Zavrieť

Porady

Marhuľový džem

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Idem robiť marhuľový džem , už som vyskúšala aj tak , že som marhule mlela , už som mala aj marhuľový džem , že som v ňom mala väčšie kúsky marhúľ . Teraz pátram po internete a našla som tento recept . Nájde sa tu niekto , kto tento spôsob marhuľového džemu má odskúšaný .
Priznám sa , že nemám chuť a náladu pri varení džemu dlho stáť .

[hore]Marhuľový džem


Recepty » Zaváraniny a kompóty
5.5.2006

Potrebujeme:10 kg prezretých mäkkých marhúľ, 3, 5 kg krupicového cukru, šťava z 10 citrónov
Ako na to:Marhule umyte, zbavte kôstok a nakrájajte. V širokom hrnci ich varte asi 6 min., potom pridajte cukor a citrónovou šťavu. Varte ďalších 5 min., kým sa cukor nerozpustí. Potom džem nalejte do pohárov, ktoré uzavrite a otočte horednom.


Citácia zo stránky moje recepty

http://www.dobre-recepty.sk/detail/1265-marhulovy-dzem/
Usporiadat
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

Na vareni dzemu z marhul sa neda nic pokazit, bud klasicky cukor, alebo specialny 2+1, 3+1....tych citronov je na moj vkus vela, ale kazdy ma svoje chute, netreba sa bat, uvarit a odskusat to, co vyhovuje predovsetkym nam.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
kačer kačer

kačer je offline (nepripojený) kačer

No neviem, ja robím džem tak , že pomeliem marhule, zasypem kryštálovým cukrom cca 30dkg na 1kg , ale závisí to od sladkosti marhul, treba ochutnat, premiešam, dám na noc do chladničky, a na druhý den v dvoch hrncoch po troške varím až pokial sa neodlepuje od krajov. A to je podstatne dlhšie ako 6 minut podla prechádzajuceho receptu. Dnes som varila marhulový džem z 8l pomletej masy a babrala som sa s tým 2 hod
Využila som zlepšovak, ktorý som našla tu na proade- využit z plastovej flaše lievik na nallievanie džemu do pohárov, su fakt čisté
1 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

kačer Pozri príspevok
využit z plastovej flaše lievik na nallievanie džemu do pohárov, su fakt čisté
Toto nemá chybu, zajtra to vyskúšam.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
JarkaL Pozri príspevok
Toto nemá chybu, zajtra to vyskúšam.
Veru aj ja to vyskúšam.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
kačer Pozri príspevok
No neviem, ja robím džem tak , že pomeliem marhule, zasypem kryštálovým cukrom cca 30dkg na 1kg , ale závisí to od sladkosti marhul, treba ochutnat, premiešam, dám na noc do chladničky, a na druhý den v dvoch hrncoch po troške varím až pokial sa neodlepuje od krajov. A to je podstatne dlhšie ako 6 minut podla prechádzajuceho receptu. Dnes som varila marhulový džem z 8l pomletej masy a babrala som sa s tým 2 hod
Využila som zlepšovak, ktorý som našla tu na proade- využit z plastovej flaše lievik na nallievanie džemu do pohárov, su fakt čisté
Robím rovnako, ale marhule nemeliem . Zbavím ich kôstok- zasypem cukrom a do druhého dňa ich nechám postáť v chladnejšej miestnosti. Džem je výborný, dokonca taký výborný, že raz sa mi podarilo pri varení zjesť skoro polovicu hotového džemu. Odvtedy trvám na tom, aby pri varení tohto džemu ( iný nerobím) bol stále niekto z rodiny pri mne, aby mi hádzal po rukách, keby som to chcela zopakovať.
2 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

ja som po dva roky využila na džemovanie gelfix 2:1, idem podľa návodu a džemy sú rýchlo hotové a neskazil sa mi ani jeden. marhule len nakrájam na drobno, takže džem je aj s kúskami ovocia.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ja neviem, vcera som mala take kadejake marhule, tak som si povedala, ze si spravim dzem do buchiet, tak som ich ocistene zmixovala a varila az na polovicu povodneho objemu inak to trvalo 3 hod/ a potom som na Ikg povodneho pretlaku dala O,5 kg cukru a este varila este 20min, aj sa mi zdalo, ze je uz dost husty, ale nie. Je inak chutovo vyborny, ale len ako natierka.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Marhuľový lekvár trochu inak
500 g vykôstkovaných marhúľ, 400 g kryštálového cukru, 2 čaj. lyžička kyseliny citrónovej, 2 väčšie banány
Marhule zmiešame s cukrom. Občas premiešame a necháme prikryté pokrievkou stáť asi 10 - 12 hodín. Potom podľa potreby rozmixujeme a zmiešame s kyselinou citrónovou. Za občasného premiešania varíme na miernom plameni asi 40 minút. Hustotu lekváru si skúsime tak, že vareškou na porcelánový tanier kvapneme trochu a počkáme kým vychladne. Ak vychladnutú netečie, môžeme pokračovať vo varení. Do marhuľovej zmesi vsypeme na malé kúsky nakrájaný banán a za stáleho miešania povaríme najviac 2 minúty. Banán by sa nemal veľa variť.
Vlejeme do pohárov, uzavrieme viečkom, otočíme poháre hore dnom a necháme vychladnúť.
0 0
mazanova mazanova

mazanova je offline (nepripojený) mazanova

neskúšali ste robiť džem v pekárničke??? je tam na to program...
ak áno napíšte skúsenosti...
0 0
Leila Leila

Leila je offline (nepripojený) Leila

sestra robila ceresnovy dzem tohto roku v pekarnicke a bol vyborny. Netusila som, ze pekaren ponuka aj taketo moznosti - takze uz viem, co chcem na vianoce.
0 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

kačer Pozri príspevok
Využila som zlepšovak, ktorý som našla tu na proade- využit z plastovej flaše lievik na nallievanie džemu do pohárov, su fakt čisté
Nerobila som síce marhuľový ale morušový džem a využila som tu uvedený zlepšovák. Je praktický až 2 x. Prvý krát ako je tu uvedené, že sú poháre čisté a druhý krát, že aj do malých pohárov nemusím čľupkať s malou naberačkou, ale môžem nalievať veľkou a je to raz - dva hotové. A je to !!!!
Morušový džem 013.jpg  
2 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

časť citátu:
kačer Pozri príspevok
.......
Využila som zlepšovak, ktorý som našla tu na proade- využit z plastovej flaše lievik na nallievanie džemu do pohárov, su fakt čisté
Už pred rokmi som na to obetovala jeden lievik, ktorý som zrezala. Cez neho plním nielen džem ale aj kečup, chutney a pod. Tiež do uhoriek, kompótov na nalievanie nálevu používam lievik(nie zrezaný), zapichnem medzi ovocie a naberačkou nalievam. To kvôli tomu, aby som pred zaviečkovaním nemusela okraje pohárov utierať.
5 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

uvarila som minuly tyzden svoj prvy lekvar.a prave marhulovy.

1,5 kg ocistenych a na kusky nakrajanych marhul som rozmixovala ponornym/tycovym/mixerom na pyre,
zasypala 1,5 kg zelirovacieho cukru ,cize v davke 1:1
/bol to klasicky zelirovaci viedensky cukor,v papierovom sacku ,baleny po 1 kg/,
za casteho premiesavania ,na miernom ohni som ho povarila cca 20 minut,potom som si spravila skusku zelirovania na tanieri a bol dost tuhy,tak som ho este nechala prejst varom asi 2-3 minutky a nalievala som do poharikov cez odstrihnutu hornu cast flase.
pohare poriadne uzavrela a prevratila vieckom nadol.prikryla som utierkou a isla spat.....
rano:viecka drzia ako kamen,len lekvar ostal pricucnuty na dekliku,cize od spodu pohara je najprv cca 1 cm prazdno a az potom lekvar.
no co-taky nema nikto
zajtra idem varit znovu ale kupila som si ine pomocky,tak podla toho ako sa podari,prilepim postup
0 0
vcielkaisr vcielkaisr

vcielkaisr je offline (nepripojený) vcielkaisr

som na čiastočnom invalidno dôchodku ...viac
Marhuľový džem trochu inak http://mojerecepty.sk/marhulove-lahodky.html
http://mojerecepty.sk/marhulovo-egresova-marmelada.html
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Ja som tento rok zaimprovizovala a urobila som po prvý krát marhuľový džem inak, recept mám z netu: marhule odvážiť, pomlieť ( ja som mixovala mixérom ), na noc zasypať cukrom, na 1 kg marhúľ ide 1 kg kryštálového cukru a iné nič. Na druhý deň, dať variť ( cez noc pustili šťavu ), po zovretí 10 minút variť a zbierať penu, dať do pohárov ( ukladať hore dnom až do druhého dňa, tak robím všetky džemy ). Nie je to časovo náročne a džem je naozaj vynikajúci. Čo sa týka zlepšovacieho lievika z PET fľaše, tak ja pri zaváraní používam rozšírený lievik ( samozrejme vyumývaný ), ktorým sa sype soľ do umývačky riadu a pri jej kúpe je súčasťou výbavy umývačky.
6 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

wegamizi Pozri príspevok
Marhuľový lekvár trochu inak
500 g vykôstkovaných marhúľ, 400 g kryštálového cukru, 2 čaj. lyžička kyseliny citrónovej, 2 väčšie banány
Marhule zmiešame s cukrom. Občas premiešame a necháme prikryté pokrievkou stáť asi 10 - 12 hodín. Potom podľa potreby rozmixujeme a zmiešame s kyselinou citrónovou. Za občasného premiešania varíme na miernom plameni asi 40 minút. Hustotu lekváru si skúsime tak, že vareškou na porcelánový tanier kvapneme trochu a počkáme kým vychladne. Ak vychladnutú netečie, môžeme pokračovať vo varení. Do marhuľovej zmesi vsypeme na malé kúsky nakrájaný banán a za stáleho miešania povaríme najviac 2 minúty. Banán by sa nemal veľa variť.
Vlejeme do pohárov, uzavrieme viečkom, otočíme poháre hore dnom a necháme vychladnúť.
tak vcera som znova varila, a vyskusala som zelirovaci cukor 2:1,a je este lepsi ako ten prvy ,ale trosku kyselsi,hoci som pridala aj normalny cukor.

z druhej polovice som uvarila tento s bananmi,ale uz ho neuvarim.pominam ho na torty,ale nechuti mi,tie banany prerazaju chut marhul.
0 0
KATA50 KATA50

KATA50 je offline (nepripojený) KATA50

celoživotný pedagóg
Zita5, mám pocit, že tie citróny v tvojom recepte sú na lepšie želatínovanie uvareného lekváru.
Ináč ja marhule nemixujem ani nekrájam, ale ich rukami popučím. zasypem cukrom a na druhý deň varím tak ako písali ostatní. Mám potom v ňom rôzne kúsky celého ovocia. Tiež som s ním spokojná.
1 0
rede rede

rede je offline (nepripojený) rede

V kuchárskj knihe som našla recept na džem z malín a marhuľ. Ako chutí táto kombinácia? Robil z vás niekto džem z takejto kombinácii?
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

urob-bude istotne vyborny.
0 0
Ešli Ešli

Ešli je offline (nepripojený) Ešli

Nebude to veľmi sladké? Ja robím všetky lekváre 1 kg ovocia a 40-max.50dkg cukru.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať