Zavrieť

Porady

Dobrovolne pripoistenie nemocenske-materska

Ahojte. Viem, ze tato tema tu uz bola vela krat pisana ale odpoved som nedostal a teraz mam konkretne dovody na zalozenie tejto temy. Prosim aby odpovedali len ludia co sa tomu naozaj rozumeju aby sa tu nepisali hluposti na 30 stranach!!!
Takze k veci. Dnes som bol s manzelkou v SP ohladne toho, ze sa chce manzelka pripoistit nemocensky na matersku. Vela sa tu popisalo o tej sume 1084 euro. To nam aj tam hovorila pracovnicka. Tu sa spomunalo, ze vyska mesacneho poistenia zavisi od jej platu. Ona ma mesacne v hrubom cca 400-430€. Ale tam nam povedala, ze vyska zalezi alebo ze ked sa poisti tak max za mesiac moze dostavat cca 400€ pri tych 1084€ co je strop. Hovorime, tak dobre bude platit 270 dni po cca 47€ a potom po tych 9 mesiacoch-270 dnoch dostane tych cca 400€ mesacne. Lenze tu je ten problem. Pracovnicka nam povedala, ze tych 47€ moze platit ale bude to zbytocne lebo strop je na mesiac max tych cca 400 vyplacanie ale do toho sa uz aj rata materska!!! Takze nemoze mat matersku cca 270€ a plus tych 400 od SP dobrov. pripoistenie. Od tych 400€ na mesiac musi odratat matersku co dostane co je cca 270€-polovica a na tu druhu polovicu aby dostala sa moze pripoistit. Cize cca 47€ by bolo uplne zbytocne platit. Stacila by polovica cca 23€ aby to v pripade plnenia bolo tych cca 400€ co je strop na mesiac. Cize podla tych info co nam dala plat nehra pri materskej ziadnu rolu v podstate.
Preto vam pisem lebo sme z toho totalne teraz blbi. Prosim vas kto sa v tom vyzna aby nam poradil. Velmi pekne dakujeme a prepacte za vytvorenie novej temy ale je to pre nas dolezite. Vdaka
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

stanco007 Pozri príspevok
Ahojte. Viem, ze tato tema tu uz bola vela krat pisana ale odpoved som nedostal a teraz mam konkretne dovody na zalozenie tejto temy. Prosim aby odpovedali len ludia co sa tomu naozaj rozumeju aby sa tu nepisali hluposti na 30 stranach!!!
Takze k veci. Dnes som bol s manzelkou v SP ohladne toho, ze sa chce manzelka pripoistit nemocensky na matersku. Vela sa tu popisalo o tej sume 1084 euro. To nam aj tam hovorila pracovnicka. Tu sa spomunalo, ze vyska mesacneho poistenia zavisi od jej platu. Ona ma mesacne v hrubom cca 400-430€. Ale tam nam povedala, ze vyska zalezi alebo ze ked sa poisti tak max za mesiac moze dostavat cca 400€ pri tych 1084€ co je strop. Hovorime, tak dobre bude platit 270 dni po cca 47€ a potom po tych 9 mesiacoch-270 dnoch dostane tych cca 400€ mesacne. Lenze tu je ten problem. Pracovnicka nam povedala, ze tych 47€ moze platit ale bude to zbytocne lebo strop je na mesiac max tych cca 400 vyplacanie ale do toho sa uz aj rata materska!!! Takze nemoze mat matersku cca 270€ a plus tych 400 od SP dobrov. pripoistenie. Od tych 400€ na mesiac musi odratat matersku co dostane co je cca 270€-polovica a na tu druhu polovicu aby dostala sa moze pripoistit. Cize cca 47€ by bolo uplne zbytocne platit. Stacila by polovica cca 23€ aby to v pripade plnenia bolo tych cca 400€ co je strop na mesiac. Cize podla tych info co nam dala plat nehra pri materskej ziadnu rolu v podstate.
Preto vam pisem lebo sme z toho totalne teraz blbi. Prosim vas kto sa v tom vyzna aby nam poradil. Velmi pekne dakujeme a prepacte za vytvorenie novej temy ale je to pre nas dolezite. Vdaka
Tú prvú vetu si si mohol odpustiť.

Doplň prosím termín nástupu na materskú
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

materské sa ráta na 1kalend.den, t.j. nie na mesiac. A vyráta sa ako 55% z denného vym.základu v tzv. rozhodujúcom období, ktoré sa stanoví a vyráta z každého nem. poistenia zvlášť. Nie je stanovená maximálne materské na 1kalend. den, ale je stanovený max. vym.základ na mesiac. A tiež pri uplatnení nároku na materské z viacerých nem.poistení (u vás zo zamesnania a z DNP) je stanovený max. denný VZ, čo je maxim. VZ pre nem.poistenie v mesiaci nástupu na MD (od 1.7.09 do 30.6.10 platí 1084,55eur) deleno počet kalend.dní v mesiaci nástupu na MD. Z toho vyplýva, že aj počet dní v mesiaci, kedy nastupuje na MD môže "v určitých prípadoch" ovplyvniť materské. No to by si sa tomu musel venovať dlhšie, aby si pochopil, kedy to má význam.

Aj ked by sa manželka prihlásila z VZ 1084,55eur, čo je t.č. max. mesačný VZ (mení sa vždy od 1.7.v roku, a to t.č. je to 1,5 násobok priemernej mzdy za predchádzajúci kalend.rok), tak v súčte zo všetkých nem.poistení môže byť naraz nem.poistená najviac z VZ 1084,55 eur (t.č.) na mesiac. Takže ak by bola jej hrubá mzda napr. za 1/2010 400eur, za 1/2010 430 eur, ... tak by jej vznikol na dNP preplatok v meiaci 1/2010 z VZ 1084,55-400) v mesiaci 2/2010 z VZ (1084,55-430) ... t.j. vždy podla konkrétneho VZ zo zamestnania. Preto jej stačí sa prihlásiť z rozdielu maxima a jej VZ v zamesnaní, čo je t.č. 1084,55eur - 400eur. Dobr.nem.poistenie sa platí 4,4% z VZ. Ak jej vznikne preplatok, tak v prípade, že písomne požiada SP kde má DNP o jeho vrátenie, tak ho SP vráti.
Naposledy upravil brčko : 29.12.09 at 11:44
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

veronikasad Pozri príspevok
Tú prvú vetu si si mohol odpustiť.

Doplň prosím termín nástupu na materskú
Termin este nie je. Prave preto chceme uzatvorit to pripoistenie lebo planujeme tehotenstvo. A chceme min 2-3 mesiace platit aby to vyslo ked pojde na matersku
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

stanco007 Pozri príspevok
Termin este nie je. Prave preto chceme uzatvorit to pripoistenie lebo planujeme tehotenstvo. A chceme min 2-3 mesiace platit aby to vyslo ked pojde na matersku
Takto jednoducho ako si to predstavuješ to asi nepôjde. Pokial trvá jej súčasný pracovný pomer, nárok na materskú z DNP bude mať až po 270 dňoch poistenia. Zmenu VZ môžeš robiť až po 6 mesiacoch.
Ak by nástup na materskú bol do konca roku 2010, je vhodné ešte pred koncom roka 2009 uzatvoriť DNP vo výške rozdielu medzi príjmom zo zamestnania a max. VZ, ako písala Gabika (brčko). VZ môžeš potom po 6 mesiacoch zmeniť na minimum a rozhodné obdobie pre určenie VZ pre výpočet materského bude napr. obdobie 30-31,12.2009.

Ak nástup na materskú bude až v roku 2011, rozhodné obdobie bude z roku 2010. Každý prípad je iný, kým neviete dátum pôrodu, ťažko radiť ...
0 0
ranaja ranaja

ranaja je offline (nepripojený) ranaja

dobry den,
planujeme druhe dieta.
v januari 2010 by som chcela otehotniet - takze termin porodu september -oktober. \"dufam \"
pracovny pomer som skoncila v k 31.08.2009 - a trval od 01.10.2008.
DNP som od 28.12.2009(od vcera) a platim z max. cize 47,70 mesacne.
aka bude vyska materskej - bude max ?
a splnim podiemnku 270dni poistenia?
a prosim co je rozhodujuce obdobie? - musim celych devat mesiacov platit odvody z max?
a este - ak v januari otehotniem a vo februari pojdem na PN (rizikove tehotenstvo), musim aj nadalej platit poistenie? a kolko bude PN € ? nepokazi mi PNka vysku materskej?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ranaja Pozri príspevok
dobry den,
planujeme druhe dieta.
v januari 2010 by som chcela otehotniet - takze termin porodu september -oktober. \"dufam \"
pracovny pomer som skoncila v k 31.08.2009 - a trval od 01.10.2008.
DNP som od 28.12.2009(od vcera) a platim z max. cize 47,70 mesacne.
aka bude vyska materskej - bude max ?
a splnim podiemnku 270dni poistenia?
a prosim co je rozhodujuce obdobie? - musim celych devat mesiacov platit odvody z max?
a este - ak v januari otehotniem a vo februari pojdem na PN (rizikove tehotenstvo), musim aj nadalej platit poistenie? a kolko bude PN € ? nepokazi mi PNka vysku materskej?
Ak nastúpiš na materskú do konca roka 2010, VZ bude obdobie 28.12,-31.12.2009. Podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch budeš mať splnenú, zahrňa sa aj doba ukončeného nem. poistenia, v tvojom prípade od posledného zamestnávatela. Po 6 mesiacoch DNP si môžeš zmeniť vymer. základ.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Stanco007
nech sa mng. prihlási z minima. Ak by otehotnela, tak to DNP zruší. A uzatvorí nové DNP z rozdielu maxima a výplaty, a tým pádom bude mať maximálnu materskú.
Dôležité je aby mala dostatok dní. Čo mať nebude, ak budete čakať na otehotnenie, naozaj treba začať platiť skôr. A tým pádom môžete aj z minima. No a potom sa pokúšať pekne o bábo. A pri novom DNP bude dôležitý čas teda 26 týždňov.
0 0
ranaja ranaja

ranaja je offline (nepripojený) ranaja

veronikasad Pozri príspevok
Ak nastúpiš na materskú do konca roka 2010, VZ bude obdobie 28.12,-31.12.2009. Podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch budeš mať splnenú, zahrňa sa aj doba ukončeného nem. poistenia, v tvojom prípade od posledného zamestnávatela. Po 6 mesiacoch DNP si môžeš zmeniť vymer. základ.
pisete ze VZ bude od 28.12-31.12.2009 takze ta materska bude max?
a este ako to bude s tou PNkou?
dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ranaja Pozri príspevok
pisete ze VZ bude od 28.12-31.12.2009 takze ta materska bude max? ak bude nástup na MD po 1.7.2010, materská už nebude z maxima, lebo od 1.7. sa max.VZ zvyšuje. Bude však z max.VZ r.2009.
a este ako to bude s tou PNkou? ak bude začiatok PN-ky do 26 týždňov od vzniku DNP, nemocenské bude z min. vymer.základu. Začiatok PN-ky po 26. týždni, nemocenské z VZ r.2009 - prvé 3 dni 25 %, ďalšie dni 55 % DVZ.
dakujem
odpoveď v texte
0 0
ranaja ranaja

ranaja je offline (nepripojený) ranaja

Ak by som isla na tu PNku , tam sa nezaratavaju aj tie dni poistenia z predchadzajuceho zamestnania?
A plati sa dobrovolne nemocenske poistenie aj pocas PNky?
dakujem
0 0
norikal norikal

norikal je offline (nepripojený) norikal

Mam DNP od 20.11.2009 ,vymeriavaci zaklad mam 584 € a mesacna pltba i vychadza na 25.60€ Planujeme babo v blizkej dobe.Pokial by some to stihli a isla by som na metersku do konca roka 2010 rata sa mi od 20.11. do 31.12.2009 ??Kolko a mam DNP prerusit alebo co by som mala urobit pre zvysenie materskej????
Dakujem
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

A ako dlho sa dostava to DNP? Zena by si to platilo tych min. 270 dni a potom by jej vznikol narok na vyplacanie DNP a materskej. Ako dlho sa to vyplaca? Pol roka, ci 2 roky? Ci je to len jeden rok a potom musi dalej platit min 6 mesiacov aby mala zase narok dostavat DNP 1 rok? A pocas vyplacania DNP sa plati aj ta mesacna sumu pripoistenia? Vdaka
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

stanco007 Pozri príspevok
A ako dlho sa dostava to DNP? Zena by si to platilo tych min. 270 dni a potom by jej vznikol narok na vyplacanie DNP a materskej. Ako dlho sa to vyplaca? Pol roka, ci 2 roky? Ci je to len jeden rok a potom musi dalej platit min 6 mesiacov aby mala zase narok dostavat DNP 1 rok? A pocas vyplacania DNP sa plati aj ta mesacna sumu pripoistenia? Vdaka
DNP sa nedostáva, ak manželka splní podmienku nároku na materské z DNP (270 dní poistenia) bude dostávať materské po dobu 28 týždňov. Počas poberania materského DNP neplatí.

Zober kalkulačku a počítaj : aby jej vznikol nárok na dávky z DNP, cca 9 mesiacov musí platiť 4,4 % z určeného vymeriavacieho základu. A potom dostane materské vo výške 55 % z určeného vymeriavacieho základu.
Oplatí sa ?
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

veronikasad Pozri príspevok
DNP sa nedostáva, ak manželka splní podmienku nároku na materské z DNP (270 dní poistenia) bude dostávať materské po dobu 28 týždňov. Počas poberania materského DNP neplatí.

Zober kalkulačku a počítaj : aby jej vznikol nárok na dávky z DNP, cca 9 mesiacov musí platiť 4,4 % z určeného vymeriavacieho základu. A potom dostane materské vo výške 55 % z určeného vymeriavacieho základu.
Oplatí sa ?
28 tyzdnov? To nie je nejak malo? Vsak materska sa berie 2 az 3 roky a DNP len 28 tyzdnov? Nejak kratko
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

stanco007 Pozri príspevok
28 tyzdnov? To nie je nejak malo? Vsak materska sa berie 2 az 3 roky a DNP len 28 tyzdnov? Nejak kratko
materská zo sociálnej poisťovne - je jedno či z poistenia zamestnanca, SZČO alebo DNP - sa vypláca po dobu 28 týždňov (osamelým poistenkyniam 35 týždňov). Potom rodič dostáva z ÚPSVaR rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa (podľa toho, či má aj iný príjem) do 3 rokov veku dieťaťa, u detí s nepr. zdr. stavom až do 6 rokov veku.

Od 1.1.2010 majú mamičky po skončení materskej dvolenky (po 28 týždňch) nárok na zvýšený rodičovský príspevok z UPSVaR do dovršenia 2 rokov veku dieťaťa - pokial nemajú iný príjem z podnikania alebo zamestnania
0 0
norikal norikal

norikal je offline (nepripojený) norikal

norikal Pozri príspevok
Mam DNP od 20.11.2009 ,vymeriavaci zaklad mam 584 € a mesacna platba mi vychadza na 25.60€ Planujeme babo v blizkej dobe.Pokial by sme to stihli a isla by som na matersku do konca roka 2010 rata sa mi od 20.11. do 31.12.2009 ??Kolko a mam DNP prerusit alebo co by som mala urobit pre zvysenie materskej????
Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

norikal Pozri príspevok
Mam DNP od 20.11.2009 ,vymeriavaci zaklad mam 584 € a mesacna pltba i vychadza na 25.60€ Planujeme babo v blizkej dobe.Pokial by some to stihli a isla by som na metersku do konca roka 2010 rata sa mi od 20.11. do 31.12.2009 ??Kolko a mam DNP prerusit alebo co by som mala urobit pre zvysenie materskej????
Dakujem
Pokial bude nástup na materskú do konca roka 2010, vymeriavacím základom pre materskú z DNP bude obdobie 20.11.2009-31.12.2009 (za predpokladu, že DNP v roku 2010 nezrušíš). Nečítala som ostatné príspevky, neviem či si aj zamestnaná. Z DNP budeš mať materskú 55 % zo sumy 584€ mesačne
0 0
Ivet17 Ivet17

Ivet17 je offline (nepripojený) Ivet17

Ahojte poradaci. Sledujem tieto temy a ste velmi zlati ako radite nam laikom- aj ja som tu na porade uz viac krat pisala a vzdy ste mi super poradili tak by som vas poprosila znovu o radu.
Kamaratka pozerala na Novy rok spravy a vraj tam davali ze na ten rodicovsky zvyseny prispevok nemaju narok zeny ktore prechadzaju z materskej na matersku-je to prosim pravda? Lebo malo to byt v inom zneni. Ze ked predtym mali narok na matersku, tak potom budu mat ten zvyseny.
To by bolo ohladom kamaratky a teraz ja- Tiez som na rodicovskom a v septembri 2010 bude mat mala 3roky. Min rok som pracovala 4 a pol mesiaca-prac.pomer ukonceny. Teraz som v 4mes.tehot. V 6tt som sa pripoistila z maxima. teraz som trochu pomylena co som sa docitala v tychto clankoch. Budem mat narok z maxima? Cize okolo 500€?
A este 26Tyzdnov povinneho platenia mi uplynie cca 15.5.2010 ale 23.5. mam nastup na matersku. kedy si mam znizit na minimum kedze som na rodicovskom- tak predpokladam ze na matersku mam narok az dnom porodu ktory by mal byt 4.7.2010.predpokladam spravne? Cize az dnom porodu si prestanem platit DNP a po porode tam zanesiem papiere?
Prosim vas poradte viem ze su to malicherne otazky, ale poctivo studujem tuto temy a vzdy sa nieco najde co ma privedie do rozpakov...
0 0
dannnye dannnye

dannnye je offline (nepripojený) dannnye

Dobry den, som studentkou, ale od 16.6.2009 si dobrovolne platim poistenie vo vyske 44,10 eur, co bola vtedy najvyssia mozna suma. Momentalne planujeme babatko. Viem, ze poisteny musi byt clovek minimalne 270 dni v poslednych dvoch rokoch. Ako by sa pocitalo materske, keby som teraz platenie prerusila a zacala by som platit az po otehotneni? Zaratavajú sa do vysky materskej aj dni v ktore by som poistenie neplatila? Viete mi povedat, aka vysoka je materska pri poisteni 44,10 eur? Velmi pekne vam dakujem. Daniela
0 0
norikal norikal

norikal je offline (nepripojený) norikal

veronikasad Pozri príspevok
Pokial bude nástup na materskú do konca roka 2010, vymeriavacím základom pre materskú z DNP bude obdobie 20.11.2009-31.12.2009 (za predpokladu, že DNP v roku 2010 nezrušíš). Nečítala som ostatné príspevky, neviem či si aj zamestnaná. Z DNP budeš mať materskú 55 % zo sumy 584€ mesačne
Ano som zamestanana od jhanuara 2009,predtym som bola na rodocovskej.
Ak dobre ratam mesacne by mi malo byt vyplacane 321.2€?Pocas materskej treba prerusit platenie DNP alebo rovno zrusit?Teraz sa mi uz neda asi platit viac do DNP aby som dostavala maximalne DNP?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať