Zavrieť

Porady

Sú učitelia štátni zamestnanci alebo nie?

Zdravím Poraďákov. V poslednom období sa veľa hovorilo o tom, že učitelia budú štátni zamestnanci. Na stránke MŠ SR je zavesený zákon č. 400/2009 o štátnej službe účinný od 1.11.2009, nikde v ňom ale nie je uvedené, či učiteľ je alebo nie je štátnym zamestnancom. Ktorý zákon hovorí o tom, že učiteľ je štátny zamestnanec? Ak vôbec je.
Usporiadat
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Na učiteľov sa zákon č. 400/2009 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov nevzťahuje.
Na učiteľov sa vzťahuje zákon č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov a špeciálny zákon č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
jaros5 jaros5

jaros5 je offline (nepripojený) jaros5

Učitelia nie sú štátni zamestnanci.
Naposledy upravil jaros5 : 11.11.09 at 07:25 Dôvod: oprava veľkej chybýýýýýýýýýýýý
0 0
Beata2 Beata2

Beata2 je offline (nepripojený) Beata2

Ďakujem obom za odpovede. Len na upresnenie, učiteľ radový zamestnanec teda podľa 552/2003 nemá povinnosť podávať majetkové priznania a nemá zákaz podnikať, resp. vykonávať inú zárobkovú činnosť. S výnimkou vedúcich pracovníkov. Ak sa mýlim opravte ma prosím.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Beata2 Pozri príspevok
Ďakujem obom za odpovede. Len na upresnenie, učiteľ radový zamestnanec teda podľa 552/2003 nemá povinnosť podávať majetkové priznania a nemá zákaz podnikať, resp. vykonávať inú zárobkovú činnosť. S výnimkou vedúcich pracovníkov. Ak sa mýlim opravte ma prosím.
Nie, nemýliš sa.
0 0
ZlaticaB ZlaticaB

ZlaticaB je offline (nepripojený) ZlaticaB

Vedúci pracovníci - riaditeľ školy je povinný podať majetkové priznanie?
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

ZlaticaB Pozri príspevok
Vedúci pracovníci - riaditeľ školy je povinný podať majetkové priznanie?
Áno, podľa zákona o 552/2003 Z.z. § 10.
§ 10

Majetkové priznanie

(1) Vedúci zamestnanec je povinný deklarovať svoje majetkové pomery do

a) 30 dní od ustanovenia na miesto vedúceho zamestnanca,

b) 31. marca každého kalendárneho roka.

(2) Vedúci zamestnanec, ktorý vykonáva funkciu štatutárneho orgánu u zamestnávateľa uvedeného v § 1 ods. 2, oznamuje údaje o svojich majetkových pomeroch v rozsahu podľa osobitného predpisu14) orgánu, ktorý ho vymenoval alebo zvolil. Ak je štatutárny orgán vymenovaný prezidentom Slovenskej republiky, údaje o svojich majetkových pomeroch oznamuje vedúcemu ústredného orgánu štátnej správy, do ktorého pôsobnosti patrí.*Ak je štatutárny orgán vymenovaný alebo zvolený kolektívnym orgánom, jeho predsedovi alebo inej fyzickej osobe týmto orgánom povereným. V ostatných prípadoch vedúci zamestnanec, ktorý vykonáva funkciu štatutárneho orgánu u zamestnávateľa uvedeného v § 1 ods. 2, oznamuje údaje o svojich majetkových pomeroch štatutárnemu orgánu nadriadeného orgánu. Ak zamestnávateľ nemá nadriadený orgán, oznamuje údaje o svojich majetkových pomeroch štatutárnemu orgánu zriaďovateľa. Ak zamestnávateľ nemá nadriadený orgán ani zriaďovateľa, oznamuje údaje o svojich majetkových pomeroch vedúcemu ústredného orgánu štátnej správy, do ktorého pôsobnosti patrí.
0 0
Fany1000 Fany1000

Fany1000 je offline (nepripojený) Fany1000

K tomuto sa chcem opýtať. Toto sa týka vedúcich pedagogických zamestnancov, ktorí sú štatutárnymi orgánmi, čiže sú na škole s právnou subjektivitou. Ved. ped. zamestnanec na škole bez PS podáva majetkové priznanie len na základe výzvy. Áno? Je to tak? Ja som tomu tak porozumela. ČIže, ak odo mňa zriaďovateľ priznanie nežiada, ja mu ho nepredkladám.
0 0
babkamaja babkamaja

babkamaja je offline (nepripojený) babkamaja

V clánku vyššie je jasne napísane, že vedúci zamestnanec je povinný deklarovať svoje majetkové pomery, takže nikto to od Teba vyžadovať nemusí a poznám prípady, že to pokladajú za porušenie povinnosti vedúceho zamestnanca a videla som aj výpoveď z pracovného pomeru z tohto dôvodu. Nie je dôležité, či ste škola s právnou subjektivitou alebo nie, majetkové priznanie podáva každý vedúci zamestnanec, t. j. aj vedúci školskej jedálne. Že je u nás právne vedomie na takej úrovni na akej je, je iná vec.A zákony môžu čítať aj pedagogickí zamestnanci namiesto nahánania nadčasových hodín.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Fany1000 Pozri príspevok
K tomuto sa chcem opýtať. Toto sa týka vedúcich pedagogických zamestnancov, ktorí sú štatutárnymi orgánmi, čiže sú na škole s právnou subjektivitou. Ved. ped. zamestnanec na škole bez PS podáva majetkové priznanie len na základe výzvy. Áno? Je to tak? Ja som tomu tak porozumela. ČIže, ak odo mňa zriaďovateľ priznanie nežiada, ja mu ho nepredkladám.
Pokiaľ si absolvovala výberové konanie v zmysle zákona 596/2003, si vedúci pedagogický zamestnanec, tak po zvolení do funkcie do 30 dní a potom následne každý rok do 31.3 podávaš majetkové priznanie svojmu zriaďovateľovi, bez toho, aby ťa upozornil, nepodaním majetkového priznania porušuješ zákon.
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Dobrý deň prosím poradíte?
je povinný podať majetkové priznanie zástupca riaditeľa, ak nie je štatutárom?

dakujem
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Pohar Pozri príspevok
Dobrý deň prosím poradíte?
je povinný podať majetkové priznanie zástupca riaditeľa, ak nie je štatutárom?

dakujem
ešte doplním je zástupcom na strednej škole...dakujem
0 0
Pohar Pohar

Pohar je offline (nepripojený) Pohar

Pohar Pozri príspevok
ešte doplním je zástupcom na strednej škole...dakujem
prosím poradí niekto?
viem že ste tu múdre hlavičky...a zbehlé v týchto problematikách...
vďaka
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

Pohar Pozri príspevok
ešte doplním je zástupcom na strednej škole...dakujem
áno, § 10 zákona č. 552/2003 o verejnom záujme. odsek 2
u nás podáva majetkové priznanie aj vedúca ŠJ, lebo je to vedúci zamestnanec,

riaditeľ školy je štatutár - podáva na obec
zástupca riaditeľa, vedúca ŠJ - podáva riaditeľovi školy.
0 0
susann2 susann2

susann2 je offline (nepripojený) susann2

judita1971 Pozri príspevok
áno, § 10 zákona č. 552/2003 o verejnom záujme. odsek 2
u nás podáva majetkové priznanie aj vedúca ŠJ, lebo je to vedúci zamestnanec,

riaditeľ školy je štatutár - podáva na obec
zástupca riaditeľa, vedúca ŠJ - podáva riaditeľovi školy.
Podľa mňa, na základe uvedeného zákona a § podáva majetkové priznanie len štatutárny zástupca.
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

susann2 Pozri príspevok
Podľa mňa, na základe uvedeného zákona a § podáva majetkové priznanie len štatutárny zástupca.
ešte sa chcem opraviť, ten § 10 má byť ods. 1.

§ 10 ods. 1 vedúci zamestnanec je povinný deklarovať svoje majetkové pomery do A/ 30. dní od ustanovenia na miesto vedúceho zamestnanca.
b/ 31.marca každého kalendárneho roka.


V tomto odseku sa nehovorí nič o tom či je štatutárny alebo nie . Len je tu napísané vedúci zamestnanec. O štatutárnom sa píše v odseku 2.Bohužiaľ nemám teraz viac času sa pozrieť aj na nejakú literatúru . To je môj názor. Mrkla som sa aj do časopisu Verejná správa - je tam výklad - píšu tam všetci vedúci zamestnanci sú povinní podať majetkové priznanie.

Nepíše sa tam Vedúci zamestnanec, ktorý je štatutárnym orgánom je povinný deklarovať svoje majetkové pomery. Je tam napísané : vedúci zamestnanec je povinný......

Takisto v zákone o odmeňovaní je napísané

§ 8 ods.1/ Vedúcemu zamestnancovi patrí príplatok za riadenie.

Príplatok patrí každému vedúcemu zamestnancovi, nielen štatutárnemu.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
judita1971 Pozri príspevok
ešte sa chcem opraviť, ten § 10 má byť ods. 1.

§ 10 ods. 1 vedúci zamestnanec je povinný deklarovať svoje majetkové pomery do A/ 30. dní od ustanovenia na miesto vedúceho zamestnanca.
b/ 31.marca každého kalendárneho roka.


V tomto odseku sa nehovorí nič o tom či je štatutárny alebo nie . Len je tu napísané vedúci zamestnanec. O štatutárnom sa píše v odseku 2.Bohužiaľ nemám teraz viac času sa pozrieť aj na nejakú literatúru . To je môj názor. Mrkla som sa aj do časopisu Verejná správa - je tam výklad - píšu tam všetci vedúci zamestnanci sú povinní podať majetkové priznanie.

Nepíše sa tam Vedúci zamestnanec, ktorý je štatutárnym orgánom je povinný deklarovať svoje majetkové pomery. Je tam napísané : vedúci zamestnanec je povinný......

Takisto v zákone o odmeňovaní je napísané

§ 8 ods.1/ Vedúcemu zamestnancovi patrí príplatok za riadenie.

Príplatok patrí každému vedúcemu zamestnancovi, nielen štatutárnemu.


Ale len v prípade že má minimálne 3 podriadených. Ak ich má len dvoch tak im diriguje zadarmo, bez nároku na príplatok za riadenie
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

Sabadka Pozri príspevok
[/B]

Ale len v prípade že má minimálne 3 podriadených. Ak ich má len dvoch tak im diriguje zadarmo, bez nároku na príplatok za riadenie
prečo ? menilo sa niečo v zákone o odmeňovaní č. 553/2003 Z.z. ? Tí traja podriadení platili v zákone o verejnej službe . V prílohe č. 5 zákona si mala pri IV - vedúci zamestnanec, ktorý riadi prácu najmenej troch podriadených ......

ale v zákone o odmeňovaní to padlo v prílohe č. 6 je už len pri IV- vedúci zamestnanec, ktorý priamo riadi prácu podriadených zamestnancov.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
...učiteľ je verejným zamestnancom...
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
judita1971 Pozri príspevok
prečo ? menilo sa niečo v zákone o odmeňovaní č. 553/2003 Z.z. ? Tí traja podriadení platili v zákone o verejnej službe . V prílohe č. 5 zákona si mala pri IV - vedúci zamestnanec, ktorý riadi prácu najmenej troch podriadených ......

ale v zákone o odmeňovaní to padlo v prílohe č. 6 je už len pri IV- vedúci zamestnanec, ktorý priamo riadi prácu podriadených zamestnancov.
Ano máš pravdu, ja som si nevšimla zmenu. Pre moje oči je písané príliš malými písmenkami
0 0
mjarka mjarka

mjarka je offline (nepripojený) mjarka

Ad počet podriadených zamestnancov vo vzťahu k riadiacemu príplatku. Na jednom školení to vysvetlili takto: keďže je v zákone uvedené, "ktorí priamo riadi prácu podriadených zamestnancov" t.j. množné číslo, musia byť aspoň dvaja, aby bol nárok na riadiaci príplatok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať