Zavrieť

Porady

Vrátenie mzdy za prečerpanú dovolenku

Dobrý deň,potrebovala by som poradiť s mzdou našej zamestnankyne. Jej pracovná zmluva bola do 30.06.2009 a preto jej vznikol nárok na 12,5 dňa dovolenky. Ona si však na začiatku mesiaca jún dala skončenie pp dohodou a šéf súhlasil. Nakoľko ale v predchádzajúcom období vyčerpala celý nárok na svoju dovolenku 12,5 dňa, vznikol mi preplatok dovolenky vo výške dvoch dní (25/12*5=10,5). Potrebujem na základe § 117 ZP nejakým spôsobom dostať tú dovolenku na pravú mieru. Ak do poslednej mzdy dám dva dni dovolenky mínusom, dovolenka sa mi síce zrovná ale nesedia mi odpracované dni. Robila do 05.06.2009 a vykáže mi to 3 odpracované, aj keď ich odpracovala 5. Mám to robiť nejako inak alebo je to v poriadku a mám jej urobiť do SP nejaké prerušenie poistenia ako keby neplatené voľno na posledné dva dni, kedy si akože odpracovávala naviac zaplatenú dovolenku? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Ja by som jej to dala niekde do zrážok. Neviem aký používaš softwer, ale odpracované dni jej daj normálne a potom len do textu k zrážkam daj prečerpaná dovolenka 2 dni a daj tam sumu v €.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Nemôže to ísť do zrážok, nakoľko z prečerpanej dovolenky boli uhradené aj odvody, t.z., že treba nahrať do softu dovolenku 2 dni v mínuse, aby bola hrubá mzda o túto sumu nižšia a tým pádom aj VZ na ZP a SP bude nižšie a následne aj daň bude nižšia.

    anenka.s je offline (nepripojený) anenka.s

    anenka.s
    treba tam potom na tie dva dni za ktoré si nárokujem vrátenie vyplatenej náhrady za prečerpanú dovolenku spraviť aj to pretušenie poistenia a do miezd nahrať ako neplatené voľno?
    Ak tam prerušenie nedám vyzerá to takto:
    5 odprac dní 68,65 €
    -2 dni D - 39,88 € , celkom hrubý 3 dni 28,77 €
    odvody do ZP z VZ 40,31 € o do SP z VZ 49,26, daň z 28,77.
    Ak pridám dva dni neplateného voľna vyzerá to takto:
    5 odprac dní 68,65 €
    -2 dni D - 39,88 €
    2 dni neplateného voľna 0 €, celkom hrubý 5 dní 28,77 €
    odvody do ZP z VZ 40,31 € o do SP z VZ 29,55, daň z 28,77.
    Ako to teda má vyzerať? Mám spraviť to prerušenie na SP cez RLFO?

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Podpísal ti zamestnanec čerpanie neplateného voľna? ak nie, o NV nemôže byť ani reč, tým pádom ho nemôžeš vykazovať.
    Normálne nahraj dovolenku a soft by ťa mal upozorniť, že bola dovolenka prečerpaná a vzápätí by tie 2 dni dovolenky mali byť v mínuse. Tým pádom ak nejde o neplatené voľno, poistenie neprerušuješ.

    anenka.s je offline (nepripojený) anenka.s

    anenka.s
    Dovolenka sa mi zrovná z 2 prečerpané na 0.
    Budem ale vykazovať 3 odpracované dni (zam. pracovala od 1. do 5.6.2009) a odvody odvádzať minimálne z 5, tak ako je to rozpísané vyššie a ako mi to vyhadzuje soft?

    anenka.s je offline (nepripojený) anenka.s

    anenka.s
    anenka.s Pozri príspevok
    Dovolenka sa mi zrovná z 2 prečerpané na 0.
    Budem ale vykazovať 3 odpracované dni (zam. pracovala od 1. do 5.6.2009) a odvody odvádzať minimálne z 5, tak ako je to rozpísané vyššie a ako mi to vyhadzuje soft?
    Je to takto o.k.. Rozumiem tomu dobre?

    vema je offline (nepripojený) vema

    vema
    O tomto probléme tu už bola reč. Sociálna poisťovňa trvá na tom, že o mzdu, ktorú strhnete zamestnancovi za prečerpanú dovolenku sa nemá znížiť vymeriavací základ pre odvody do SP. Ja som mala 2 prípady v roku 2008. Bola som sa v sociálnej poisťovni poradiť, že ako to môžem doplatit, hoci zamestnanci sú už prepustení. Na oddelení -výber poistného - mi povedali, že opraviť ani doplatiť sa to už nedá, tak som jednoducho vypočítala dĺžnu čiastku a poslala som do sociálky. Uvedená suma tam bude visieť ako preplatok a keď príde kontrola a vyhodia mi nedoplatok, práve za tú dovolenku, tak budeme mať peniaze v rezerve. Na kontrólnom oddelení mi potvrdili, že to vyhadzujú ako chybu a dávajú to doplatiť. Bola som z toho hrozne znechutená, ale lepšie som to nevedela vyriešiť. Máte niekto s tým skúsenosti? Alebo som to nepochopila dobre?

    AVMM je offline (nepripojený) AVMM

    AVMM
    Ako mám vypočítať vrátenie mzdy za prečerpanú dovolenku? Zamestnankyňa ukončila PP k 31.5.2009 a bola na PN preto v máji nemala žiadnu mzdu. Potrebujem, aby mi uhradila za prečerpanú dovolenku za 2 dni. Použijem priemer z tohto aktuálne mesiaca, či priemer z mesiaca, kedy čerpala dovolenku ? Priemer x počet hodín x počet dní = dostanem za prečerpanú dovolenku v hrubom. Potom z toho mám odpočítať odvody a daň, ktorú zaplatila ? Volala som do Soc. poisťovne a oni mi povedali, že im nemôže príjsť výkaz z mínusovou čiastkou a ani to neprejde elektronicky, že oni chcú vo výkaze iba nulovú čiastku a nech to zaplatí iba zamestnávateľovi. Ako to mám vypočítať?

    Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

    žena v domácnosti Zuzy
    Dobrý deň prajem, podľa Soc.poist. ako som zistila, prečerpaná dovolenka má riešiť ako škoda, ktorú spôsobil zamestnanec zamestnávateľovi. Takže prečerpanú dovolenku vypočítam podľa výpočtu: počet dní prečerp.dov. x denný fond prac.času x hodinový dovolenkový priemer, túto sumu zrážam z čistej mzdy, alebo musím ešte pripočítať plus 35,2 %, čo zamestnávateľ vyplatil na poistenie? Za odpovede ďakujem

    hotbell je offline (nepripojený) hotbell

    hotbell
    Dobrý deň Zuzy, mám taký istý problém. VZ sa nesmú ponížiť, prečerpanie dovolenky sa má vysporiadať formou zrážky § 131 ods. 2 písm. g) ZP. Vyrátala som si výšku zrážky presne ako píšete, len mám dilemu s odvodmi, či zrážku zvýšiť o sumu odvodov zamestnávateľa. Našli ste nejaké bližšie vysvetlenie k vysporiadaniu prečerpanej dovolenky? Ďakujem za každé info

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.