Zavrieť

Porady

Zamestnanecká prémia za 2009

Ahojte Poraďáci , práve som si na stránke DÚ prečítala usmernenie k uplatneniu zamestnan.prémie a jej výpočtu .V príkladoch sa uvádza aj podmienka že si zamestnanec nemôže súbežne uplatniť nezdaniteľnú časť aj zamestnan.prémiu .Pochopila som správne, že ak u nás podpísal vyhlásenie na nezdan.časti tak nemá nárok na zamestnan.prémiu ?
Alebo sa to týka len ak by si uplatňoval nezdani.častí na manžela/ku , alebo príspevky na doplnkové poistenie a sporenie a poistenie.
Ďakujem .
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

99Bejka Pozri príspevok
Ahojte Poraďáci , práve som si na stránke DÚ prečítala usmernenie k uplatneniu zamestnan.prémie a jej výpočtu .V príkladoch sa uvádza aj podmienka že si zamestnanec nemôže súbežne uplatniť nezdaniteľnú časť aj zamestnan.prémiu .Pochopila som správne, že ak u nás podpísal vyhlásenie na nezdan.časti tak nemá nárok na zamestnan.prémiu ?
Alebo sa to týka len ak by si uplatňoval nezdani.častí na manžela/ku , alebo príspevky na doplnkové poistenie a sporenie a poistenie.
Ďakujem .
uveď prosím č. otázky, na ktorú si reagovala
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...amprm_0110.pdf
0 0
99Bejka 99Bejka

99Bejka je offline (nepripojený) 99Bejka

Otázka číslo 9. Ale zamestnanec mal minimálnu mzdu takže žiadne preddavky neplatil nakoľko mu nevyšli .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

99Bejka Pozri príspevok
Otázka číslo 9. Ale zamestnanec mal minimálnu mzdu takže žiadne preddavky neplatil nakoľko mu nevyšli .
Minimálna mzda je nižšia ako NČZD, preto zamestnanec bude mať nárok na zamestnaneckú prémiu vo výše 19 % z rozdielu medzi NČZD (4025,70€) a vyplatenej mzdy (ktorá musí dosiahnut najmenej 6-násobok min.mzdy)
0 0
99Bejka 99Bejka

99Bejka je offline (nepripojený) 99Bejka

Ďakujem . Tak ak to je všetko tak , podľa mojich výpočtov zamestnancovi pri roč.zúčtovaní ešte vyplatím 189,16 Eur aj keď nezaplatil žiadnu daň zo záv.činnosti .Tak to sa poteší . Pôjdem ešte na školenie len som potrebovala mať nejaký prehľad . Ešte raz vďaka .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

99Bejka Pozri príspevok
Ďakujem . Tak ak to je všetko tak , podľa mojich výpočtov zamestnancovi pri roč.zúčtovaní ešte vyplatím 189,16 Eur aj keď nezaplatil žiadnu daň zo záv.činnosti .Tak to sa poteší . Pôjdem ešte na školenie len som potrebovala mať nejaký prehľad . Ešte raz vďaka .
školenia p. Mihála sú výborné, určite vo svojom okolí nejaké nájdeš.
Množstvo aktuálnych informácii je aj v DRAKOVI, ak si predplatíš prístup ...
0 0
99Bejka 99Bejka

99Bejka je offline (nepripojený) 99Bejka

Díky. 3.februára robí v BB tak už som si ho naplánovala .Pozrem aj v Drakovi. Díky
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

99Bejka Pozri príspevok
Díky. 3.februára robí v BB tak už som si ho naplánovala .Pozrem aj v Drakovi. Díky
Do Draka sa nedostaneš, kým nemáš zaplatený prístup.
0 0
Machulka Machulka

Machulka je offline (nepripojený) Machulka

:-)
99Bejka Pozri príspevok
Ahojte Poraďáci , práve som si na stránke DÚ prečítala usmernenie k uplatneniu zamestnan.prémie a jej výpočtu .V príkladoch sa uvádza aj podmienka že si zamestnanec nemôže súbežne uplatniť nezdaniteľnú časť aj zamestnan.prémiu .Pochopila som správne, že ak u nás podpísal vyhlásenie na nezdan.časti tak nemá nárok na zamestnan.prémiu ?
Alebo sa to týka len ak by si uplatňoval nezdani.častí na manžela/ku , alebo príspevky na doplnkové poistenie a sporenie a poistenie.
Ďakujem .
Posielam Ti,čo som našla na DRSR - usmernenie k Tvojej otazke:
9. Otázka:
Ako má postupovať zamestnanec v prípade, ak mu počas roka zamestnávateľ uplatňoval
nezdaniteľnú časť základu dane a na konci roka vzhľadom na splnenie podmienok požiada
o zamestnaneckú prémiu ?
Odpoveď:
Ak bola zamestnancovi počas zdaňovacieho obdobia oka 2009 uplatňovaná nezdaniteľná
č
asť základu dane na daňovníka a po ukončení roka 2009 si zamestnanec uplatní nárok na
zamestnaneckú prémiu, uvedie túto skutočnosť v žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania
preddavkov na daň.
V ro
čnom zúčtovaní preddavkov na daň zamestnávateľ zamestnancovi, ktorý splní
podmienky vymedzené v § 32a zákona o dani z príjmov, neuplatní nezdanite
ľčasť základu
dane na da
ňovníka, nevypočíta daňovú povinnosť a daň sa bude rovnať nule.
Zamestnávate
ľ vráti zamestnancovi zrazené preddavky na daň za rok 2009 a zároveň mu

vyplatí aj zamestnaneckú prémiu.

To znamená, že v ročnom zúčtovaní, pokiaľ si bude chcieť nárokovať na zamestnaneckú prémiu, tak si neuplatní nezdaniteľnú časť ani na seba, ani na manželku, ani na životné poistenie, atď..
Ale v priebehu roka si mohol nárokovať na NČ na seba. Snáď Ti to pomohlo.


0 0
99Bejka 99Bejka

99Bejka je offline (nepripojený) 99Bejka

Vďaka
0 0
piestansky piestansky

piestansky je offline (nepripojený) piestansky

99Bejka, dovolím si upozorniť, že maximálne výška zamestnaneckej prémie je 181,03 eura. Ďakujem za pozornosť.
0 0
piestansky piestansky

piestansky je offline (nepripojený) piestansky

Moja poznámka je pre príspevok č.5 - 99Bejka
1 0
piestansky piestansky

piestansky je offline (nepripojený) piestansky

Ešte dávam ďaľšiu poznámku. Túto informáciu, že max.výška zamestnaneckej prémie je suma 181,03 eur, som získal od pána Mihála z príspevku v Trende. Je zavesená aj na internete. Inak za ňu neručím. Myslím, že pán Mihál, je dostatočná záruka správnej odpovede, aj keď sa v tomto článku odvoláva na zákon č. 60/2009 Z.z., ale zamestnaneckú prémiu rieši zákon č. 563/2008 z.z.
Nechcem rýpať, ale v tomto článku sa pán Mihál zmýlil v uvedení čísla zákona. Len v dobrom na to upozorňujem.
Ďakujem za pozornosť.
0 0
piestansky piestansky

piestansky je offline (nepripojený) piestansky

Ospravedlňujem sa pánovi Mihálovi, v uvedenom článku, uvádza zákon č. 60/2009, súvislosti s nezdaniteľnou čiastkou dane na daňovníka. Nie zákon o zamestnaneckej prémie. Týmto ospravedlnením považujem túto záležitosť z mojej stránky za uzavretú.
Ďakujem za pozornosť a prijatie ospravedlnenia pánu Mihálovi.
0 0
Ammi Ammi

Ammi je offline (nepripojený) Ammi

Ahojte poradaci,
Citam tu Vase prispevky o zamest. premii.
Chcem sa teda opytat co je kriteriom pre mesiac, v ktorom vznika narok na zamestnanecku premiu?
Ako postupovat ak je zamestnanc vacsinu mesiaca praceneschopny alebo ma nepl.volno alebo absencie? Ako je to so znizenym prac.uvazkom?
Ak mal zamestnanec napr. 18 dni absenciu a 2 dni odrobil ma narok za ten mesiac na premiu?
Nezohladnuje sa ani znizeny prac. uvazok?
Mne to vychadza tak, ze najprv sa musi odkontrolovat kazdy mesiac a zistit ci prijem je nizsi ako 295.5 alebo v inervale 295.5 az 335.48 (nezd.cast), zistit z akeho dovodu je nizky prijem (PN, znizeny uvazok, absencia), aby sa urcil pocet mesiacov a az tak pristupit k vypoctu.
Pokial je to tak, potom cele toto opatrenie je nesmierne pracne a casovo narocne a Nobelova cena autorovi je malo.
Vacsina softverov totiz pracuje tak, ze mzdova uctovnicka vyznaci narok na premiu, co pre nu znamena pracne rucne vsetko odkontrolovat, vyznacit a softver uz len vypocita sumu podla vzorca.
Su moje uvahy spravne?
Dakujem za odpoved.
0 0
marigy marigy

marigy je offline (nepripojený) marigy

Ahojte, mám takýto problém či môže uplatniť zamestnaneckú prémiu zamestnanec, ktorý bol do 31. augusta 2009 zamestnaný v SR a základ dane je 2738 Eur. Ďalej mesiace 9. a 10. pracoval v Rakúsku - na zmluvu, závislá činnosť. Od 11. mes. nezamestnaný. Ďakujem za radu.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ammi Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
Citam tu Vase prispevky o zamest. premii.
Chcem sa teda opytat co je kriteriom pre mesiac, v ktorom vznika narok na zamestnanecku premiu?
Ako postupovat ak je zamestnanc vacsinu mesiaca praceneschopny alebo ma nepl.volno alebo absencie? Ako je to so znizenym prac.uvazkom?
Ak mal zamestnanec napr. 18 dni absenciu a 2 dni odrobil ma narok za ten mesiac na premiu?
Nezohladnuje sa ani znizeny prac. uvazok?
Mne to vychadza tak, ze najprv sa musi odkontrolovat kazdy mesiac a zistit ci prijem je nizsi ako 295.5 alebo v inervale 295.5 az 335.48 (nezd.cast), zistit z akeho dovodu je nizky prijem (PN, znizeny uvazok, absencia), aby sa urcil pocet mesiacov a az tak pristupit k vypoctu.
Pokial je to tak, potom cele toto opatrenie je nesmierne pracne a casovo narocne a Nobelova cena autorovi je malo.
Vacsina softverov totiz pracuje tak, ze mzdova uctovnicka vyznaci narok na premiu, co pre nu znamena pracne rucne vsetko odkontrolovat, vyznacit a softver uz len vypocita sumu podla vzorca.
Su moje uvahy spravne?
Dakujem za odpoved.
Nárok na ZP vzniká za ten mesiac, v ktorom mal aspoň 1 cent príjmu. Nekontroluje sa výška príjmu za každý mesiac zvlášť, ale posudzuje sa príjem za celý rok spolu. Znížený úväzok nemá vplyv na ZP.
Doporučujem prečítať celú túto tému, je to dobre porozoberané a vysvetlené: http://www.porada.sk/t117775-p25-zam...ka-premia.html
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

marigy Pozri príspevok
Ahojte, mám takýto problém či môže uplatniť zamestnaneckú prémiu zamestnanec, ktorý bol do 31. augusta 2009 zamestnaný v SR a základ dane je 2738 Eur. Ďalej mesiace 9. a 10. pracoval v Rakúsku - na zmluvu, závislá činnosť. Od 11. mes. nezamestnaný. Ďakujem za radu.
Jena z podmienok na vyplatenie ZP je, že zamestnanec nemá príjem zo zahraničia.
0 0
Pisica Pisica

Pisica je offline (nepripojený) Pisica

nemá nárok - musí mať príjem len na území SR
0 0
londay londay

londay je offline (nepripojený) londay

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či ma zamestnanec nárok na zamestnaneckú prémiu ak ZD má nižší ako 4025,70, dosiahol požadovaný príjem pre nárok, ale bol od 26.06.2009 do 30.12.2009 PN ?
Ak áno aká bude výška zamestnaneckej prémie ?
Základ dane : 3003,73
zrazené preddavky: 197,76
Výpočet : 4025,70 - 3003,73 = 1021,97 * 0,19 = 194,17
vrátený preplatok na dani: 197,76 + 181,03 ( zametnanecká prémia )
Je tento výpočet správny?

Ďakujem.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

londay Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či ma zamestnanec nárok na zamestnaneckú prémiu ak ZD má nižší ako 4025,70, dosiahol požadovaný príjem pre nárok, ale bol od 26.06.2009 do 30.12.2009 PN ?
Ak áno aká bude výška zamestnaneckej prémie ?
Základ dane : 3003,73
zrazené preddavky: 197,76
Výpočet : 4025,70 - 3003,73 = 1021,97 * 0,19 = 194,17
vrátený preplatok na dani: 197,76 + 181,03 ( zametnanecká prémia )
Je tento výpočet správny?

Ďakujem.
Príjem spĺňa, 6 mesiacov tiež, výpočet je správny
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať