Zavrieť

Porady

SWIFT kód

Ahojte, prosím Vás, poradíte mi? Máme v organizácii podpisovať zmluvu a pri bankových údajoch je okrem iného kolonka: SWIFT kód Neviete mi niekto povedať o aký kód ide?

A ešte jedna otázka. Neviem, či som to dobre pochopila, niečo tu na stránke už je aj o IBAN kóde. IBAN kód je vlastne kód, ktorý banka pridelí k bežnému účtu? Slúži pri platbách do zahraničia? Treba o jeho pridelenie zvlášť požiadať?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    AntekaK
    Ahojte, prosím Vás, poradíte mi? Máme v organizácii podpisovať zmluvu a pri bankových údajoch je okrem iného kolonka: SWIFT kód Neviete mi niekto povedať o aký kód ide?
    A ešte jedna otázka. Neviem, či som to dobre pochopila, niečo tu na stránke už je aj o IBAN kóde. IBAN kód je vlastne kód, ktorý banka pridelí k bežnému účtu? Slúži pri platbách do zahraničia? Treba o jeho pridelenie zvlášť požiadať?
    Ďakujem.
    každá banka má svoj SWIFT kód a každý klient má svoj IBAN kód bankového účtu ... skús sa pozrieť na výpis z účtu, lebo ja tam mám uvedený aj IBAN, aj SWIFT kód

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    napr. ČSOB má SWIFT kód uvedený na kartičke k účtu - malá plastová kartička, ktorú ti dali pri otvorení účtu

    AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

    AntekaK
    Ďakujem za informácie, už som IBAN našla na výpise, SWIFT mi nadiktovali v banke. Ešte raz ďakujem za nasmerovanie.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Este k tomu SWIFT-u, pre tých, ktorých by to zaujímalo:

    Názov je odvodený od spolocnosti Society for Worlwide Interbank Financial Transaction, ktorej clenom je väcsina bánk. Clenom môze byt aj iná financná institúcia, napr. poistovna alebo maklér. Táto spolocnsot prideluje clenom SWIFT kódy, ktoré majú nasledovnú struktúru:

    AAAA BB CC XXX

    kde AAAA je kód banky (napr. Duetsche Bank - DEUT, VUB - SUBA), BB oznacje krajinu (SK, DE, AT...) a CC je mesto (BA, WW, FF, ale môze byt aj napr. 2L -Londýn, alebo 22). Týchto osem znakov je základných a musia byt vzdy. XXX je blizsie oznacenie pobocky, ak ich je viac v jednom meste alebo aj inú identifikáciu.

    Prostredníctvom SWIFT-u posielajú banky rôzne typy správ, ktoré sú standardizované a majú presné formuláre, ktoré sa oznacujú MTXXX (XXX je císlené oznacenie typu správy). Ide o to, ze je to zabezpecená forma komunikácie a je zabezpecená autenticita banky. Pouzívajú sa najmä na platby - MT103, medzibankové prevody - MT202, akreditívy - MT3XX, alebo aj volný text, ktorý vsak nie je sifrovaný - MT999.

    Ak klient uvedie iba názov banky a mesto, môze sa stat, ze to dorazí do inej banky, pretoze lokálne alebo prelozené názvy bánk môzu byt podobné (stávalo sa to najmä pri platbách do Ruska, kde kazdá stvrtá mala v názve "Kreditnyj bank". Ak vsak klient uvedie SWIFT kód prijímajúcej banky, nemôze sa stat, ze by bola platba poslaná omylom do inej banky.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Chobot
    Este k tomu SWIFT-u, pre tých, ktorých by to zaujímalo:
    Vďaka, mňa to zaujímalo, ale nemala som si to kde prečítať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.