Zavrieť

Porady

Vymáhanie pohľadávok

Zdravim Vas,
prosim Vas o radu aky najlepsi postup zvolit pri vymahani pohladavok?
Samozrejme za predpokladu dodrzania vsetkych pravnych predpisov, ktore sa toho tykaju.

Momentalne som rozposlal upomienky.
Aky dalsi krok mam zvolit, pokial na upomienky nebude ziadna reakcia.

Kamoska mi radila, aby som poslal este jednu a nasledne odsuhlasenie zostatkov.
A ked budem mat v rukach potvrdenie o odsuhlaseni zostatkov poslat pokus o zmier a az potom to nasledne riesit cestou sudu.

Je to dobry postup?
Alebo mate zauzivane ine postupy.
Prosim vas o radu.
Dakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Vlastas Pozri príspevok
Profesional, veľmi pekne ďakujem, potrebujem to spísať čím skôr, ak by bolo možné pripojiť nejaký vzor od ktorého by som sa mohla odpichnúť. Poprosím ťa aj o výpočet : a/110.863,- Sk (3679,98 Eur) splatná 19.8.2008.
b/ 819,18 Eur splatná 31.3.2009
402,93 Eur splatná 27.5.2009
Všetky ostatné si už prepočítam podľa tvojho postupu. Vlasta
Ty tie úroky nemusíš počítať, budeš žiadať napr.

Odporca je p o v i n n ý zaplatiť navrhovateľom 58.720,04 EUR (1.769.000,- Sk)
- s 9 % úrokom z omeškania ročne zo sumy 61.000, - Sk od 01. 09. 2006 až do zaplatenia;

- s 9,5 % úrokom z omeškania ročne zo sumy 61.000, - Sk od 01. 10. 2006 až do zaplatenia;
...

to sú mesačné dlhy

4 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Tu sú úrokové sadzby:

Základná úroková sadzba NBS
25.04.2007 28.10.2008 - 4,25 %
28.03.2007 24.04.2007 - 4,50 %

Úrokové sadzby ECB

13.5.2009 1,00 %
11.3.2009 1,50 %


Podľa nariadenia vlády 87/1995:

staré :
Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby (zákl. úrokovej) určenej Národnou bankou Slovenska 2) platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

nové: (1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Odporca je p o v i n n ý zaplatiť navrhovateľovi 4902,09 EUr
- s 9 % úrokom z omeškania ročne zo sumy 3679,98 eur od 20.8.2008 až do zaplatenia
- s 12,5 % úrokom z omeškania ročne zo sumy 819,18 Eur od 1.4.2009 až do zaplatenia
- s 9 % úrokom z omeškania ročne zo sumy 402,93Eur od 28.5.2009 až do zaplatenia

Istina je súčet dlžných súm, úroky sú ku konkrétnej sume podľa dátumu.
Naposledy upravil Mária27 : 07.05.10 at 19:25
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Do troch rokov si môže vymáhať úroky z omeškania.

Obč. zákonník § 517 Omeškanie dlžníka
Omeškanie dlžníka
§ 517

(1) Dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť; ak ide o deliteľné plnenie, môže sa odstúpenie veriteľa za týchto podmienok týkať aj len jednotlivých plnení.
(2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu, má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania, ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výšku úrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávací predpis.

Vykonávací prepis je NV 87/1995
§ 3
(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
(2) Ak sa počas trvania omeškania zmení základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky a ak je to pre veriteľa výhodnejšie, výška úrokov z omeškania je o 7 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu príslušného kalendárneho polroka, v ktorom trvá omeškanie; táto základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky sa použije počas celého tohto polroka.
4 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Správne. Tých 12,5 bolo zo zlej tabuľky - o jeden rok dozadu. Pôvodne som tam aj mala napísané, aby si to poriadne prekontrolovala, lebo som sa práve tomu nemohla dosť venovať. Teraz som sem pozrela len náhodou, preto keď urguješ, napíš súkromnú správu (príde oznam na email). Veľa šťastia!

Ešte ti prikladám stránky so základnými úrokovými sadzbami.

http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...ove-sadzby-ecb

http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...jtyzdnove-repo
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pred 1.1.2009 platilo staré NV = dvojnásobok! Nové je od eura - od 1.1.2009.
Podľa nariadenia vlády 87/1995:

staré :
Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby (zákl. úrokovej) určenej Národnou bankou Slovenska 2) platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

nové: (1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.
2 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Navrh na vydenia platobneho rozkazu (zaloba) sa podava 2 pare.

Sudny poplatok sa plati bud prevodom, alebo v pripade ak kolkami, tieto sa lepia iba ja jedno pare zaloby.

Vsetky prilohy sa davaju dva pare. Pricom aktualne uz nie je potrebne davat z rozhodujucich dokazov overene fotokopie, ale len normalne fotokopie. V pripade ak si sud chce overit pravost voci originalnym dokumentom, vyziada si originaly na nahliadnutie, co sa stava len pomerne malo.

Uroky z omeskania su stanovene vykonavacou vyhlaskou vlady ktorou sa vykonavaju vybrane ustanovenia Obcianskeho zakonnika. Aj ked ide o vztah podla Obchodneho zakonnika, Obciansky zakonnik plati pre tieto ustanovenia subsidiarne.
Vykonavacia vyhlaska hovori, ze urokovou sadzbou pre urok z omeskania vo financnom plneni je hodnota zakladnej urokovej sadzby zvysena o osem percentualnych bodov. Zakladna urokova sadzba stanovena NBS do prechodu na Euro a od prechodu na Euro zakladna urokova sadzba je stanovena ECB .
Aktualna zakladna urokova sadzba ECB je 0,25 % a teda urok z omeskania aktualne cini 8,25 % p.a. co je 0,0226 % denne.

Samozrejme ze ono to cele zavisi od toho aka stara ta pohladavka je. Casto krat su pohladavky stare aj niekolko rokov. Tak potom sa robi taka tabulka s prislusnym poctom dni pripadajucich na platnost konkretnej zakladnej urokovej sadzby . Pricom na prislusne obdobie sa vyrata pripadajuca cast urokov z omeskania na zaklade urokovej sadzby v danom obdobi.

Ak si nebudes vediet dat rady s vypoctom, tak napis sumy a datumy splatnosti pohladavok a ja ti tu napisem vypocet.

Vyska sudneho poplatku je stanovena prislusnou vykonavacou vyhlaskou.
Vacsina pohladavok spada do sadzby 6 %.

Sudny poplatok neprevysujuci 313,90 Eur je mozne zaplatit v kolkoch. V pripade ak je sudny poplatok vyssi, plati sa prevodom na ucet sudu po tom ako ti ho sud oznami po doruceni zaloby.

Ak si nebudes vediet rady ako spravne napisat navrh na vydanie platobneho rozkazu, tak napis a ja sem vlozim pripadne vzor.

Pohladavky starsie ako 4 roky po splatnosti su premlcane. Takze poyor na to, treba si to ustriehnut. Plynutie premlcacej lehoty sa zastavuje datumom dorucenia zaloby na sud.

Aktualne zalujuca strana uz neposiela kopiu zaloby zalovanemu.

Ak mas nejake dalsie otazky, kludne pis..
1 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

Asi takto....
1 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

My posielame 1. upomienku s termínom, do kedy treba uhradiť pohľadávku. Po tomto termíne čakáme týždeň a potom posielame 2. upomienku s doručenkou, už ako pokus o zmier, kde upozorníme, že ak neuhradia, tak dávame na súd a budeme požadovať aj súdne trovy. A je to podobné, ako píše JAJA11. Keď sme sa obrátili na exekútora, tak len raz sa podarilo vymôcť dlžnú sumu (to bolo už dávnejšie a vtedy asi sa ešte ľudia tak nevyznali). Odvtedy nevymohol nič ani exekútor a preto veľmi zvažujeme, či budeme vôbec vyhadzovať peniaze na súdy a exekútorov. Je to smutné, ale myslím, že poväčšine je to takto
1 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

bea Pozri príspevok
My posielame 1. upomienku s termínom, do kedy treba uhradiť pohľadávku. Po tomto termíne čakáme týždeň a potom posielame 2. upomienku s doručenkou, už ako pokus o zmier, kde upozorníme, že ak neuhradia, tak dávame na súd a budeme požadovať aj súdne trovy. A je to podobné, ako píše JAJA11. Keď sme sa obrátili na exekútora, tak len raz sa podarilo vymôcť dlžnú sumu (to bolo už dávnejšie a vtedy asi sa ešte ľudia tak nevyznali). Odvtedy nevymohol nič ani exekútor a preto veľmi zvažujeme, či budeme vôbec vyhadzovať peniaze na súdy a exekútorov. Je to smutné, ale myslím, že poväčšine je to takto
Najhoršie je to, že títo neplatiči ďalej podnikajú, nikto ich nezastaví a robia dlhy u ďalších ľudí. Nebolo by zlé založiť databázu neplatičov. Pravda musela by to byť kontrolovaná databáza, trebárs založená ministerstvom spravodlivosti a dlžníci by tam boli zapisovaní na základe pravoplatných platobných rozkazov. Potom by sa viac oplatilo obracať sa na súdy a konečne by sa podnikanie očistilo od nepoctivých podnikateľov.
A hlavne v tejto dobe, keď je problém zohnať zákazku a podnikateľ je nútený ísť do rizika a požadovať platbu až po dodávke - čo sa často nakoniec aj nestane, lebo ten človek odoberie tovar, predá a peniaze použije pre seba
1 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

heja3 Pozri príspevok
Tak pardon, nechcela som zavádzať, ale ešte sme nemali prípad, že by bol platobný rozkaz zrušený, ak bol vydaný...asi preto, že to žalovaní vždy prebrali.
Ak plaťák nepreberie, je vytýčený nový súd. Pokiaľ nevedia zistiť pobyt odporcu je určený, dúfam, že napíšem správny výraz, opatrovník. My sme žalovali občana, nie podnikateľa, opatrovníkom bol starosta obce, kde mal dotyčný trvalý pobyt. Rozsudok po 15 dňoch nadobudol právoplatnosť, aj keď nebol dlžnikovi do rúk doručený.
1 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ja posielam upomienky, potom pokus o zmier, kde sa už vyhrážam súdom a potom dávam na súd. A potom ešte aj exekútorovi. Zatiaľ sa mi podarilo cez exekútora vymôcť pohľadávky len u jedného dlžníka. Ostatní sú "nemajetní"!
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

Dakujem za odpoved
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

my posielam 1.upomienku, druhu aj s odsuhlasenim, 3. pokus o zmier s vyhrazkou sudu, a potom odovzdavam pravnikovi a on dava na sud
samozrejme medzitym sa snazim aj telefonicky spojit s dlznikom, ak sa to da
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

Bea,
nemas nahodou nejaky vzor pokusu o zmier?
Dakujem
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

DAkujem Luckasari
A co robite v pripade, ked sa vam odsuhlasenie nevrati potvrdene?
Alebo ked pokus o zmier nepreberie?
Vdaka
0 0
McMarti McMarti

McMarti je offline (nepripojený) McMarti

Jozef najdi si temu upomienky.. tam su aj prílohy ako maju vyzerať
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

my pouzivame taketo upomienky
0 0
Zuzana210 Zuzana210

Zuzana210 je offline (nepripojený) Zuzana210

Ja posielam prvú upomienku obyčajne, druhú doporučene a tretiu s doručenkou. V tej tretej sa vyhrážam, že ich dám na súd. Potom to postúpim vymáhacej spoločnosti (napr. Kasolvenzia, B4B). Keď ani oni nič nevymôžu, dám to na súd a potom exekúcia.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Jozef
DAkujem Luckasari
A co robite v pripade, ked sa vam odsuhlasenie nevrati potvrdene?
Alebo ked pokus o zmier nepreberie?
Vdaka
v takom pripade nastupuje pravnik, ale samozrejme musim mat podpis, ze tovar od nas prevzali - my si davame podpisovat faktury (ak nahodou fa nie je podpisana a nemam ZIADEN DOKAZ, ze tovar prevzal, tak mame smolu, ale zatial som vzdy nasla fakturu, snazim sa si to strazit - to potvrdzovanie faktur zakaznikom)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať