Zavrieť

Porady

majetkovoprávne vysporiadanie

Dobrý deň,

priateľ je rozvedený 5 rokov a zatial nie je majetkovoprávne vysporiadaný. Počas manželstva postavil s manželkou rodinný dom, ktorý bol skolavdovaný rok pred rozvodom. Na liste vlastníctva ona nie je zapísaná. Pozemok bol priateľovi darovaný minulý rok.
Chcem sa spýtať, či je možné predať dom bez toho, že by o tom bola informovaná? ak by to podala na súd, z akej sumy bude súd vychádzať?
v čase rozvodu, zo sumy za ktorú bol dom predaný?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Po troch rokoch od rozvodu sa stali spoluvlastníkmi nehnuteľnosti v rovnakých podieloch. Každému patrí polovica trhovej hodnoty domu v čase rozvodu, hodnota sa nemusí rovnať predajnej cene.
    Predaj jedným spoluvlastníkom môže druhý spoluvlastník napadnúť, lebo má predkupné právo. Môže žiadať neplatnosť zmluvy o predaji, alebo odkúpenie domu od nového vlastníka nie drahšie ako bola predajná cena.

    anitram je offline (nepripojený) anitram

    anitram
    K tejto teme mam aj ja otazocku. Priatel sa rozviedol, pocas manzelstva nadobudli byt, ktory bol vsak druzstevny, pokial viem jediny rozdiel medzi druzstevnym bytom a v osobnom vlastnictve, je ze druzstevny sa neda zalozit, ale trhova cena je + - rovnaka, opravte ma ak sa mylim. Po rozvode nebolo mozne ani z jednej strany vyplatit toho druheho a kedze tam bolo aj male dieta, priatel "prenechal" byt ex-manzelke. Odhlasil sa z druzstva po nejakych par rokoch od rozvodu, ked sme uz boli spolu a rozhodli sme sa spolu byvat, aby jej nemusel platit zbytocne najomne, majetkove vysporiadanie neprebehlo ziadnym oficialnym sposobom, len si zobral par veci. Na byt nebola ziadna darovacia alebo predajna zmluva, iba tisko dufal, ze ked ten byt ex preda, ze mu snad nieco vyplati (ona sa nepricinila ani korunou o kupu toho bytu, zial byt bol nadobudnuty v case manzelstva, tak pripadol do BSM). Jeho ex byt predala, my sme o tom ani nevedeli a kupila si vacsi. Je mozne to nejako napadnut, ked sme sa to dozvedeli, cakali sme, ze snad par korun posle, co by nam dost pomohlo, ale nastal opak a ona este ziada zvysit vyzivne aby mohla splacat hypoteku na ten vacsi byt, nakolko je teraz na materskej. Mne je len luto toho bytu, nakolko sme zacinali uplne od nuly, mame hypoteku a uvery, aby sme mali aspon strechu nad hlavou.
    Poprosim vas o radu, lebo podla predchadzajuceho prispevku, by sme ten predaj mohli teoreticky napadnut.
    Dakujem

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    náklady na hypotéku nepatria k nevyhnutným výdajom, takže ak s takýmto argumentom bude žiadať zvýšenie, zrejme nepochodí. Zrejme by ste mali navštíviť právnika, ktorý preštuduje vec a poradí vám aj ohľadne toho bytu. A na pojednávanie o výživnom si vezmite určite právnika.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    anitram Pozri príspevok
    K tejto teme mam aj ja otazocku. Priatel sa rozviedol, pocas manzelstva nadobudli byt, ktory bol vsak druzstevny, pokial viem jediny rozdiel medzi druzstevnym bytom a v osobnom vlastnictve, je ze druzstevny sa neda zalozit, ale trhova cena je + - rovnaka, opravte ma ak sa mylim. Po rozvode nebolo mozne ani z jednej strany vyplatit toho druheho a kedze tam bolo aj male dieta, priatel "prenechal" byt ex-manzelke. Odhlasil sa z druzstva po nejakych par rokoch od rozvodu, ked sme uz boli spolu a rozhodli sme sa spolu byvat, aby jej nemusel platit zbytocne najomne, majetkove vysporiadanie neprebehlo ziadnym oficialnym sposobom, len si zobral par veci. Na byt nebola ziadna darovacia alebo predajna zmluva, iba tisko dufal, ze ked ten byt ex preda, ze mu snad nieco vyplati (ona sa nepricinila ani korunou o kupu toho bytu, zial byt bol nadobudnuty v case manzelstva, tak pripadol do BSM). Jeho ex byt predala, my sme o tom ani nevedeli a kupila si vacsi. Je mozne to nejako napadnut, ked sme sa to dozvedeli, cakali sme, ze snad par korun posle, co by nam dost pomohlo, ale nastal opak a ona este ziada zvysit vyzivne aby mohla splacat hypoteku na ten vacsi byt, nakolko je teraz na materskej. Mne je len luto toho bytu, nakolko sme zacinali uplne od nuly, mame hypoteku a uvery, aby sme mali aspon strechu nad hlavou.
    Poprosim vas o radu, lebo podla predchadzajuceho prispevku, by sme ten predaj mohli teoreticky napadnut.
    Dakujem
    Vysvetľuje sa to aj takto:
    Členský podiel v družstve je majetkové právo, ktoré po troch rokoch od rozvodu je v spoluvlastníctve. V čase rozvodu mal členský podiel hodnotu rovnú cene družstevného bytu.
    Podielové spoluvlastníctvo sa vysporiada podľa občianskeho zákonníka, exmanžel mal predkupné právo. Obč. zák. rieši tak isto porušenie predkupného práva. Myslím, že sa vám oplatí vziať si právnika.

    anitram je offline (nepripojený) anitram

    anitram
    dakujem velmi pekne za odpovede, dodali ste mi trosku optimizmu, kontakt na pravnika aj mam, len priatelovi niekto povedal, ze ked ma pravnika na sude o pojednavani o vyzivnom, tak just mu sudca da vyssie vyzivne, lebo ze ked ma peniaze na pravnika, tak ich ma asi dost, tak sa toho zlakol a chcel tam ist sam, stretli ste sa uz niekedy s takymto pristupom?

    a este by som sa chcela popytat ohladom hypoteky, ze sa neberu v uvahu, ale snad je rozdiel, ked mam 1 izb.byt a predam ho a kupim si na hypoteku 3 izb. byt a ked si beriem hypoteku na garsonku, aby som mal vobec strechu nad hlavou? lebo on jej nechal ten byt a musel si zobrat hypoteku, aby sa mohol odstahovat a hlavne ta hypoteka mu zozerie najvacsiu cast z prijmu a z tohoto ma on najviac hlavu v smutku, lebo ak na to sud neprihliadne, tak moze rovno predat byt a ist byvat na ulicu
    Naposledy upravil anitram : 11.09.09 at 09:36

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    anitram Pozri príspevok
    dakujem velmi pekne za odpovede, dodali ste mi trosku optimizmu, kontakt na pravnika aj mam, len priatelovi niekto povedal, ze ked ma pravnika na sude o pojednavani o vyzivnom, tak just mu sudca da vyssie vyzivne, lebo ze ked ma peniaze na pravnika, tak ich ma asi dost, tak sa toho zlakol a chcel tam ist sam, stretli ste sa uz niekedy s takymto pristupom?
    to je argument, ktorý s obľubou pred súdom používajú ženy. Ak by sudca použil takýto argument, advokát by ho rozdupal pod čiernu zem. Zvoliť si právneho zástupcu je jeho "sväté" právo. A advokát je na takýchto pojednávaniach zvyčajne návratná investícia.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Skôr by som povedala, že sudcovia a advokáti sa podporujú - predsa sú to len právnici a držia spolu. Advokát často uľahčí sudcovi prácu, lebo ľudia obyčajne nevedia ani vysloviť čoho sa domáhajú, podstatnú vec povedia až na piatom pojednávaní (ako to býva aj tu na porade), nieto ešte o aký zákon sa opierajú.

    EMA0723 je offline (nepripojený) EMA0723

    EMA0723
    Dobry den,chcela by som Vas poprosit o radu,co sa tyka vysporiadanie bezpodieloveho vlastnictya po rozvode. Pred svadbou mal byvaly muz byt po rodicoch,ktory si odkupil za /60 tisic SK/, ja som si brala zaslobodna pozicku na vyplatenie jeho byvalej manzelky z bytu a ciastocnu rekonstrukcii tohto bytu. Po svadbe sme byt predali, kupili starsi dom a vzali si dalsiu pozicku na prerabku. ja som mala peniaze za slobodna a nasporenu sumu na Stavebnom sporeni,z ktoreho sa brala prva pozicka na vyplatenie byvalej zeny a prerabky bytu. Chcela som sa rozumne dohodnut a spocitala si kolko som ja sama vlozila do spolocneho domu/cca 200 000 SK/,ale muz sa len smeje,ze mi nic nepatri,lebo nemam papier od toho,ze som mala tie peniaze. Dom je pisany na nas obidvoch-bezpodielove vlastnictvo,ale ja nechcem polovicu,kedze som si vedoma,ze mu mal pred svadbou toho viac. Chcem len peniaze,ktre mi patria. Chcem sa spytat ako by som mala postupovat a ci obec je sanca v mojom pripade doziadat sa toho svojho,ked podam navrh na vyrovnanie majetkoveho na sud a ci sa plati,ked som na materskej.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    EMA0723 Pozri príspevok
    Dobry den,chcela by som Vas poprosit o radu,co sa tyka vysporiadanie bezpodieloveho vlastnictya po rozvode. Pred svadbou mal byvaly muz byt po rodicoch,ktory si odkupil za /60 tisic SK/, ja som si brala zaslobodna pozicku na vyplatenie jeho byvalej manzelky z bytu a ciastocnu rekonstrukcii tohto bytu. Po svadbe sme byt predali, kupili starsi dom a vzali si dalsiu pozicku na prerabku. ja som mala peniaze za slobodna a nasporenu sumu na Stavebnom sporeni,z ktoreho sa brala prva pozicka na vyplatenie byvalej zeny a prerabky bytu. Chcela som sa rozumne dohodnut a spocitala si kolko som ja sama vlozila do spolocneho domu/cca 200 000 SK/,ale muz sa len smeje,ze mi nic nepatri,lebo nemam papier od toho,ze som mala tie peniaze. Dom je pisany na nas obidvoch-bezpodielove vlastnictvo,ale ja nechcem polovicu,kedze som si vedoma,ze mu mal pred svadbou toho viac. Chcem len peniaze,ktre mi patria. Chcem sa spytat ako by som mala postupovat a ci obec je sanca v mojom pripade doziadat sa toho svojho,ked podam navrh na vyrovnanie majetkoveho na sud a ci sa plati,ked som na materskej.
    no ja mám pred výplatou a v potravinách odomňa chceli aby som im za nákup zaplatil... to že je niekto na materskej nikoho nezaujíma a nikto nechce robiť zadarmo... t.j. platiť budete rovnako ako keď by ste na materskej neboli... vzhľadom k tomu, že ste počas manželstva nadobudli spolu dom, máte nárok na 1/2 hodnoty domu, takže ak pôjdete na súd a s návrhom na vyrovnanie máte veľké šance na úspech... a v podstate Váš manžel ak by na Váš návrh pristúpil tak ešte lacno obíde, nakoľko 6640 € zoženie asi lahšie ako vyplatiť Vás z polovice domu...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    EMA0723 Pozri príspevok
    Dobry den,chcela by som Vas poprosit o radu,co sa tyka vysporiadanie bezpodieloveho vlastnictya po rozvode. Pred svadbou mal byvaly muz byt po rodicoch,ktory si odkupil za /60 tisic SK/, ja som si brala zaslobodna pozicku na vyplatenie jeho byvalej manzelky z bytu a ciastocnu rekonstrukcii tohto bytu. Po svadbe sme byt predali, kupili starsi dom a vzali si dalsiu pozicku na prerabku. ja som mala peniaze za slobodna a nasporenu sumu na Stavebnom sporeni,z ktoreho sa brala prva pozicka na vyplatenie byvalej zeny a prerabky bytu. Chcela som sa rozumne dohodnut a spocitala si kolko som ja sama vlozila do spolocneho domu/cca 200 000 SK/,ale muz sa len smeje,ze mi nic nepatri,lebo nemam papier od toho,ze som mala tie peniaze. Dom je pisany na nas obidvoch-bezpodielove vlastnictvo,ale ja nechcem polovicu,kedze som si vedoma,ze mu mal pred svadbou toho viac. Chcem len peniaze,ktre mi patria. Chcem sa spytat ako by som mala postupovat a ci obec je sanca v mojom pripade doziadat sa toho svojho,ked podam navrh na vyrovnanie majetkoveho na sud a ci sa plati,ked som na materskej.
    Keď mal manžel prvý byt po rodičoch, prečo ste vyplácali jeho prvú ženu? Niečo do domu investovala? Od koho odkúpili? Ak to bolo od družstva, mal to byť len jeho byt. Vtedy by si investovala zo svojho výlučného majetku na jeho výlučný majetok, čo zákon nechráni, je to ako dar.
    Ak bol prvý byt v BSM manželov, zostal len jemu, mal ho vyplatiť len on. Keď si mu ho pomohla vyplatiť, teda si vlastne tiež investovala do jeho majetku, resp. si to vložila do BSM a spotrebovali ste to spolu. Žiaľ, takto to súdy vykladajú, budeš potrebovať asi dobrého právnika, čo z toho vykľučkuje.

    Ak ste jeho byt predali a kúpili nový, je to už BSM. On vie dokázať, že doň vložil vlastné peniaze? Tie by sa potom z BSM odpočítali.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.