Zavrieť

Porady

Usporiadat
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Vcera som zacala piect vianocne oplatky, sladke aj DIA. Budem ich piect este pravdepodobne cely buduci tyzden, aby som vyhovela vsetkym, ktori su na ne zvyknuti.
3 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

si obetavá, nikdy som to neskúšala a sotva budem.
Je veľký rozdiel medzi tvojimi a tými, ktoré si kúpim v obchode?
Ja upečiem kolieska s lekvárom, oriešky a vaječný koňak. Aha a ešte niečo so sušeným a kandizovaným ovocím.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

kukučka Pozri príspevok
si obetavá, nikdy som to neskúšala a sotva budem.
Je veľký rozdiel medzi tvojimi a tými, ktoré si kúpim v obchode?
Ja upečiem kolieska s lekvárom, oriešky a vaječný koňak. Aha a ešte niečo so sušeným a kandizovaným ovocím.

vyroba oblatok si vyzaduje veeeeeeelmi vela trpezlivosti,lebo z velkej misy ktoru mas pred sebou skoro ani neubuda...ja som piekla len raz odvtedy uz nikdy,mala som pocit,ze sa tej misy s cestom nikdy nezbavim.....naberas malou lyzickou a trva to celu vecnost....chce to dobru hudbu,pokoj a cas.
ale s kupovanymi ich nemozes anilen porovnavat.ja kupujem od znamych ktori ich pecu doma.tie z obchodu su len taky tenky papier bez chute.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...nebudem piecť...tak ako každý rok- sa opakujem, že nebudem!...a vždy je toho kopa v mojich krásnych ozdobných plechových krabiciach ,lebo aj toto, aj také, aj to môže byť dobré...klasika...
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...a vianočné oplatky pečú moji netrpezliví synkovia...by ste mali vidieť, akí kludní sú 6 hodín pri pečení...waw,škoda že len raz do roka sú vianoce!
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Pecenie oplatiek je relax. A naviac uz v celom dome citit, ze idu Vianoce. Ta ohromna vona skorice...
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Moja dobrá kamarátka nás (jej kamarátov) posledné 2 roky zásobila doma pečenými oblátkami a trubičkami . (Tento rok asi nebude stíhať, lebo má malé dvojičky). A jej pán manžel nás zase zásobuje medíkom.

A čo budeme piecť?
Neviem, čo si naplánovala mama, ale ja si určite urobím moje obľúbené nepečené pečivo:

1 sladené kondenzované mlieko Salko zmiešam s 200 g kokosu (príp. aj viac podľa potreby). Hmotu dám do druhého dňa do chladničky, aby kokos nažil Salkom. Na druhý deň z hmoty pomocou formičky tvarujem osie úle (používam malú otváraciu formičku, je toho viac, lepšie to vyzerá, navyše sú tieto úle veľmi sladké a sýte a z veľkej formičky by to bol úľ aj za tri - štyri malé ) - formičky vysýpam práškovým cukrom. Potom úle postavím na vidličku, polejem čokoládou (ale môžu zostať aj "holé") a nechám na teflónovej podložke, kým čokoláda nestuhne. Úle sa môžu aj mraziť.
Toto je recept z maminej písanky. Má k nemu písaných ešte 200 g práškového cukru, ale ja nedávam žiadny cukor (okrem toho, čo používam na vysýpanie formičiek) - je to sladké dosť.
Raz som použila kakaové (čokoládové) Salko, vtedy som musela dať aj cukor a dosť veľa cukru, lebo chuť bola taká nahorkastá.

A možno tento rok rozšírim perníkovú dedinu, keďže už nebude hroziť, že by sa mi do nej pustili škrečkovia
1 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

osky Pozri príspevok
vyroba oblatok si vyzaduje veeeeeeelmi vela trpezlivosti,lebo z velkej misy ktoru mas pred sebou skoro ani neubuda...
ja robím tak, že si odlievam do hlbokého taniera, potom to "ubúda rýchlejšie"
Je to lepší pocit, keď je prvý tanier fuč, druhý tanier fuč ... ako keď čakám, kým bude fuč celá misa
2 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

Vlani som prvý krát piekla oplatky, tiež to bol pre mňa relax a tá atmosféra sa nedá ničím nahradiť ... a ako Janka GT som tiež prelievala do taniera, lepšie sa robili a rýchlejšie ubúdalo. Železá som mala požičané, neviem, či sa mi bude dať aj tento rok. A tiež mám taký recept, že cestíčko musí odstáť zvečera do rána, a keď som toho mala dosť, spravila som si aj dlhšiu pauzu...nič som tým nepokazila.
2 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Livka a cim tie ule plnis?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Ja sa každý rok zahrávam s myšlienkou, že už piecť nebudem...nerada to robím a nie som na to ani šikovná..že objednám u nejakej cukrárky...Ale nakoniec pečiem - medovníky, vanilkové rožky, orechové tyčinky ( toto za asistencie svokry) , drobné pečivo z vínového cesta a sem tam pridám aj niečo nové.... No a potom ešte nejaký naplnený koláčik..zvyčajne je favoritom metrový koláč. A keď sa o koláčiky podelím s mladými, zať mi na oplátku napečie venčeky...je na to macher..vždy sa mu podaria.
1 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Danielka, ej tak toho zaťa Ti tak troška závidím, nezapožičaš?
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Tak každý rok si samozrejme tiež hovorím, že upečiem max. 3 druhy a napokon je to niekedy aj 10. Tradične medovníky, vanilkové rožky, linecké, šuhajdy, grilážky, medové rezy. Teraz už pomaly preberá žezlo dcéra a baví ju to, čo mňa samozrejme teší, pretože ja pečiem len preto, že musím.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

Piťko-amater Pozri príspevok
ja nebudem piecť NIČ ,

od pečenia sú iné majsterky...
mas perfektny nik,paci sa mi to
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Moja mama hovorievala, ze aby boli stastlive Vianoce, musi byt sedem druhov peciva. Snazim sa to dodrziavat aj ja a zatial sme nestastlive Vianoce, chvala Bohu, nemali.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

tetrisss Pozri príspevok
Livka a cim tie ule plnis?
Tieto úle sa neplnia. Z tej hmoty sa môžu tvarovať aj guličky, ale pri mojej "šikovnosti" úle vyzerajú lepšie.
Robíme aj plnené úle na štýl "co dúm dal" (cháp: čo sa pri pečení pos.... ) a plníme ich takou plnkou, aká zvýši a ak nezvýši, tak sú úle plné.

Mama dnes vyriešila vianočné pečenie (a trochu ma tým naštvala, lebo každý rok pečieme spolu a max. týždeň pred Vianocami): prišla som domov a už mala napečené plnené oriešky, čierne trubičky, linecké hviezdičky. Po naplnení to rozdelí do nádob, zamrazí a bude dúfať, že do Vianoc niečo z toho aj vydrží.

Mozgy (Mandľová triešť)
Asi 55 ks;294 kJ/ks
400 g štípaných mandlí, 150 g práškového cukru, 200 g čokolády podľa chuti
Mandle dáme na dosku, prikryjeme navlhčenou utierkou a necháme niekoľko minút navlhnúť. Plech vyložíme papierom na pečenie alebo alobalom. Do misy dáme mandle a práškový cukor a dôkladne premiešame. Potom ich dáme na plech. Pražíme v rúre predhriatej na 180 stupňov asi 10 – 15 min. Necháme vychladnúť. Nahrubo nasekanú čokoládu dáme do kovovej misky a rozpustíme v horúcom vodnom kúpeli. Necháme trochu vychladnúť. Mandle zmiešame s ešte tekutou čokoládou a lyžicou utvoríme asi 55 kopčekov. Dáme na plech vyložený papierom na pečenie a necháme stuhnúť. Namiesto mandlí môžeme použiť aj kukuričné lupienky.
Moje vylepšenia:
- olúpanie celých mandlí: mandle na chvíľu zaliať vriacou vodou, potom sa ľahko šúpu (nenechávam ich vo vode dlho, lebo potom sú také divné - zmäknuté),
- štípané mandle (nasekané na obdĺžniky): mandle zomeliem na klasickom ručnom mlynčeku, do ktorého dám strúhadlo na strúhanie jabĺk (to väčšie). Mandle takto zomeliem na väčšie kúsky,
- opečenie: dá sa urobiť aj v mikrovlnke - mám funkciu na zapekanie CRISP - treba ich častejšie kontrolovať, lebo sa "ľúbia" na krajoch a v strede pripáliť. Opečenie sa dá urobiť aj na klasickej panvici na sporáku - je to rýchlejšie ako v rúre a navyše ľahšie dohliadnem na to, aby sa mi mandle nepripálili, čo sa mi stávalo v rúre, že sa mandle pripálili z boku. A niekedy, keď mám pečenia už plné zuby, tak mandle len premiešam s cukrom, príp. túto zmes na chvíľu zohrejem v mikrovlnke,
- rozpustenie čokolády na opražené mandle: používam 3-4 druhy čokolády (bielu, mliečnu, horkú, na varenie). Čokoládu nastrúham na mlynčeku rovnako ako mandle a vmiešam ju do časti ešte horúcich opražených mandlí. Čokoláda sa krásne rozpustí. Nehrozí jej prihorenie. Alebo
- rozpustenie čokolády na nastrúhané mandle: mandle rozdelím na časti a do každej časti na mlynčeku nastrúham aj čokoládu (príp. najskôr nastrúham čokoládu, potom časť mandlí, mandle vyčistia strúhadlo, takže sa čokolády nepomiešajú). Zmes premiešam, dám zahriať do mikrovlnky, kým sa čokoláda nerozpustí,
- servírovanie: mozgy rozdelím do najmenších papierových košíčkov. Výborne vyzerá servírovanie na antikorovej tácke - vždy 2 rady z každej "farby" čokolády,
- tento recept sa dá robiť aj z iných orechov, u nás ho robíme z mandlí a lieskových orechov.
(Recept mám z nejakého časopisu o vianočnom pečení.)

Na obrázku: hore "kokosové úle" a "mozgy", v strede košičky a "čierne trubičky",
dole perníky a "plnené oriešky"
vzadu: dobytok pri vianočnom stole
Naposledy upravil Llívia : 29.11.10 at 22:21
Kokosové úle, mozgy, čierne trubičky.jpg  
1 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
durisovad Pozri príspevok
Vcera som zacala piect vianocne oplatky, sladke aj DIA. Budem ich piect este pravdepodobne cely buduci tyzden, aby som vyhovela vsetkym, ktori su na ne zvyknuti.
Už sa na ne teším, pečieš aj pre mňa pravidelne od roku 2007, sú úžasné a veľmi chutné aj tie DIA. Vždy na štedrý večer pri modlitbe myslím aj na Teba
2 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
durisovad Pozri príspevok
Moja mama hovorievala, ze aby boli stastlive Vianoce, musi byt sedem druhov peciva. Snazim sa to dodrziavat aj ja a zatial sme nestastlive Vianoce, chvala Bohu, nemali.
Tento rok sa budem držať aj ja tvojej rady... Ja upečiem 7 druhov a dcéra 7 druhov, veď to bude v jednej kuchyni
1 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

Raz sme piekli 30 druhov - môžem ja za to, že v tom roku boli také skvelé časopisy o vianočnom pečení?
(Napečených kusov nebolo veľa - väčšina druhov bola robená z 200-250 g múky.)
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
ondrejvla Pozri príspevok
Tento rok sa budem držať aj ja tvojej rady... Ja upečiem 7 druhov a dcéra 7 druhov, veď to bude v jednej kuchyni
To budete mat duplovane stastlive Vianoce.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať