Zavrieť

Porady

Figovník.

Dobrý deň ,
v lete som dostala malý figovník /bol vo fľaši s vodou/ , zasadila som ho do
kvetináča , ale dala dovnútra , lebo boli horúčavy.Dodnes nevyhnal nový list,
je stále rovnaký ,polejem ho 2x do týždňa - menej vody,jeden list dokonca
škaredie.Čo mám s ním robiť?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stina je offline (nepripojený) Stina

    Stina
    Vysádza sa k stene ako špalier alebo na slnečné chránené miesto, kde je odolný voči zime. Môže sa sadiť aj do kontajnera, v tom prípade však musí prezimovať v zimnej záhrade alebo v pivnici. Pre istotu sa odporúča mladé rastlinky v prvom a druhom roku prikryť na zimu lístím a vetvičkami z jedličky.

    Zálievka a hnojenie
    Figovník obyčajný potrebuje priepustnú pôdu, pretože nepriaznivo reaguje na premokrenú pôdu. Vysadený v záhrade nepotrebuje takmer žiadnu opateru. Ak je v črepníku, musí sa v období vegetácie na jar a na jeseň pridávať vyššia dávka hnojiva a vody. Počas zimných mesiacov sa polieva iba tak, aby substrát nebol suchý. Hnojí sa od začiatku tvorby nových výhonkov až do augusta. Neskôr sa výživa zastaví, aby drevo mohlo dozrieť.

    Prezimovanie v črepníku
    Rastlina v črepníku môže byť až do príchodu prvých mrazov vonku. Pretože zhadzuje na zimu listy, prezimovať môže v tmavej pivnici. Pretože tvorí skoro na jar nové výhonky, potrebuje pri tmavom prezimovaní svetlý medzipriestor.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ALBINA Pozri príspevok
    Dobrý deň ,
    v lete som dostala malý figovník /bol vo fľaši s vodou/ , zasadila som ho do
    kvetináča , ale dala dovnútra , lebo boli horúčavy.Dodnes nevyhnal nový list,
    je stále rovnaký ,polejem ho 2x do týždňa - menej vody,jeden list dokonca
    škaredie.Čo mám s ním robiť?
    Ďakujem.
    Figovník, paradoxne, nie je náročná rastlina. Naši ho majú pri plote a nevenujú mu skoro žiadnu starostlivosť. Krík je cca 3 m vysoký a má priemer 5 m. Rodí úrodu aj 3x do roka (4. úroda už nedozreje, teraz sú na ňom malé figy veľkosti čerešne, ale tie v dôsledku zimy opadajú). Vôbec ho nestrihajú, nehnoja, nepolievajú.

    Nevyhnal list pravdepodobne preto, lebo všetku silu sústredil na zakorenenie. Na jar by ti mal vyhnať nové puky. Na jar ho teda vysaď niekde vonku pri plote, aby mal závetrie. Keby si bola z BA, tak ti dám kopec konárikov na zakorenenie.

    beba13 je offline (nepripojený) beba13

    beba13
    Daj ho v byte na chladné, svetlé miesto určite ti vyženie já mam tiež teraz mladý vo vnútri. Na jar ho môžeš vysadiť von najlepšie do závetria na južnú stranu.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Kedysi som mal figovník aj celoročne v bite a rástol ako izbová rastlina v pohode. Celkom pekne vonia.
    Pestujem tiež 25 rokov figovníky aj vonku.
    Najlepšie sa mi osvedčilo letnenie vonku a potom keď opadnú listy studená tmavá garáž - stále je tam však teplejšie ako vonku. Má to výhodu, nezamrzne dozreje posledná úroda, pretože plody na rozdiel od listov neopadnú, pritom nezaberá miesto pri okne.
    Figovník dobre znáša pestovanie ako bonsaj, pričom nie je tak náročný na vodu ako mnohé iné stromky v malom kvetináči.
    Je dobre ho zaštipovať za zelena za 3-4 listom na každom výhone, aby sa pekne rozkonáril, vytvoril kompaktnú korunku a tiež nasadzoval nové plody a nevyholoval.
    Ak ho chcete vysadiť von, tak určite na jar a už staršiu rastlinu, pretože pravidelne každú 3 zimu nad zemou vymrzne a potom z koreňov vyraší bujné letorasty, často aj 2-3m vysoké, práve vtedy je dôležité zaštipovať napríklad. Dá sa však ochrániť kameným múrikom , či južnou stenou domu, zakrývať na zimu.
    Treba však povedať, že figovníky v porovnaní s inými stromami rašia neskôr na jar, takže mladé výhonky a listy na jar nevymŕzajú.
    Ak ti teraz nevyháňa tak je to v poriadku, veď je zima a hoci ho máš iste na svetlom mieste pri okne, predsa len je deň krátky. Ak budeš chcieť aby si podporila na jar nové výhony, stačí ho kúsok zrezať a odrezaný výhon môžeš zakoreniť.

    bea7 je offline (nepripojený) bea7

    bea7
    Aj ja pestujem figovníky už niekoľko rokov v kontajneroch, ktoré v lete aj s kontajnermi zakopem do zeme. V zime ich mám v garáži.
    Predtým som skúsila aj pestovanie vonku asi 5 rokov. Každú zimu mi kompletne vymrzli a obnovovali sa z koreňa. Nahodili plody, ktoré však nedozreli. Preto som ich vykopala do kontajnerov. Takto sa mi darí dosiahnuť slušnú úrodu. Keďže mám viac kusov, rozmýšľam o tom, že ich opäť niektoré zakopem do zeme. Mám však obavu, aby boli dostatočne chránené a zasa mi nevymrzli. Postačí ich obaliť netkanou textíliou?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    bea7 Pozri príspevok
    Aj ja pestujem figovníky už niekoľko rokov v kontajneroch, ktoré v lete aj s kontajnermi zakopem do zeme. V zime ich mám v garáži.
    Predtým som skúsila aj pestovanie vonku asi 5 rokov. Každú zimu mi kompletne vymrzli a obnovovali sa z koreňa. Nahodili plody, ktoré však nedozreli. Preto som ich vykopala do kontajnerov. Takto sa mi darí dosiahnuť slušnú úrodu. Keďže mám viac kusov, rozmýšľam o tom, že ich opäť niektoré zakopem do zeme. Mám však obavu, aby boli dostatočne chránené a zasa mi nevymrzli. Postačí ich obaliť netkanou textíliou?
    Raz som v TV sledovala jednu reláciu, kde figovníky pestuje istý pán na Zobori a na zimu ich obaľuje starou perinou-vraj to pomáha

    bea7 je offline (nepripojený) bea7

    bea7
    arizona Pozri príspevok
    Raz som v TV sledovala jednu reláciu, kde figovníky pestuje istý pán na Zobori a na zimu ich obaľuje starou perinou-vraj to pomáha
    Aj by som tou perinou figovníky prikryla, keby som však nejakú starú perinu mala.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    bea7 Pozri príspevok
    Aj ja pestujem figovníky už niekoľko rokov v kontajneroch, ktoré v lete aj s kontajnermi zakopem do zeme. V zime ich mám v garáži.
    Predtým som skúsila aj pestovanie vonku asi 5 rokov. Každú zimu mi kompletne vymrzli a obnovovali sa z koreňa. Nahodili plody, ktoré však nedozreli. Preto som ich vykopala do kontajnerov. Takto sa mi darí dosiahnuť slušnú úrodu. Keďže mám viac kusov, rozmýšľam o tom, že ich opäť niektoré zakopem do zeme. Mám však obavu, aby boli dostatočne chránené a zasa mi nevymrzli. Postačí ich obaliť netkanou textíliou?
    Skús takú tú izoláciu na potrubie, podobné dutým molitanovým trubiciam, ale nedoláme sa a nedopuká, je to lacné a jednoduché. Majú rôzne hrúbky, je to však pracnejšie ak máš veľké kríky.

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    wabi Pozri príspevok
    Skús takú tú izoláciu na potrubie, podobné dutým molitanovým trubiciam, ale nedoláme sa a nedopuká, je to lacné a jednoduché. Majú rôzne hrúbky, je to však pracnejšie ak máš veľké kríky.
    Neviem, či toto funguje, izolovať má zmysel niečo, čo je niečim vyhrievané, napríklad dom, v ktorom sa kúri, alebo keď zakryjem čečinou trvalky, hreje ich odspodu pri extrémnych mrazoch zem.
    Ale keď navlečiem molitan na drevenú tyčku / kmeň figovníka/ tak v nej bude asi taká istá teplota, ako v nezaizolovanej tyčke.
    Budem rád, keď mi niekto vyvráti môj názor, začal by som tiež zatepľovať figovníky

    bea7 je offline (nepripojený) bea7

    bea7
    Nedávno som počúvala diskusiu, v ktorej jeden odborník z botanickej záhrady hovoril o ochranie figovníkov nie pred zimnými mrazmi, ale pred jarnými mrazíkmi. Zimné mrazy vraj figám neublížia, skôr ich spália tie jarné. Pokiaľ na figy zasvieti silnejšie slnko, začnú predčasne rašiť, hoci už aj vo februári. Preto figy treba chrániť skôr pred slnkom a ich predčasným rašením. Mráz potom spáli narašené puky. Keď si to dávam do súvisu, tá izolácia, ktorú mi radil Wabi by mohla splniť svoj účel. Určite to vyskúšam. Wabi, ďakujem za radu.

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    bea7 Pozri príspevok
    Nedávno som počúvala diskusiu, v ktorej jeden odborník z botanickej záhrady hovoril o ochranie figovníkov nie pred zimnými mrazmi, ale pred jarnými mrazíkmi. Zimné mrazy vraj figám neublížia, skôr ich spália tie jarné. Pokiaľ na figy zasvieti silnejšie slnko, začnú predčasne rašiť, hoci už aj vo februári. Preto figy treba chrániť skôr pred slnkom a ich predčasným rašením. Mráz potom spáli narašené puky. Keď si to dávam do súvisu, tá izolácia, ktorú mi radil Wabi by mohla splniť svoj účel. Určite to vyskúšam. Wabi, ďakujem za radu.
    Figovníky rašia dosť neskoro.
    V zime 08/09 zmrzli po prvých silných mrazoch do starého dreva.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Sú tu 2 fakty.
    1. Figovníky rašia či správnejšie pučia naozaj medzi poslednými, pretože potrebujú na to určitú teplotu. Iste striedanie teplých a studených period, ktoré je pre Slovensko tak typické nevyhovuje žiadnym stromom a všetky tým trpia, mám však pocit že sa to oveľa viac týka broskýň a Marhúľ, ktoré kvitnú a teda iste aj rašia medzi prvými.

    2. To že by zimné mrazy neublížili nie je pravda. Keď poklesnú kedykoľvek počas zimy teploty pod +- -15 tak jednoducho vymrznú až po úroveň pôdy, takže nepostačí chrániť iba na jar.

    Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

    Milas265
    Skúste si dať do gooooooooooogla "tranšej" to je podľa mňa najlepšia ochrana,nejaké jednoduché zakrytie plachtou je málo.Kolegáč spraví taký indiansky stan z kukurice/kukúrnišťa/ a dovnútra napchá lístie.Dôležité je vraj aby voda stekala a vnútri to nebolo mokré.Navrch sa dá igelitový širák.Ja mám figovník prvú zimu tak nemám skúsenosť,ale počúvol som a uvidím.Záleží koľko "mínusov " mávate cez zimu.Až viac ako -18 tak odporúčam ešte tú spomínanú perinu. Nie vážne,ak mávate cez zimu viac ako -16-18 tak jednoznačne nádobu a garáž.

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    Na celom Slovensku sú rekordné mrazy pod -18. Niektoré figovníky to prežijú, ale závisí od lokality, odrody a veku rastliny. Ani tie najodolnejšie potom väčšinou nerodia ďalšie leto.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Predpokladám, že figovníky sa snaží niekto pestovať v teplejších lokalitách, kde je -17 len ten krátkodobý najsilnejší nočný mráz a inak je tam podstatne teplejšie, takže tá trubková izolácia zakonzervuje teplejšie klíma aspoň o pár stupňov, samotná vetvička a okolitý vzduch medzi izoláciou a drevom by mal byť teplejší. čo by malo stačiť, ale pokus že o koľko stupňov to pomôže som nerobil. Každý však iste chápe, že vo vnútri hoci aj nevykurovanej chaty je teplejšie než vonku, pokiaľ začalo viac mrznúť a opačne pri oteplení je tam potom zasa chladnejšie, takže nedochádza k takým veľkým výkyvom ako je v okolitom prostredí. Halúzka v izolácii je to isté ale v malom. Stlmí aj mráz aj slnko, zároveň nie je navlečená na tesno, takže sa nesparí a o to ide.
    Manipulácia je jednoduchá, materiál veľmi lacný, nevidím žiadnu nevýhodu.
    Iste pre koumákov dávam na zamyslenie možnosť spojiť jednu, či viac podobných trubiek do nádoby, krabice, či hadice umiestnenej najlepšie pod zemou a urobiť tak jednoduchú rekupiráciu, keď vzduch spod zeme je iste teplejší.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.