Zavrieť

Porady

Kuponova knizka-co s nou?

Dobry den, potrebovala by som radu, mame doma dve kuponove knizky a nevieme co s nimi. Zistila som, ze kupony boli investovane do Investičného fondu Psips a.s. "v likvidácii". Ten ako som nasla v OR je v likvidacii. Ako by som mala dalej postupovat, ked sa chcem toho zbavit?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    zupav Pozri príspevok
    Dobry den, potrebovala by som radu, mame doma dve kuponove knizky a nevieme co s nimi. Zistila som, ze kupony boli investovane do Investičného fondu Psips a.s. "v likvidácii". Ten ako som nasla v OR je v likvidacii. Ako by som mala dalej postupovat, ked sa chcem toho zbavit?
    1. Otvor kontajner
    2. Vhoď do neho kupónovú knižku
    3. Zatvor kontajner

    dopravca je offline (nepripojený) dopravca

    dopravca
    Prajem pekný deň. Chobot, môžem ťa poprosiť o radu ohľadom 1.vlny kup. privatizácie? Mám knižku v ktorej mám investované kupony na IČO: 17 333 377, a 31 651 518. Môžeš mi vyzistiť čo s tým? Ďakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    dopravca Pozri príspevok
    Prajem pekný deň. Chobot, môžem ťa poprosiť o radu ohľadom 1.vlny kup. privatizácie? Mám knižku v ktorej mám investované kupony na IČO: 17 333 377, a 31 651 518. Môžeš mi vyzistiť čo s tým? Ďakujem
    Návod ako sa ich od 1.10.2010 môžeš zbaviť nájdeš v tejto téme

    http://www.porada.sk/t121239-bezcenn...enn%E9+papiere

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    dopravca Pozri príspevok
    ...áále sú naozaj bezcenné?
    čítal si celú tému?

    V prísp. č. 8 máš zoznam firiem ...

    dopravca je offline (nepripojený) dopravca

    dopravca
    hej, čítal a veľa som pochopil, ďakujem. Ja som len chcel poprosiť o názor na konkrétnu firmu, lebo tá prvá je jasná, ale čo sa týka tej druhej tak neviem posúdiť, či som bohatý, alebo sa mám zbaviť aj týchto akcií. Ak som chcel priveľa, tak sa ospravedlňujem. ešte raz ďakujem

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    dopravca Pozri príspevok
    hej, čítal a veľa som pochopil, ďakujem. Ja som len chcel poprosiť o názor na konkrétnu firmu, lebo tá prvá je jasná, ale čo sa týka tej druhej tak neviem posúdiť, či som bohatý, alebo sa mám zbaviť aj týchto akcií. Ak som chcel priveľa, tak sa ospravedlňujem. ešte raz ďakujem
    TO druhé IČO patrí firme Eurovia - cesty, a.s. Podľa OR vyzerá, že firma ešte existuje, no akú majú hodnotu jej akcia, to neviem. Tieto ale zrušené neboli. SKús sa spojiť so samotou firmou, či nevie dať informácie o možnosti predať ich akcie (niektoré firmy zvykli skupovať svoje akcie od drobných akcionárov - teda nie samotné firmy, ale ich majoritní akcionári).

    http://www.eurovia.sk/cesty/kontakty/

    sasul je offline (nepripojený) sasul

    sasul
    Zdravím Vás, potrebovala by som tiež info o kupónovej knižke Investičného fondu Psips a.s. ...teda najlepšie by bolo okrem toho kontajnera...;-) kde sa teda dá toho zbaviť? počula som, že v BA to riešia nejaké pracovníčky, ale čo my pod Tatrami?

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    sasul Pozri príspevok
    Zdravím Vás, potrebovala by som tiež info o kupónovej knižke Investičného fondu Psips a.s. ...teda najlepšie by bolo okrem toho kontajnera...;-) kde sa teda dá toho zbaviť? počula som, že v BA to riešia nejaké pracovníčky, ale čo my pod Tatrami?
    na tejto stránke v časti Bezcenné papiere je zoznam pracovísk na celom Slovensku:

    http://www.natfund.gov.sk/

    dopravca je offline (nepripojený) dopravca

    dopravca
    Neviem čo robiť. Ja som vlastne doteraz žiadnu faktúru za uchovávanie akcií nedostal, Eurovia mi odpovedala, že u nich akcie nemám / a vôbec si nepamätám, čo som s nimi urobil/ keď si dám rodné číslo na tej stránke čo tu odporúčate, tak mi napíšu, že akcie mám. Môžu to byť akcie z toho zaniknutého fondu? ... a výpis z účtu stojí najmenej 33 Eur? Ďakujem za radu

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    dopravca Pozri príspevok
    Neviem čo robiť. Ja som vlastne doteraz žiadnu faktúru za uchovávanie akcií nedostal, Eurovia mi odpovedala, že u nich akcie nemám / a vôbec si nepamätám, čo som s nimi urobil/ keď si dám rodné číslo na tej stránke čo tu odporúčate, tak mi napíšu, že akcie mám. Môžu to byť akcie z toho zaniknutého fondu? ... a výpis z účtu stojí najmenej 33 Eur? Ďakujem za radu
    A z čoho vieš, že máš nejaké akcie? Máš nejaký starý výpis?

    dopravca je offline (nepripojený) dopravca

    dopravca
    Mám akurát kup. knižku. Výpisy možno aj boli/ fakt si nepamätám/za tie roky ma ani nenapadlo, že sa tým budem ešte niekedy zaoberať. Ale na stránke Centrálny dep. CP je možnosť pre FO overiť si existenciu účtu. Keď tam naťukám rodné číslo, tak mi napíše: MÁTE VEDENÝ ÚČET, MÁTE CENNÉ PAPIERE....

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    dopravca Pozri príspevok
    Mám akurát kup. knižku. Výpisy možno aj boli/ fakt si nepamätám/za tie roky ma ani nenapadlo, že sa tým budem ešte niekedy zaoberať. Ale na stránke Centrálny dep. CP je možnosť pre FO overiť si existenciu účtu. Keď tam naťukám rodné číslo, tak mi napíše: MÁTE VEDENÝ ÚČET, MÁTE CENNÉ PAPIERE....
    Tak si daj vyhotoviť výpis z účtu majiteľa CP, stojí to 3,32 EUR:

    http://www.cdcp.sk/general/sluzby.php

    a budeš presne vedieť, aké akcie a koľko z nich vlastníš.

    dopravca je offline (nepripojený) dopravca

    dopravca
    Iba 3,32 ? Tak som asi zle čítal. Bol som na tom, že 33,2 a bolo mi ľúto dať toľko peňazí možnože za nič. Veľká vďaka
    Bezcenné akcie je už možné previesť na FNM SR
    burza



    13:33 | 6.10.2009 | SITA

    Bratislava- O prevod cenných papierov môžu ich majitelia požiadať od začiatku októbra na vybraných pracoviskách Slovenskej pošty alebo spoločnosti RM-S Market.

    Fond národného majetku zároveň ponúka majiteľom cenných papierov možnosť, že im preplatí faktúry za vedenie účtu za minulý rok avšak za podmienky, že akcie prevedú ešte do konca tohto roka.

    Súčasní majitelia v mnohých prípadoch už bezcenných cenných papierov majú už niekoľko dní možnosť bezodplatne ich previesť na Fond národného majetku SR.



    O prevod cenných papierov môžu požiadať od začiatku októbra na vybraných pracoviskách Slovenskej pošty alebo spoločnosti RM-S Market.
    Ako sa vyhnúť poplatkom za vedenie účtov

    "Fond v zmysle zákona vychádza občanom v ústrety a umožňuje im bezodplatne previesť na fond všetky cenné papiere, o ktoré nemajú záujem. Občania sa tak v budúcnosti vyhnú plateniu poplatkov za vedenie účtov v Centrálnom depozitári cenných papierov," uviedol predseda výkonného výboru fondu Vladimír Kocourek.

    dokumenty, papiere, materiály, úrad

    Ilustračný obrázokväčší obrázokAutor: TASR

    Od začiatku novembra bude pripravených celkovo 40 pracovísk, prostredníctvom ktorých bude možné cenné papiere previesť. Fond však zdôrazňuje, že je na slobodnom rozhodnutí každého občana, či sa rozhodne previesť cenné papiere na jeho účet, alebo si ich ponechá.


    Majitelia bezcenných akcií majú na prevod dva roky

    Bezodplatný prevod plánuje fond vykonávať 18 až 24 mesiacov. Na úprave príslušnej legislatívy, ktorá umožní akcionárom zbaviť sa často už bezcenných akcií, sa vláda zhodla ešte v marci tohto roka po tom, ako Centrálny depozitár cenných papierov rozposlal na základe nového sadzobníka poplatkov majiteľom akcií z kupónovej privatizácie faktúry za vedenie účtov.

    Podľa nového sadzobníka sa pritom spoplatňujú aj účty majiteľov z tzv. starej evidencie z kupónovej privatizácie, ktoré od roku 2004, teda od vzniku depozitára, spoplatneniu nepodliehali.

    Niektorí majitelia účtov však namietali, že nemajú zákonom ustanovenú možnosť zbaviť sa týchto často už bezcenných cenných papierov a musia platiť za vedenie účtov nemalé poplatky.

    Jediným vlastníkom centrálneho depozitára je od marca 2006 Burza cenných papierov v Bratislave, ktorú kontroluje Fond národného majetku SR.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.