Zavrieť

Porady

problem s uradom prace

Brat bol vcera na urade prace poziadat o davku v hmotne nudzi.Vypisal tlacivo ze ma auto(VW Polo r.v.1996) a viete co mu povedala pani?Ze si ma dat ohodnotit to auto inak nedostane nic.Je to vobec mozne a hlavne normalne?Z poslednych 5 rokov bol mozno 10 mesiacov na UP.Neviete niekto nieco blizsie o tom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Posudzovanie majetku
    Občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, sa nepovažujú za občanov v hmotnej núdzi, ani keď ich príjem nedosahuje životné minimum, ak si svojím majetkom môžu zabezpečiť základné životné podmienky, ktorými si môžu pomôcť v hmotnej núdzi.
    Za majetok sa považujú:
    • hnuteľné veci,
    • nehnuteľné veci,
    • práva, ak to ich povaha pripúšťa,
    • majetkové hodnoty, ak to ich povaha pripúšťa.


    Občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, si majú pomôcť v hmotnej núdzi:
    • užívaním vlastného majetku,
    • správou vlastného majetku,
    • predajom vlastného majetku,
    • prenájmom vlastného majetku.


    Od občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, nemožno požadovať predaj alebo prenájom :
    • nehnuteľnosti, ktorú užívajú na primerané trvalé bývanie, (pozn. na primeranosť nehnuteľnosti užívanej na trvalé bývanie sa neprihliada, ak občan a fyzická osoba, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje, dovŕšili dôchodkový vek),
    • poľnohospodárskej pôdy a lesnej pôdy, ktorú užívajú pre svoju potrebu,
    • hnuteľnej veci, ktorá tvorí nevyhnutné vybavenie domácnosti, alebo na ktorú sa poskytla jednorazová dávka v hmotnej núdzi alebo peňažný príspevok na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia,
    • osobného motorového vozidla, ktorého sú držiteľom alebo vlastníkom a
    • využívajú ho na individuálnu prepravu z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia alebo jeho hodnota podľa znaleckého posudku nie je vyššia ako 35-násobok životného minima (188 650 Sk od 1.7.2008), alebo
    • hnuteľnej veci, ak by bola v rozpore s dobrými mravmi.


    Uplatnenie zákonných nárokov
    Ak si občan v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, neuplatnia svoje zákonné nároky, ktorými si môžu zabezpečiť základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, nepovažujú sa za občanov v hmotnej núdzi.
    Zákonnými nárokmi, ktorých uplatnením je možné zabezpečiť si základné životné podmienky a pomôcť si v hmotnej núdzi, sú :
    • výživné,
    • náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti,
    • dávky nemocenského, dôchodkového, úrazového a garančného poistenia ako aj poistenia v nezamestnanosti,
    • nároky z pracovnoprávnych vzťahov,
    • dávky výsluhového zabezpečenia,
    • opakované štátne sociálne dávky, okrem prídavku na dieťa.

    .upsvar-sk

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    tothmiroslav Pozri príspevok
    Brat bol vcera na urade prace poziadat o davku v hmotne nudzi.Vypisal tlacivo ze ma auto(VW Polo r.v.1996) a viete co mu povedala pani?Ze si ma dat ohodnotit to auto inak nedostane nic.Je to vobec mozne a hlavne normalne?Z poslednych 5 rokov bol mozno 10 mesiacov na UP.Neviete niekto nieco blizsie o tom?
    Takže ako píše Arizona tak naozaj tvoj brat musí si spraviť posudok na hodnotu auta, kedže má 13 rokov nepredpokladám, že jeho hodnota bude vyššia ako ten 35 nás. životného minima.

    Ale je to veľmi divný zákon, lebo súdny znalec stojí peniaze, ktoré človek odkázaný na dávky v hmotnej núdzi nemá nazvyš.

    arizona Pozri príspevok
    Od občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, nemožno požadovať predaj alebo prenájom :
    • osobného motorového vozidla, ktorého sú držiteľom alebo vlastníkom a
    • využívajú ho na individuálnu prepravu z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia alebo jeho hodnota podľa znaleckého posudku nie je vyššia ako 35-násobok životného minima (188 650 Sk od 1.7.2008), alebo

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Xanti Pozri príspevok
    Takže ako píše Arizona tak naozaj tvoj brat musí si spraviť posudok na hodnotu auta, kedže má 13 rokov nepredpokladám, že jeho hodnota bude vyššia ako ten 35 nás. životného minima.

    Ale je to veľmi divný zákon, lebo súdny znalec stojí peniaze, ktoré človek odkázaný na dávky v hmotnej núdzi nemá nazvyš.
    Súhlasím, lebo vypracovanie znal.posudku nie je lacná záležitosť...

    Nakoľko je viac menej jasné, že hodnota 13 ročného os. automobilu túto sumu nepresahuje, nech sa brat informuje, či nestačí napr. čestné prehlásenie.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    arizona Pozri príspevok
    Súhlasím, lebo vypracovanie znal.posudku nie je lacná záležitosť...

    Nakoľko je viac menej jasné, že hodnota 13 ročného os. automobilu túto sumu nepresahuje, nech sa brat informuje, či nestačí napr. čestné prehlásenie.
    Viem, že mnohé autobazare a aj značkové predajne automobilov majú program na výpočet bajočko hodnoty auta, podľa stavu km a podľa veku vozidla.

    Možno by stačil výpočet hodnoty auta taký z bazaru, predsa len majú skôr prehľad o tom, za čo sa dá také auto predať.
    nenormalna byrokracia.........clovek si plati odvody a vsetko a ked pride na lamanie chleba tak toto..........

    ruro je offline (nepripojený) ruro

    ruro
    ja by som to auto prepisal na niekoho spolahlivého v rodine je to lacnejčie ako Znal. Posudok
    s prepisom neni problem.................ale nechapem co to vsetko ma znamenat............ved brat pracuje uz pomaly 8 rokov s mensimi(dvoma)prestavkami tak hadam moze vlastnit auto ktore nema v podstate ziadnu hodnotu(neviem ci by ho predal za 1500 keby chcel)............by ma zaujimalo ci aj vsetci cigani co poberaju davky davali posudky na tie ich skodovky a zigulky...........tu ide o to......nieco nenormalne
    s prepisom neni problem.................ale nechapem co to vsetko ma znamenat............ved brat pracuje uz pomaly 8 rokov s mensimi(dvoma)prestavkami tak hadam moze vlastnit auto ktore nema v podstate ziadnu hodnotu(neviem ci by ho predal za 1500 keby chcel)............by ma zaujimalo ci aj vsetci cigani co poberaju davky davali posudky na tie ich skodovky a zigulky...........tu ide o to......nieco nenormalne

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Mne sa zdá, že je tam aj nejaká podmienka, že ak posledných 6 mesiacov auto predal, tiež nemá nárok na soc. podporu.
    Ale podrobnosti neviem, možno sa niekto nájde, kto vie bližšie...

    problem s uradom prace

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.