Zavrieť

Porady

dan z motorových vozidiel

Ing. ekonomie
dobry den, prosim mohli by ste mi poradit aka je vyska sadzby dane z MV za rok 2009 pre bratislavsky kraj, alebo kde by som aktualne sadzby nasla. A este v roku 2010 za musi uhradit dan a podat DP za rok 2009, v termine do 31.1. 2010 - vsak ? dakujem.
Usporiadat
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

sluzby Pozri príspevok
dobry den, prosim mohli by ste mi poradit aka je vyska sadzby dane z MV za rok 2009 pre bratislavsky kraj, alebo kde by som aktualne sadzby nasla. A este v roku 2010 za musi uhradit dan a podat DP za rok 2009, v termine do 31.1. 2010 - vsak ? dakujem.
Daň z MV sa úhrádza a daňové priznanie sa podáva do 31.1. nasledujúceho roku. Keďže v r.2010 padne 31.január nan nedeľu, tak posledným termíánovm bude 1.2.2010. Prikladám aj link so sadzbami dane
http://www.bratislavskenoviny.sk/pra...page_id=125310
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

babi2 Pozri príspevok
Daň z MV sa úhrádza a daňové priznanie sa podáva do 31.1. nasledujúceho roku. Keďže v r.2010 padne 31.január nan nedeľu, tak posledným termíánovm bude 1.2.2010. Prikladám aj link so sadzbami dane
http://www.bratislavskenoviny.sk/pra...page_id=125310

Prosím, výplýva z toho, že sadzby za rok 2008 aj 2009 sú rovnaké ?
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

To by zaujímalo aj mňa, pokúšam sa dovolať na DÚ, ale asi márne...
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

kimart Pozri príspevok
To by zaujímalo aj mňa, pokúšam sa dovolať na DÚ, ale asi márne...
Pozrite tu: hore sú Daňové informácie, potom v ľavo - Platenie daní, daň z MV, sú tam pokyny na platenie daní pri jednotlivých VÚC


http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/...RS82XzBfVkZETQ!!
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

babi2 Pozri príspevok
Pozrite tu: hore sú Daňové informácie, potom v ľavo - Platenie daní, daň z MV, sú tam pokyny na platenie daní pri jednotlivých VÚC


http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPc3PxAsmB2I76ke hCQLYnkqivR35uqr63foB-QW5oRLmjoiIAZCP9UQ!!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfVkZETQ!!
Ďakujem !
Takže z toho mi vyplýva, že sadzby zostávajú rovnaké - tabuľky tu uverejnené sú rovnaké aj na rok 2008 aj 2009.
0 0
Anelas Anelas

Anelas je offline (nepripojený) Anelas

áno, môžeš si byť istá, že ak nenájdeš informáciu so sadzbami za rok 2009, tak platí posledná vydaná - aj keby bola z roku 2010. Treba sa pozerať aj na stránky tých krajov - tam sú vždy aktuálne informácie. Každý kraj si robí svoje sadzby, niektoré menili rok 2009, niektoré nie.
0 0
zazuSA zazuSA

zazuSA je offline (nepripojený) zazuSA

Prosím o radu, v priebehu roka sme zmenili sidlo, teda budem podavat dve DP, kedze sa dokupili nejake nove auta. Ide mi o to ze tie zaplatene preddavky si uplatnim v starom sidle??? a potom v ktorom DP uvediem predpokladanu dan za vsetky auta????? DAKUJEM
este by ma zaujimalo ze počet mesiacov v kt. vozidlo podliehalo dani... auto sme kupili v 09/2009 a spz nam bola pridelena 10/2009, teda kolko mesiacov sme vozidlo vyuzivali???
Naposledy upravil zazuSA : 30.12.09 at 06:48
0 0
zazuSA zazuSA

zazuSA je offline (nepripojený) zazuSA

tu som odpovede na moje otazky nenasla
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

zazuSA Pozri príspevok
Prosím o radu, v priebehu roka sme zmenili sidlo, teda budem podavat dve DP, kedze sa dokupili nejake nove auta. Ide mi o to ze tie zaplatene preddavky si uplatnim v starom sidle??? a potom v ktorom DP uvediem predpokladanu dan za vsetky auta????? DAKUJEM
este by ma zaujimalo ze počet mesiacov v kt. vozidlo podliehalo dani... auto sme kupili v 09/2009 a spz nam bola pridelena 10/2009, teda kolko mesiacov sme vozidlo vyuzivali???
Zmenu sídla ste predpokladám oznámili na DÚ. DP podávate len jedno, na DÚ pod ktorý teraz patríte. . Opravujem na zmenu miestnej príslušnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia sa neprihliada. Čiže DP sa podáva tam, kde bolo auto evidované k 31.12. predchádzajúceho roka. Auto podlieha dani až keď sa začne používať.
§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti

Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak

(§ 90
Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť


(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).
Naposledy upravil babi2 : 30.12.09 at 08:44
0 0
zazuSA zazuSA

zazuSA je offline (nepripojený) zazuSA

babi2 Pozri príspevok
Zmenu sídla ste predpokladám oznámili na DÚ. DP podávate len jedno, na DÚ pod ktorý teraz patríte. Myslím si, že treba DÚ požiadať, aby si Vaše zaplatené preddavky medzi sebou vysporiadali. Auto podlieha dani až keď sa začne používať.
v pokynoch je písané úplne niečo iné.. viď pr. 10

babi2 Pozri príspevok
§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti
Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
takze ak sme kupili vozidlo 30.9.2009 (odovzadavaci protokol) tak sa to bude ratat od 01.10.2009... dakujem
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

zazuSA Pozri príspevok
v pokynoch je písané úplne niečo iné.. viď pr. 10



takze ak sme kupili vozidlo 30.9.2009 (odovzadavaci protokol) tak sa to bude ratat od 01.10.2009... dakujem
Popátrala som a našla som, že budete podávať v tomto prípade dve DP, opravila som aj svoj príspevok, ospravedlňujem sa
0 0
zazuSA zazuSA

zazuSA je offline (nepripojený) zazuSA

babi2 Pozri príspevok
Popátrala som a našla som, že budete podávať v tomto prípade dve DP, opravila som aj svoj príspevok, ospravedlňujem sa

to som vedela, ale aj tak dakujem.. už len vypátrať ako je to s tými preddavkami
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ak bolo MV prihlásené 27.v mesiaci - ráta sa aj tento mesiac? všade sa uvádza len termín kalendárny mesiac .....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
hanelie Pozri príspevok
ak bolo MV prihlásené 27.v mesiaci - ráta sa aj tento mesiac? všade sa uvádza len termín kalendárny mesiac .....

㤠91
Preddavky na daň a platenie dane
(1) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 20 000 Sk a nepresiahne 250 000 Sk, je povinný platiť štvrťročné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie, a to vo výške jednej štvrtiny predpokladanej dane. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka.
(2) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 250 000 Sk, je povinný platiť mesačné preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie a to vo
výške jednej dvanástiny predpokladanej dane. Mesačné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho mesiaca.
(3) Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane nepresiahne 20 000 Sk, preddavky na daň na bežné zdaňovacie obdobie neplatí. Daňovník podľa § 90 ods. 2 preddavky na daň neplatí v tom zdaňovacom období, v ktorom vznikla daňová povinnosť.
(4) Predpokladaná daň je súčet ročnej sadzby dane za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru bežného zdaňovacieho obdobia a nie je oslobodené od dane.
(5) Daňovník podľa odsekov 1 a 2 vyrovná celoročnú daň v lehote na podanie daňového priznania.
(6) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.
(7) Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej tristošesdesiatpätiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme, je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.
(8) Na platenie preddavkov na daň nemá vplyv zmena predmetu dane, vznik a zánik oslobodenia od dane v priebehu zdaňovacieho obdobia.
(9) Ak sa zmení skutočnosť, na základe ktorej bola predpokladaná daň vypočítaná, správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak ako je ustanovené v odsekoch 1 a 2. Správca dane môže určiť platenie preddavkov na daň inak aj na základe žiadosti daňovníka. Proti rozhodnutiu správcu dane o platení preddavkov na daň inak na základe žiadosti daňovníka sa nemožno odvolať.
(10) Preddavky na daň platí daňovník tomu daňovému úradu, ktorý je miestne príslušný k 1. januáru bežného zdaňovacieho obdobia.
(11) Ak daň vypočítaná v daňovom priznaní je vyššia ako zaplatené preddavky na daň, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel v lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie ako daň vypočítaná v daňovom priznaní, použijú sa podľa osobitného zákona.45b)“.
najmenej 60-krát v rámci kombinovanej dopravy, daňovník uplatní zníženie dane vo výške 50 % v daňovom priznaní. Daňovník zníženie dane uplatní v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, ktoré podá do 31. januára po uplynutí zdaňovacieho obdobia, v ktorom použil vozidlo v rámci kombinovanej dopravy.
Uvedené ustanovenie upresňuje aj povinné údaje, ktoré sa uvádzajú v daňovom priznaní.



• Príklad k odseku (6):

Daňová povinnosť vznikne 15. mája 2008. Následne z dôvodu predaja vozidla v mesiaci október 2008 dôjde k zániku daňovej povinnosti. Celoročná sadzba za vozidlo je 8 000 Sk.
Ak vznikne daňová povinnosť 15. mája 2008 a zároveň aj zanikne v mesiaci október 2008, t.j. v tom istom zdaňovacom období, daňovník je povinný zaplatiť pomernú časť dane do 31. januára 2009. Výška pomernej časti sa určí ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie, t.j.:
8000/12 x 6 mesiacov (za mesiace máj až október) = 3 999,9
po zaokrúhlení pomerná časť dane predstavuje sumu 3 999 Sk.

Zdroj:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...p_mv040308.pdf
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
hanelie Pozri príspevok
ak bolo MV prihlásené 27.v mesiaci - ráta sa aj tento mesiac? všade sa uvádza len termín kalendárny mesiac .....
Ráta .
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ďakujem zitka -
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

Ahojte poradaci potrebovala by som pomôcť. Platím štvrťročné preddavky na daň z mot. vozidiel. A za posledný štvrťrok som chcela odviesť z účtu daň. Ale slov. sporiteľňa nemala žiaden oznam že 31.12 nepracuje a samozrejme 31.12 mi odvod nešiel odviesť za rok 2009.A keď budem robiť daňové priznanie z 2009 tak mi tam platba bude chýbať v JU, lebo bude uhradená až v januári. Ako to daň. vyrovnám? Zostane mi tam nedoplatok za rok 2009. Čo s tým,Ďakujem za každú odpoveď.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
katkap17 Pozri príspevok
Ahojte poradaci potrebovala by som pomôcť. Platím štvrťročné preddavky na daň z mot. vozidiel. A za posledný štvrťrok som chcela odviesť z účtu daň. Ale slov. sporiteľňa nemala žiaden oznam že 31.12 nepracuje a samozrejme 31.12 mi odvod nešiel odviesť za rok 2009.A keď budem robiť daňové priznanie z 2009 tak mi tam platba bude chýbať v JU, lebo bude uhradená až v januári. Ako to daň. vyrovnám? Zostane mi tam nedoplatok za rok 2009. Čo s tým,Ďakujem za každú odpoveď.
Urob čo najskôr daňové priznanie a zaplať zvyšok dane. Možno ani penále ti nevyjde, ak by to bolo do konca januára. Záleží aká vysoká bola tá štvrťročná splátka dane.
0 0
katkap17 katkap17

katkap17 je offline (nepripojený) katkap17

A keby som ju zaplatila teraz v prvý pracovný den a potom podala daň. priznanie,ten preddavok je 267,62eur.V dan. priznaní mi určite vyjde nedoplatok o túto sumu a keď ju zaplatím teraz 4.1.tak to bude ok.?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať