Zavrieť

Porady

Vlhkosť v dome

Chcela by som sa popýtať na vlhkosť v dome. Prerábali sme si cca 50 ročný dom z pálenej tehly. (Kúrenie, elektrina, voda, omietky...). Nedávno sme dokončili a chceme sa sťahovať, no hlavne v tomto období, keď pršalo je tam hrozne vlhko. Nič nezateká, nevlhnú steny alebo také niečo (aspoň zatiaľ), ale stále je tam tak vlhko, že napríklad papiere sú cítiť vlhko, alebo oblečenie je také vlhké. Snažíme sa vetrať, ale keď už pár dní vonku prší a je vlhko, tak nič nevyvetrám. Ešte by som napísala, že teplo je vnútri cca 18 stupňou. Neviem, čo máme robiť, nie som zvyknutá s paneláka na takéto niečo. Či viac vetrať (no keď prší), alebo kúriť, aby sa zvýšila teplota vnútri alebo poraďte. Ešte som roznýšľala, že možno stavba nie je vyschnutá, a že sa to upraví, ale neviem, či to pomôže.
Ďakujem.
Usporiadat
majsniarka majsniarka

majsniarka je offline (nepripojený) majsniarka

Teraz možno "strelím capa" ako hovorievala moja starká, ale čo hovoríte na toto: (budem sa vyjadrovať laicky....) -steny natrieme hydrozoláciou, na podlahu pri stene a na celú stenu dáme nejakú ipu, ktorú potom horákom zatavíme a potom na všetky steny dáme porobetóny.tým by sa podľa mňa nedostala na steny zemná vlhkosť ......
lebo už rozmýšlam aj nad tým, či je to naozaj kondenzačná vlkosť....či to nie je zemná (mýli ma len jeden fľak, ktorý je uprostred steny, teda neťahá sa od spodu, tam je to suché- môže aj to byť zemná vlhkosť???
Čo by sa stalo, kebyže to urobíme s tou ipou a porobetónmi???
0 0
Jozef035 Jozef035

Jozef035 je offline (nepripojený) Jozef035

0 0
iv@n iv@n

iv@n je offline (nepripojený) iv@n

majsniarka Pozri príspevok
Čo by sa stalo, kebyže to urobíme s tou ipou a porobetónmi???
tak ti tam tá vlhkosť ostane a bude vzlínať dalej ak je to zo zeme. uzavretím zrušíš aj možnosť odparovania smerom do interiéru a bude ti degradovať stavebný materiál v stene.
musíš jednoznačne určiť či je to zo zeme kôli chýbajúcej hydroizolácii alebo skondenzovaná vzdušná vlhkosť.
0 0
iv@n iv@n

iv@n je offline (nepripojený) iv@n

220870 Pozri príspevok
Súčiniteľ tep. vodivosti W(m.k)
EPS 50mm =0,041
EPS 70 mm =0,038
EPS 100mm =0,036
EPS 150mm= 0,035
EPS 200mm= 0,034
EPS 300mm= 0,033


Preto ,že by ste museli mať obvodové steny z 150mm betónu. zatepleného 300 mm polystyrénom.Zatepľovať hrubším polystyrénom ako 150mm je neekonomické a ak existuje problém rosného bodu pod polystyrénom hrubším ako 50 mm ( o čom pochybujem) tak hrúbkou polystyrénu to nikto nevyrieši.Ak by existoval problém rosného bodu tak úplne všetky tepelné izolácie (do jednej) z minerálnej vaty by boli do roka prežraté plesňou.Keďže nie sú ,tak strašenie rosným bodom je zbytočné ,na konštrukčne dobre postavených domoch problém rosného bodu neexistuje.Na chybných konštrukciach bude exitovať aj bez zateplenia.Ak by sa niečo podobné vyskytovalo tak domy zateplované pred 18 -rokmi 50 mm polystyrénom by to už dávno cítili.Problém je úplne niekde inde a volá sa nekvalitná práca ,najlepšie ak sa skombinuje s nevhodnými materiálmi.
neviem, to mala byť reakcia na môj príspevok? najprv si napísal trochu od veci o rosnom bode a teraz o súčiniteľovi tepelnej vodivosti. z tých odpovedí mám pocit, že v tom máš trochu guláš.
potom si napísal, že rosný bod sa nedá 100% posunúť do izolácie a v dalšom príspevku píšeš, že problém rosného bodu neexistuje lebo by boli všetky tepelné izolácie do roka prežraté plesňou. Ale preboha účelom zateplenia je okrem ekonomickej časti aj to, že posúvam rosný bod do izolácie a tým pádom mi na stene nedochádza ku kondenzácii, lebo zvyšujem zateplením jej povrchovú teplotu, čiže rosný bod posunutý zo steny do izolácie je jav žiadúci
a inak, zateplovači čo použili 50mm polyš pred 18 rokmi dosť často problémy majú. ide tam práve o ten blbý rosný bod. záleží už len na tom, aký vlhkostný režim majú v interiéri a či sa toho skondenzuje na stene dosť na to aby sa to prejavilo aj vizuálne.
0 0
Hop377 Hop377

Hop377 je offline (nepripojený) Hop377

Mam dotaz...moze mi niekto vysvetlit, kde bol ten slavny rosny bod pred zateplenim? a kam sa posunie po zatepleni trebars 50mm EPS?.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Jozef035 Pozri príspevok
To je ako čo Súčiniteľ tepelnej vodivosti nezávisí od hrúbky materiálu. Takže táto tabuľka je úplne mimo. Platí možno pre konkrétne výrobky z nejakého katalógu. Ale to sú rôzne polystyrény a nie rôzne hrúbky izolácie.
Ja som ešte nevidel vínnu pivnicu bez plesní Na ich tvorbu má zásadný vplyv práve vysoká relatívna vlhkosť vzduchu. Preto sa tvoria aj v saune, ktorá je aj dobre zaizolovaná, aj je tam teplúčko.
Ale miešajú sa tu hrušky s jablkami. Odvlhčovač a podrezávanie spolu absolútne nesúvisia. Ani injektáž nie. A do škvárobetónových tvárnic už vôbec nie.
http://www.epssr.sk/index.php?id=6
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
iv@n Pozri príspevok
neviem, to mala byť reakcia na môj príspevok? najprv si napísal trochu od veci o rosnom bode a teraz o súčiniteľovi tepelnej vodivosti. z tých odpovedí mám pocit, že v tom máš trochu guláš.
potom si napísal, že rosný bod sa nedá 100% posunúť do izolácie a v dalšom príspevku píšeš, že problém rosného bodu neexistuje lebo by boli všetky tepelné izolácie do roka prežraté plesňou. Ale preboha účelom zateplenia je okrem ekonomickej časti aj to, že posúvam rosný bod do izolácie a tým pádom mi na stene nedochádza ku kondenzácii, lebo zvyšujem zateplením jej povrchovú teplotu, čiže rosný bod posunutý zo steny do izolácie je jav žiadúci
a inak, zateplovači čo použili 50mm polyš pred 18 rokmi dosť často problémy majú. ide tam práve o ten blbý rosný bod. záleží už len na tom, aký vlhkostný režim majú v interiéri a či sa toho skondenzuje na stene dosť na to aby sa to prejavilo aj vizuálne.
Takže podľa vás zvýšením hrúbky polystyrénu posuniete rosný bod do polystyrénu a v polystyréne sa bude zrážať voda ktorú vypotili múry?
0 0
Jozef035 Jozef035

Jozef035 je offline (nepripojený) Jozef035

220870 : Ešte raz. Súčiniteľ tepelnej vodivosti nezávísí od hrúbky materialu ale od materialialu samotného. Takže ak npr. EPS 50mm =0,041, potom EPS 100 mm z toho istého materiálu má lambdu zase len 0,041. Meter hrúbky toho istého polystyrénu má zase lambdu iba 0,041.
Ak má nejaký EPS300 lambdu 0,033, tak je to iný materiál ako ten EPS100.
0 0
Jozef035 Jozef035

Jozef035 je offline (nepripojený) Jozef035

Takže podľa vás zvýšením hrúbky polystyrénu posuniete rosný bod do polystyrénu a v polystyréne sa bude zrážať voda ktorú vypotili múry?
Nie rosný bod ale 0. Pri dostatočnej hrúbke izolácie.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Jozef035 Pozri príspevok
220870 : Ešte raz. Súčiniteľ tepelnej vodivosti nezávísí od hrúbky materialu ale od materialialu samotného. Takže ak npr. EPS 50mm =0,041, potom EPS 100 mm z toho istého materiálu má lambdu zase len 0,041. Meter hrúbky toho istého polystyrénu má zase lambdu iba 0,041.
Ak má nejaký EPS300 lambdu 0,033, tak je to iný materiál ako ten EPS100.
Pri polystyrene pri inych hrubkach moze byt trosku rozdiel v suciniteli teplotnej vodivosti ako pise 220870 pretoze za ucelom pevnosti polystyrenu sa meni jeho objemova hmotnost, nepatrne,ale meni a tym aj sucinitel tepelnej vodivosti.
V tabulke od 220870 jasne vidno, ze sucinitel teplotnej vodivosti sa zmensuje s hrubkou polystyrenu, cim sa zmensuje aj jeho "hutnost", pretoze vacsie hrubky potrebuju mensiu pevnost na to,aby sa pri praci nelamali.
K rosnemu bodu pomlcim, dristy,dristy a este raz dristy, treba citat aj ostatne temy a nevysmievat sa....X-krat som to tam popisal,co vsetko sa posudzuje pri kondenzacii-povrchova teplota, rocna bilancia vodnych. Ziadny rosny bod sa niekam do steny nezatlaca, to musi kompelxne vyhovovat poziadavkam STN 730540(keby to niekoho zaujimalo,tam to najdete)
0 0
Jozef035 Jozef035

Jozef035 je offline (nepripojený) Jozef035

Veď o tom píšem. Rôzne polystyrény, rôzne súčinitele. Tabuľka platí pre konkrétne polystyrénové platne. Keď kúpiš polystyrén iného výrobcu, môže mať iné hodnoty. Takže tá tabuľka je irelevantná. Podstatná je hodnota R rsp. U.
0 0
Elena Brindzová Elena Brindzová

Elena Brindzová je offline (nepripojený) Elena Brindzová

Dobrý deň.
My bývame v tehlovom byte na prízemí. Pod nami je bývalá kotolňa, ktorá je momentálne prázdna. Každý byt má vlastné kúrenie. Pred dvomi rokmi sme vymenili okná za plastové. Teraz v lete sme prerábali jadro. Je postavené z Ytongu, sieťka atď. Od októbra sa neviem zbaviť vlhka a plesne. Skúšala som aj ceresit, ale ten pomôže na chvíľu. Vetrám skoro stále a vlhko je vždy. Už si neviem poradiť a chcem odstrániť príčinu len neviem akú. Mám stále zarosené okná a mokré kúty v izbách. Poraďte mi čo môže byť príčina. Po výmene okien som pleseň nemala až teraz po stavbe jadra.

Ďakujem
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Elena Brindzová Pozri príspevok
Dobrý deň.
My bývame v tehlovom byte na prízemí. Pod nami je bývalá kotolňa, ktorá je momentálne prázdna. Každý byt má vlastné kúrenie. Pred dvomi rokmi sme vymenili okná za plastové. Teraz v lete sme prerábali jadro. Je postavené z Ytongu, sieťka atď. Od októbra sa neviem zbaviť vlhka a plesne. Skúšala som aj ceresit, ale ten pomôže na chvíľu. Vetrám skoro stále a vlhko je vždy. Už si neviem poradiť a chcem odstrániť príčinu len neviem akú. Mám stále zarosené okná a mokré kúty v izbách. Poraďte mi čo môže byť príčina. Po výmene okien som pleseň nemala až teraz po stavbe jadra.

Ďakujem
Aj ste zateplovali?
0 0
Elena Brindzová Elena Brindzová

Elena Brindzová je offline (nepripojený) Elena Brindzová

Nie nezatepľovali sme. Iba sme vyhodili umakartové jadro.
0 0
Elena Brindzová Elena Brindzová

Elena Brindzová je offline (nepripojený) Elena Brindzová

A ešte sme namiesto elektrického kúrenia urobili plynové.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Treba zateplit. Zvisena vlhkost a nizka povrchova teplota stien. Toto je jedna z najcastejsich chyb, vymena okien a nezateplit. Obalovy plast treba riesit komplexne,inak sa to takto vypomsti.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

ked ste nemali problem po vymene okna minulu zimu az teraz po vymene jadra, tak je to pravdepodobne z omietok a na buduci rok to uz bude ok. kupte si ten stroj na odvlhcovanie ak je to velmi zle.
zateplenie by pomohlo na tie steny, ale nie na okna.
0 0
Jozef035 Jozef035

Jozef035 je offline (nepripojený) Jozef035

No nebude to také jednoduché asi. Podobný problém sa vyskytuje aj v zateplených bytoch ak je vysoká relatívna vlhkosť vzduchu. A ak je to tehla 45 cm, tak teraz nie su teploty aby to malo kondenzovať aj keď to nie je zateplené. Takže problém je pravdepodobne vo vysokej vlhkosti vzduchu. Nie je tam vlhko? Ak áno tak prečo?
Z Ytongu a tenkovrstvých omietok nemôže byť žiadna zabudovaná vlhkosť od leta.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Tie 2 roky by tam nevadili, plesne tak rok vydrzia. Poznam aj take stare domy,kde jeden rok vymaluju,druhy sa tesia a na dalsi maju plesne a to iste dookola. Z vymeny jadra si neviem predstavit tolko vlhkosti, zda sa mi to nerealne. Bolo by to treba vidiet, pani by mohla nejake fotky pridat
0 0
majsniarka majsniarka

majsniarka je offline (nepripojený) majsniarka

Ešte raz Vám všetkým ďakujem za Vaše názory a rady. už to nechám tak, aj tak s tým teraz nič nespravíme... niekdy v marci - apríli zateplíme.všetci ste písali o polystyréne, no môj muž hovorí, že to bude zateplovať sklennou vatou...takže ozvem sa o pol roka, ako sme dopadli
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať