Zavrieť

Porady

Kvasené uhorky

Ahojte, skúšala som robiť kvašáky, ale nejak to nebolo ono.

Dala som ich do prevarenej (vychladnutej) osolenej vody, par lístkov
z viniča, kôrka z chleba.. Po necelom týždni zmäkli, dajú sa jesť, ale sú málo kyselé.
kde sa stala chyba? kôpor nechcem

Čím ovplyvniť chuť, aby boli kyselšie?
ďakujem za tipy
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    pepee Pozri príspevok
    Ahojte, skúšala som robiť kvašáky, ale nejak to nebolo ono.

    Dala som ich do prevarenej (vychladnutej) osolenej vody, par lístkov
    z viniča, kôrka z chleba.. Po necelom týždni zmäkli, dajú sa jesť, ale sú málo kyselé.
    kde sa stala chyba? kôpor nechcem

    Čím ovplyvniť chuť, aby boli kyselšie?
    ďakujem za tipy
    Neviem, kde robíš chybu, ale na tejto stránke máš návod, ako to robiť.
    http://www.dobre-jedlo.sk/krmoviny/k...vasene-uhorky/

    dadulinek je offline (nepripojený) dadulinek

    holka ktorá rada čerpá nové info ...viac dadulinek
    neviem 100percentny postup ale moj otec robi kvasaky takto:
    5 litrovy pohar naplni uhorkami, ktore ponakrajuje ako v predchadzajucom prispevku, prida mrkvu, koren chrenu trochu kopru( aj ked kopor nemusim, ten tam da tu spravnu chut) sol cukor, korenie, nove korenie a na vrch da vacsiu korku tvrdsieho chleba a prikrije to listami z vinica. . .neviem povedat kolko mnozstva z coho dava ale vysledok je perfektny

    po troch dnoch opatrne vytiahne chlieb a cely obsah prelozi do misky a da do chladnicky. uhorky nam vydrzia tak den dva, lebo ich mame vsetci radi, a ta voda je lepsia nez pivo :-D
    Naposledy upravil dadulinek : 14.07.09 at 14:22

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Kvasené uhorky majú inú chuť ako nakladané, kde sa kyslosť docieli octom. To zmäknutie sa niekedy stane, mohlo to spôsobiť zlé umytie uhoriek..alebo aj niečo iné. Môj otec je na ne odborník a tiež sa mu toto už stalo. Ale tá špecifická chuť kvašákov je iná....ak očakávaš, že budú ako nakladané, tak to nebudú....

    ZEvina je offline (nepripojený) ZEvina

    šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac ZEvina
    pepee Pozri príspevok
    Ahojte, skúšala som robiť kvašáky, ale nejak to nebolo ono.

    Dala som ich do prevarenej (vychladnutej) osolenej vody, par lístkov
    z viniča, kôrka z chleba.. Po necelom týždni zmäkli, dajú sa jesť, ale sú málo kyselé.
    kde sa stala chyba? kôpor nechcem

    Čím ovplyvniť chuť, aby boli kyselšie?
    ďakujem za tipy
    Po troch dňoch treba kôrku z chleba vybrať, vodu precediť a uhorky odložiť na chladné miesto, tým sa spomalí kvasenie a uhroky tak rýchlo nezmäknú. A tiež pohár musí byť zaťažený, aby uhorky boli stále ponorené vo vode.

    E+B je offline (nepripojený) E+B

    žena E+B
    každé leto robím kvašáky takto: do 3 alebo 5L flaše dám na dno krajec chleba, poukladám očistené a nakrojené uhorky, preložím opäť chlebom a zalejem prevarenou a horúcou osolenou vodou, navrch dám celú stonku čerstvého kôpru a zakryjem tanierikom. Podľa mňa je najdôležitejšie udržiavať teplo vo fľaši, preto musí byť na slnku, alebo celú fľašu postavím do hrnca s vodou a prihrievam, pozor, nie varím!!!! za 3-4 dni sa už dajú jesť. Ked sú celkom zrelé, svetozelenožlté sklovité, celé to precedím a dám do chladničky. Vydrží to aj niekoľko týždňov, samozrejme, ak mi to manžel skôr nezje!!!!
    PS. Aj množstvo soli je dôležité, ak bude záujem, zistím a napíšem....

    seat je offline (nepripojený) seat

    seat
    Ja dávam do kvašákov aj nakladac a potom vydržia dosť dlho a chuť to neovplyvni sú dostatočne kyselé

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    Pridám odskúšaný recept na kvašáky. Na 1 liter 50 g soli. Soľ rozpustím za studena, ak však chcem, aby uhorky rýchlejšie vykvasili /za týžden/ zohrejem nálev maximálne na 60 stupnov. Dávam ich do 5 l pohára. Na dno dám kôpor, ten je dôležitý. Potom pridávam cesnak, cibulu, korenie, hroznový, višnový list, chren atd. / žiadnom prípade kôrku z chleba/. Pri ukladaní uhorky prepichujem tupou ihlicou, aby zvnútra mohol počas kvasenia unikať kysličník uhličitý, aby stred nebol dutý. Do každej uhorky vpichnem 5-10 krát. Uhorky zaťažím proti ich vytláčaniu na povrch, alebo položím uhorku naprieč. Pohár uviažem celofánom. Uhorky potrebujú teplotu od 20-30 stupnov. Počas kvasenia dbám na to, aby uhorky boli stále ponorené až po vrch, dolievam slaným nálevom, čo je dôležité najmä na začiatku kvasenia.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Žabinka za 8 rôčkov to už musia byť riadne kvašáky..
    vicktor Kvasaky boli, kvasaky su a kvasaky budu - tema je nadcasova.
    buchač Hm...za tých 8 rokov tá voda predsa musela vychladnúť...
    alaya1 mne sa kvasaky nedaria, asi robim niekde chybu
    willma no máš vychladnutú vodu predsa :P
    Žabinka
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.