Zavrieť

Porady

Služby od CZ neplátcu DPH

Dobrý deň,

možno sa zaoberám pre Vás banálnou otázkou ale ja mám z toho dilemu. Sme plátcami DPH, prišla mi faktúra z ČR od neplátcu dane, ktorý nám poskytol službu- upravil nejaku súčiastku. Tá sa nám vrátila späť na SR. Chcem sa spýtať máme právo na odpočítanie dane, alebo ide o samozdanenie?

Prosím poraďte. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    Jedná sa o práce na hnuteľnom majetku.
    Mietom dodania je miesto kde sa služby fyzicky vykonajú parg.15 odst.6, ale ak je odberateľ služby registrovaný pre daň v inom členskom štáte ako je štát, kde sa práce vykonali, miestom dodania je štát jeho registrácie, za splnenia podmienky, že majetok nezostane v štáte , kde sa práce vykonali parga.16 odst. 7.
    To znamená že podľa hore uvedeného faktúru od českého dodávateľa samoznaníš a zároveň si uplatníš DPH.

    ivkň je offline (nepripojený) ivkň

    ivkň
    nevadí že on nie je plátcom DPH?

    Čo ak by nasatala ešte taká situácia že to ostane v ČR, tá opravená súčiastka?

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    ak je to neplatca tak neni co samozdanovat...

    mam zato ze do danoveho priznania k dph to vobec nevstupi, iba zauctujes akoby bolo kupovane u nas bez dph (jasne ze do potrebnej evidencie, ci uz zahranicna dosla fa alebo pohyb v pokladni)...

    ivkň je offline (nepripojený) ivkň

    ivkň
    andreaS Pozri príspevok
    ak je to neplatca tak neni co samozdanovat...

    mam zato ze do danoveho priznania k dph to vobec nevstupi, iba zauctujes akoby bolo kupovane u nas bez dph (jasne ze do potrebnej evidencie, ci uz zahranicna dosla fa alebo pohyb v pokladni)...
    ja som to aj tak urobila, tak dúfam že to bude v poriadku, lebo sú tu rôzne články a názory a keď to človek všetko prečíta tak má z toho guláš.
    Monika Kováčová
    Zo zákona o DPH:
    § 19
    Daňová povinnosť
    pri dodaní tovaru a služby



    (2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

    ďalej:
    § 69
    Osoby povinné platiť daň
    správcovi dane


    (2) Zdaniteľná osoba,ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

    (3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.

    (4) Platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 je povinná platiť daň pri službách podľa § 16 dodaných zahraničnou osobou z iného členského štátu, ak službu objednala pod identifikačným číslom pre daň prideleným tejto osobe v tuzemsku.

    Podľa uvedeného vyplýva povinnosť daň uhradiť, ale nie je nárok na odpočítanie dane.
    Treba rozlišovať pojem zahraničná osoba a osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte.
    V zadaní sa jedná o "zahraničnú osobu".
    Naposledy upravil Monika Kováčová : 19.08.09 at 15:19

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Monika Kováčová Pozri príspevok
    Zo zákona o DPH:
    ..............


    Podľa uvedeného vyplýva povinnosť daň uhradiť, ale nie je nárok na odpočítanie dane.
    .....................
    Monika, pozri si ešte §49/2b; a §51/1b; zák. 222/2004 Zz.

    Trváš na zvýraznenom tvrdení ?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Aby zadavateľke bolo jasné, tak to zhrniem.

    Odpoveď č. 2 je správna.

    Samozdanenie - podľa § 67,69 odst.4
    Odpočet ........- podľa § 49, odst.2b
    Naposledy upravil azla : 20.08.09 at 09:10 Dôvod: chyba v odkaze na paragraf
    človiečik Vladimír Ozimý
    nevidím dôvod prečo nevzniká nárok na odpočítanie dane? Veď ja ako osoba povinná platiť daň podľa § 69 ods. 2 posudzujem svoj nárok na odpočítanie podľa § 49 a ten má predsa platiteľ dane. t.j. ak som platiteľom dane v tuzemsku a odvediem daň nárok na odpočítanie dane mi vzniká bez ohľadu na to či zdaňujem službu od platiteľa alebo neplatiteľa v zahraničí. Nárok na odpočítanie dane nemajú len tí ktorí nie sú identifikovaní pre daň v tuzemsku ale na základe § 69 im vzniká povinnosť platiť daň.
    V tomto prípade treba vykonať klasické zdanenie aj s nárokom na odpočítanie dane.
    Vychádzam z podmienky že ten čo zdaňuje neposkytuje služby oslobodené od dane a neaplikuje § 49 ods.3 alebo 4.
    človiečik Vladimír Ozimý
    azla Pozri príspevok
    Aby zadavateľke bolo jasné, tak to zhrniem.

    Odpoveď č. 2 je správna.

    Samozdanenie - podľa § 67, odst.4
    Odpočet ........- podľa § 49, odst.2b
    ja len upravím že nie § 67 osd. 4 ale § 69 ods. 2

    ivkň je offline (nepripojený) ivkň

    ivkň
    takže účtovne to znamená:
    zDF
    služba-2500 CZK 518/321
    samozdanenie?? 475?? 343/343??

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    Učtovanie služba 518/321
    Učtovanie DPH samozdanenie 395xx / 343xxx
    Učtovanie DPH uplatnenie 343xx / 395xx

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    ja len upravím že nie § 67 osd. 4 ale § 69 ods. 2
    Áno, chyba v č. paragrafu - správne 69.

    Ja sa domnievam, že podľa § 69 odst. 4, lebo je to služba podľa § 16, odst. 7. (práce na hnuteľnom majetku)
    Ak sa mýlim, tak ma z toho "vyveďte".

    kovex je offline (nepripojený) kovex

    kovex
    Dobrý deň, mám faktúru z Čiech od neplátcu dph za ubytovanie, po prečítaní príspevkov sa mi javí, že tiež samozdaním a následne odpočítam dph.

    Ďakujem

    kovex je offline (nepripojený) kovex

    kovex
    kovex Pozri príspevok
    Dobrý deň, mám faktúru z Čiech od neplátcu dph za ubytovanie, po prečítaní príspevkov sa mi javí, že tiež samozdaním a následne odpočítam dph.

    Ďakujem

    Posúvam, ďakujem ...

    HankaS je offline (nepripojený) HankaS

    HankaS
    Nevidím v zákone o DPH, že by sa táto služba- ubytovanie v ČR malo samozdaňovať na Slovensku.
    Katarína Cigánová
    kovex Pozri príspevok
    Dobrý deň, mám faktúru z Čiech od neplátcu dph za ubytovanie, po prečítaní príspevkov sa mi javí, že tiež samozdaním a následne odpočítam dph.

    Ďakujem
    Čo chceš zdaňovať ? veď služba bola poskytnutá v ČR , čiže mala bazť účtoavná s českou DPH , bez tvojho nároku na odpočet . Keďže ti službu poskytol český subjekt - neplatitel DPH , tak tam samozrejme DPH nemáš . Ale v každom prípade , ak bolo ubytovanie poskytnuté v ČR , nemáš dôvod to " samozdanit".

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Ahojte,
    aj ja mám jednu otázočku a to keď mi prišla fa z EÚ za prepravu ( Poľsko - Slovensko)od neplatcu DPH, samozdaňujem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.