Zavrieť

Porady

opakované dodania - vznik daňovej povinnosti od 1.1.2010

Ahojte,
mám takúto otázočku:
podľa pripravovanej novely zákona o dph platnej od 1.1.2010 sa v § 19 ods. 3 píše, že pri opakovanom alebo čiastkovom dodaní sa tovar alebo služba považujú za dodané posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje - vypustilo sa slovko "najneskôr". mám tomu rozumieť tak, že už sa nemôžeme rozhodnúť, že dátum dodania tovaru a teda vznik daňovej povinnosti bude napríklad deň vystavenia faktúry? lebo nie je tam vyslovene napísané, že to musí byť ten posledný deň.
príklad - naša firma fakturuje za opakované dodanie za obdobie 1.1.-31.3.
dátum vystavenia fa - 5.1.
dátum splatnosti - 20.1.
môže byť po novom dátum dodania 5.1. alebo to musí byť 31.3.?
vďaka
Usporiadat
galova.silvia galova.silvia

galova.silvia je offline (nepripojený) galova.silvia

no, kedze doteraz nikto neodpovedal, ani nevyjadril svoj nazor, tak len pre zaujimavost, kontaktovala som metodicku danoveho riaditelstva pre dph a ta mi ozrejmila, ze datum dodania moze byt IBA ten posledny den.
teda v tomto pripade 31.3.
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Takže novelu zákona o DPH nám už schválili, tu je link na ňu.

No a k Tvojej otázke, slovko "najneskôr" je v §19.3 vypustené.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...01&Rocnik=2009
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

ano , aj na školení k novele DPH bolo povedané, že to bude len posledný deň...
vraj mame prehodnotiť nájomné zmluvy , aby sa nam nestalo, že nam najom zaplatia skor ako bude datum dodania - v tom prípade musíme vystaviť faktúru za prijatú platbu ...
asi sa to bude týkať viacerých subjektov
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

chcem vediet ci tomu spravne rozumiem: ak by som mala fakturu za elektrinu od 1.1.-31.3. - je to opakovane dodanie a dátum dodania je 31.3., ak mam fakturu mesacne od 1.1.-31.1. dátum dodania je 31.1.. Je to tak?
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Inak všimla som si, že už elektrikári vystavujú fa tak, že dátum vystavenia je napr.5.11.2009, ale dátum dodania je 30.11.2009.
Ja mám prípady, že mám zmluvy na nájom pozemkov od mesta. Nakoľko na týchto pozemkoch stoja stánky, ktoré prenajímam, tak tento nájom na začiatku roka fakturujem nájomcovi. Kedy bude dátum dodania, ak je nájom na pozemok za celý rok? 31.12.?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

účtovník 007 Pozri príspevok
Inak všimla som si, že už elektrikári vystavujú fa tak, že dátum vystavenia je napr.5.11.2009, ale dátum dodania je 30.11.2009.
Ja mám prípady, že mám zmluvy na nájom pozemkov od mesta. Nakoľko na týchto pozemkoch stoja stánky, ktoré prenajímam, tak tento nájom na začiatku roka fakturujem nájomcovi. Kedy bude dátum dodania, ak je nájom na pozemok za celý rok? 31.12.?
Ak chcete faktúrovať nájom za celý rok 2010, tak podľa môjho názoru bude dátum dodania posledným dňom - čiže 31.12.2010.

Osobne v tom vidím problém. (zatiaľ, ešte som nebola na školení )
Nie každy, nie všetko bude mať ošetrené tip-top k 1.1.2010

Napr. vystaví sa 5.1.2010 faktúra za nájom napr. za I.Q.
Má sa uviesť- čiže sa uvedie dátum dodania 31.3.2010. V zákone nie je zákaz vystaviť faktúru skôr ako je dátum dodania.

Odberateľ faktúru uhradí napr. 20.1.2010.
Z titulu prijatej platby pred datumom dodania (31.3.2010) vznikne daňová povinnosť už 20.1.2010.
Dodávateľ je povinný vystaviť doklad pre Dph k prijatej platbe - na účely odvodu a odpočtu.

Čo potom bude s faktúrou, ktorá bola vystavená 15.1.2010 a bol v nej dátum dodania 31.3.2010 ???

Asi by sme nemali vystavovať fakúry naostro, kým nenastane dátum dodania, aby prijatá platba nepredbehla dátum dodania.

A keď také budú vystavené ??? Alebo obdržané ????
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

azla Pozri príspevok
Ak chcete faktúrovať nájom za celý rok 2010, tak podľa môjho názoru bude dátum dodania posledným dňom - čiže 31.12.2010.

Osobne v tom vidím problém. (zatiaľ, ešte som nebola na školení )
Nie každy, nie všetko bude mať ošetrené tip-top k 1.1.2010

Napr. vystaví sa 5.1.2010 faktúra za nájom napr. za I.Q.
Má sa uviesť- čiže sa uvedie dátum dodania 31.3.2010. V zákone nie je zákaz vystaviť faktúru skôr ako je dátum dodania.

Odberateľ faktúru uhradí napr. 20.1.2010.
Z titulu prijatej platby pred datumom dodania (31.3.2010) vznikne daňová povinnosť už 20.1.2010.
Dodávateľ je povinný vystaviť doklad pre Dph k prijatej platbe - na účely odvodu a odpočtu.

Čo potom bude s faktúrou, ktorá bola vystavená 15.1.2010 a bol v nej dátum dodania 31.3.2010 ???

Asi by sme nemali vystavovať fakúry naostro, kým nenastane dátum dodania, aby prijatá platba nepredbehla dátum dodania.

A keď také budú vystavené ??? Alebo obdržané ????
Súhlasím z Azlou, ale iba z jednou podotázočkou ... mám účtovný prípad, keď dátumom dodania, resp. poskytnutia služby je napr. 31.3.2010? = môžem vystaviť faktúru skôr?

Je jasné, že poskytujem túto službu opakovane = každý deň ... takže z účtovného hľadiska mám účtovný prípad a mám povinnosť potom fakturovať ...
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

promont maja Pozri príspevok
Súhlasím z Azlou, ale iba z jednou podotázočkou ... mám účtovný prípad, keď dátumom dodania, resp. poskytnutia služby je napr. 31.3.2010? = môžem vystaviť faktúru skôr?

Je jasné, že poskytujem túto službu opakovane = každý deň ... takže z účtovného hľadiska mám účtovný prípad a mám povinnosť potom fakturovať ...
Faktúru môžeš skôr vystaviť, ale keď ti príde platba pred dodaním služby alebo tovaru, si povinná v zmysle § 19 ods. 4 vystaviť daňový doklad k platbe, kde dňom dodania bude deň prijatia platby. Faktúra s dňom dodania 31.3.2010 bude považovaná za zálohovú faktúru.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

lenkam68 Pozri príspevok
Faktúru môžeš skôr vystaviť, ale keď ti príde platba pred dodaním služby alebo tovaru, si povinná v zmysle § 19 ods. 4 vystaviť daňový doklad k platbe, kde dňom dodania bude deň prijatia platby. Faktúra s dňom dodania 31.3.2010 bude považovaná za zálohovú faktúru.
Aj keď sa to na prvý pohľad bude javiť, že som mimo témy...

Nedá sa nesúhlasiť s predchádzajúcim príspevkom, nakoľko rieši daňový problém súviasiaci s touto témou ... ale ja by som potrebovala rozobrať problém aj z hľadiska účtovného ... nakoľko v prípade inkasa preddavku mám účtovný prípad ale účtujem iba jeho inkaso a nemám preto prečo vystavovať faktúru ( aj keď nás k tomu ustanovenia Zákona o dani z pridanej hodnoty prinútili ...).
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

lenkam68 Pozri príspevok
Faktúru môžeš skôr vystaviť, ale keď ti príde platba pred dodaním služby alebo tovaru, si povinná v zmysle § 19 ods. 4 vystaviť daňový doklad k platbe, kde dňom dodania bude deň prijatia platby. Faktúra s dňom dodania 31.3.2010 bude považovaná za zálohovú faktúru.
Nie som si istá, či by sa to dalo považovať za zálohovú fa. Na základe čoho? Dodávateľ služby by síce DPH neodviedol 2x, ale odberateľ by mal 2 faktúry s vyčíslením DPH, na základe ktorých by si ju mohol odpočítať. Nebolo by správnejšie tú prvú fa stornovať, resp.dobropisovať a vystaviť novú s dátumom prijatia platby? Je to komplikované, ale...
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

pretieram si oči, čo to tu čítam ((

ja štvrťročne vystavujem cca 25-30 faktur za prenajom, z toho je valná vačšina platcovia DPH!!
prevazne v prvy mesiac (ked sa zadarí) su faktury uhradene a poniektorí - prevažne platcovia DPH platia po mesiacoch na tri splátky..............
sme štvrtrocný platca DPH a JU

tak to sa zapotím, akym najlepsím a najjednoduchsím systemom na to?

myslim, ze tato tema bude pre mna velmi zaujimava...

ale tiez suhlasim s jednou vecou, ze preco by som mala vystavovat zalohove faktury?
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Luba Pozri príspevok
Nie som si istá, či by sa to dalo považovať za zálohovú fa. Na základe čoho? Dodávateľ služby by síce DPH neodviedol 2x, ale odberateľ by mal 2 faktúry s vyčíslením DPH, na základe ktorých by si ju mohol odpočítať. Nebolo by správnejšie tú prvú fa stornovať, resp.dobropisovať a vystaviť novú s dátumom prijatia platby? Je to komplikované, ale...
Odberateľ si nemôže dvakrát odpočítať DPH, pretože na prvej faktúre má dátum dodania 31.3. teda odpočítať DPH môže podľa § 51 odst. 2 najskôr v tom zdaň. období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, teda môže si ju uplatniť najskôr v marci a keď dostane faktúru k platbe a platba nastala skôr ako dodanie, tam už je iný dátum dodania a na základe tejto faktúry si uplatní DPH. V prípade, že by mi platba prišla v marci, faktúru k platbe vystavovať nebudem, pretože zdaniteľné plnenie je v rámci jedného zdaň. obdobia.
Čo sa týka tej "zálohovej faktúry", nemusíš ju považovať za zálohovú a vystaviť vyúčtovaciu, ale potom musíš vystaviť k tej pôvodnej faktúre dobropis.
Je tu ešte možnosť vystavovať faktúry spätne, teda po dodaní, alebo hneď vystaviť zálohovú faktúru.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

promont maja Pozri príspevok
Aj keď sa to na prvý pohľad bude javiť, že som mimo témy...

Nedá sa nesúhlasiť s predchádzajúcim príspevkom, nakoľko rieši daňový problém súviasiaci s touto témou ... ale ja by som potrebovala rozobrať problém aj z hľadiska účtovného ... nakoľko v prípade inkasa preddavku mám účtovný prípad ale účtujem iba jeho inkaso a nemám preto prečo vystavovať faktúru ( aj keď nás k tomu ustanovenia Zákona o dani z pridanej hodnoty prinútili ...).
Neviem, či rozumiem otázke správne. Máš na mysli že počas kvartálu každý deň poskytujete službu a tým pádom ti každý deň nastane účtovný prípad a mala by si fakturovať? Ak si to myslela takto, tak potom nesúhlasím, v zmluve máš dohodnuté fakturačné obdobie a na základe toho účtuješ.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Nie... len som rozobrala podotýkam, z účtovného hľadiska, či mi vzniká povinnosť fakturovať, pretože pri preddavkoch z daňového hľadiska ( myslím DPH) nemám na výber ... nakoľko nemám účtovný prípad, mám iba tzv. inkaso preddavku ...

Práve v súvislosti s takým prípadom, keď máš dohodnuté v zmluve, že napr. opakovanom dodaní služby = napr. nájom, že bude zúčtovaný, teda vyfaktúrovaný napr. ku 5. 1. 2010 na celý I. štvrťrok 2010, s tým, že podľa tejto novely je dátumom dodania až 31. 3. 2009 ... takže daňovú povinnosť máš podľa toho, čo príde skôr ( ľudovo povedané ... ) či úhrada t. j. teda preddavok, a jeho úhradu máš zmluvne dohodnutú alebo pristúpiš so svojím nájomcom ku novej dohode a faktúru vystavíš v 5.1.2010 s dátumom dodania služby 31.3.2009 a ten ho potom následne uhradí, ale nie skôr ako 31. 3. 2010 ... ????

Čo z toho potom vyplýva ...???
Naposledy upravil promont maja : 27.11.09 at 11:32
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

lenkam68 Pozri príspevok
Neviem, či rozumiem otázke správne. Máš na mysli že počas kvartálu každý deň poskytujete službu a tým pádom ti každý deň nastane účtovný prípad a mala by si fakturovať? Ak si to myslela takto, tak potom nesúhlasím, v zmluve máš dohodnuté fakturačné obdobie a na základe toho účtuješ.
Práve kvôli týmto skutočnostiam máme opakované dodania tovaru či služieb ... napr. ak dodávajú každý deň do predajne rožky, či chieb, nebudú predsa každý deń vystavovať faktúry, ale si to písomne t. j. zmluvne dohodnú, že kedy ....
Moja úvaha sa týkala starého známeho o vystavovaní tzv. preddavkových faktúr ... pretože z účtovného hľadiska ide len o "akúsi" nevyhnutnosť, nakoľko si to presadil Zákon o DPH.

V prípade opakovaného dodania ( z hľadiska tejto novely Zákona o DPH) je to teraz iné v tom, že sa dátum dodania posunul na posledný deň predmetného obdobia ... = daňová povinnosť k tomuto dňu ...
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

lenkam68 Pozri príspevok
Odberateľ si nemôže dvakrát odpočítať DPH, pretože na prvej faktúre má dátum dodania 31.3. teda odpočítať DPH môže podľa § 51 odst. 2 najskôr v tom zdaň. období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, teda môže si ju uplatniť najskôr v marci a keď dostane faktúru k platbe a platba nastala skôr ako dodanie, tam už je iný dátum dodania a na základe tejto faktúry si uplatní DPH. V prípade, že by mi platba prišla v marci, faktúru k platbe vystavovať nebudem, pretože zdaniteľné plnenie je v rámci jedného zdaň. obdobia.
Čo sa týka tej "zálohovej faktúry", nemusíš ju považovať za zálohovú a vystaviť vyúčtovaciu, ale potom musíš vystaviť k tej pôvodnej faktúre dobropis.
Je tu ešte možnosť vystavovať faktúry spätne, teda po dodaní, alebo hneď vystaviť zálohovú faktúru.
Až teraz som si všimla tvoj príspevok ... a pomohol. Vďaka
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

lenkam68 Pozri príspevok
Odberateľ si nemôže dvakrát odpočítať DPH, pretože na prvej faktúre má dátum dodania 31.3. teda odpočítať DPH môže podľa § 51 odst. 2 najskôr v tom zdaň. období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, teda môže si ju uplatniť najskôr v marci a keď dostane faktúru k platbe a platba nastala skôr ako dodanie, tam už je iný dátum dodania a na základe tejto faktúry si uplatní DPH. V prípade, že by mi platba prišla v marci, faktúru k platbe vystavovať nebudem, pretože zdaniteľné plnenie je v rámci jedného zdaň. obdobia.
Čo sa týka tej "zálohovej faktúry", nemusíš ju považovať za zálohovú a vystaviť vyúčtovaciu, ale potom musíš vystaviť k tej pôvodnej faktúre dobropis.
Je tu ešte možnosť vystavovať faktúry spätne, teda po dodaní, alebo hneď vystaviť zálohovú faktúru.
Takže to celé ašte naposledy rozoberiem ...

Príklad:
1. Na základe zmluvy o nájme vystavím 5. 1. 2010 faktúru v súvislosti s vyfakturovaným nájomným za I. štvrťrok 2010, teda v nej bude dátum dodania 31. 3. 2010.
2. Úhrada tejto faktúry príde 10. 1. 2010 - ide o úhradu mojej pohľadávky, teda účtujem na účte 221/311.
3. Nakoľko sa mi tým, že mi nabehla úhrada zmenil " štatút" daňovej povinnosti DPH, resp. dátum dodania .. čo urobím ... do ŠR som povinná odviesť DPH ale na základe čoho ..? .. teda podľa zákona o DPH musím 10. 1. 2009 vystaviť "dobropis" alebo tzv. opravu faktúry v plnej výške s dátumom dodania 31. 3. 2010 .... teda účtujem 6**/3??
4. a následne vystavím preddavkovú faktúru, v ktorej bude dátum dodania 10. 1. 2009 a zúčtujem ju ako 3??/343?
Naposledy upravil promont maja : 27.11.09 at 11:53
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Boze, preco je to zase takto komplikovane????? Tí zlí skriatkovia tam hore asi uzavieraju stavky kto to najviac uctovníkom zavarí...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

promont maja Pozri príspevok
Takže to celé ašte naposledy rozoberiem ...

Príklad:
1. Na základe zmluvy o nájme vystavím 5. 1. 2010 faktúru v súvislosti s vyfakturovaným nájomným za I. štvrťrok 2010, teda v nej bude dátum dodania 31. 3. 2010.
2. Úhrada tejto faktúry príde 10. 1. 2010 - ide o úhradu mojej pohľadávky, teda účtujem na účte 221/311.
3. Nakoľko sa mi tým, že mi nabehla úhrada zmenil " štatút" daňovej povinnosti DPH, resp. dátum dodania .. čo urobím ... do ŠR som povinná odviesť DPH ale na základe čoho ..? .. teda podľa zákona o DPH musím 10. 1. 2009 vystaviť "dobropis" alebo tzv. opravu faktúry v plnej výške s dátumom dodania 31. 3. 2010 .... teda účtujem 6**/3??
4. a následne vystavím preddavkovú faktúru, v ktorej bude dátum dodania 10. 1. 2009 a zúčtujem ju ako 3??/343?
Už prvý bod je zlý, nemôžeš predsa vystaviť 5.1. faktúru za dodanie, ktoré sa ešte neuskutočnilo.
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Tweety Pozri príspevok
Už prvý bod je zlý, nemôžeš predsa vystaviť 5.1. faktúru za dodanie, ktoré sa ešte neuskutočnilo.
A ktorý § hovorí o tom, že nemôžem vystaviť faktúru pred dodaním? Ak mám zmluvne dohodnuté fakturačné obdobie, že nájomné za prvý štvrťrok 2010 budem fakturovať vždy k 15.1. 2010, nevidím dôvod, prečo by som nemohla faktúru vystaviť pred dodaním služby. Podľa doteraz platného zákona § 19 ods. 3 hovorí, že ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, tovar alebo služba je dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje. T.z., že faktúru za 1. kvartál môžem vystaviť s dátumom dodania 2.1. alebo hociktorý deň až do 31.3. A v tomto § je od 1.1.2010 zmena, pretože sa vypúšťa slovo najneskôr a nahrádza sa znením ... tovar alebo služba je dodaná posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje, takže po novom musí byť dátum dodania 31.3.
Veď aj teraz sa bežne nájomné fakturuje dopredu a v tomto nenastala žiadna zmena.
Naposledy upravil lenkam68 : 27.11.09 at 18:12 Dôvod: doplnenie textu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať