Zavrieť

Porady

započítaná prax podľa zák.č.553/2003

Prosím Vás, potrebovala by som vedieť, či sa mi do započitanej praxe môže zarátať obdobie, keď som v r. 1977 študovala na vysokej škole diaľkovo, ale nebola som zároveň zamestnaná . Zamestnávateľ mi určuje plat a dĺžku praxe podľa zák.č.553/2003.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    bellav Pozri príspevok
    Prosím Vás, potrebovala by som vedieť, či sa mi do započitanej praxe môže zarátať obdobie, keď som v r. 1977 študovala na vysokej škole diaľkovo, ale nebola som zároveň zamestnaná . Zamestnávateľ mi určuje plat a dĺžku praxe podľa zák.č.553/2003.
    Ďakujem.
    nie, len denné štúdium

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    mzdarka renca Pozri príspevok
    nie, len denné štúdium
    Prepáč, ale nemôže s Tvojou odpoveďou súhlasiť.
    Čo možno do započítanej praxe okrem odbornej praxe a praxe, ktorá má iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec u zamestnávateľa vykonávať taxatívne vypočítava ustanovenie § 6 ods. 4 zákona č. 553/2003 Z. z. (tzv., "náhradné doby"). Doba štúdia a to bez ohľadu na jej formu (denná alebo diaľková) sa v citovanom ustanovení nenachádza. Z uvedeného vyplýva, že čas štúdia na VŠ nie je možné do započítanej praxe započítať !

    bellav je offline (nepripojený) bellav

    bellav
    Ďakujem za odpoveď. Mňa presviedčajú, že denné štúdium sa započítava, ale diaľkové nie.

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Súhlasím s Kvet. Keď som kedysi robila v štátnej správe, tak sme do započítateľnej praxe počítali len obdobie od prvého nástupu do zamestnania, plus obdobie MD alebo vtedy ešte základnej vojenskej služby. Takže štúdium na SŠ alebo VŠ sa do započítateľnej praxe nepočíta (pokiaľ je štúdium denné). Ak však je štúdium externé a zamestnanec popri štúdiu pracoval, tak obdobie zamestnania sa počítalo v súvislosti s aktuálne vykonávanou prácou, buď teda celé alebo maximálne 2/3.

    kvet je offline (nepripojený) kvet

    kvet
    bellav Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. Mňa presviedčajú, že denné štúdium sa započítava, ale diaľkové nie.
    prikladám celé znenie ustanovenia § 6 zákona č. 553/2003 Z. z.

    § 6
    Platové stupne a zaraďovanie zamestnancov do platových stupňov


    (1) Zamestnávateľ určí dĺžku započítanej praxe zamestnanca a v závislosti od nej ho zaradí do jedného z 12 platových stupňov. To neplatí pre zamestnanca zamestnávateľa uvedeného v § 1 ods. 1 písm. g) a pre pedagogického zamestnanca11a) s výnimkou vedúceho pedagogického zamestnanca, ktorému sú podriadení zdravotnícki zamestnanci (ďalej len "pedagogický zamestnanec").

    (2) Započítaná prax podľa tohto zákona je

    a) odborná prax,

    b) prax pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú iný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa; túto prax zamestnávateľ započíta v závislosti od miery jej využitia na úspešné vykonávanie pracovnej činnosti, najviac v rozsahu dvoch tretín.

    (3) Odborná prax na účely tohto zákona je súhrn znalostí a skúseností získaných pri vykonávaní pracovných činností, ktoré majú rovnaký alebo obdobný charakter ako pracovná činnosť, ktorú má zamestnanec vykonávať u zamestnávateľa.

    (4) Do započítanej praxe sa ďalej započítava čas

    a) skutočného vykonávania základnej služby alebo náhradnej služby, najviac v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom12) platným v čase jej vykonávania,

    b) civilnej služby v rozsahu jej skutočného vykonávania, najviac v rozsahu 18 mesiacov,

    c) starostlivosti o dieťa
    1. zodpovedajúci dĺžke materskej dovolenky, ďalšej materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ustanovenej osobitnými predpismi v čase jej vykonávania, pričom na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky,
    2. s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť ustanovenú osobitnými predpismi,

    d) hodnotený ako čas zamestnania na účely dôchodkového zabezpečenia podľa osobitných predpisov, 13)

    e) doktorandského štúdia4) v rozsahu zodpovedajúcom miere využitia zamerania odboru štúdia na úspešné vykonávanie požadovanej pracovnej činnosti,

    f) vykonávania funkcie podľa osobitného predpisu.14)


    (5) Ustanovenie odseku 4 písm. c) sa použije, ak sa rodič v tomto čase súčasne v dennom štúdiu nepripravoval na povolanie, najviac však šesť rokov zo súhrnu týchto dôb.

    (6) Zamestnancovi, ktorý bol do platovej triedy výnimočne zaradený podľa § 5 ods. 9, zamestnávateľ z dĺžky započítanej praxe odpočíta dva roky.

    (7) Pri určení započítanej praxe pedagogického zamestnanca na účely zvýšenia platovej tarify podľa § 7 ods. 10 sa postupuje podľa odsekov 2 až 5.

    bellav je offline (nepripojený) bellav

    bellav
    Áno, je mi to jasné, v § 6 sa spomína iba štúdium doktorandské,ak sa týka tej požadovanej činnosti. Vďaka.

    započítaná prax podľa zák.č.553/2003

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.