Zavrieť

Porady

Ako vyriesit buducu kupu nehnutelnosti?

Dobry den, mam problem. Musime sa surne stahovat do vacsieho rod. domu. Vyhliadli sme s manzelkou nehnutelnost, ktora sa nam velmi paci. S vyhliadnutou nehnutelnostou (domom) je vsak problem, pretoze jeho majitel zomrel pred dvoma mesiacmi a este neprebehlo dedic. konanie. Dedic by mal byt len jeden, pretoze vsetci dalsi potencialni dedici uz vymreli a nemali ziadnych potomkov. Do jednania sme vstupili teda s jedinym moznym dedicom. Dohodli sme sa na cene a dom by bol vlastne k dispozicii uz teraz. Chcem sa opytat, ci je mozne uzavriet nejaku zmluvu, ci ZBZ, alebo nieco podobne v tom zmysle, ze sa dedicovi vyplati nejaka zaloha, my sa do domu nastahujeme a po prebehnuti dedic. konania sa dedicovi doplati zvysok. Ak by sa vsak vyskytol nejaky problem pri dedeni, rad by som vyplatenu zalohu dostal naspat, pricom by som samozrejme nehnutelnost uvolnil. Podotykam, ze sa musim surne stahovat , takze akakolvek rada by veeeeelmiiiii pomohla.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    "dedič" nemôže uzatvárať zmluvu na nehnuteľnosť, ktorá nie je /zatiaľ/ jeho -
    taká zmluva by mohla byť ľahko napadnuteľná - pretože predávajúci v čase uzatvárania zmluvy /hoci aj ZBZ nemal k nehnuteľnosti vlastnícke právo

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dedičia sa od smrti poručiteľa až do rozhodnutia súdu považujú za spoluvlastníkov so všetkými právami a povinnosťami. Jediný dedič sa považuje za vlastníka veci.

    Odhliadnuc od toho, zmluva o budúcej zmmluve sa môže uzatvoriť s podmienkou (odkladacou - § 36 ods.2), od ktorej závisí, či povinnosť vznikne alebo zanikne. Tak možno uzatvoriť aj túto zmluvu, treba však, aby mala všetky náležitosti.

    Okrem všeobecných náležitostí kúpnej zmluvy nezabudnite uviesť, odkedy sa počíta doba, v ktorej sa má nehnuteľnosť previesť (vložiť do katastra) = od právoplatnosti nadobudnutia dedičstva. Ďalej je treba uviesť, ako sa zmluvné strany vysporiadajú, ak povinnosť nevznikne: zo zálohy sa odpočíta "nájomné", výšku treba uviesť.

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    hanelie Pozri príspevok
    "dedič" nemôže uzatvárať zmluvu na nehnuteľnosť, ktorá nie je /zatiaľ/ jeho
    "§ 460 Obcian. zakonnika.
    Dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa."
    Z toho mi vyplyva, ze nie rozhodnutim notara. Kazdy moze uzatvarat podla mna ZBZ o tom co nadobudol porucitelovou smrtou, napriek tomu, ze este nebolo ukoncene dedicne konanie.
    A pytal som sa na to, co sa da urobit a nie co sa neda urobit.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    hypoteticky sa môžu vyskytnúť rôzne situácie - napr poručiteľ mal dlhy.....atď,atď,

    § 460 znamená že dedičstvo sa môže nadobudnúť jedine smrťou poručiteľa, nijak inak / ako to bolo v nedavnej téme , kde chceli predediť majetok žijúceho človeka / to neznamená že majetok poručiteľa je automaticky pridelený dedičom od jeho smrti - kým notár začne dedičské konanie

    btw ZBZ sa zabezpečuje nejaké právo, ktoré sa vykoná v budúcnosti - akým legálnym spôsobom chceš obývať nehnuteľnosť ihneď?
    Naposledy upravil hanelie : 25.11.09 at 13:56

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Pri uzatvorení zmluvy o budúcej zmluve treba predávajúceho zaviazať, že dedičstvo neodmietne, určiť lehotu,dokedy sa uzatvorí riadna kúpna zmluva po tom,ako sa prededí nehnuteľnosť. Zaplatiť iba neveľký preddavok. V zmluve uviesť, aké nevyhnutné opravy môžete previesť. Naozaj len nevyhnutné.Treba mať na pamäti, že žiadna zmluva nezaväzuje dalších prípadných dedičov.

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    hanelie Pozri príspevok
    akým legálnym spôsobom chceš obývať nehnuteľnosť ihneď?
    hoci aj najomnou zmluvou s dedicom. Ale mam pocit, ze ja som polozil ako prvy tuto otazku.

    Pre istotu to znovu zopakujem. Zaujima ma, ako si zebezpecit pravo kupy nehnutelnosti po prebehnuti dedicskeho konania a ako sa do tej nehnutelnosti legalne nastahovat. Akym sposobom to zmluvne cele osetrit. Nezaujima ma, ako sa to neda a co tomu vsetko brani.

    V kazdom pripade je jasne, ze dedicstvo sa nenadobuda rozhodnutim notara, ani vydanim osvedcenia o dedicstve. Nadobuda sa smrtou porucitela. De facto ked clovek umrie, tak je raz mrtvy a tym de jure dedic nadobuda dedicstvo, bez ohladu na to, kedy notar rozhodne, alebo vyda osvedcenie o dedicstve. Ak sa dedicne konanie pretahuje trebars dva roky, kto podla teba nehnutelnost ma udrziavat v chode. Porucitel?
    Vsak je mrtvy. Musi to byt niekto zivy. S najvacsou pravdepodobnostou asi potencialny dedic. Cudzi sa na to moze vysrkat. Ergo, ma okrem povinnosti voci potencialnemu dedicstvu aj iste prava asi ...

    Ako vyriesit buducu kupu nehnutelnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.