a na jeho mieste postavil hrubu stavbu aj s 1 poschodim /domcek co tam bol predtým bol prízemný/ s tým že sa nám zdá že hrubá stavba presahuje /základy na nás pozemok a strecha presahuje uplne aj pol metra.. k nam.
Stavebné povolenie vydané nemá.
Pravdepodobne ho niekto ohlasil..z ostatných susedov / my mámet en domček len na chalupu a chodime tam len obcas/ lebo nám hovoril že mu stavebný úrad stavbu pozastavil..

čo robiť v tejto situácii? aké riziká nám hrozia? zlé vztahy mať nechceme.. ael tiež si nechceme vyčítať že sme niečo zanedbali..
viem že je možné zriadiť vecné bremeno ale to nechceme lebo by to znížilo hodnotu nášho pozemku..
da sa to nejako normalne vyriešiť? sused zatial pcha hlavu do piesku a nejako sa nevyjadruje
Usporiadat
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
lienocka235 Pozri príspevok
Dobrý deň,

máme pozemok cca 15 metrov široký so starším domčekom na hranici pozemku.
náš sused z jednej strany má užší pozemok a na ňom bol starší domček..tiez na hranci pozemkov. sused ho zbural a na jeho mieste postavil hrubu stavbu aj s 1 poschodim /domcek co tam bol predtým bol prízemný/ s tým že sa nám zdá že hrubá stavba presahuje /základy na nás pozemok a strecha presahuje uplne aj pol metra.. k nam.
Stavebné povolenie vydané nemá.
Pravdepodobne ho niekto ohlasil..z ostatných susedov / my mámet en domček len na chalupu a chodime tam len obcas/ lebo nám hovoril že mu stavebný úrad stavbu pozastavil..

čo robiť v tejto situácii? aké riziká nám hrozia? zlé vztahy mať nechceme.. ael tiež si nechceme vyčítať že sme niečo zanedbali..
viem že je možné zriadiť vecné bremeno ale to nechceme lebo by to znížilo hodnotu nášho pozemku..
da sa to nejako normalne vyriešiť? sused zatial pcha hlavu do piesku a nejako sa nevyjadruje
Bez Vášho súhlasu, ako vlastníka pozemku zastavaného nepovolenou stavbou (aj presahom strechy) nie je možné stavbu povoliť a nie je možné stavbu ani dodatočne povoliť.

Ak neudelíte stavebníkovi súhlas (§ 139 ods. 1 SZ), tak stavebný úrad musí konať.

Konať musí aj tak podľa § 88a ods. 1 SZ a vo Vašom prípade musí konať podľa § 88a ods. 3 SZ, t.j. odkázať vlastníka pozemku na súd.

Súd môže rozhodnúť nasledovne :
- stavbu (alebo presah) bude treba odstrániť - rozhodnutie musí vydať následne stavebný úrad
- vlastníkovi stavby vznikne nárok na povolenie stavby, ale vlastníkovi pozemku bude platiť nájomné
- vlastník pozemku zastavanú časť pozemku predá na základe dohody, ak nedôjde k dohode určí primeranú náhradu.



CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 20.06.09 at 17:29 Dôvod: zle uvedený §88, doplnil § 88a
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
sae sae

sae je offline (nepripojený) sae

...a ak vlastník pozemku súhlasil so stavbou na hranici a potom pozemok predal inému?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
sae Pozri príspevok
...a ak vlastník pozemku súhlasil so stavbou na hranici a potom pozemok predal inému?


§ 70 stavebného zákona

Stavebné povolenie a rozhodnutie o predĺžení jeho platnosti sú záväzné aj pre právnych nástupcov účastníkov konania.


Dopl. :
Ak je doklad o súhlase, tak platí naďalej aj keď sa zmenil vlastník.



CIMOM
0 0
AMIELIA AMIELIA

AMIELIA je offline (nepripojený) AMIELIA

My ideme prerábať dom a keď sme chceli stavebné povolenie, kvôli 8 cm zateplenia, ideme odkupovať od obce z chodníka.. Tiež máme dom na hranici pozemku.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
AMIELIA Pozri príspevok
My ideme prerábať dom a keď sme chceli stavebné povolenie, kvôli 8 cm zateplenia, ideme odkupovať od obce z chodníka.. Tiež máme dom na hranici pozemku.

To je OK.
Je to tak, aj tých 8 cm je pozemok.


CIMOM
0 0
AMIELIA AMIELIA

AMIELIA je offline (nepripojený) AMIELIA

To je jasné, že 8 cm je tiež pozemok a aj prienik strešného plášťa zo zemou je pozemok. Nestretol sa niekto s tym, že by obec vydala nejaké vyhlásenie, ktoré by zjednodušilo takéto veci?.. V Bratislave je veľa obdobných ulíc a potom každý človek bude od mesta odkupovať 1m2? Odpoviem si, asi ano... a čo bytové domy a paneláky?...
0 0
mkys mkys

mkys je offline (nepripojený) mkys

AMIELIA Pozri príspevok
To je jasné, že 8 cm je tiež pozemok a aj prienik strešného plášťa zo zemou je pozemok. Nestretol sa niekto s tym, že by obec vydala nejaké vyhlásenie, ktoré by zjednodušilo takéto veci?.. V Bratislave je veľa obdobných ulíc a potom každý človek bude od mesta odkupovať 1m2? Odpoviem si, asi ano... a čo bytové domy a paneláky?...

Položím si otázku :
Môže byť nejaké vyhlásenie obce viac ako zákon, resp. má vyššiu právnu moc ???

Odpoviem si :

NIE !!!
0 0
mysurk mysurk

mysurk je offline (nepripojený) mysurk

AMIELIA Pozri príspevok
To je jasné, že 8 cm je tiež pozemok a aj prienik strešného plášťa zo zemou je pozemok. Nestretol sa niekto s tym, že by obec vydala nejaké vyhlásenie, ktoré by zjednodušilo takéto veci?.. V Bratislave je veľa obdobných ulíc a potom každý človek bude od mesta odkupovať 1m2? Odpoviem si, asi ano... a čo bytové domy a paneláky?...
Bytové domy a paneláky stoja najčastejšie na mestských pozemkoch.
A ak sú odkupované do OV tak sa parcela zvykla vyčleniť 1 m od fasády.
0 0
AMIELIA AMIELIA

AMIELIA je offline (nepripojený) AMIELIA

mkys Pozri príspevok
Položím si otázku :
Môže byť nejaké vyhlásenie obce viac ako zákon, resp. má vyššiu právnu moc ???

Odpoviem si :

NIE !!!
Keď už sme pri tých zákonoch. Navzájom si odporujú. ... a takto sa chudák občan dostáva do bludného kruhu..
0 0
obmot obmot

obmot je offline (nepripojený) obmot

AMIELIA Pozri príspevok
Keď už sme pri tých zákonoch. Navzájom si odporujú. ... a takto sa chudák občan dostáva do bludného kruhu..
V tejto veci (presah stavby nad cudzím pozemkom) si podľa mňa vôbec neodporujú.
Budeš spokojný, ak ti niekto postaví niečo nad tvojím pozemkom ?
stavebný a občiansky sú si v tomto rovný
Naposledy upravil obmot : 24.06.09 at 18:03
0 0
lienocka235 lienocka235

lienocka235 je offline (nepripojený) lienocka235

Ahojte poradaci..

tak nastal zvrat. a prislo nam oznamenie od obce o začatí konania o dodatočnom povolení stavby ... ide o tu stavbu ako som pisala v prvom prispevku...

mur je na hranici pozemku a strecha presahuje na nas pozemok...

sused s nami ani s obcou nekomunikuje... volali sme na stavebny .. kde nam najprv teta povedala.. ze ak sa nedostavime s urcenom case na to konanie.. tak ona mu tu stavbu povoli... na co som ale povedala ja to co mi tu pisla cinamon.. /velka vdaka/ a potom zmenila.. ze ano pokial nebude suhlas.. nas .. tak to nepovoli...a ze nas odkaze na sud

a este mi hovorila take reci ze ci sa chceme sudit... ze kolko to bude trvat a pod..

tak a teraz radte poradaci ako mame postupovat...
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
lienocka235 Pozri príspevok
Ahojte poradaci..

tak nastal zvrat. a prislo nam oznamenie od obce o začatí konania o dodatočnom povolení stavby ... ide o tu stavbu ako som pisala v prvom prispevku...

mur je na hranici pozemku a strecha presahuje na nas pozemok...

sused s nami ani s obcou nekomunikuje... volali sme na stavebny .. kde nam najprv teta povedala.. ze ak sa nedostavime s urcenom case na to konanie.. tak ona mu tu stavbu povoli... na co som ale povedala ja to co mi tu pisla cinamon.. /velka vdaka/ a potom zmenila.. ze ano pokial nebude suhlas.. nas .. tak to nepovoli...a ze nas odkaze na sud

a este mi hovorila take reci ze ci sa chceme sudit... ze kolko to bude trvat a pod..

tak a teraz radte poradaci ako mame postupovat...
Stavebný úrad stavbu na cudzom pozemku (aj presah) bez súhlasu vlastníka alebo bez iného práva podľa § 139 ods. 1 SZ nemôže povoliť. Samozrejme nejdem do diaľnic a pod.
Ak nebude súhlas, musí konanie podľa § 88a ods. 3 prerušiť a odkázať vlastníka pozemku s podaním na súd. Konanie o stavbe zostane prerušené až do právoplatnosti rozhodnutia súdu vo veci.
Ak nebude podanie na súd, aj tak stavebný úrad nemôže rozhodnúť.
(mimochodom uvedený postup nastupuje iba vtedy, ak stavba nie je v rozpore s verejnými záujmami).
___________________________________________
Treba si rozmyslieť čo je najvýhodnejšie.
Súd môže rozhodnúť nasledovne :
1. Ak nedôjde k dohode, zastavaný pozemok za určenú cenu odpredať.
2. Vlastníkovi stavby určiť nájomné za zabratú časť pozemku.
3. Vlastníkovi pozemku priznať podiel na vlastníctve budovy.
4. Určiť, že stavba sa musí odstrániť. Rozhodnutie dáva stavebný úrad.

Iná možnosť nie je.



CIMOM
0 0
lienocka235 lienocka235

lienocka235 je offline (nepripojený) lienocka235

CIMOM

dakujem ti velm pekne za odpoved, prosim ta ak dame suhlas.. /bez najomnej zmluvy.. atd/ ako sa to nas dotkne?
moze prist k vydrzaniu tej casti pozemku, prip, moze byt po 10 rokoch dane vecné bremeno na nas pozemok?

nechceme zbytočne robit problemy susedovi ale tiez sa nam nepaci konanie suseda.. kt. s nami absolutne o tom nehovori.
dalsia otazka

rozmyslali sme ze by sme mu navrhli nech uzavrieme najomnu zmluvu na ten kusok.. alebo odpredaj.. nech to mame poriesene.. len nechceme tam vecne bremeno..

ako nam sa nepaci.. ze niekto si proste postavi tak ze zasahuje do nasho.. bez akehokolvek suhlasu.. ci dohody.. ako povazujeme to za nefer jednanie.. aj ked nechceme si pokazit susedske vztahy..

zatial sme sa rozhodli ze cez vikend tam ideme.. a odchytime suseda.. a porozpravame sa s nim.. a skusime mu navrhnut tú najomnú zmluvu na ten kusok.. a uvidime co povie... s tym dovetkom.. ze v ziadnom pripade nedovolime vecne bremeno
ak nebude pristupny dohode.. tak suhlas nedame..
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
lienocka235 Pozri príspevok
CIMOM

dakujem ti velm pekne za odpoved, prosim ta ak dame suhlas.. /bez najomnej zmluvy.. atd/ ako sa to nas dotkne?
1. moze prist k vydrzaniu tej casti pozemku,
2. prip, moze byt po 10 rokoch dane vecné bremeno na nas pozemok?

3. rozmyslali sme ze by sme mu navrhli nech uzavrieme najomnu zmluvu na ten kusok..
4. alebo odpredaj.. nech to mame poriesene..
5. len nechceme tam vecne bremeno..


..
Dík za bodík.

K bodom :
1. Myslím že nie, vydržanie má svoje predpoklady. Jedným z nich je aj to, že užíval s vedomím, že je pozemok jeho.
2. Nie, nemá byť aké vecné bremeno.
3. Je to na Vás, ale možno treba zvážiť...
4. odpredaj, alebo zámenu pozemkov.
5. nemá aké.


Je to len na Vás.

CIMOM
0 0
mysurk mysurk

mysurk je offline (nepripojený) mysurk

CIMOM Pozri príspevok
Stavebný úrad stavbu na cudzom pozemku (aj presah) bez súhlasu vlastníka alebo bez iného práva podľa § 139 ods. 1 SZ nemôže povoliť. Samozrejme nejdem do diaľnic a pod.
Ak nebude súhlas, musí konanie podľa § 88a ods. 3 prerušiť a odkázať vlastníka pozemku s podaním na súd. Konanie o stavbe zostane prerušené až do právoplatnosti rozhodnutia súdu vo veci.
Ak nebude podanie na súd, aj tak stavebný úrad nemôže rozhodnúť.
(mimochodom uvedený postup nastupuje iba vtedy, ak stavba nie je v rozpore s verejnými záujmami).
___________________________________________
Treba si rozmyslieť čo je najvýhodnejšie.
Súd môže rozhodnúť nasledovne :
1. Ak nedôjde k dohode, zastavaný pozemok za určenú cenu odpredať.
2. Vlastníkovi stavby určiť nájomné za zabratú časť pozemku.
3. Vlastníkovi pozemku priznať podiel na vlastníctve budovy.
4. Určiť, že stavba sa musí odstrániť. Rozhodnutie dáva stavebný úrad.

Iná možnosť nie je.



CIMOM
Tu sú zoradené podľa prvadepodobnosti, ako by mohol rozhodnúť súd.

V takomto poradí skúšajte so susedom (ale 3, a 4, nie je veľmi pravdepodobné - ani logické ).
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mysurk Pozri príspevok
1. Tu sú zoradené podľa prvadepodobnosti, ako by mohol rozhodnúť súd.
V takomto poradí skúšajte so susedom

2. (ale 3, a 4, nie je veľmi pravdepodobné - ani logické ).
1.To som ja nepovedal. To sú jednoducho možnosti bez poradia.
2. Čo je "logické" rozhoduje súd.


CIMOM
0 0
skyle skyle

skyle je offline (nepripojený) skyle

Pridam aj ja svoju otazku. Sused ma postaveny dom, 1m od hranice pozemku, druhu stavbu, ktora nie je naznacena v katastralnej mape, vyzera ako garaz a nad nou akokeby terasa, zacina pol metra od nasho pozemku az do 1.5 m od nasho pozemku. Problem nastava, ze nas pozemok je vpredu siroky 5.5 metra a vzadu je 18m. Cize dom musim sackovat dozadu. Aku vzdialenost musim dodrzat, od tej jeho garaze, ak na stene nasho domu budu okna, resp. vzdialenost od nasej hranice pozemku. Samozrejme najmnensiu. Z druhej hranice pozemku je pristupova cesta do lesa, trochu spevnenena, aku vzdialenost musim dodrzat od tejto cesty. Cesta ma cca 3m potom je obrovsky mur za ktorym je dalsi sused. Posledna otazka, za nasim pozemkom je malicky pozemok cca 2are. Teda nas a ten za nami bol niekedy jeden velky. Ako sa dopracovat k nemu, ak vlastnikom tohto pozemku je 240 ludi. A ako overim, ci mi bude tiect do domu, ak za tym 2arovym pozemkom je strmy svah? Dakujem velmi pekne.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
skyle Pozri príspevok
Pridam aj ja svoju otazku. Sused ma postaveny dom, 1m od hranice pozemku, druhu stavbu, ktora nie je naznacena v katastralnej mape, vyzera ako garaz a nad nou akokeby terasa, zacina pol metra od nasho pozemku az do 1.5 m od nasho pozemku. Problem nastava, ze nas pozemok je vpredu siroky 5.5 metra a vzadu je 18m. Cize dom musim sackovat dozadu. Aku vzdialenost musim dodrzat, od tej jeho garaze, ak na stene nasho domu budu okna, resp. vzdialenost od nasej hranice pozemku. Samozrejme najmnensiu. Z druhej hranice pozemku je pristupova cesta do lesa, trochu spevnenena, aku vzdialenost musim dodrzat od tejto cesty. Cesta ma cca 3m potom je obrovsky mur za ktorym je dalsi sused. Posledna otazka, za nasim pozemkom je malicky pozemok cca 2are. Teda nas a ten za nami bol niekedy jeden velky. Ako sa dopracovat k nemu, ak vlastnikom tohto pozemku je 240 ludi. A ako overim, ci mi bude tiect do domu, ak za tym 2arovym pozemkom je strmy svah? Dakujem velmi pekne.
Doporučujem link :
http://www.porada.sk/t101034-p10-sta...kusenosti.html

príspevok č. 92 (sú aj ďalšie)


CIMOM
0 0
beppo beppo

beppo je offline (nepripojený) beppo

Mam tiez podobny problem... mozem ho napisat priamo sem, alebo je potrebne polozit novu otazku v nanovo?
Dakujem!
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
beppo Pozri príspevok
Mam tiez podobny problem... mozem ho napisat priamo sem, alebo je potrebne polozit novu otazku v nanovo?
Dakujem!
ň

sem

CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať