Zavrieť

Porady

Vymáhanie pohľadávok

Zdravim Vas,
prosim Vas o radu aky najlepsi postup zvolit pri vymahani pohladavok?
Samozrejme za predpokladu dodrzania vsetkych pravnych predpisov, ktore sa toho tykaju.

Momentalne som rozposlal upomienky.
Aky dalsi krok mam zvolit, pokial na upomienky nebude ziadna reakcia.

Kamoska mi radila, aby som poslal este jednu a nasledne odsuhlasenie zostatkov.
A ked budem mat v rukach potvrdenie o odsuhlaseni zostatkov poslat pokus o zmier a az potom to nasledne riesit cestou sudu.

Je to dobry postup?
Alebo mate zauzivane ine postupy.
Prosim vas o radu.
Dakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

V obchodnom zákonníku je napísané, že ak úroky z omeškania nie sú určené v zmluve, tak sú o 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba NBS. Ja som tomu rozumela tak, že keď je základná úroková sadzba 4,5 %, tak + 10 % zo 4,5 . Je to teda tak, že 4,5% + 10% je 14,5%? Asi som tomu zle rozumela?
Ak je to tak, tak som zle odpovedala aj v mojej predchádzajúcej odpovedi pre Vlastas.
Ervín a SlavkaD, Vy ste právnici. Prosím, pozrite sa na to.
0 0
Ervin Ervin

Ervin je offline (nepripojený) Ervin

z obchodného a občianskeho zákonníka treba vychádzať vtedy, ak úroky nie sú dojednané v zmluve

vždy sa jedná o ročný úrok p.a. per annum

treba skúmať
1- mám v zmluve dojednaný úrok a viem ho preukázať nejakými písomnými dokladmi ?
2- ak nie, môžem skúsiť uplatniť "to čo mám na faktúre" to ale súd nemusí uznať, najma ak bude platak k odporu zruseny t.j. ak sa ludovo povedane odporca odvola resp.ak sa nepodari dorucit platak do vlastnych ruk, sud tiez platak zrusi nakolko nahradne dorucenie (ulozenie na poste) je pri plataku vylucene a nariadi pojednavanie
- alebo postupujem podla Obchodneho resp. Obc. zakonnika a vyratam urok podla "navodu" ktory mi dava,,,,,(tak by som postupoval ja, ak niet pisomnej zmluvy)

strany si mozu v zmluve dojednat aj rovnaku vysku uroku, ako ustanovuje zakon, pre pripad ze by si ju v zmluve nedohodli

napr. bezne sa dava do najomnych zmluv urok z omeskania 0,05 % za kazdy den omeskania....co priblizne kopirovalo pohyb dvojnasobku disk. sadzby (rezim vypoctu podla Obc. zakonnika)....v praxi som sa s tym stretol napr. pri najme nebyt priestorov
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

To je o.k. Ale ako je to s tou sadzbou úroku z omeškania v zmysle obchodného zákonníka. Je to 4,95 % alebo 14,5 % ročne?
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

Ervin, vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
bea, nikdy som sa nad tým výpočtom nezamýšľala :-))) A teraz fakt pochybujem, ale ako čítam, tak čítam, tak mne vychádza 14,5%. Ale počkám si, čo na to Ervin a SlávkaD. Pekný deň.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

vladan, práve tak som sa ani ja nezamýšľala veľmi nad výpočtom a automaticky som si myslela 4,95 %. Teraz si to už nemyslím, ale pre istotu počkám, čo na to kvalifikovanejší poradcovia.
0 0
Ervin Ervin

Ervin je offline (nepripojený) Ervin

14, 5 4, 5 p.a. je zakl. + 10 % p.a. aspon to je moj vyklad

inak by tam bola zrejme formulacia zaklad. urok sadzba zvysena o 10%
a potom by platilo ze 4,5 + 0, 45.... 4,95
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ervin ďakujem. Teraz to chápem aj ja tak. V prvom momente som tomu zle porozumela.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Vlastas,
ak si pozrieš diskusiu, vidíš, že som sa mýlila v bode 1. mojej odpovede. Prepáč za zavádzanie.
0 0
slavkaD slavkaD

slavkaD je offline (nepripojený) slavkaD

Ohladom vypoctu urok zastavam rovnaky nazor ako Ervin, t. j. v tomto pripade 4,5 % + 10 % = 14,5 % p. a.
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Podľa mňa je to 4,5% + 0,45% = 4,95%,
lebo keby to malo byť: 4,5% + 10% = 14,5%
tak by to malo byť napísané tak že zákl. sadzba zvýšená o 10 percentuálnych bodov.
Ja "10%" chápem ako podiel, desatinu z nejakého základu.
0 0
Ervin Ervin

Ervin je offline (nepripojený) Ervin

je to urcite 14,5 uz aj preto ze sadzba 4,95 by bola absurdna napr. aj v porovnani s obcianskopravnym rezimom vypoctu zakonneho uroku
pravna prax aj sudy prijali tento vyklad, hlavu murom neprebijeme i ked suhlasim ze to tam mohlo byt vyjadrene aj presnejsie
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
elPi, keď som si čítala tento paragraf tak som si ho tiež dosť dlho rozoberala. A presne ako píše Ervin, aký by to malo zmysel zvýšiť úrok z 4,5% iba na 4,95%? Tento paragraf, by mal byť o akomsi "treste" tým, čo neplatia! Pekný deň
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Celkom ma potešilo, keď vidím, že som nebola jediná, ktorá vypočítala 4,95 %!?
Ale aj z tohoto vidieť ako je dobre, že na porade sú už aj právnici!
0 0
axel axel

axel je offline (nepripojený) axel

vo všeobecnosti môže človek požadovať dvojnásobok diskontnej sadzby národnej banky, táto sadzba je pravidelne vyhlasovaná a súd to akceptuje, inak môžeš si dať vyrobiť papier od banky aké bolo komerčné úročenie v období trvania dlhu
0 0
axel axel

axel je offline (nepripojený) axel

ak možem niečo podotknúť , ak máš dlžníka , daj mu podpísať uznanie dlhu čo do podstaty a výšky, nič nepokazíš a máš 100 percent istotu pred súdom a môžeš to vymáhať dost dlho, nebude to premlčané, vo všeobecnosti výška úroku a aj zmluvných pokút môže byť zmluvne podľa obchodného zákonníka ustanovená ľubovolne
0 0
axel axel

axel je offline (nepripojený) axel

pozor na to sídlo , príslušnosť súdu rieši občiansky súdny poriadok
percentá na faktúre ak nie sú podchytené zmluvne sú nie bohviečo, ja by som namietal jednostrannosť aktu pri vystavení fa a absenciu dohody čoho následkom by bol výpočet podla diskontu NBS cca 14,5 percent ale treba zobrať v úvahu kedy dlh vznikol a trval
0 0
axel axel

axel je offline (nepripojený) axel

Beata
Ervin, aký je váš názor na úrok, ktorý nie je zakotvený v zmluve, ale priamo na faktúre? Ja napríklad uvádzam na každej faktúre "Prosím o včasné uhradenie faktúry. V prípade, že neuhradíte faktúru do dňa jej splatnosti, budeme vám účtovať úrok vo výške 0,05% z celkovej sumy faktúry, za každý deň omeškania."
Beata
Obstála by som s tým napríklad pred súdom? A ďalej sa chcem opýtať, čo keby som si stanovila úrok 0,15%? Je tento akceptovateľný pred súdom, alebo musí to byť v zmluve?


haha ak nemáš dohodu o úroku s druhou stranou (najlepšie písomnú), tak s tým nepohneš, je to disponibilná vec dá sa v zmluve dojednať, 0,05 je ZHRUBA ok
0 0
decembrovka decembrovka

decembrovka je offline (nepripojený) decembrovka

Ahojček. Som novým členom. Neviem ešte s poradou dobre robiť, ale rýchlo sa potrebujem dostať na "upomienky" a neviem ako na to. Prosím pomôž. Dopredu vďaka
0 0
vapno13 vapno13

vapno13 je offline (nepripojený) vapno13

potom by mohol nasledovat návrh na vydanie platobného rozkazu, ale to uz by mala byt vec pre právnika, keď nejde o zložitý obchodný vzťah, tak je to celkom rýchle, aj vzhľadom na slovenské súdyradím dať to právnikovi, mal by si svoje trovy vymáhať nad rámec pohľadávky, t.z., že ak vám niekto dlhuje 100.000,- Sk, právnik vo vyššie uvedenom návrhu bude žiadať aby dlžník zaplatil Vašich 100.000,-, právnikov honorár, ako aj Vaše trovy spojené s konaním (návrhový poplatok - 5% z vymáhanej sumy). Ak sa to zaplatí, vy dostanete svojich 100.000,- Sk, návrhový poplatok a právnik zas dostane svoje peniaze. Ak to nezaplatí, preskúmať, či má nejaký majetok a ak je tam nádej na vymoženie, dať to exekútorovi.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať