Zavrieť

Porady

krátenie koeficientom

prosim vas skuste mi poradit:budovu využívame aj na plnenia, pri ktorých máme nárok na odpočet a zároveň časť budovy prenajímame neplatcom- teda musime kratit koeficientom.pytam sa: energiu kratit len tu cast energie co spotrebuju neplatci alebo brat budovu ako celok a vsetku energiu spotrebovanu v tejto budove kratit koeficientom.
dakujem za kazdy nazor
Usporiadat
Annamac Annamac

Annamac je offline (nepripojený) Annamac

Podľa mňa , ak dostávate viac faktúr za energiu ( na priestor , ktorý prenájimate neplatcovi samostatne je samostatná faktúra a to sa týka aj ostatných nákladov spojených s budovou ) , tak by ste nemuseli krátiť odpočítavanú DPH koeficientom . Predpokladám , že máte jednú faktúru na budovu za energiu , tak ju musíte krátiť . A týka sa to samozrejme všetkých nákladov spojených s budovou - či už sú to faktúry , alebo bločky v hotovosti .
0 0
Majus Majus

Majus je offline (nepripojený) Majus

holka
Ja mám taký istý prípad, budovu prenajímame platcom aj neplatcom. Faktúry za energie nekrátim, nakoľko aj neplatcom budem ich vlastnú spotrebu refakturovať s DPH, keďže energie nie sú oslobodené.
0 0
alexaneta alexaneta

alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

No dostaneme jednu faktúru za energiu ale nakoľko máme merače vieme za koľko sa v tej budove odoberie energia.Takže som dala energiu za celú budovu prepočítať koeficientom a nerozdelujem teda energiu pouzitu na plnenia s moznostou odpoctu a energiu pre oslobodene plnenia. Podla mojho nazoru to musim cele kratit energiu za celu budovu.
Majus: aj my sme nemali energie v zmluve o najomnom ale na skoleni a aj nasa danova nam vysvetlila, ze prenajimat predsa nemozeme bez energii tak preto by to malo byt sucastou zmluvy o najme.a ked je to sucastou tak to musime kratit.
dakujem za vase prispevky
0 0
Annamac Annamac

Annamac je offline (nepripojený) Annamac

Pre Majus : pozrite si § 49 ods. 3 a 4 .
0 0
Majus Majus

Majus je offline (nepripojený) Majus

holka
No už som v tom mala riadny guláš...Ja som teda volala našej poradkyni a tá mi potvrdila môj názor.

Totiž, ak jednou sumou fakturujem nájomné aj energie, tak potom energie na vstupe logicky krátim. Ale ak fakturujem zvlášť nájomné a zvlášť služby - energie, plyn... potom sa mi nevidí logické krátiť to, pretože tento vstup nepoužijem na oslobodené plnenie.

Dúfam, že som to pochopila správne a nebudem musieť dávať opravné DP
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Pavla, pozrite sa na § 49 odst. 3 citujem: platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41 /a tam pod § 29 patrí aj zdravotná starostlivosť. Z uvedeného vyplýva, že musíte posúdiť, ktoré "nákupy" sa vzťahujú k vyfakturovanému tovaru a znižujete DPH koeficientom len tie, nie všetky nákupy a služby.
Naposledy upravil Milka : 18.07.04 at 12:53
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Milka,môžem to urobiť takto?: 1) percentuálne prepočítam, koľko predaja tovaru ide s DPH (ERP) a koľko bez (zdr.poisťovne) za daný štvrťrok. Predaj,resp. fakturácia poisťovniam bude napr.10%. 2) DPH z dodáv.faktúr za tovar a služby ( telefóny, nájom, údržbu) si uplatním z 90% v plnej výške a 10% prepočítam koeficientom.

A čo napr. s benzínom na AUS, nákupom spotrebného materiálu, inzercie atp? Veď do ceny predaja sa premieta celá réžia.Sa mi vidí, že najjdenoduchšie je použiť koeficient u všetkých nákupov. Tak mi počítal softvér predtým a DÚ bol spokojný s mojím prepočtom. Teraz, keď som obdržala upgrade softvéru, je možnosť určiť si, ktoré nákupy áno a ktoré nie. Lenže potom by som mala každú faktúru percentuálne uložiť.
Dík za radu.
Naposledy upravil Paula : 21.07.04 at 04:17
0 0
alexaneta alexaneta

alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

paula je možnosť ak nevieš určiť na aké plnenie to použiješ na výstupe dať to do 3.skupiny a krátiť to koeficientom pre istotu
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Vďaka alexaneta za radu. Budem robiť ako predtým, všetky vstupy budem krátiť.Paula
0 0
alexaneta alexaneta

alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

to je škoda krátiť všetky vstupy skús si radšej pozisťovať na čo sa to na výstupe použije
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

alexaneta, som Ti vďačná za rady, ak dovolíš, mám ešte jednu otázku. Skáčem v zákone z paragrafu na paragraf a nie som si istá v tom, či mám prepočítavať koeficientom aj tovar z EÚ. V komentári pre výpočet koeficientu je na konci upozornenie: Do koeficientu platiteľ dane neuvádza prijaté plnenia, pri ktorých mu vzniká povinnosť platiť daň, t.j. neuvádza sa hodnota nadobudnutých tovarov z iného členského štátu a ani hodnota služieb prijatých od zahraničného podnikateľa .

Priznám sa, že ak dobre vypíšem DP za 2.Q, poviem si, že som 2x zmaturovala.Paula
0 0
alexaneta alexaneta

alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

neboj to maturujeme všetci a myslím že všetci máme z toho zmätok: z toho čo čítam mi vychádza že plnenia z EÚ a samozdanenie nedávaš do "výpočtu" koeficientu a či tieto plnenia prepočítať koeficientom tak to som tiež nikde nenašla a čo také môžeš mať? neviem či to nebude náhodou tak že daň na vstupe odvedieš v plnej výške a vstup si budeš krátiť v závislosti na tom na čo to použiješ na výstupe. zákon nehovorí že tieto plnenia by sa nemali krátiť . no neviem.uvidíme či nám niekto v tomto ešte pomôže nemám také prípady takže som sa tým ešte nezaoberala
pekný deň a veľa úspechov náš termín sa blíži 25.!!!
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

alexaneta, používam ich na výstupe, len práve mi nie je jasné, či mám na vstupe krátiť tak ako krátim nákup v tuzemsku. Aj ja budem rada, keď sa niekto k našej téme pridá. Možno by sa vďačne pridal, len o tejto Porade nevie, tak ako ja som sa o nej dozvedela od môjho dodávateľa softvéru. A som na večné veky povďačná človeku, ktorý mi o nej povedal.AJ Tebe vďaka.Paula
Naposledy upravil Paula : 22.07.04 at 11:12 Dôvod: gramatická chyba
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Tak som to takmer v hodine 12-tej konečne pochopila.Do výpočtu koeficientu nedám, na vstupe koeficientom prepočítam (lebo musím tak ako tuzemsko). Vyplnila som tlačivo a chce sa mi spať a spať...
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

V tejto téme sú dobre rozanalyzované nájmy a energie ku nájmom z pohľadu uplatnenie krátenia odpočtu dane koeficientom.

Ja som v tomto roku jednu faktúru za energie krátil koeficientom a nemal som tak urobiť.

Otázka:
Musím podať dodatočné DP k DPH, alebo to môžem vyriešiť v rámci ročného prepočtu krátenia DPH koeficientom?

apo
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Priatelia, Poraďáci nik neporadí či je možné napraviť dopad odpočtu DPH vyradením faktúry z koeficientovania až v poslednom daňovom priznaní v roku?

Softvér Pohoda to umožnil, má kolónku pre ručné zadanie údajov.

Ďakujem.

apo
0 0
AHA AHA

AHA je offline (nepripojený) AHA

Kde zapisujem rozdiel pri ročnom vysporiadaní koeficientu ?
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Už na to nie je osobitný riadok, urobí sa to vrámci odpočítania dane.
0 0
AHA AHA

AHA je offline (nepripojený) AHA

Ďakujem už som to zistila
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Kolegovia a čo môj problém s koeficientom vo faktúre?

apo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať