Zavrieť

Porady

OČR

lucia4978

lucia4978 je offline (nepripojený) lucia4978

lucia4978
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to s OČR, teda keď je moja dcéra chorá a ja som s ňou doma. Kolko dní môžem byť na OČR a kto to platí? Vraj len nejakých 10 dní. A čo v tom prípade keď je chorá dlhšie? A v prípade keby išla do nemocnice a ja chcem zoztať s ňou tam aj na to sa vsťahuje OČR?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    zdenka131

    zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

    logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac zdenka131
    Jedným z dôvodov ospravedlnenia neprítomnosti zamestnanca na pracovisku v zmysle ust. § 141 zákonníka práce je aj ošetrovanie chorého člena rodiny (OČR). Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Zamestnanec má vtedy nárok na dávku nemocenského poistenia – ošetrovné, ktoré je vo výške 55 % z vymeriavacieho základu od prvého dňa ošetrovania chorého člena rodiny. Ošetrovné možno čerpať maximálne 10 dní, pričom sa počítajú kalendárne dni (teda vrátane sobôt a nedieľ). Ak by si to ešte zdravotný stav dieťaťa vyžadoval, po ukončení poberania ošetrovného môžete zostať s dieťaťom doma, avšak na neplatenom voľne, resp. môžete čerpať svoju vlastnú dovolenku. Po 10 dňoch Sociálna poisťovňa vyplácanie ošetrovného zastaví.

    Nárok čerpať ošetrovné máte trikrát mesačne v prípade, že máte dve deti a obe sú choré a ich zdravotný stav vyžaduje, aby ste boli s nimi doma dlhšie ako 10 dní. Dá sa to urobiť tak, že prvých 10 dní budete doma s jedným dieťaťom a od 11. dňa môžete nastúpiť na „OČR-ku“ s druhým dieťaťom. V takom prípade môžete byť doma kontinuálne. Pre sociálnu poisťovňu je rozhodujúce rodné číslo dieťaťa, na ktoré ošetrovné poberáte.
    veronikasad

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lucia4978 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to s OČR, teda keď je moja dcéra chorá a ja som s ňou doma. Kolko dní môžem byť na OČR a kto to platí? Vraj len nejakých 10 dní. A čo v tom prípade keď je chorá dlhšie? A v prípade keby išla do nemocnice a ja chcem zoztať s ňou tam aj na to sa vsťahuje OČR?
    Ďakujem.
    Dobu potreby ošetrovania chorého dieťaťa stanovuje ošetrujúci lekár. Ošetrovné platí sociálna poisťovňa po dobu 10 kal. dní. Ak potreba ošetrovania trvá dlhšie, prerušuje sa poistenie v sociálnej poisťovni.

    Počas pobytu v nemocnici máš nárok na ošetrovné len v prípade, ak to potvrdí ošetrujúci lekár.
    lucia4978

    lucia4978 je offline (nepripojený) lucia4978

    lucia4978
    A treba upovedomiť socialku alebo to vybaví lekár? Doktorka mi dala jeden papier na začiatku OČR, ten som poslala zamestavatelovi a na konci tiež jeden papier ktorý som tak isto zaslala zamestnávatelovi.Netreba už nič viac nahlasovať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.