Zavrieť

Porady

Žiadosť o výživne na manžela/manželku

sylvia75

sylvia75 je offline (nepripojený) sylvia75

sylvia75
Dobrý deň.Chcela by som požiadať o výživne na mňa teda manželské výživne do rozvodu.Vie mi niekto poradiť ako takú žiadosť napísať?Potrebujem to súrne,viem,že výživne mi súd neschváli no žiadosť podať musím lebo žiadam ÚPSVaR o dávku v hmotnej núdzy.Ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Mária27

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    Naposledy upravil Mária27 : 15.09.11 at 13:11

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Flinstone, Katy a R, rodina1, Kvaka, terezamaria, Danielle369, lujza.j, Lubaba
    8
    Flinstone

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    Zákon o rodine - Zákon č. 36/2005 Z. z.

    Vyživovacia povinnosť medzi manželmi

    § 71

    (1) Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť. Ak jeden z manželov túto povinnosť neplní, súd na návrh niektorého z nich určí jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch manželov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť.

    (2) Vyživovacia povinnosť medzi manželmi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom.

    Príspevok na výživu rozvedeného manžela

    § 72

    (1) Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

    (2) Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd. Prihliadne pritom aj na príčiny, ktoré viedli k rozvratu vzťahov medzi manželmi.

    (3) Príspevok na výživu rozvedeného manžela možno priznať najdlhšie na dobu piatich rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Súd môže výnimočne túto dobu predĺžiť, ak rozvedený manžel, ktorému súd príspevok priznal, nie je z objektívnych dôvodov schopný sám sa živiť ani po uplynutí tejto doby, najmä ak ide o toho manžela, ktorému bolo v konaní o rozvod manželstva zverené do osobnej starostlivosti dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo o manžela, ktorý má sám dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav vyžadujúci sústavnú opateru.

    § 73

    Právo na príspevok na výživu zanikne, ak oprávnený manžel uzavrie nové manželstvo alebo ak povinný manžel zomrie.

    Zrejme bude potrebné doložiť k žiadosti, že bol podaný návrh na súd na určenie vyživovacej povinnosti. To by vám už na UPSVR mali vedieť poradiť ako tú žiadosť napísať. Prípadne oslovte nejakého právnika, ktorý vám to napíše... a k rozvodu sa vám zíde tiež.
    Flinstone

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    sylvia75 Pozri príspevok
    Ďakujem to som na nete našla,no ja potrebujem vzor žiadsoti ako ju napísať...
    Neviem, či existuje nejaký vzor, ale doporučoval by som právnika, ktorý Vám môže neskôr pomôcť aj s rozvodom.
    sylvia75

    sylvia75 je offline (nepripojený) sylvia75

    sylvia75
    Na ÚPSVaR na odbili,že si to mám vyhľadať na nete a na právnika peniaze bohužiaľ nemám.
    Flinstone

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    sylvia75 Pozri príspevok
    Na ÚPSVaR na odbili,že si to mám vyhľadať na nete a na právnika peniaze bohužiaľ nemám.
    http://www.upsvarrs.sk/vyzivne.html

    možno by sa niečo z toho dalo po preformulovaní použiť
    andrejka255

    andrejka255 je offline (nepripojený) andrejka255

    andrejka255
    dobrý deň všetkým!
    ja by som potrebovala rýchlo pomôcť s jedným problémom: dnes za mnou prišla kamarátka s prosbou či neviem ako má postupovať v prípade, keď je už rozvedená a s bývalým manželom majú šťátny neodkúpený byt-môže si manžel aj po rozvode nárokovať na vyplatenie z bytu keď nieje odkúpený a nebolo ani majetkoprávne vysporiadanie nakoľko počula o tom, že si ho môže nárokovať po dobu 2 rokov od rozvodu hoci si dobrovoľne odhlásil trvalý pobyt. prosíme pomoc!!!!
    Flinstone

    Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

    Flinstone
    andrejka255 Pozri príspevok
    dobrý deň všetkým!
    ja by som potrebovala rýchlo pomôcť s jedným problémom: dnes za mnou prišla kamarátka s prosbou či neviem ako má postupovať v prípade, keď je už rozvedená a s bývalým manželom majú šťátny neodkúpený byt-môže si manžel aj po rozvode nárokovať na vyplatenie z bytu keď nieje odkúpený a nebolo ani majetkoprávne vysporiadanie nakoľko počula o tom, že si ho môže nárokovať po dobu 2 rokov od rozvodu hoci si dobrovoľne odhlásil trvalý pobyt. prosíme pomoc!!!!
    byt ak nieje odkúpený nepatrí nikomu z manželov a nieje predmetom BSM. Vo vzťahu k bytu mali len nájomnú zmluvu z ktorej vyplývalo užívacie právo, nie majetkové.
    andrejka255

    andrejka255 je offline (nepripojený) andrejka255

    andrejka255
    ďakujem veľmi pekne a ešte by ma zaujímalo - ak by odkúpila ten byt mohol by si jej bývalý manžel nárokovať na vyplatenie polovice z bytu v období do 2 rokov?
    crazy23

    crazy23 je offline (nepripojený) crazy23

    crazy23
    dobrý deň mohla by som sa ešte opýtať čo v prípade, ak mama je na invalidnom dôchodku a tým pádom má vlastný príjem či je ešte otec povinný na ňu platiť(vyživovaciu povinnosť).Doteraz bola mama na príspevku v hmotnej núdzi a bez akého koľvek prímu ale teraz sa to zmenilo..či sa dá podať niekde nejaká žiadosť o zrušenie alebo kde sa to dá požiadať ak sa to vôbec dá..ďakujem veľmi pekne...
    kaco11

    kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

    kaco11
    andrejka255 Pozri príspevok
    ďakujem veľmi pekne a ešte by ma zaujímalo - ak by odkúpila ten byt mohol by si jej bývalý manžel nárokovať na vyplatenie polovice z bytu v období do 2 rokov?
    Bsm je do troch rokov,ale zahrna sa len majetok nadobudnuty pocas manzelstva. Ak dostane po rozvode na zaklade darovacej zmluvy /napr./ od rodicov peniaze a odkupi byt do OV po rozvode tak nema nan pravo /manzel/
    sylvia75 Pozri príspevok
    Ďakujem to som na nete našla,no ja potrebujem vzor žiadsoti ako ju napísať...
    žiadosť o určenie výživného pre manželku ako má vyzerať dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.