Zavrieť

Porady

Vymáhanie dlžného poistného z roku 2000

prosím vie mi niekto poradiť čo mám urobiť?hm prišlo mi po deviatich rokoch že mám uhradiť nedoplatok za život. poistku...nie je to už premlčaná doba?prosííím poradte mi...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Zuzana M Pozri príspevok
    prosím vie mi niekto poradiť čo mám urobiť?hm prišlo mi po deviatich rokoch že mám uhradiť nedoplatok za život. poistku...nie je to už premlčaná doba?prosííím poradte mi...



    Pohľadávky v živ. poistení sa premlčujú po 3 rokoch. Ak sa teda doteraz neozývali a vyzvali ťa až teraz, tak je to už premlčané. Ak je to niekoľkatá výzva v poradí, tak je ale platná.

    Kedy bola zrušená živ. poistka?
    Z ktorého roku je ten nedoplatok?
    Aký vysoký je dlh?

    Ak zodpovieš tieto otázky, v pondelok ti poviem presne, či je to premlčané.

    Zuzana M je offline (nepripojený) Zuzana M

    nemam rada klamstvo a ohovaranie... ...viac Zuzana M
    dakujem ale nejako mi to nefunguje odoslať...som tu nová a nejak sa tu neviem vyznať... )píše mi že som nie prihlásena aj ked vidím že som..

    Zuzana M je offline (nepripojený) Zuzana M

    nemam rada klamstvo a ohovaranie... ...viac Zuzana M
    hm aha takže v krátkosti...Oznámenie o ukončení je zo dňa 23.1.2001 a žiadna upomienka za celé roky.Až teraz výzva na uhradu zo spoločnosti intrum justitia zaplatenie dlžnej čiastky 69.71 € za obdobie od 1.3.2000 do 1.9.2000 no a teraz neviem či sa mám odvolať ked som bola v tej poistovni čo to odo mna vymáhaju mi povedali presne to čo vy a že mám napísať odvolanie na vymáhajucu spoločnosť.No mala som to mať do 18.11.2009 uhradené a nikto mi nevie poradiť čo mám s tým urobiť.Tak Vám vopred srdečná vďaka za skorú informáciu...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Zuzana M Pozri príspevok
    hm aha takže v krátkosti...Oznámenie o ukončení je zo dňa 23.1.2001 a žiadna upomienka za celé roky.Až teraz výzva na uhradu zo spoločnosti intrum justitia zaplatenie dlžnej čiastky 69.71 € za obdobie od 1.3.2000 do 1.9.2000 no a teraz neviem či sa mám odvolať ked som bola v tej poistovni čo to odo mna vymáhaju mi povedali presne to čo vy a že mám napísať odvolanie na vymáhajucu spoločnosť.No mala som to mať do 18.11.2009 uhradené a nikto mi nevie poradiť čo mám s tým urobiť.Tak Vám vopred srdečná vďaka za skorú informáciu...
    Ešte musíš upresniť, od koho je tá výzva.

    Ak to ale bol platobný rozkaz zo súdu, kde si mala určitú lehotu na podanie námietok a tie námietky si v danej lehote nepodala, tak máš smolu, platobný rozkaz nadobudol právoplatnosť a ty musíš zaplatiť.

    Ak je to len list od tej spoločnosti, čo si napísala, tak je to v poriadku. Bude asi nasledovať ten platobný rozkaz zo súdu a na ten budeš musieť v zákonnej lehote napísať námietku, kde namietneš premlčanie pohľadávky (nejaký advokát ti pomôže sformulovať námietku).

    Zuzana M je offline (nepripojený) Zuzana M

    nemam rada klamstvo a ohovaranie... ...viac Zuzana M
    výzva na uhradu dlhu mi prišla od intrum justitia slovakia s.r.o. Bratislava,normálny list ani doporučene nič..a ja som im tam aj volala a som im povedala ved to maju aj zaznamenané že ja som ochotná im to zaplatiť na základe kopie zmluvy,ked mi poslu kopiu zmluvy suhlasím zo splátkovým kalendárom no došiel mi len splat.kalendár zo šekmi a kopia zmluvy nie,tak som sa na to ozvala a mi povedali že od 1.12.2009 maju nové pravidlá kedy už nesmú posielať kopie zmluvy...ale ja neviem čo chcu za čo vlastne zaplatiť...chcem to vidieť ked 9 rokou im nič nechýbalo...

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Aj mojmu bratovi to prišlo, volala som tam o zmluvu /brat je mimo SR/ a pani mi povedala, že oni nemajú zmluvy LEN SUMY- tak som jej povedala, že tak nech si vymáhajú....To je smiešne vymáhať niečo a nevedieť na základe čoho a to po 10 tich rokoch. Čo sa tu už deje to je normálne užas....Pravnik mi povedal, že to mám hodiť do koša ak na to nieje platobný...tak ako píše Chobot.,

    Zuzana M je offline (nepripojený) Zuzana M

    nemam rada klamstvo a ohovaranie... ...viac Zuzana M
    tak to je fakt teda úžas a to pred 9 rokmi ta poisťovňa odo mna originál zmluvy pýtala tak sa im poslal a ja teraz nič doma nemám a neviem ani ako tam čo bolo napísané..ved su to roky a odvtedy mám toho už dosť za sebou...no je to smutné...ale keby som vedela aspon čo s tým na sto %..mám urobiť,neviem či si mám zavolať markízu ked tam ked to človek vidí a počuje čo sa tam robí a čo vymahaju od bezbraných ludí tak je človeku na zaplakanie...no mne povedala ta pani čo to vymáhaju že ked som to ešte neuhradila žial oni na to pojdu inou cestou tak ale čo vlastne za čo to chcu???hm ja som už z toho zúfala,fakt si človek dava pozor a zrazu toto... hm ale dakujem vam aj tak za radu... )

    Zuzana M je offline (nepripojený) Zuzana M

    nemam rada klamstvo a ohovaranie... ...viac Zuzana M
    hm vie mi niekto s týmto problémom poradiť???

    ( ja fakt neviem čo dalej...???

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Zuzana M Pozri príspevok
    tak to je fakt teda úžas a to pred 9 rokmi ta poisťovňa odo mna originál zmluvy pýtala tak sa im poslal a ja teraz nič doma nemám a neviem ani ako tam čo bolo napísané..ved su to roky a odvtedy mám toho už dosť za sebou...no je to smutné...ale keby som vedela aspon čo s tým na sto %..mám urobiť,neviem či si mám zavolať markízu ked tam ked to človek vidí a počuje čo sa tam robí a čo vymahaju od bezbraných ludí tak je človeku na zaplakanie...no mne povedala ta pani čo to vymáhaju že ked som to ešte neuhradila žial oni na to pojdu inou cestou tak ale čo vlastne za čo to chcu???hm ja som už z toho zúfala,fakt si človek dava pozor a zrazu toto... hm ale dakujem vam aj tak za radu... )
    Je to trochu divné, že poisťovňa si vypýtala od teba poistnú zmluvu. A ešte horšie bolo, že ty si im poslala svoj originál poistnej zmluvy, takže teraz nemáš v ruke ani len kópiu. Ale nevadí.

    Nespochybňuješ teda fakt, že si mala v tej poisťovni niekedy uzatvorené poistenie. Keďže to bolo pred 9 rokmi, určite si nepamätáš, či si poistné platila alebo nie, či ti náhodou nevznikol nejaký dlh. Ani to nevadí.

    Ale mala by si vedieť, kedy zhruba poistenie zaniklo. Píšeš, že v liste stojí, že je to poistné za rok 2000. Trochu čudné, že doteraz to poistné nevymáhali, ale pokiaľ poisťovňa nemá v ruke platobný rozkaz (čo asi ani nemá, lebo inak by si už mala na krku exekútora), tak si vo veľkej výhode.
    Nič nebráni poisťovni vymáhať dlh aj po 9 rokoch. To, že nejaká vymáhačská firma ti napísala nejaký list nie je podstatné. Ten list nie je exekučným titulom, takže na základe toho listu to nemôžu dať exekútorovi. Je dosť možné, že to dajú na súd ohľadne vystavenia platobného rozkazu. Súd pri vystavovaní plat. rozkazu neskúma premlčanie, preto ho asi aj vystaví. Ak ti príde plat. rozkaz, ty budeš mať nejakú lehotu na podanie námietky.

    Ak teda dôjde k tomu, že ti pošlú platobný rozkaz, vtedy v námietke namietneš premlčanie pohľadávky (tá sa premlčala 3 roky od vzniku nároku na zaplatenie pohľadávky). Súd tým pádom platobný rozkaz zruší a máš pokoj.

    Je možné, že to ani nedajú na súd, lebo by ich to stálo ďalšie peniaze (súdny poplatok) a vedia, že je to premlčané. Tým by si len zvýšili náklady.

    Na druhej strane – ak si skutočne nezaplatila poistné, tak ten dlh si kedysi vyrobila. A podľa správnosti by sa dlhy mali platiť. Ak si ochotná dobrovoľne dlh uhradiť, tak to zaplať. Rozhodnúť sa musíš sama.

    Zuzana M je offline (nepripojený) Zuzana M

    nemam rada klamstvo a ohovaranie... ...viac Zuzana M
    hm ano dakujem...Bola som v poisťovni a tam mi zistili že zmluva je v archíve v BA a mám zaplatené štyri splátky a keďže ja som trvala o zrušení tak sa podala žiadosť o zrušenie pois.zmluvy ale moja poisťovatelka to nestihla v tom čase tak ja to musím doplatiť za tri mesiace,čo myslím že nie je ani moja vina ako mi povedali aj v poisťovni.Ale asi s tým nič neurobím a pre pokoj so sudmi to budem nutená uhradiť...ale komu?Poisťovni alebo vymáhajucej spoločnosti?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Zuzana M Pozri príspevok
    hm ano dakujem...Bola som v poisťovni a tam mi zistili že zmluva je v archíve v BA a mám zaplatené štyri splátky a keďže ja som trvala o zrušení tak sa podala žiadosť o zrušenie pois.zmluvy ale moja poisťovatelka to nestihla v tom čase tak ja to musím doplatiť za tri mesiace,čo myslím že nie je ani moja vina ako mi povedali aj v poisťovni.Ale asi s tým nič neurobím a pre pokoj so sudmi to budem nutená uhradiť...ale komu?Poisťovni alebo vymáhajucej spoločnosti?
    Ak si sa rozhodla to uhradiť, tak postupuj v zmysle inštrukcií tej vymáhajúcej spoločnosti. Vo výzve by si mala mať platobné inštrukcie (číslo účtu, banku, sumu, VS). A pekne prevodom a odlož si výpis (aj 10 rokov ), aby to od teba za niekoľko rokov nevymáhali znovu.

    Zuzana M je offline (nepripojený) Zuzana M

    nemam rada klamstvo a ohovaranie... ...viac Zuzana M
    hm no tak srdečne dakujem...moooc ste mi pomohli...

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    Zuzana M Pozri príspevok
    hm no tak srdečne dakujem...moooc ste mi pomohli...
    Zuzi pošlem ti kôš na tu upomienku a šek?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Tej vymáhačskej firme pekne napíš, že ak aj vtedy dávno nejaký nedoplatok náhodou bol, je to premlčané. Oni to dajú na reklamácie (nedávno tak práve táto firma urobila).
    Pre istotu to pošli aj poisťovni. Poisťovňa sa pokúša vymáhať nedoplatok (verejná poisťovňa to dokonca musí urobiť), hoci vie, že je to premlčané. Premlčania sa však treba dovolať. Urob to čo najskôr, netreba čakať na platobný rozkaz. Oni obyčajne odpíšu, že námietku premlčania uznávajú.

    Zuzana M je offline (nepripojený) Zuzana M

    nemam rada klamstvo a ohovaranie... ...viac Zuzana M
    prosím môžeš mi poradiť..napísala som tým dvom spoločnostiam čo to odo mna vymáhaju odvolanie 10.12.2009 a ešte stále mi nič nedošlo od nich žiadna odpoved...kolko maju na to dni?a to mi nejak začiatkom roka volali že nemaju nič uhradene a ked som im povedala že som im to poslala sa so mnou ani nebavili iba povedali mi že oni tam nič ešte nemaju a že si to teda počkaju na to.hm šťastie že to šlo doporučene..ale aj tak kedy mi odpišú???dakujem za odpoved.. )

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    [QUOTE=Chobot;1226292]Pohľadávky v živ. poistení sa premlčujú po 3 rokoch.


    Chobot , mohol by si mi poradiť, pomôcť -

    životná poistka uzatvorená v 1997 - len raz uhradená , ukončená zo strany poisťovne v 1998 -pre neplatenie

    v roku 1998 prišiel platobný rozkaz od Okresného súdu - zaplatiť dlžnú sumu poistného
    nakoľko to nebolo zaplatené v 2003 prišlo upovedomenie o začatí exekúcie od exekútora zo dňa 19.12.2002 , upovedomenie bolo riadne prevzaté , ale zase nezaplatené ...

    od tej doby sa ozval exekútor až dnes , poslal upovedomenie o daľších trovách exekúcie ...
    má nárok to ešte žiadať , nakoľko prvé upovedomenie bolo z roku 2003 ?
    je tam nejaká premlčacia doba - je to 7 rokov od začatia exekúcie !
    vopred dakujem za odpoved

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    [QUOTE=jeso;1290240]
    Chobot Pozri príspevok
    Pohľadávky v živ. poistení sa premlčujú po 3 rokoch.


    Chobot , mohol by si mi poradiť, pomôcť -

    životná poistka uzatvorená v 1997 - len raz uhradená , ukončená zo strany poisťovne v 1998 -pre neplatenie

    v roku 1998 prišiel platobný rozkaz od Okresného súdu - zaplatiť dlžnú sumu poistného
    nakoľko to nebolo zaplatené v 2003 prišlo upovedomenie o začatí exekúcie od exekútora zo dňa 19.12.2002 , upovedomenie bolo riadne prevzaté , ale zase nezaplatené ...

    od tej doby sa ozval exekútor až dnes , poslal upovedomenie o daľších trovách exekúcie ...
    má nárok to ešte žiadať , nakoľko prvé upovedomenie bolo z roku 2003 ?
    je tam nejaká premlčacia doba - je to 7 rokov od začatia exekúcie !
    vopred dakujem za odpoved
    Pre teba je podstatný dátum právoplatnosti platobného rozkazu. Platobný rozkaz je vymáhateľný 10 rokov od jeho právoplatnosti. Keďže tvoj PR bol vydaný v roku 1998, tak vymáhateľnosť sa premlčala v roku 2008 (teda v roku 2009). Neviem prečo poisťovňa či ten, kto pohľadávku vymáhal čakal tak dlho, ale bohužiaľ sa omeškali.

    Na druhej strane je od teba nefér, že si neuhradil dlžné poistné, čo bola tvoja povinnosť.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    podaním návrhu na vykonanie exekúcie sa premlčacia doba prerušuje. teda ak bolo rozhodnuté v 1998, návrh v 2002, tak to stihli
    Naposledy upravil iriska : 09.02.10 at 18:38

    jeso je offline (nepripojený) jeso

    jeso
    [QUOTE=Chobot;1290458]
    jeso Pozri príspevok

    Pre teba je podstatný dátum právoplatnosti platobného rozkazu. Platobný rozkaz je vymáhateľný 10 rokov od jeho právoplatnosti. Keďže tvoj PR bol vydaný v roku 1998, tak vymáhateľnosť sa premlčala v roku 2008 (teda v roku 2009). Neviem prečo poisťovňa či ten, kto pohľadávku vymáhal čakal tak dlho, ale bohužiaľ sa omeškali.

    Na druhej strane je od teba nefér, že si neuhradil dlžné poistné, čo bola tvoja povinnosť.
    no fajn, teraz to vyznieva tak, že ja som tá nezodpovedná, ktorá neuhradila poistné ... , informáciu o premlčaní som zistovala pre pána, ktorému robím DP - musím to vysvetliť , možno si trochu napravím reputáciu ...
    v každom prípade Chobot dakujem za odpoveď a ochotu pomôcť
    Načítať ďalšie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.