Zavrieť

Porady

rozučtovanie TUV z vlastnej kotolne

Dobrý deň, vedel by nám niekto poradiť v nasledovnom probléme. V bytovom dome máme vlastnú kotolňu, ktorú využívame na kúrenie aj na ohrev TUV. Koľko precent (aký koeficient) zo spotrebovaného plynu má ísť na kúrenie a koľko na ohrev TUV. Každý byt má vlastný vodomer na SUV a TUV.
Usporiadat
vd1 vd1

vd1 je offline (nepripojený) vd1

TUV som uviedol 1000x365 preto, lebo ráno o 04.00 hod. každý deň v prechodnom období a v lete, keď sa v noci nekúri vo vykurovacom systéme je voda studená a začne sa ohrievať až cez deň a zohrieva sa priebežne celý deň až do večera, kedy i napriek tomu, že už nie je spotreba teplej vody vlastníkmi, táto vplyvom obehového čerpadla za pár hodín v rozvodných šachtách vychladne a tak dokola. Teda denne v priebehu dňa TUV sa vyhrieva plynovým kotlom, na malý obeh, teda je uzavretý ventil do radiátorov a cirkuluje len v obojživelníku ( el. špirály už dávno doslúžili) a späť do plynových kotlov. Účtuje sa však len to, čo pretečie cez merače TUV v jednotlivých bytoch. Že sú to strašne veľké straty mi je jasné a tie sa potom pravdepodobne premietnu do vykurovania m2 v bytoch pri vyúčtovaní. Ale toto niektorým vlastníkom nevysvetlíš!
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

karetkar Pozri príspevok
Ja som to spravil nasledovne, odsledoval som spotrebu TUV za 1 mesiac v lete, kolko sa na to minulo m3 plynu, to prepocital na kWh. A kedze poznate spotrebu TUV za rok vynasobite kolko miniete za m3 dostanete vyslednu hdnotu potreby m3 plynu na ohrev TUV. Koeficienty su len pre lenivcov....
Robil som to podobne ale mal som viac mesiacov na porovnanie. Musím však podotknúť, že v zime je spotreba tepla na prípravu TUV vyššia ako v lete, sú väčšie straty.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať