Zavrieť

Porady

Celiakia - bezlepková diéta

Ahojte, chcela by som sa Vás opytat, ci nemate niekto skusenosti s celiakiou, je to tzv. bezlepková diéta, mam kamaráta, ktory to ma, nepozname sa dlho, a tak mi je hlupe sa to pytat jeho. Zaujímalo by ma, co mozu jest a co nie, stretli ste sa uz s tym? Viem, ze je aj stranka www.celiakia.sk, ale myslela som ci nemate niekto skusenosti z realneho zivota. Vopred ďakujem za príspevky...
Usporiadat
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
No moj syn mal, ale nastastie len prechodnu, ako nasledok neliecenej salmonely, trvalo to len 4 mesiace, on mal este aj ten problem, ze je velmi silno alergicky na kravske mlieko, lebo existuje specialna zmes na chlieb pre celiatikov, ale ta obsahuje susene mlieko, inak celiatici nesmu psenicnu muku, lebo ta obsahuje latku ktora sa nazyva lepok a ten ich zaludok a creva neni su schopne spracovat,

Syn vtedy jedol len ryzu zemiaky a banany, aj do skoly som mu piekla zemiaky v rure
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Počula som, ze vyrobky pre celiakov dostať kúpiť v lekárni, ale sú strasne drahe, aka je to ironia vsak? nie je dost ze su ukrateni vychutnať si čerstve pečivo a iné dobroty, este aj to co by mohli niektorí nemozu, lebo na to nemaju ...
0 0
zuzana zuzana

zuzana je teraz online zuzana

Žiadna prechodná celiakia neexistuje, je to celoživotné ochorenie, aj keď výsledky máš dobré, jednoducho ju máš.Moja mamina má celiakiu.Od 6.rokov jej povedali, že to má v poriadku a v 30.tke mala také problémy, že až.Takže celý život.Teraz ju prísne dodržuje a mala výborné výsledky, ale ako som hovorila celý život.Je to dieta s ktorou sa dá normálne žiť.Mám skúsenosti s tým, že chlapi to trochu horšie nesú-nemôžu pšen.lepok(chlieb a vlastne skoro všetko, napolitánky, pivo...).Ešte niečo-je to dedičné.Takže aj ja čakám, že keď to nemám ja budú to mať moje deti, ale ničoho sa neobávam.Dá sa s tým normálne žiť, až na to že si celiatici musia každý 3.deň piecť chlieb, alebo si ho kupovať-teda v lekárni na predpis.
1 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ja som si stale myslela, ze taki ludia nemozu jest nic z muky, takze toho je este viac? Zuzanka, suhlasim s tym co si napisala, ze sa s tym da normalne zit, ludia su normalny ako kazdí ini, len to, ze su o nieco ukratení.
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
U nas majú celiakiu traja členovia rodiny a ja mám tie isté problémy ako oni , ale nezistili mi celiakiu , ale Crohnovu chorobu. Pokiaľ celiatik dodržuje bezlepkovú diétu , cíti sa ako zdravý človek , len s určitými obmedzeniami v strave.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
zuzana
Žiadna prechodná celiakia neexistuje, je to celoživotné ochorenie, aj keď výsledky máš dobré, jednoducho ju máš........
Zuzka velmi si ma nepotesila, ale to ze to bolo prechodne nie je z mojej hlavy, to mi povedala doktorka na endokrinologii, ze to bolo len nasledok salmonelozy a ze sa to stratilo...., ale bolo to hrozne obdobie..., dufam, ze sa to nevrati, bohato mi staci ta alergia na mlieko, ked syn nemoze ani kyslomliecne vyrobky, syry ani jogurty, len sojove a to mu velmi nechuti....
0 0
zuzi zuzi

zuzi je offline (nepripojený) zuzi

také celkom obyčajné dievča, čo má rado účtovanie, ale dane nie... ...viac
Mojej dcérke diagnostikovali celiakiu v 10.mesiaci. Len-len že to prežila. Odvtedy držíme diétu a má sa dobre, je to živé dieťa - chvíľu neobsedí. Pravidelne jej pečiem chlieb a môže jesť všetko okrem múčnych vecí. Zo začiatku nemohla vôbec ani mliečne výrobky a syr, ale teraz už aspoň ten syr môže. Keď bola malá jedla hlavne mäso, zemiaky, ryžu, veľa banánov a jabĺk, ale aj zeleninu. Existuje aj bezlepková strúhanka - takže aj vyprážané a strašne ľúbi hranolky a koláče.
0 0
janka37 janka37

janka37 je offline (nepripojený) janka37

Moja švagriná tiež dodržuje bezlepkovú diétu od malička a vôbec to neberie ako problém. Akurát nesmie jesť klasický chlieb a čokoľvek, čo obsahuje pšeničnú múku. Našťastie, švagriná je skôr na mäso, takže je to pre ňu o niečo jednoduchšie.

Teraz je navyše nepreberný výber rôznych ryžových a iných „polystyrénov“, dá sa kúpiť sójová alebo kukuričná múka, takže to už vraj nie je také strašné. Špeciálna bezlepková múka je sice drahá, ale niekedy sa dá nahradiť inými surovinami, takže ju netreba kupovať až tak často.


V praxi by bolo asi zložité variť pre každého zvlášť, takže keď sú u nás, riešime to tak, že sa varí pre všetkých rovnako, len dávame pozor, aby sme nedali do polievky cestoviny, pri obaľovaní mäsa používame solamyl, atď.
Keďže k nám chodia dosť často a mne bolo zo začiatku stále trápne, že nevieme, čím ju môžeme ponúknuť, trochu som sa o to zaujímala a podarilo sa mi zohnať celkom šikovnú knihu, ktorá obsahuje aj recepty na zákusky pre celiatikov. Nemám ju teraz so sebou, ale môžem sem postupne napísať niekoľko odskúšaných receptov. Niektoré sú dokonca lepšie ako tie "naše".

Teraz majú ročné dievčatko. Tiež sa báli, či to nezdedila, preto jej od malička nedávali nič, čo by sa nezhodovalo s celiatickou diétou - žiadne piškóty, rožky, atď. Po roku im doktorka povedala, že malá je v poriadku a už papá všetko. Takže je to našťastie dedičné asi len v nejakom percente prípadov.

Myslím, že sa toho netreba báť, pri zachovávaní niekoľkých pravidiel sa aj s celiakiou dá žiť plnohodnotný život bez problémov.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Janka, ak by si bola ochotna a mala trosku casu, tak tie receptiky by som uvítala vopred dakujem
0 0
jana123 jana123

jana123 je offline (nepripojený) jana123

zuzana
Žiadna prechodná celiakia neexistuje, je to celoživotné ochorenie, aj keď výsledky máš dobré, jednoducho ju máš.Moja mamina má celiakiu.Od 6.rokov jej povedali, že to má v poriadku a v 30.tke mala také problémy, že až.Takže celý život.
Mojej sestre zistili celiakiu v 8.mesiaci, v siestich rokoch jej povedali, ze to preslo, teraz ma 24 rokov, zatial je vsetko v poriadku, ale som prekvapena, ze sa to moze vratit. To som nevedela. Sestra bude asi tiez nemilo prekvapena, ked jej to poviem. Esteze to nie je taka vazna choroba a da sa s tym v pohode zit.
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
jana123
Mojej sestre zistili celiakiu v 8.mesiaci, v siestich rokoch jej povedali, ze to preslo, teraz ma 24 rokov, zatial je vsetko v poriadku, ale som prekvapena, ze sa to moze vratit. To som nevedela. Sestra bude asi tiez nemilo prekvapena, ked jej to poviem. Esteze to nie je taka vazna choroba a da sa s tym v pohode zit.
Ono je to vážna choroba len sa to tak na prvý pohľad nezdá.
Pri nedodržiavaní bezlepkovej diéty sa môže z toho vyvinúť aj rakovina.
0 0
mirisko mirisko

mirisko je offline (nepripojený) mirisko

Ahojko, takže ako už bolo povedaná, táto dieta sa musí dodržiavať inak je zle. Nemusí sa ti to prejaviť hneď ale telo neoklameš. Keď občas porušíš diétu, že necítiš dôsledky možno o pár rokov sa objavia bolesti a potom ti lekári povedia bohužiaľ. A až potom bude dieta, bolesti...... Takže neodporúčam porušovať. ANI OBČAS!!!!!! A naozaj všetko nájdeš na tej stránke celiakia.sk Len si to pekne vyhľadaj v prílohach. Nie su tam len odborné veci, ale priamo ľudia píšu čo môžu a čo nie. Mne sa to prejavilo v 29 rokoch, a práve vďaka tej stránke to zvládam v pohode. Vieš je toho strašne, strašne veľa a nemyslím že toto je vhodná stránka na rozpisovanie všetkých problémov ohľadom celiakie.

Držím palce ahoj.

Mirisko
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Prosím vás, aké sú príznaky celiakie?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Mojej maminke zistili celiakiu po dlho trvajúcich hnačkách a chudnutí.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Žiadne iné príznaky nemala? Možno teplotu, nejaké bolesti, kožné alergické prejavy a pod.?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Pravidelne chodila na gastro vyšetrenia a tam jej to pri jednom kompletnom vyšetrení zistili.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Veď aj ja občas chodím na gastro a predpíšu mi vždy iba somariny, ktoré mi takmer vôbec nepomáhajú, alebo dokonca škodia. Prosím ťa a aké kompletné vyšetrenia jej robili?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Počkaj trošku, zavolám jej a napíšem Ti.
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Počkám, vrele dík.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Takže, jej robili vyštrenia tenkého čreva a odber krvi a na základe výsledkov jej bola určená celiakia. Mala vždy nízku hladinu hemnoglobínu a slabú tvorbu červených krviniek. Nakoľko jej tenké črevo nespracovalo skonzumované potraviny /pretrvávajúce hnačky/ má slabú krvotvorbu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať