Zavrieť

Porady

Usporiadat
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

dakujem uz som to pochopila este raz vdaka tak ja si odpocitam DPH lebo to je už daňový doklad pekny vecer vsetkym
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Chcem sa pripojiť k tejto téme. Účtujete aj cez sviatky? Platíme mesačne za nájom vždy do 20.v mesiaci na nasledujúci mesiac. Faktúry nám chodia všeljak. Tak napr. Mám v programe nahodené zálohové listy, aby som nezabudla platiť. Uhradím 18.1. a faktúra na túto platbu mi príde s dátumami: dátum vyhotovenia faktúry 15.2. dátum dodania 14.2. a dátum splatnosti 28.2. No a teraz sa z toho vysomárte, aký dátum mám brať ako dátum zdaniteľného plnenia? Sme mesačný platcovia. Odpočítam si daň v januári alebo vo februári?

A ešte jedna otázka. Podarilo sa mi tých nájmov zaplatiť za jeden mesiac viac. To zn. že som zaplatila nájom na základe zálohového listu a potom aj na základe faktúry. (na faktúrach nikdy nebola odpočítaná záloha). Takto mi to vychádza, že máme zaplatené nájomné až do apríla 2010. Môžem teraz od nich žiadať faktúry na platby aj keď sa týkajú nasledujúceho roka?
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Dátum zdaniteľného plnenia v Tvojom prípade je :
- 28.2.2009 v zmysle § 19, ods.2, prvá veta, resp. ods. 3 prvá veta, ako deň dodania, resp. posledný deň obdobia, za ktoré sa opakovaný nájom poskytuje. To ak by Tvoja platba bola dlhšie v omeškaní, alebo
- deň inkasovania platby u prenajímateľa v zmysle § 19, ods. 4, ak je platba skôr, ako začiatok mesiaca za ktorý sa platí, čo je Tvoj konkrétny prípad.
Z dní, uvedených na došlých faktúrach to nie je ani jeden a ešte aj dátum dodania je zle. Keďže prenajímateľ si zmluvne nárokoval platbu vopred, tak podľa § 71, ods. 1, druhá veta ZoDPH má povinnosť vyhotoviť zálohovú faktúru, kde dátum prijatia platby je pre neho dňom vzniku daňovej povinnosti v zmysle § 19, ods. 4. Je povinný ju vystaviť tak pre seba, na zaúčtovanie zdaniteľného plnenia, aj pre Teba, ako podklad pre odpočet DPH zo zálohovej platby. Následne by zálohovú platbu, aj DPH zo zálohy mal odrátať v konečnej faktúre. Podľa toho, čo opisuješ sa prenajímateľ pri fakturácii zrejme neriadi zmluvou, keď ešte aj dátum splatnosti uvádza na koniec mesiaca. A zrejme aj daňovú povinnosť účtuje podľa jeho faktúry, nie podľa zákona. Upozorni o na to, že robí zle a žiadaj zosúladiť stav, upraviť buď zmluvu, alebo fakturáciu.
Z toho, čo máš teraz....by si nárok na odpočet mala mať krátko po poukázaní platby, keď prenajímateľovi nabehli peniaze na účet a potvrdil by to zálohovou faktúrou, ako daňovým dokladom. Ale keďže k tomuto dňu nemáš jeho potvrdenie o inkasovaní úhrady, môžeš si odpočet uplatniť v zmysle § 51, ods.1, písm. a, až v príslušnom mesiaci, za ktorý už máš faktúru, teda za február. V tejto situácii sa mi to pre Teba zdá aj výhodnejšie – miesto troch zložitých účtovaní dve jednoduchšie. Tie viaceré platby vopred....najprv až do apríla zastav ďalšie....tie vykonané iba zaúčtuj na 314/221 a v blízkej budúcnosti započítaj na úhradu riadnych faktúr. Ak by poslal na ne zálohové faktúry /mal by !/, tak ich buď ignoruj, máš na to právo...alebo účtovaním 343/379=iba DPH, uplatni v odpočte a pri účtovaní riadnych faktúr nezabudni odrátať, účtovaním 518,343,379,379/379,314,343=celá fakturácia + odpočet zálohy + odrátanie uplatneného odpočtu DPH.
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Prosim o radu: Je nutne vystavovat preddavkovu danovu fakturu k vopred prijatej platbe aj ked je dan nulova (plnenie oslobodene od DPH) a nasledne vyuctovaciu fakturu? Dakujem.
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Prosim o nazor, surne to potrebujem. Uz som to zistovala, jeden zdroj tvrdi, ze je potrebne, druhy, ze nie, ak je to oslobodene plnenie. Dakujem...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dajana16 Pozri príspevok
Prosim o nazor, surne to potrebujem. Uz som to zistovala, jeden zdroj tvrdi, ze je potrebne, druhy, ze nie, ak je to oslobodene plnenie. Dakujem...
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
0 0
macula macula

macula je offline (nepripojený) macula

Preddavkovú faktúru nemusíš vystavovať, ak ti odberateľ zaplatí, ale na základe platby vystavíš faktúru.
0 0
dajana16 dajana16

dajana16 je offline (nepripojený) dajana16

Dakujem za odpovede. Vyzera to tak, ze preddavkova danova faktura sa nemusi vystavit, ale hned vyuctovacia. Vyplyva to aj z § 71 zakona o DPH:
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

dajana16 Pozri príspevok
Dakujem za odpovede. Vyzera to tak, ze preddavkova danova faktura sa nemusi vystavit, ale hned vyuctovacia. Vyplyva to aj z § 71 zakona o DPH:
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
Áno, je to pravda ... ak sa to stihne v rámci tejto 15-dňovej lehoty, tak nie je potrebné vystavovať dva doklady, vtedy ti stačí, keď vystavíš rovno tzv. vyúčtovaciu faktúru.
Naposledy upravil promont maja : 28.05.10 at 12:45
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
promont maja Pozri príspevok
Áno, je to pravda ... ak sa to stihne v rámci tejto 15-dňovej lehoty, tak nie je potrebné vystavovať dva doklady, vtedy ti stačí, keď vystavíš rovno tzv. vyúčtovaciu faktúru.
Tomuto celkom nerozumiem.
Znamená to podľa teba, že ak "sa to nestihne", tak musí vystaviť obidva doklady?

Zákon hovorí, že sa musí vystaviť faktúra do 15 dní. Ak sa to nestihne, tak môžu byť sankcie.
Naposledy upravil marjankaj : 28.05.10 at 13:00
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

marjankaj Pozri príspevok
Tomuto celkom nerozumiem.
Znamená to podľa teba, že ak "sa to nestihne", tak musí vystaviť obidva doklady?

Zákon hovorí, že sa musí vystaviť faktúra do 15 dní. Ak sa to nestihne, tak môžu byť sankcie.
... no dobre nerozumiem, čomu nerozumieš. Je pravda, že 15-dňová lehota akotaká platí a sú za jej nedodržanie sankcie ...

Výber z citátu s príspevku č. 29 od dajany16:

Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.

... takže ak túto lehotu 15-dnovú lehotu na vystavenie faktúry nestihneš, tak máš povinnosť vystaviť dva doklady = faktúry, a to jeden k prijatej platbe a druhý ku dodaniu tovaru, resp. služby.

... skús mi to bližšie vysvetliť na nejakom príklade.
Naposledy upravil promont maja : 31.05.10 at 06:48
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
promont maja Pozri príspevok
... no dobre nerozumiem, čomu nerozumieš. Je pravda, že 15-dňová lehota akotaká platí a sú za jej nedodržanie sankcie ...

Výber z citátu s príspevku č. 29 od dajany16:

Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.

... takže ak túto lehotu 15-dnovú lehotu na vystavenie faktúry nestihneš, tak máš povinnosť vystaviť dva doklady = faktúry, a to jeden k prijatej platbe a druhý ku dodaniu tovaru, resp. služby.

... skús mi to bližšie vysvetliť na nejakom príklade.
No veď to. Ak to nestihnem, tak mám průser. To že neskôr vystavím dva doklady ma nezachráni.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

promont maja Pozri príspevok
... no dobre nerozumiem, čomu nerozumieš. Je pravda, že 15-dňová lehota akotaká platí a sú za jej nedodržanie sankcie ...

Výber z citátu s príspevku č. 29 od dajany16:

Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.

... takže ak túto lehotu 15-dnovú lehotu na vystavenie faktúry nestihneš, tak máš povinnosť vystaviť dva doklady = faktúry, a to jeden k prijatej platbe a druhý ku dodaniu tovaru, resp. služby.

... skús mi to bližšie vysvetliť na nejakom príklade.
Ja by som si dovolila len trocha upresniť - nie vždy pri každej lehote musí byť dodržaných tých 15 dní, ak je to v jednom mesiaci, na to aby sme nazabudli. Ak ja prijmem zálohu na 3krát napríklad 1. 14. 25. na to isté dodanie, tak 15-dňová povinnoť plynie od 25....
1 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

evina Pozri príspevok
Ja by som si dovolila len trocha upresniť - nie vždy pri každej lehote musí byť dodržaných tých 15 dní, ak je to v jednom mesiaci, na to aby sme nazabudli. Ak ja prijmem zálohu na 3krát napríklad 1. 14. 25. na to isté dodanie, tak 15-dňová povinnoť plynie od 25....
Áno, vďaka za doplnenie.

... môj príspevok sa priamo týkal iba rozoberanému problému okolo jednej " zálohovej faktúry", ... ale keďže nie každý ( myslím tým tých, čo to nás môžu čítať) si túto tému celú aj prečítal, tak je tento tvoj príspevok je úplne namieste, ale to dúfam, že už nie som mimotémy.
Naposledy upravil promont maja : 31.05.10 at 08:01
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

marjankaj Pozri príspevok
No veď to. Ak to nestihnem, tak mám průser. To že neskôr vystavím dva doklady ma nezachráni.
... a tak tu si ma dostala. Stále neviem, či nechápem, aký je tvoj problém ... máš na to celé iný názor? Zaujímal by ma ... ak je to tak.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
promont maja Pozri príspevok
Áno, je to pravda ... ak sa to stihne v rámci tejto 15-dňovej lehoty, tak nie je potrebné vystavovať dva doklady, vtedy ti stačí, keď vystavíš rovno tzv. vyúčtovaciu faktúru.
Táto debata v niektorých príspevkoch je nejasná a neprehľadná .

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. To nám je jasné


Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.

Aj toto je jasné , upresnila to evina



Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.

Toto je pre marjankaj - ak zaplatený preddavok a dodanie tovaru alebo služby sa uskutoční v rámci jedného kalendárneho mesiaca , tak môžeme vystaviť jednu faktúru .http://www.porada.sk/1414686-post31.html


Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.


P.S. Ja stále neviem o čo v tejto téme ide .)) hlavne o čo sa jedná marjankaj . Ja som promont maju pochopila hneď aj bez podotázok
Naposledy upravil Zita5 : 31.05.10 at 08:38
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
promont maja Pozri príspevok
Áno, je to pravda ... ak sa to stihne v rámci tejto 15-dňovej lehoty, tak nie je potrebné vystavovať dva doklady, vtedy ti stačí, keď vystavíš rovno tzv. vyúčtovaciu faktúru.
promont maja Pozri príspevok
... a tak tu si ma dostala. Stále neviem, či nechápem, aký je tvoj problém ... máš na to celé iný názor? Zaujímal by ma ... ak je to tak.
Teda 25.4.2010 mi príde platba. Do 10.5.2010 musím vystaviť faktúru. Ale akosi sa zbadám až 15.5.2010(teda som to nestihol). Teda 15.5.2010 vystavím dve faktúry a bude to OK?
Ja s tým problém nemám. Len som chcel upozorniť na možný výklad toho, čo si uviedla. Teda "ak sa to stihne/ak sa to nestihne".
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Zita5 Pozri príspevok
Táto debata v niektorých príspevkoch je nejasná a neprehľadná .

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. To nám je jasné


Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.
Jasné to nie je každému podnikateľovi - neraz ani na výzvy nereaguje aby mi vôbec nejaké FA vyhotovil, len zálohu, zaplatiť a potom zhánať.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

marjankaj Pozri príspevok
Teda 25.4.2010 mi príde platba. Do 10.5.2010 musím vystaviť faktúru. Ale akosi sa zbadám až 15.5.2010(teda som to nestihol). Teda 15.5.2010 vystavím dve faktúry a bude to OK?
Ja s tým problém nemám. Len som chcel upozorniť na možný výklad toho, čo si uviedla. Teda "ak sa to stihne/ak sa to nestihne".
... v tomto prípade nemôžeš vystaviť obe faktúry v ten istý deň, a to 15. 5. 2010, nakoľko si v prípade prijatej platby v rámci jedného mesiaca nedodržal 15-dňovú lehotu.

Ale už rozumiem ... povedzme, že v prípade prijatej platby ju dodržíš:
1. Vystavíš faktúru k tejto prijatej platby ( platba, resp. preddavok či záloha) zo dňa 25. 4. 2010) a dátum jej vystavenia bude 8. 5. 2010 a dátumom dodania bude 25. 4. 2010 ...
2. Tovar resp. služby dodáš až napr. 11. 5. 2010 ( čo je už 16-ty deň), tak túto je potrebné vystaviť do ďalšej 15-dňovej lehoty od dodania tovaru, resp. služby, u teba je to asi 15. 5. 2010 ( vtedy sa zbadáš ...), ... nehovoriac o tom, že v tomto prípade si aj tak povinný vystaviť dva doklady, nakoľko sa toto všetko deje v rozmedzí dvoch mesiacov.
Naposledy upravil promont maja : 31.05.10 at 11:35
1 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Zita5 Pozri príspevok
Táto debata v niektorých príspevkoch je nejasná a neprehľadná .

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. To nám je jasné


Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.

Aj toto je jasné , upresnila to evina



Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci.

Toto je pre marjankaj - ak zaplatený preddavok a dodanie tovaru alebo služby sa uskutoční v rámci jedného kalendárneho mesiaca , tak môžeme vystaviť jednu faktúru .http://www.porada.sk/1414686-post31.html


Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.


P.S. Ja stále neviem o čo v tejto téme ide .)) hlavne o čo sa jedná marjankaj . Ja som promont maju pochopila hneď aj bez podotázok
Problém, ktorý sa tu riešil bol daný ... mám jednu preddavkovú, resp. zálohovú faktúru a neviem, či si ju môžem zaúčtovať, či si môžem z takejto faktúrky odrátať DPH, keď som ešte nič nikomu nezaplatila a ani mi nikto nič nedodal ... a ak ju zaplatím, čo potom ... a ak budem mať dodanú službu, čo ďalej ... .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať