Zavrieť

Porady

Rozvedený priateľ - platenie výživného a iné povinnosti voči deťom

Ahoj.Chcela by som Vas poprosit o radu.Mam priatela ktori je rozvedeny jeho ex je riadna zmykacka penazi!!!Ked sa zoberieme ma nejaky narok na jeho majetok???napr- aj v pripade nejakeho nestastia.Maju spolu 2 deti.Vopred Dakujem.A aj čo sa tyka vyzivneho ktore plati.
Usporiadat
Lilien25 Lilien25

Lilien25 je offline (nepripojený) Lilien25

Ahojte chcem sa informovať ohľadne platenia výživného. Môj priateľ platí výživné svojej ex na jedno dieťa,ale neboli zosobášený. Ja s ním teraz čakám bábätko. Dostala som také info, že po narodení nášho dieťatka by sa mu malo znížiť výživné, ktoré platí. PROSÍM PORAĎTE MI čo sa s tým dá robiť. Ďakujem.
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
Lilien25 Pozri príspevok
Ahojte chcem sa informovať ohľadne platenia výživného. Môj priateľ platí výživné svojej ex na jedno dieťa,ale neboli zosobášený. Ja s ním teraz čakám bábätko. Dostala som také info, že po narodení nášho dieťatka by sa mu malo znížiť výživné, ktoré platí. PROSÍM PORAĎTE MI čo sa s tým dá robiť. Ďakujem.

Výživné platí preto,že je otcom dieťaťa a je jedno či boli zosobášený,alebo nie. Výživné sa mu nezníži samé od seba. Musel by dať na súd návrh na zníženie výživného a rozhodne súd. Ale myslím,že to je úplne zbytočné.
0 0
ludex ludex

ludex je offline (nepripojený) ludex

človek,čo si užíva život.
Monnyka Pozri príspevok
Ahojte. Hladam info a platenie vyzivneho pocas PN. Moj partner je uz od januara po nehoda PN mozno az do marca aprila. Má platit vyzivne pre expriatelku aj v takomto pripade???? Dakujem. Pekny den

To že je Tvoj priatel PN,nemá vplyv na plnenie vyživovacej povinnosti. Musí platiť.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Ahojte, nechcem začínať novú tému.

Prosím o pomoc, nenašla som odpoveď na môj problém

Potrebujem poradiť, či má rozvedený priateľ povinnosť prispievať na dieťa z prvého manželstva, ktoré dobrovoľne ukončilo prvý semester na vysokej škole. Dcéra je prihlásená na úrade práce ako nezamestnaná.
Žije v domácnosti s matkou.

Je otec povinný platiť výživné "dospelému dieťaťu" zo zákona, keď nežijú spolu v jednej domácnosti? vďaka
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

alla66 Pozri príspevok
Ahojte, nechcem začínať novú tému.

Prosím o pomoc, nenašla som odpoveď na môj problém

Potrebujem poradiť, či má rozvedený priateľ povinnosť prispievať na dieťa z prvého manželstva, ktoré dobrovoľne ukončilo prvý semester na vysokej škole. Dcéra je prihlásená na úrade práce ako nezamestnaná.
Žije v domácnosti s matkou.

Je otec povinný platiť výživné "dospelému dieťaťu" zo zákona, keď nežijú spolu v jednej domácnosti? vďaka
NIE
Dieťa už je dospelé, neštuduje, takže je schopné sa živiť samé-aj ked je momentálne na ÚP a nepracuje.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
vďaka ....aj keď dcéra nedovŕšila 25 rokov?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Re: Vyzivne na plnolete dieta

od JUDr. Soňa Glezgo » St 28.Okt. 2009 19:04
Dobrý deň.
Podľa nižšie cit. ust. zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine v platnom znení
§ 62

(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30% zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona. 13)

§ 65(3) Výživné plnoletých detí upraví súd len na návrh.

§ 75

(1) Pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného prihliadne súd aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania, zárobku, majetkového prospechu; rovnako prihliadne aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré povinný na seba berie.

(2) Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa.

§ 77

(1) Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.

(2) Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú.


Z uvedeného je zrejmé, že vyživovacia povinnosť rodiča trvá do doby, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť.
Nepíšete, či mal Váš manžel určené výživné súdom V prípade ak by to tak bolo, tak bolo potrebné podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti z dôvodov, že dieťa je schopné samo sa živiť. Súdom určená povinnosť nezanikne sama od seba. Výživné plnoletému dieťaťu je však možné v zmysle uvedeného priznať len na návrh dieťaťa, a to od podania návrhu, spätne ho súd priznať nemôže.

Posudzovanie schopnosti samostatne sa živiť je individuálne.
JUDr. Soňa Glezgo

JUDr. Soňa Glezgo Príspevky: 729 Založený: Ne 30.Okt. 2005 20:26 Ďalšia odpoveď JUDr. Glezgo:Každopádne výživné otec dieťaťa platiť musí tak, ako je stanovené v súdnom rozhodnutí. Ak sa zmenili pomery, je potrebné podať na súd návrh na zmenu rozhodnutia, príp. na zrušenie vyživovacej povinnosti vzhľadom k tomu, že je dcéra schopná sama sa živiť. Vzhľadom k tomu, že výživné bolo určené súdnym rozhodnutím, toto rozhodnutie je stále vykonateľné a je potrebné ho plniť. Dovtedy, kým súd túto povinnosť nezruší. Z toho vyplýva, že výživné na dieťa môže byť zrušené len súdom na návrh otca. Ak tak otec neučiní, je povinný platiť výživné ako mu bolo stanovené súdom.
1 0
yenefer yenefer

yenefer je offline (nepripojený) yenefer

rodina1 Pozri príspevok
Re: Vyzivne na plnolete dieta

od JUDr. Soňa Glezgo » St 28.Okt. 2009 19:04
Dobrý deň.
Podľa nižšie cit. ust. zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine v platnom znení
§ 62

(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30% zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona. 13)

§ 65(3) Výživné plnoletých detí upraví súd len na návrh.

§ 75

(1) Pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného prihliadne súd aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania, zárobku, majetkového prospechu; rovnako prihliadne aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré povinný na seba berie.

(2) Výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi; to neplatí, ak ide o výživné pre maloleté dieťa.

§ 77

(1) Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.

(2) Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú.

Z uvedeného je zrejmé, že vyživovacia povinnosť rodiča trvá do doby, kým dieťa nie je schopné samo sa živiť.
Nepíšete, či mal Váš manžel určené výživné súdom V prípade ak by to tak bolo, tak bolo potrebné podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti z dôvodov, že dieťa je schopné samo sa živiť. Súdom určená povinnosť nezanikne sama od seba. Výživné plnoletému dieťaťu je však možné v zmysle uvedeného priznať len na návrh dieťaťa, a to od podania návrhu, spätne ho súd priznať nemôže.

Posudzovanie schopnosti samostatne sa živiť je individuálne.
JUDr. Soňa Glezgo

JUDr. Soňa Glezgo Príspevky: 729 Založený: Ne 30.Okt. 2005 20:26 Ďalšia odpoveď JUDr. Glezgo:Každopádne výživné otec dieťaťa platiť musí tak, ako je stanovené v súdnom rozhodnutí. Ak sa zmenili pomery, je potrebné podať na súd návrh na zmenu rozhodnutia, príp. na zrušenie vyživovacej povinnosti vzhľadom k tomu, že je dcéra schopná sama sa živiť. Vzhľadom k tomu, že výživné bolo určené súdnym rozhodnutím, toto rozhodnutie je stále vykonateľné a je potrebné ho plniť. Dovtedy, kým súd túto povinnosť nezruší. Z toho vyplýva, že výživné na dieťa môže byť zrušené len súdom na návrh otca. Ak tak otec neučiní, je povinný platiť výživné ako mu bolo stanovené súdom.

Snáď by bolo vhodné uviesť, že oba tieto citáty rodina 1 okopíroval z právnej poradne na stránke www.rodinka.sk, a nie sú písané autorkou ako odpoveď na otázku položenú tu, ale boli odpoveďou na konkrétne v poradni položené otázky. Dátum, z ktorého pochádza odpoveď pri právnych témach tiež nie je zanedbateľný!
1 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

arizona Pozri príspevok
NIE

Dieťa už je dospelé, neštuduje, takže je schopné sa živiť samé-aj ked je momentálne na ÚP a nepracuje.

Nesuhlasim.
ak ma sudom stanovene vyzivne, musi sud o ukoncenie vyzivovacej povinnosti poziadat.
pokial vsak dcera nebude zamestnana - teda nebude schopna sa sama zivit, tak je dost pravdepodobne, ze sud vyzivovaciu povinnost neskonci.
A dokonca ani vek 25 rokov tuto skutocnost nemusis zmenit.
2 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Čo teraz? Pokračovať v platení... čím skôr podať na súd žiadosť o ukončenie vyživovacej povinnosti a počkať si na rozhodnutie súdu?
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

ivka70 Pozri príspevok
Nesuhlasim.
ak ma sudom stanovene vyzivne, musi sud o ukoncenie vyzivovacej povinnosti poziadat.
pokial vsak dcera nebude zamestnana - teda nebude schopna sa sama zivit, tak je dost pravdepodobne, ze sud vyzivovaciu povinnost neskonci.
A dokonca ani vek 25 rokov tuto skutocnost nemusis zmenit.
pre naplnenie litery zákona nieje rozhodujúce či sa živí sama... Zákon hovorí o schopnosti sa živiť a ukončením štúdia je pripravená. Navyše ak ju zaregistroval úrad práce ako uchádzača o zamestnanie, tak by som povedal, že aj to svedčí o schopnosti sa živiť... len čaká na možnosť.
Treba čím skôr podať na súd návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti a požadovať aby súd zrušil k dátumu keď ukončila štúdium.
6 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

ivka70 Pozri príspevok
Nesuhlasim.
ak ma sudom stanovene vyzivne, musi sud o ukoncenie vyzivovacej povinnosti poziadat.
pokial vsak dcera nebude zamestnana - teda nebude schopna sa sama zivit, tak je dost pravdepodobne, ze sud vyzivovaciu povinnost neskonci.
A dokonca ani vek 25 rokov tuto skutocnost nemusis zmenit.


To, že je evidovaná na ÚP, sa berie,ako keby bola zamestnaná (obrazne povedané).
To, že ju zaevidovali ako uchádzačku o zamestnanie, znamená, že je schopná sa sama živiť, nie?
Naposledy upravil arizona : 23.03.10 at 20:50 Dôvod: preklep
2 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

arizona Pozri príspevok
[/B]To, že je evidovaná na ÚP, sa berie,ako keby bola zamestnaná (obrazne povedané).
To, že ju zaevidovali ako uchádzačku o zamestnanie, znamená, že je schopná sa sama živiť, nie?
Nie, neznamena.
ak dieta zije s oboma rodicmi, tak do 25 rokov zaevidovane na UP, nema narok ani na socialne davky, lebo pre ich potreby je posudzovane spolu s rodicmi a nezaopatrenymi detmi.
A rodicia ho musia zivit. Tak su postavene nase zakony. Takze u dietata rozvedenych rodicov to nemoze byt ine.
Preco by zrazu mala padnut vyzivovacia povinnost len na rodica, u ktoreho dieta byva?
1 0
28081980 28081980

28081980 je offline (nepripojený) 28081980

Asi mame podobny problem ozvi sa...aj ked tomu mojmu priatelovi sa taha rozvod 3 roky...
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

ivka70 Pozri príspevok
Nie, neznamena.
ak dieta zije s oboma rodicmi, tak do 25 rokov zaevidovane na UP, nema narok ani na socialne davky, lebo pre ich potreby je posudzovane spolu s rodicmi a nezaopatrenymi detmi.
A rodicia ho musia zivit. Tak su postavene nase zakony. Takze u dietata rozvedenych rodicov to nemoze byt ine.
Preco by zrazu mala padnut vyzivovacia povinnost len na rodica, u ktoreho dieta byva?
nuz u nas je tak postaveny zakon... vyzivovacia povinnosť trvá do času, kým dieťa nieje schopné sa živiť samo... či tak urobí zákon neposudzuje.
takto by sme si max. vychovávali povaľačov... aká by bola motivácia zamestnať sa, ak by platiteľ bol povinný platiť do 26 ak sa nezamestná... hlavne u detí, kde výživné je stanovené niekoľkonásobne viac ako má šancu zarobiť vlastnými rukami.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
yenefer Pozri príspevok
Snáď by bolo vhodné uviesť, že oba tieto citáty rodina 1 okopíroval z právnej poradne na stránke www.rodinka.sk, a nie sú písané autorkou ako odpoveď na otázku položenú tu, ale boli odpoveďou na konkrétne v poradni položené otázky. Dátum, z ktorého pochádza odpoveď pri právnych témach tiež nie je zanedbateľný!
Chcem dať vysvetlenie k tomuto príspevku. Nikdy som netvrdila, že údaje v mojej odpovedi sú môj vlastný "výtvor". Preto som uviedla aj zdroj, JUDr. Glezgo. Čo sa týka dátumu, odpoveď doktorky Glezgo bola daná 28. októbra 2009. Teda, aktuálny dátum. Mojím zámerom bolo zadávateľke problému odporučiť citované znenie zákona o rodine. Veď nakoniec som uviedla, že ak výživné bolo určené súdom, jeho zrušenie môže urobiť len súd na základe návrhu jedného z rodičov. A toto bola moja odpoveď zadávateľke problému.
Čo sa týka dátumu na konci príspevku, ide o dátum, kedy bola poradňa založená a nie o dátum, kedy JUDr. Glezgo odpovedala na problém pýtajúceho sa.
Považovala som toto uviesť na pravú mieru, pretože sa ma dotkla poznámka písajúceho.
Nemala som v úmysle niekoho poškodiť, ani si privlastňovať niekoho rady za svoje.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

ivka70 Pozri príspevok
Nie, neznamena.
ak dieta zije s oboma rodicmi, tak do 25 rokov zaevidovane na UP, nema narok ani na socialne davky, lebo pre ich potreby je posudzovane spolu s rodicmi a nezaopatrenymi detmi.
A rodicia ho musia zivit. Tak su postavene nase zakony. Takze u dietata rozvedenych rodicov to nemoze byt ine.
Preco by zrazu mala padnut vyzivovacia povinnost len na rodica, u ktoreho dieta byva?
lenže ona tá vyživovacia povinnosť voči potomkovi platiteľovi výživného v prípade rozvedených naozaj padá.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

willma Pozri príspevok
lenže ona tá vyživovacia povinnosť voči potomkovi platiteľovi výživného v prípade rozvedených naozaj padá.
A to podla akeho zakona?
Vyzivovaciu povinnost urcuje sud a rovnako ju sud musi aj zrusit.
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

holt choď si to vyhádať na úrad práce.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
willma Pozri príspevok
lenže ona tá vyživovacia povinnosť voči potomkovi platiteľovi výživného v prípade rozvedených naozaj padá.
Willma, k tomuto by som ti chcela napísať nasledovné:
Tá pani na úrade práce vôbec nemá pravdu! Tým, že tvoja dcéra skončila školu, vôbec nepadá jej otcovi vyživovacia povinnosť. Ak bolo výživné určené súdom, toto môže zase zrušiť len súd na návrh buď otca, ktorý má povinnosť platiť výživné, alebo už plnoletej dcéry. Ak však otec prestal platiť výživné z titulu, že dcéra skončila školu a nepožiadal súd o zrušenie vyživovacej povinnosti, môže dcéra nezaplatené výživné vymáhať od otca buď ohlásením na polícii, že otec neplatí výživné, alebo požiada ktoréhokoľvek exekútora v rámci SR o uplatnenie dlžného výživného.
Moja sesternica mala podobný problém. Jej synovi prestal platiť otec výživné (tiež nepožiadal súd o zrušenie vyživovacej povinnosti). Syn bol na polícii, vyčíslili dlžnú čiastku na výživnom a teraz polícia celý spis predložila na prokuratúru.
Napr.
http://hnonline.sk/c1-38137680
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať