Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Prosím Vás, môže si živnostník v oblasti elektroinštalaterstva, oprava a udžba elektrických zariadení uplatniť PAUŠÁLNE VYDAVKY, kolko percent????
Dakujem
Usporiadat
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Ak svoju živnosť náješ v prílohe 1/ Živnostenského zákona http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/Remeselne-zivnosti
môžeš si uplatniť 60% -né paušálne výdavky. V ostatných prípadoch si môžeš uplatniť 40%-né paušálne výdavky, samozrejme za istých podnienok o ktorých pojednáva Zákon o dani z príjmov:
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Naposledy upravil Zuziana : 23.01.10 at 14:44
0 0
maja55 maja55

maja55 je offline (nepripojený) maja55

Dakujem, len ja som to nenašla nikde, tak preto sa pýtam, ani v jednej prílohe nie je elektroinstalatérstov, oprava, udržba elektro zariadení. Ak by ste to mohli pozrieť, tak vam velmi pekne dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

maja55 Pozri príspevok
Dakujem, len ja som to nenašla nikde, tak preto sa pýtam, ani v jednej prílohe nie je elektroinstalatérstov, oprava, udržba elektro zariadení. Ak by ste to mohli pozrieť, tak vam velmi pekne dakujem
Ak si to tam nenašla, problém je vyriešený - paušál 40 % si môže uplatniť každý živnostník (ak nie je platitel DPH celý rok)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

maja55 Pozri príspevok
Dakujem, len ja som to nenašla nikde, tak preto sa pýtam, ani v jednej prílohe nie je elektroinstalatérstov, oprava, udržba elektro zariadení. Ak by ste to mohli pozrieť, tak vam velmi pekne dakujem
Zdroj : http://www.szk.sk/rozdelenie-zivnosti/remeselne/

Poradové číslo : 27
Živnosť : Montáž , rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení
Odbor a kód : Elektrotechnika kod 26

A obsahovú náplň si pozri na tej stránke Obsahové náplne remeselných živností 2008


Môj názor, paušalne výdavky 60%.
Btw. aj na daňovom mi tak pred rokom povedali.
0 0
adriánôčka adriánôčka

adriánôčka je offline (nepripojený) adriánôčka

Ahojte, zaujala ma táto téma. Môj manžel je živnostník v oblasti stavebníctva. Obkladá..Najvyššie dosiahnuté vzdelanie - nie je v danom obore..pracuje asi tak 10 rokov. Mohli by sme ísť na 60%?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
adriánôčka Pozri príspevok
Ahojte, zaujala ma táto téma. Môj manžel je živnostník v oblasti stavebníctva. Obkladá..Najvyššie dosiahnuté vzdelanie - nie je v danom obore..pracuje asi tak 10 rokov. Mohli by sme ísť na 60%?
Nie. Len 40%. Nejde o remeselnú činnosť. Obkladačské práce sú voľnou živnosťou.
0 0
adriánôčka adriánôčka

adriánôčka je offline (nepripojený) adriánôčka

Ďakujem..:-(
0 0
pizzanoel pizzanoel

pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac
Ahojte chcem sa este spytat, ked podavm danove priznanie formou pausalnych vydavkov tak potom aj na zdravotnu asi musim podat RZZP a na socialnu tiez sa nieco podava? Ako sa to tlacivo vola? Musim ho podat aj ked som bola podnikatelom len rok, teda lebo som ho neplatila kedze 1rok...?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pizzanoel Pozri príspevok
Ahojte chcem sa este spytat, ked podavm danove priznanie formou pausalnych vydavkov tak potom aj na zdravotnu asi musim podat RZZP a na socialnu tiez sa nieco podava? Ako sa to tlacivo vola? Musim ho podat aj ked som bola podnikatelom len rok, teda lebo som ho neplatila kedze 1rok...?
Výpis z daňového priznania podávaš v roku 2010 posledný krát za rok 2009 v termíne do 30.6.2010. (od roku 2010 už táto povinnosť zanika, výpis z DP bude posielať do SP priamo DU). Ak tvoj príjem = tržby presiahol 12-násobok min. mzdy, do 8.7.2010 nezabudni na prihlášku do SP - stávaš sa povinným platitelom odvodov do SP.
0 0
pizzanoel pizzanoel

pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Výpis z daňového priznania podávaš v roku 2010 posledný krát za rok 2009 v termíne do 30.6.2010. (od roku 2010 už táto povinnosť zanika, výpis z DP bude posielať do SP priamo DU). Ak tvoj príjem = tržby presiahol 12-násobok min. mzdy, do 8.7.2010 nezabudni na prihlášku do SP - stávaš sa povinným platitelom odvodov do SP.
Moj prijem bol 3 306eur, ale živnosť bola pozastavená...a v aprili 2010 sa obnovi...Aj tak sa stanem platitelom odvodov do SP?
Takze teraz som sa docitala ze minimalka za rok 2009 je 8900 co je 8900 x 12 = 106 800 Sk= 3 545,11 eur takze som to nepresiahla . Tak ju nemusim podavat?
Naposledy upravil pizzanoel : 24.01.10 at 10:42
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pizzanoel Pozri príspevok
Moj prijem bol 3 306eur, ale živnosť bola pozastavená...a v aprili 2010 sa obnovi...Aj tak sa stanem platitelom odvodov do SP? A mam ju teda podat?
Keby to bolo menej tak nemusim podavat prihlasku?
Výpis z DP musíš podať, lebo k 30.6.2010 budeš mať aktívnu živnosť.
Ak píšeš o príjme=tržbách a nie o základe dane, povinná registrácia ti nevzniká. Limit príjmov za rok 2009 je 3834,96€
0 0
pizzanoel pizzanoel

pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Výpis z DP musíš podať, lebo k 30.6.2010 budeš mať aktívnu živnosť.
Ak píšeš o príjme=tržbách a nie o základe dane, povinná registrácia ti nevzniká. Limit príjmov za rok 2009 je 3834,96€
Takze este sa teda uistim k danovemu priznani musim teda podat

RZZP do zdravotnej pois.
Výpis z DP do socialnej

A to je vsetko uz nikde nemusim nic podavat?

Dakujem velmi pekne za odpovede si zlata, diky..
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

pizzanoel Pozri príspevok
Takze este sa teda uistim k danovemu priznani musim teda podat

RZZP do zdravotnej pois.
Výpis z DP do socialnej

A to je vsetko uz nikde nemusim nic podavat?

Dakujem velmi pekne za odpovede si zlata, diky..
Doplním Termíny :
DP na DU do 31.3.2010
RZZP do príslušnej zdr. poisťovne tiež do 31.3.2010
Výpis z DP do SP (tlačivo nájdeš na stránke www.socpoist.sk ) do 30.6.2010
ak máš auto v majetku firmy alebo súkromné využívaš na podnikanie, nezabudni na DP dane z mot. vozidiel - termín do 1.2.2010, dokedy treba aj daň zaplatiť

Ak nebudeš meniť zdr.poisťovňu a ako živnostník nemáš zamestnancov, iné povinnosti nemáš
0 0
pizzanoel pizzanoel

pizzanoel je offline (nepripojený) pizzanoel

obyčajný človek, ktorý robí chyby... ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Doplním Termíny :
DP na DU do 31.3.2010
RZZP do príslušnej zdr. poisťovne tiež do 31.3.2010
Výpis z DP do SP (tlačivo nájdeš na stránke www.socpoist.sk ) do 30.6.2010
ak máš auto v majetku firmy alebo súkromné využívaš na podnikanie, nezabudni na DP dane z mot. vozidiel - termín do 1.2.2010, dokedy treba aj daň zaplatiť

Ak nebudeš meniť zdr.poisťovňu a ako živnostník nemáš zamestnancov, iné povinnosti nemáš
Velmi pekne dakujem...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Práve som v omyle s paušálnymi výdavkami v zmysle par. 6/10.

Občan sa stal platitelom DPH 1.3.2009, platitelom DPH je ešte stále, ale v 3/2010 bude rušiť registráciu.

Môže si uplatniť paušálne výdavky za rok 2009? Ja si myslím, že áno, pretože nie je platitelom v zmysle uvedeného par. celý rok 2009.

Dočítala som sa ............................................

Pre úplnosť je potrebné uviesť, že uplatňovanie paušálnych výdavkov upravuje par. 6.......... Tieto výdavky môže uplatniť len daňovník (fyzická osoba), ktorý nie je platiteľom DPH k 31.12.2009 alebo ktorý nebol platiteľom dane od 1.1.2009 do 31.12.2009.

Myslím si, že je tu chyba. Je tu alebo. Teda buď jedno, alebo druhé. Chyba v slovíčkach?? Alebo už neviem čítať???
Prosím Vás neviem nikde práve teraz nájsť žiadne príklady z drsr k uvedenej problematike.

Aký máte názor. Ďakujem.
Naposledy upravil betka : 06.02.10 at 17:22 Dôvod: Vymazanie autora a odborného časopisu
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Betka

tu je znenie , ktoré platí do 31.12.2009


Zákon o dani z príjmu
§6

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Zita5 Pozri príspevok
Betka

tu je znenie , ktoré platí do 31.12.2009


Zákon o dani z príjmu
§6

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach

Ano Zitka, napísala som vo svojom príspevku 6/10 (nepíšem citácie, uvediem, vždy len par., nechcem zahlcovať poradu), úplne ho viem už spamäti...... Ale uvedený pán ma zmiatol, že napísal k 31.12, .....nemôže uplatniť vidte citát....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
betka Pozri príspevok
Ano Zitka, napísala som vo svojom príspevku 6/10 (nepíšem citácie, uvediem, vždy len par., nechcem zahlcovať poradu), úplne ho viem už spamäti...... Ale uvedený pán ma zmiatol, že napísal k 31.12, .....nemôže uplatniť vidte citát....
Betka , ale Ty sa musíš držať znenia zákona , ktorý v tom roku platil a nie nejakého článku ......to je aspoň môj názor .
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Janka (betka), články píše kadekto, najmä čo najviac, aby zarobil čo najviac.
Ty si taká skúsená a sčítaná, drž sa vždy predpisov, tak ako ti radí Zitka.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Dievčence, ďakujem Vám za kopanec, skoro sračka na ceste.... Hneď píšem autorovi, kde zároveň i mažem jeho meno a priezvisko v príspevku vyššie . Podotýkam, že ho už upozorňujem tretíkrát na chybu, kt. som od neho čítala vo viacerých príspevkoch.
RAz ma upozornil, že má pravdu on. Dala som mu súvislý príklad s riešením, že subjekty (nebudem písať o prípade) môžu obchádzať jeho spôsobom zákon a ŠR by prišiel o kvantum peňazí. Odpoveď som na moju analýzu z pred roka doposiaľ nedostala....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať