Zavrieť

Porady

Vecné bremeno

Prosím o radu. Môžem zriadiť vecné bremeno na ¼ domu bez súhlasu ďalších vlastníkov domu?
Ďakujem
Maja
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    maja47 Pozri príspevok
    Prosím o radu. Môžem zriadiť vecné bremeno na ¼ domu bez súhlasu ďalších vlastníkov domu?
    Ďakujem
    Maja
    Aké vecné bremeno máš na mysli? Existujú rôzne vecné bremená (napr. právo doživotného užívania, predkupné právo, právo prechodu, ....), neviem, že by niektoré bolo možné určiť v podiele 1/4. Ak ste podieloví vlastníci, tak na zriadenie VB je potrebný súhlas všetkých spoluvlastníkov.

    maja47 je offline (nepripojený) maja47

    maja47
    Prepisujem ¼ domu na moju dcéru a tam si chcem zriadiť vecne bremeno spočívajúce v práve doživotného užívania nehnuteľnosti. Keď sú tam aj ďalší podieloví vlastníci, tak bez ich súhlasu sa to nedá?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    maja47 Pozri príspevok
    Prepisujem ¼ domu na moju dcéru a tam si chcem zriadiť vecne bremeno spočívajúce v práve doživotného užívania nehnuteľnosti. Keď sú tam aj ďalší podieloví vlastníci, tak bez ich súhlasu sa to nedá?
    Nedá. Veď už len logicky - ako by si si nárokovala na 1/4 práva užívania nehnuteľnosti? Vecné bremeno sa zriaďuje na nehnuteľnosť, nie na spolumajiteľa. Ak je zriadené vecné bremeno, sú ním viazaní všetci spolumajitelia, preto je potrebný ich súhlas.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    maja47 Pozri príspevok
    Prepisujem ¼ domu na moju dcéru a tam si chcem zriadiť vecne bremeno spočívajúce v práve doživotného užívania nehnuteľnosti. Keď sú tam aj ďalší podieloví vlastníci, tak bez ich súhlasu sa to nedá?
    Tým, že prepíšeš 1/4 domu na dcéru, zostávaš spoluvlastníčkou 3/4 domu. A dom budeš užívať z titulu svojho vlastnícva, pretože právo užívať nehnuteľnosť je obsahom vlasníckeho práva. Ty ako spoluvlastníčka si vlastníčkou každej časti domu. Len Tvoje práva uživať a nakladať s nehnuteľnosťou sú obmedzené právami ostatných spoluvlastníkov( v rozsahu spoluvlastníckych podielov). Preto pokiaľ budeš spoluvlastníčkou domu, budeš máš právo ho užívať spolu s ostatnými, ak vlastníčkou prestaneš byť úplne, môže byť k nehnuteľnosti zriadené Tvoje právo dožvotného užívania časti nehnuteľnosti alebo celej. Účastníkmi zmluvy o zriadení vecného bremena by museli byť všetci spoluvlastníci domu.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Petra Nová Pozri príspevok
    Tým, že prepíšeš 1/4 domu na dcéru, zostávaš spoluvlastníčkou 3/4 domu. A dom budeš užívať z titulu svojho vlastnícva, pretože právo užívať nehnuteľnosť je obsahom vlasníckeho práva. Ty ako spoluvlastníčka si vlastníčkou každej časti domu. Len Tvoje práva uživať a nakladať s nehnuteľnosťou sú obmedzené právami ostatných spoluvlastníkov( v rozsahu spoluvlastníckych podielov). Preto pokiaľ budeš spoluvlastníčkou domu, budeš máš právo ho užívať spolu s ostatnými, ak vlastníčkou prestaneš byť úplne, môže byť k nehnuteľnosti zriadené Tvoje právo dožvotného užívania časti nehnuteľnosti alebo celej. Účastníkmi zmluvy o zriadení vecného bremena by museli byť všetci spoluvlastníci domu.

    Obávam sa, že maja47 je vlastníčkou len 1/4

    maja47 Pozri príspevok
    Keď sú tam aj ďalší podieloví vlastníci, tak bez ich súhlasu sa to nedá?
    preto ak prevedie celý svoj podiel, tak prestane byt spoluvlastníkom nehnuteľnosti a jej obavy, že nebude môcť užívať nehnuteľnosť sú opodstatnené. Pretože darmo jej dá súhlas jej dcéra (ako budúci majiteľ 1/4-ny), s nájmom (užívaním ne-spoluvlastníka) budú musieť súhlasiť aj ostatní spoluvlastníci. Ak by oni nesúhlasili, tak do domu sa môže nasťahovať dcéra (ako 1/4-nový spoluvlastník), ale nie maja47.

    Ja by som doporučil, skôr ako prepíše tú 1/4, aby sa dohodla s ostatnými spoluvlastníkmi na spôsobe užívania nehnuteľnosti.

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    Súhlasím s tým čo si napísal. Ja som ani tak nechcela vecne riešť Majin problém, lebo sa mi tých informácií zdalo málo. Chcela som len vysvetliť, prečo vlastník alebo spoluvlastník nemôže byť vlastníkom a užívateľom z vecného bremena, súčasne.

    SachMat je offline (nepripojený) SachMat

    SachMat
    Sice stara a pre zadavatela otazky uz asi neaktualna tema, napriek tomu tato odpoved moze pomoct dalsim ludom.

    Zda sa, ze napriek negativnym odpovediam nizsie, je spravna odpoved ANO - je mozne v TOMTO pripade (prevod podielu na byte medzi blizkymi osobami+vecne bremeno prava dozivotneho uzivania na predmetny podiel) zriadit vecne bremeno aj na spoluvlastnicky podiel bez suhlasu ostatnych spoluvlastnikov.

    Pozrite si rozhodnutie Najvyssieho Sudu SR v rovnakej veci (odvolanie) tu:

    http://www.supcourt.gov.sk/data/att/10094_subor.pdf
    Naposledy upravil SachMat : 08.09.15 at 17:40
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mária27 V tomto príspevku ide ale o vecné bremeno nie o záložné právo. Vyjadrenie najvyššieho súdu je v zmysle predchádzajúcich odpovedí.
    SachMat No ved som sa preklepol - samozrejme ze sa jedna o vecne bremeno (uz som svoju odpoved upravil). A vyjadrenie sudu je v zmysle, ze zriadenie vecneho bremena na spoluvlastnicky podiel bez suhlasu ostatných spoluvlastnikov je v TOMTO (zdoraznujem, ze v tomto) pripade mozne - cize opacne ako je zmysel predoslychg odpovedi!~
    Mária27 Kde to čítaš? Skopíruj tú vetu. V celom súbore sa nachádza "v tomto" len raz. Okresný súd povedal, že musia všetci spoluvlastníci, krajský opak, NS zrušil rozhodnutie krajského súdu.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.