Zavrieť

Porady

Doba premlčania pohľadávky, resp. záväzku voči zdravotnej poisťovni

Anketa: Máte aj vy podobnú skúsenosť so zdrav. poisťovňou

Počet hlasujúcich
6. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • áno

    2 33.33%
  • nie

    4 66.67%
Milí poradcovia,
aj keď podobná téma na týchto stránkych už bola otvorená, prosím Vás o radu, Váš názor na konkrétny prípad:

Ako SZCO som bol poisteny do 04/1996 poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP). Potom som sa preregistroval a stal sa poistencom Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP). V čase zmeny poisťovne som v rokoch 1996-1997 omylom odvody uhrádzal nesprávne do VŠZP namiesto správne do SZP.
Prišiel som na to tak, že mi prišla upomienka s penálmi zo SZP o neuhradení poistného. Nedoplatok poistného som ihneď SZP uhradil. Na základe tohto som poslal žiadosť o vrátenie preplatku do VŠZP.
Odpoveď zo VŠZP mi prišla nasledovná, citujem.
"Podľa §20 zákona NR SR č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov v spojení s §81 zák. č. 581/2004 Z.Z. sa právo na vrátenie poistného premlčí do 3 rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného zaúčtovaná na účet poisťovne. Vzhľadom na to, že ste platiteľom poistného, ktorý platil zdravotné poistenie s omeškaním a zároveň nie ste našim poistencom trvám na uplatnení námietky premlčania a preplatok Vám nebude vrátený".

Čo mi prosím poradíte, ako mám ďalej postupovať? (nebavíme sa tu o stokorunách) Ako je možné, že jedna poisťovňa Vás upomína a vyrubuje penále a druhá to isté obdobie chápe ako premlčané?
Kedy a platby za aké obdobia sa stávaju premlčanými?

Za reakcie ďakuje Rooibos
Usporiadat
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

evina, ja som zase vychádzal z toho, ze napisal, ze az teraz dostal oznamenie o zacati spravneho konania.
Ak by ten dlh uz bol predpisany platobnym vymerom spred roka, znamenalo by to ze spravne konanie vo veci je uz rok ukoncene.

Maximalne by to bolo oznamenie o zacati exekucneho konania - ale nie spravneho konania.

Preto sa stale vypytujem (a nikto mi neodpoveda ) ci bol odosielatelom toho listu - oznamenia - Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou. Lebo to je momentalne v zdr. poisteni spravny organ. Ak by bol odosielatelom on, znamenalo by to, ze skutocne spravne konanie zacalo az teraz a moze si uplatnit namietku premlcania.

centauri : ved nam prezrad, co presne ti to prislo minuly rok, tento rok a kto boli odosielatelia
Naposledy upravil jery : 20.05.08 at 09:33
0 0
centauri centauri

centauri je offline (nepripojený) centauri

Prepáčte mi, ale len teraz som sa dostal k písaniu..

Pred rokom som dostal len "Protokol o kontrole - zaslanie" od mojej VSZP z mojho mesta. Teraz mi tie listy prišli z Úradu pre dohľad nad zdrav. starostlivosťou, kde mi oznamujú tieto omeškania a v ktorom ma upozorňujú na to, aby som sa vyjadril v stanovenej lehote, lebo ak nie, tak pobočka xy vydá platobný výmer, čím mi môžu vzniknúť ďalšie náklady z titulu trov konania.

16.5. to došlo, tak ešte do 23-ho mám čas na podanie námietky..
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

Aha, takze to boli dlhy zistene po kontrole? To ale dost meni situaciu - su 2 moznosti, v zavislosti od toho, ci bol dlh znamy este pred vykonom kontroly alebo nie.
(Nebol znamy pred vykonom kontroly = myslim to v tom zmysle, ze nebol znamy TVOJIM ZAVINENIM - to je podstatne, ze to musi byt tvoje zavinenie - napr. chybny mesacny vykaz, neprihlasenie zamestnanca a podobne...)

takze:

1) ak pred kontrolou nebol znamy dlh TVOJIM zavinenim - plati § 21, ods. 4 zakona 580/2004 - cit.: "...V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje..."
a teda pohladavka nie je premlcana ani scasti. Nie je pritom podstatne, ci splatnost je viac ako 10 rokov alebo nie.

2) ak bol dlh znamy uz pred kontrolou a kontrola iba potvdila jeho existenciu - je to uz vsetko k dnesnemu dnu premlcane.

Takze ak plati bod 2 - odvolaj sa na premlcanie pohladavky VsZP v zmysle § 32, ods. 1 zakona c. 580/2004.

P.S.:
Ja by som to odvolanie sa na premlcanie skusil, aj ked plati bod 1 - v podstate nemas co stratit a mozno ti to vyjde, ze sa im nebude chciet s tebou natahovat.
0 0
centauri centauri

centauri je offline (nepripojený) centauri

Nič iné mi už asi neostáva, len to, čo si mi v poslednej vete poradil jery..

Prečital som si ten protokol o kontrole znova a tam veru sa piše o tom, že:
-Predchádzajúca kontrola u platiteľa nebola vykonaná..
Kontrolované obdobie:1.1.95 do 31.5.97!
A ešte toto: -Poistné za obdobie od 1.1.95 do časti mesiaca 1/97 odvádzal oneskorené a poistné od časti mesiaca 1/97 do 27.5.97 neuhradil vôbec..
Ak dobre rátam, tak od 1.1.95 do 31.5.2007 je to prsne 12 rokov a 5 mesiacov, keď sa zobudili!!! Tak oni oficiálne čakali 10 a viac rokov na to, aby potom takto mohli terorizovať ľudí, a prečo hneď nevymáhajú priebežne? Oni aj o mojom dlhu už vedeli v roku 2002, keď som išiel nahlásiť zmenu bydliska, ústne mi to povedali, aj na papier mi to napisali, to bolo všetko..
A potom nič..

Ešte som stále tzv. "stály klient" /asi 20rokov/ v VSZP, ale ak toto náhodou zle skončí, tak ma už tam medzi poistencami viac neuvidia!
0 0
centauri centauri

centauri je offline (nepripojený) centauri

Konecne som dnes dostal odpovede na moju "nocnú moru". Ale mozem len konstatovat, ze to zatial stale nie je dobojované. Nevzdávajú sa len tak lahko, bojujú za kazdy halier.
Co ma caká, ked som dostal tieto dva listy?:
1./skor napisané/ Upovedomenie o predlzeni lehoty na rozhodnutie /termin do konca jula/
2./neskor napisane/ Ziadost o vyjadrenie suhlasu so spatvzatim navrhu na zacatie konania - ziadaju ma, aby som sa vyjadril v stanovenej lehote ci suhlasim, alebo nie..
Co z toho vyplyva? Staci len odpisat a vyjadrit moj nesuhlas alebo je k tomu potrebne aj trosku viac?
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

1/ - upovedomenie o predlzeni lehoty na rozhodnutie - to ti asi poslal Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou, ked si dal odvolanie. Zo zakona (Spravny poriadok) musia rozhodnut do 1 (2) mesiacov, ak nestihne, musi spravny organ rozhodnut o predlzeni lehoty.

2/ - Ziadost o vyjadrenie suhlasu so spatvzatim navrhu na zacatie konania - TAK JE DOBOJOVANE, NIE? Vseobecna poistovna poziadala o spatvzatie navrhu na vydanie platobneho vymeru (asi preto, lebo uznala tvoje dovody na odvolanie), ty v podstate len vyjadris suhlas, cize konanie sa nezacne.

Co je presne v tej ziadosti o vyjadrenie suhlasu... ?
0 0
centauri centauri

centauri je offline (nepripojený) centauri

Ahoj jery..
Noo, precital som si to este raz dokladne tie listy a zistil som nasledovne:
Moje odvolanie UPDNZS poslal mojej pobocke, oni napisali im spat v tomto zneni:

Vec:
Spatvzatie navrhu c... zo dna... na vydanie rozhodnutia platobnym vymerom z titulu pohladavky na poistnom na verejne zdravotne poistenie

...Platitel poistneho listom zo dna..., uplatnil namietku premlcania, ktora je podla par.21 zakona c.273/1994 Z. z. v znreni neskorsich predpisov opodstatnena a pobocka VsZP v ..., jeho namietku akceptuje v plnej vyske.

...Na zaklade uvedenych skutocnosti navrh c...., zo dna ..., berieme spat a sucasne ziadame o vratenie zaplatenie poplatku za vydanie rozhodnutia vo vyske ....-Sk, ktory sme uhradili na Vas ucet c...,dna...
Ciastku ..., prosime poukazat na nas ucet...atd,atd..

A na zaklade toho mi dosiel dnes list v tomto zneni:
ziada
,aby ste sa vyjadrili, ci suhlasite so spatvzatim navrhu na zacatie konania podaneho ucastnikom konania VsZP Ba, prostrednictvom pobocky xy, dna..., vo veci navrhu na vydanie rozhodnutia platobnym vymerom pre nezaplatenie poistneho na zdr. poist. za obdobie..., vo vyske...
Zaroven Vas vyzyvame, aby ste svoje vyjadrenie zaslali... atd,atd.
V pripade, ze v stanovenej lehote nevyjadrite, budeme to povazovat za prejav Vasho suhlasu.
Tam hore som zle napisal, ze "nesuhlasim", ale na veci to nic nezmeni
Tak to podla mna znamena, ze ked aj neodpisem, je to aj zaroven povazovane za moj suhlas.
Napisal som to sem az takto podrobne, aby sa aj iny poucili a vedeli co ich moze cakat v tejte veci...
jer
y, tak dobojované???
Naposledy upravil centauri : 15.07.08 at 12:59 Dôvod: pravopisna oprava
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Hurá, hurá, dobojované - v tejto téme už tuším tretí....
0 0
lenka-lenka lenka-lenka

lenka-lenka je offline (nepripojený) lenka-lenka

prosim o informaciu ak som bola vyzvana teraz predlozit doklady za roky 1.1.1995-31.8.1998 kolko je premlcacia doba? skoncila som totiz skolu predcasne 23 september 1997 a potom som nevedela ze si musim platit, tak som cca rok neplatila...Opat som platila az koncom roka 1998 myslim...neviem to podla dokladov zistit presne teraz, prosim o odpoved, alebo je dolezite kedy som presne znova zacala platit? dakujem pekne
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

lenka-lenka Pozri príspevok
prosim o informaciu ak som bola vyzvana teraz predlozit doklady za roky 1.1.1995-31.8.1998 kolko je premlcacia doba?
Ak sa to týka zdr. poisťovne - doba premlčania je 10 rokov od dátumu splatnosti poistného.
0 0
mehid mehid

mehid je offline (nepripojený) mehid

ahojte.
Mám taký problém.
Obdržal som "Výzvu poistencovi na predloženie dokladov", že som si nesplnil oznamovaciu povinnosť od 1.1.1995 do 31.10.1996.
Bol som vedený na ÚP a 18.10.1994 ma vyradili. Je pravda, že som si oznamovaciu povinnosť do 8 dní nesplnil, lebo som o tom nevedel. Zamestnal som sa až 22.10.1996. V čase od 18.10.1994 do 21.10.1996 som nemal žiadny príjem.
Poraďte mi prosím, ako sa mám na VšZP obhajovať. Nie je to už premlčané? Poslali mi aj tlačivo " oznámenie poistenca". Mám ho vyplniť a odovzdať im ho?
Budem musieť doplatiť zdravotné poistenie za toto obdobie, ak som nemal žiadny príjem a čo penále?
Prosím poraďte!
0 0
mehid mehid

mehid je offline (nepripojený) mehid

zdravím!!!
Nevie mi nikdo poradiť?
SOS !
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

mehid, asi by som sa išla informovať, či mi vznikla v tom období aj nejaká podlžnosť alebo len nejaký iniciatívny (b..) pracovník vyhrabal moje staré zložky a nemal čo na práci. Resp. sa informuj, či na tú sumu náhodou v tej dobe nebol súdom vydaný nejaký platobný rozkaz, rozsudok, ktorý (mohlo sa stať) si neprevzal. Ale myslím, že aj tak by to bolo už viac ako 10 rokov, čiže treba dátumovo preveriť všetky rozhodnutia a ak to je viac ako 10 rokov (od dátumu právoplatnosti) tak treba vzniesť námietku premlčania v každom konaní, ktorým by to chceli od teba vymáhať.
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

mehid Pozri príspevok
ahojte.
Mám taký problém.
Obdržal som "Výzvu poistencovi na predloženie dokladov", že som si nesplnil oznamovaciu povinnosť od 1.1.1995 do 31.10.1996.
Bol som vedený na ÚP a 18.10.1994 ma vyradili. Je pravda, že som si oznamovaciu povinnosť do 8 dní nesplnil, lebo som o tom nevedel. Zamestnal som sa až 22.10.1996. V čase od 18.10.1994 do 21.10.1996 som nemal žiadny príjem.
Poraďte mi prosím, ako sa mám na VšZP obhajovať. Nie je to už premlčané? Poslali mi aj tlačivo " oznámenie poistenca". Mám ho vyplniť a odovzdať im ho?
Budem musieť doplatiť zdravotné poistenie za toto obdobie, ak som nemal žiadny príjem a čo penále?
Prosím poraďte!
Poistne z r. 95 a 96 by bolo premlcane, ak by si si bol v tom case splnil oznamovaciu povinnost.
Ked si si ju ale nesplnil, nie je premlcane a z najvacsou pravdepodobnostou to asi budes musiet doplatit.

ak nebol znamy dlh TVOJIM zavinenim - plati § 21, ods. 4 zakona 580/2004 - cit.: "...V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje..."
blizsie pozri moj prispevok c. 64 v tejto teme.
V kazdom pripade, asi by som skusil odvolanie sa na premlcanie aj v tomto pripade. Nemas co stratit a mozno ti to vyjde.
Tlacivo by si mal v kazdom pripade vyplnit, inak riskujes pokutu.
Povinnost platit, ak si bol nezamestnany, neeevidovany na UP ("dobrovolne nezamestnany") ti vznikla, v tom case to bolo okolo 400 Sk mesacne.
Skor by som sa ale obaval, aby ti nevycislili poplatky z omeskania.

este edit: v prvom kole by som samozrejme riesil len vyplnenie oznamenia, odvolanie sa na premlcanie by som pouzil az potom, ako by som dostal vyzvu na zaplatenie.
Naposledy upravil jery : 02.09.08 at 10:22
0 0
kathy333 kathy333

kathy333 je offline (nepripojený) kathy333

zdravim vsetkych,
pisem sem prvy krat aj ked poradu poznam velmi dobre a casto "vas" citam )) ... potrebovala by som poradit s problemom mojho frajera, ktory v podstate kopiruje vsetko co tu bolo doteraz napisane, s tym rozdielom ze takmer vsetci dobri ludkovia co sem pisu sa obetou systemu stali prave kvoli systemu samotnemu a vdaka tomu ze nefunguje ako ma ... toto bohuzial nie je pripad mojho frajera, ten sa do problemu dostal vdaka vlastnej nezodpovednosti a totalnej ignoracii systemu ako celku

takze:
v juni tohto roka dostal 2 ks Protokoly o kontrole-zaslania, kontrolovane obdobia boli od 1.9.1996 do 31.7.2002 a od 1.12.2005 do 31.5.2008 (to, ze obalku hodil do kosa BEZ toho aby ju vobec otvoril by som sem asi ani nemala velmi pisat, vdaka bohu, jeho mamina ju vytiahla, lenze sme samozrejme nestihli pripomienky prilozene k protokolom zaslat)
a nasledne teraz v auguste (27.8) dostal Upovedomenie o zacati spravneho konania spolu s platobnym vymerom a rozpisom sum
precitala som si zakon 580/2004 aj 273/1994 a kompletne celu tuto diskusiu niekolko(mnoho)krat, a uz teraz vam chcem vsetkym podakovat za vycerpavajuce informacie podane odborne aj ludskou recou ... hlavne jery a evina .. super!! stacila mi chvila kym som da sa povedat uplne vosla do temy (ktora je mimochodom velmi zaujimava len skoda ze sa tyka mojho motovidla) ...
celemu problemu rozumiem a v pisomnej komunikacii s uradmi so absolutny borec kedze som robila na socialke)), potrebovala by som skor poradit nejake pravne klucky lebo!!:
jery, vcera si pisal Mehidovi ze de facto je povinny uhradit vsetko, kvoli nesplneniu oznamovacej povinnosti .. Mehidovi bolo nesplnenie si tejto povinnosti aj vytknute... tu sa chcem spytat - nikde v dokumentoch mojho frajera o tomto nie je ani zmienka (odvolavaju sa na §18 porušenie povinnosti odviest poistne), oznam.povinnost si samozrejme nikdy nesplnil (vyradeny z evidencie UP bol niekolkokrat) ... vztahuje sa teda premlcacia lehota na porusenie povinnosti platit poistne ??? (ano, toto je vlastne ta uplne najpodstatnejsia zakladna povinnost, ja som nedoplatky nemala nikdy na nicom ale musim situaciu riesit skor ako ho daju na exekuciu)
jery, tiez si v maji upozornil centauriho ze dorucenie musi prebehnut do vlastnych ruk .. moj frajer sa vola uplne rovnako ako jeho otec a kedze maju rovnake trvale bydlisko a na dokumentoch sa neuvadza datum narodenia OBIDVE zasielky (aj protokoly o kontrole aj platobne vymery) prevzal jeho otec ... chcem sa spytat ci by som v odvolani (alebo namietke premlčania) nemohla tiez pouzit tento fakt ako akusi klucku ... a vlastne sa chcem spytat co vlastne s tym?? je to ok? povazuje sa to vobec za dorucene?? zakon o spravnom konani poznam ale neviem si tam toto specifikum napasovat ...
prosila by som KOHOKOLVEK o radu ak viete co s tym ak sa da CIM SKOREJ .. AJ HNED ))))

vopred vsetkym VELMI PEKNE DAKUJEM
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

Kathy333

polozila si vo svojom prispevku viacero otazok, pokusim sa na ne postupne odpovedat, ak nieco vynecham, upozorni ma, pokusim sa doplnit.

Takze prva otazka – premlcacia doba :
Na porusenie povinnosti podla § 18 zakona c. 580/2004 sa samozrejme premlcacia doba vztahuje, ale len za predpokladu, ze porusenie tejto povinnosti primarne nevyplynulo z predchadzajuceho porusenia oznamovacej povinnosti, v opacnom pripade premlcacia doba zacina plynut az od okamihu, kedy zdr. poistovna zistila tento stav (cize od datumu dodatocneho splnenia si povinnosti, datumu kontroly a dodatocneho ziskania dokladu a podobne).
Cize ak poistne neodviedol, pricom oznamovacie povinnosti boli splnene, premlcacia doba bezala.
Ak poistne neodviedol, pricom si nesplnil oznamovaciu povinnost (A ZAROVEN NESPLNENA OZNAMOVACIA POVINNOST MALA VPLYV NA VEDOMOST ZDR. POISTOVNE O VYSKE DLHU, pricom doklady boli predlozene az dodatocne pri kontrole) , premlcacia doba zacina plynut az od datumu kontroly.
Konkretne paragrafy sa mi pisat nechce, mas ich v predch. prispevkoch (prispevok 64 a 75 hlavne ). Vyradenie z uradu prace ale bohuzial jednoznacne vplyv na vysku dlhu malo.
Cize ak pri kontrole nepokladali nesplnenie oznamovacej povinnosti za dovod na vznik dlhu, odvolanie na premlcanie sa poistneho s dobou splatnosti nad 10 rokov treba pouzit.

Dorucovanie do vlastnych ruk – uvedena „finta“ by mala vyznam v okamihu, ak by si mala v ruke uz pravoplatne rozhodnutie , na ktore by sa zacalo exekucne konanie.
Predpoklad dorucenia do vlastnych ruk je splneny, ak existuje podpisana dorucenka, ktora ma v tomto konani charakter verejnej listiny a je dokazom, ze pisomnost do vlastnych ruk sa dorucila. Dokaz o opaku je ale samozrejme v konani pripustny.
Opakujem ale este raz – dokazovat nesplnenie predpokladu dorucenia do vlastnych ruk by malo vyznam napr. v case vykonu exekucie – kedy ide o uz pravoplatne rozhodnutie a sud pri povoleni exekucie uz nemoze skumat opodstatnenost prvotneho rozhodnutia, ale len jeho pravoplatnost a vykonatelnost. Vtedy by sa ti mozno podarilo dokonca dosiahnut zamietnutie povolenia na exekuciu a opatovne prvostupnove spravne konanie.
Pises ale, ze platobny vymer (prvostupnove rozhodnutie) bol doruceny 27. 8., na odvolanie mas 15 dni, predpokladam ze sa chcete odvolat. Tazko by si v dalsom konani dokazovala, ze ti pisomnost nebola dorucena, ked si na jej zaklade podala predtym odvolanie. Opakujem, tento postup by som odporucil az keby si bola v situacii, ze na prvotne rozhodnutie nebolo reagovane a ty potrebujes zastavit exekucne konanie – ale momentalne prebieha, podla toho ako pises iba prvostupnove spravne konanie.

V kazdom pripade by som postupoval tak, ze by som podal odvolanie (kedze o samotnom pripade nemam vedomost, neviem voci comu okrem premlcania, ale nieco sa mozno najde ) a kludne by som skusil tu namietku premlcania. Ako som uvadzal uz vyssie, ty nemas co stratit a mozno ti to uznaju. Aj centaurimu to s tou namietkou premlcania vyslo, pricom podla toho co pisal to bolo na hrane, a zda sa mi, ze viac ako vo vasom pripade.
A ak v samotnom protokole nie je uvedene nesplnenie oznamovacej povinnosti – treba dat odvolanie na premlcanie.
Samozrejme, zdr. poistovna moze sice v stanovisku k odvolaniu uviest, ze sa jedna o nesplnenie ozn. povinnosti, ale skusil by som to.

Rozhodne by som ale v odvolani neuvadzal nieco v zmysle „ani v protokole nie je uvedene nesplnenie oznamovacej povinnosti...“, nakolko tym by som ich len naviedol, ako reagovat. Absolutne ani slovom neupozornuj na nejaku oznamovaciu povinnost, iba by som sa sucho par vetami odvolaj na premlcaciu dobu.
Naposledy upravil jery : 03.09.08 at 13:26
0 0
kathy333 kathy333

kathy333 je offline (nepripojený) kathy333

jery DAKUJEM za skoru odpoved, velmi mi to pomohlo,
mas pravdu, uplne mi pri tom doruceni do vlastnych ruk vypadol fakt ze ako sa vlastne mozme proti niecomu odvolavat ked sme to nedostali ...... sranda ako ti pri luskani paragrafov a vymyslani nejakej sialene prekomplikovanej strategie protiutoku ujde uplna trivialita )))
ok, idem sa na to vrhnut, este raz velmi pekne dakujem, urcite dam vediet ako to dopadlo
prajem krasny zvysok dna
0 0
mehid mehid

mehid je offline (nepripojený) mehid

Jery,
dakujem za rady.Bol som v ZP, podal som oznámenie poistenca.Pani mi vypočítala poistné a poslala ma vedľa na vybavenie si splátkového kalendára.
Nemám náhodou počkať na nejaký oficiálny list - výzvu zo ZP??
Ďakujem.
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

Pozri, dost tazko poradit, co urobit. Musis sa rozhodnut sam.

Ak podpises splatkovy kalendar (jeho sucastou bude aj zrejme uznanie dlhu), uz urcite nebudes moct v buducnosti pouzit namietku premlcania.

Ak nepodpises splatkovy kalendar a pockas si na predpis dlhu platobnym vymerom:
- sice plati vyssie pouzite ustanovenie o neplynuti premlcacej doby ale MOZNO tvoju namietku uznaju a nebudes musiet platit nic ( hlavne ak stanovisko k odvolaniu robi niekto iny, ako ten co spracoval tvoje doklady - co je vo velkej institucii celkom realne, vid pripad centuriona vyssie)
- MOZNO pouziju ustanovenie o neplynuti premlcacej doby a budes musiet platobny vymer uhradit + trovy konania (poplatok za vydanie platobneho vymeru), mozno dovyrubia aj poplatky z omeskania.

Cize je to na tebe, ci podpises a uhradis alebo ides do rizika a mozno neuhradis nic, mozno viac.

Ak sa ale rozhodnes podpisat splatkovy kalendar, rozhodne si predtym over , ako to bude s poplatkami z omeskania, idealna by bola nejaka klauzula v texte, ze v pripade dodrzania splatkoveho kalendara ti poistovna odpusti poplatky z omeskania.

Poplatky z omeskania totiz boli v tom case 0,2% z dlznej sumy za KAZDY DEN (!!!) omeskania, co vychadza pri niekolkorocnom dlu horibilne cislo (pre predstavu priblizne urok vyse 70% p. a.!)
0 0
Jaro D Jaro D

Jaro D je offline (nepripojený) Jaro D

Dobry den.

Co sa tyka zdravotnych poistvni napr.ZP Perspektiva v rokoch
96-97.Dnes mi zablokovali ucet na podnet fi. ZH Kredit,za nezaplatenie poistneho cca 10.000,- v danych rokoch za ZPP.
Fi. ZH Kredit som bohuzial ani nenasiel na nete,tak neviem ako
si moze nieco niekto vymahat ked nie je v zozname firiem.
Dlh voci firme ZH Kredit+exekutor narastli na 82.000,-!!!!
Taktiez mi do dnesneho dna neprislo nic,ani od ex. fi.,ani od ZH kredit.Tak poprosim o radu co vlastne robit a ako postupovat.Mam taky pocit,ze tieto veci nie su podla vsetkeho len skusanie kto zaplati a kto nie.
Dakujem J.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať