Zavrieť

Porady

Uznanie titulu z ČR

Ahojte poraďací,
neviem presne do ktorej rubriky mám zaradiť môj problém tak skúsim túto :-)
Chcela by som sa len spýtať, či nemáte niekto skúsenosti z uznávaním titulu z vysokej školy v ČR.
Na stránke ministerstva školstva som našla nejaký formulár, ale zdá sa mi komplikovaný nato, že chcem titul len zapísať do OP.
Je potrebné úradne prekladať aj české vysvedčenie, ktorému každý rozumie?
Je potrebné ešte niečo prikladať?
Ďakujem
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Čo potrebujete na uznanie dokladu
Na uznanie vysokoškolského diplomu potrebujete okrem peňazí notárom overenú kópiu diplomu a výpis známok za celé štúdium. Ďalej musíte mať kópiu občianskeho preukazu a kópiu maturitného vysvedčenia. Tieto dva doklady už nemusia byť overené notárom. Nesmie vám chýbať kolok v hodnote 99,50 eura a žiadosť o uznanie diplomu. Tú si stiahnete na internetovej stránke ministerstva školstva. S týmto všetkým prídete buď osobne na ministerstvo školstva, alebo to pošlete poštou. Čakacia lehota je do šesťdesiatich dní.


zdroj .

http://korzar.sme.sk/c/4910835/diplo...jde-draho.html
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Danah12 Danah12

Danah12 je offline (nepripojený) Danah12

Ďakujem ze rýchlu odpoveď,
takže úradný preklad netreba?
Ešte mám taký menší problém pred týždňom som sa vydala,
a chcela som si už dať všetky údaje v OP doporiadku,
ale keď budem teraz čakať dva mesiace na potvrdenie
tak to si už môžem začať vybavovať nový OP,
a potom znova za dva mesiace nový :-(
0 0
Danah12 Danah12

Danah12 je offline (nepripojený) Danah12

Toto som našla aj ja, len som chcela vedieť nejaké osobné skúsenosti pri vybavovaní :-)
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

mne zapisali titul na zaklade diplomu vydaneho ceskou VS, tato VS mala akreditaciu na SVK,
ale tiez mi nechceli na policii vyhoviet, kym som im neukazala kopiu (stiahnutu z internetu MS o oficialnej akreditacii u nas, a chceli original potvrdenie z ministerstva - co stalo cca 3000 sk a nebola som ochotna to platit,

no a vzchadzalal som argumentaciou z nizsieho textu:

http://www.minedu.sk/data/USERDATA/U...ie_titulov.pdf


Používanie titulov udelených zahraničnými vzdelávacími inštitúciami
Oprávnenie používať v Slovenskej republike zahraničný titul, ktorý bol priznaný podľa
vnútroštátnych právnych predpisov štátu, z ktorého doklad o udelení titulu pochádza, a to
v jazyku tohto štátu, je možné získať podľa v súčasnosti platných právnych predpisov len na
základe rozhodnutia o uznaní dokladu o vzdelaní a to:
1. na účely výkonu regulovaného povolania v SR podľa § 26 zákona č. 293/2007 Z. z. o
uznávaní odborných kvalifikácií, ak žiadateľ o uznanie splnil podmienky na
vykonávanie regulovaného povolania v SR. Takéto rozhodnutie vydáva Ministerstvo
školstva SR – Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní.
2. na akademické účely (pokračovanie v ďalšom štúdiu v SR) podľa § 106 ods. 3 zákona
č. 131/2002 Z.z. o vysokých školách. Takéto rozhodnutie vydáva:
a) príslušná vysoká škola v SR uskutočňujúca študijné programy v rovnakých
alebo príbuzných študijných odboroch, ako sú uvedené na predloženom
doklade o vzdelaní; ak sa obsah absolvovaného štúdia zhoduje iba čiastočne,
môže vysoká škola žiadateľovi o uznanie predpísať vykonanie doplňujúcich
skúšok, prípadne aj dopracovanie a obhajobu bakalárskej, diplomovej alebo
dizertačnej práce.
Vysoká škola rozhodne o uznaní dokladu o vzdelaní automaticky, ak je medzi
príslušným štátom a Slovensku republikou uzatvorená medzinárodná dohoda
o vzájomnom uznávaní a rovnocennosti dokladov o vzdelaní a doklady
o vzdelaní sú jej súčasťou.
b) ministerstvo, ak v Slovenskej republike nie je vysoká škola, ktorá
uskutočňuje študijné programy v rovnakých alebo príbuzných študijných
odboroch, ako sú uvedené na predloženom doklade o vzdelaní.
Doklad o vysokoškolskom vzdelaní tretieho stupňa nadobudnutý v členskom štáte na vysokej
škole uznanej členským štátom uzná ministerstvo školstva podľa § 9 zákona č. 293/2007 Z. z.
o uznávaní odborných kvalifikácií automaticky.
0 0
Danah12 Danah12

Danah12 je offline (nepripojený) Danah12

Takže ak som ti správne pochopila tých 3000 korún si nezaplatila a pokračovala si na Slovensku v ďalšom štúdiu s tým, že slovenská škola ti uznala zahraničný titul?
Ale čo ak nechcem pokračovať v štúdiu, to mi nič iné neostáva.
0 0
Danah12 Danah12

Danah12 je offline (nepripojený) Danah12

Nemáte už nikto skúsenosti s procesom uznávanie titulu získaného v ČR?
0 0
tresko tresko

tresko je offline (nepripojený) tresko

Danah12 Pozri príspevok
Nemáte už nikto skúsenosti s procesom uznávanie titulu získaného v ČR?

Ak ide len o zapísanie titulu do OP, tak je to možné bezplatne. V podstate ide o to, že:

1. ministerstvo vnútra tvrdí

Doklady potrebné k zápisu titulu

pri doklade o udelení titulu alebo hodnosti vydanom zahraničnou vysokou školou alebo iným, na to oprávneným orgánom sa predkladá rozhodnutie o uznaní tohto dokladu za rovnocenný s dokladom o udelení titulu alebo hodnosti vydaným vysokou školou v Slovenskej republike podľa osobitného predpisu, ak medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, neustanovuje inak.


2. Lenže existuje medzinárodná zmluva, a to konkrétne zákon 248/2002 Z.z. (DOHODA medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Českej republiky o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní vydávaných v Slovenskej republike a v Českej republike)

V tejto dohode sa hovorí o rovnocennosti vysokoškolských titulov

3. Kombináciou vyhlásenia ministerstva vnútra a zákona 248/2002 Z.z. by to malo ísť automaticky a bezplatne, ak ide len o zapísanie titulu do OP.
0 0
Danah12 Danah12

Danah12 je offline (nepripojený) Danah12

No len škoda, že to tak nejde :-(
0 0
Danah12 Danah12

Danah12 je offline (nepripojený) Danah12

Prečítala som si spomenutý zákon 248/2002 a podľa mňa by to naozaj malo tak fungovať.
Ale neviem o nikom komu by sa podarilo zapísať titul do OP s tým, že by prišiel na políciu a odvolal sa na spomínaný zákon.
Tam majú určite svoje usmernenia a postupujú podľa nich.
0 0
Peter_gb Peter_gb

Peter_gb je offline (nepripojený) Peter_gb

Znie to logicky a po právnej stránke je to tiež v poriadku.

Skúsenosť z Piešťan je taká, že ich to netrápi, majú svoje príkazy.
"Predložte potvrdenie z MŠ o platnosti diplomu z ČR."
Podobná odpoveď bola aj v Bratislave.

Žeby pomohla sťažnosť na ministerstvo vnútra.
Toto je dobrý príklad ako štátne orgány nerešpektujú medzinárodné dohody medzi SR a ČR pri svojej činnosti.
0 0
Danah12 Danah12

Danah12 je offline (nepripojený) Danah12

No nič iné sa asi robiť nedá.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

ja ti neporadim konkretne,lebo ja som svoj titul ziskala na Slovensku.
ale podelim sa so skusenostou,ktora mozno poradi inym:

Iba trosicku
vydala som sa do rakuska a tiez som chcela mat na dokladoch svoj titul-isla som na ministerstvo vzdelavania a kultury vo viedni/-kedze moj titul s tym suvisi/ s vysvedcenim zo statnic,diplomom a dokladom opravnenia vyucovat -vsetko prelozene do nemciny odbornym prekladatelom ,kt.ma na to certifikat a kolok od neho splna aj overovaciu funkciu,takze uz potom ziadny notar.
tamsi to pozreli a povedali ze nemusim uz robit ziadne skusky ani nic,vsetko je platne a mozem si hladat pracu.
presne tie iste preklady dokladov som predkladala pri sobasi aj pri vybavovani poistovacej karticky....jednoducho vsade pri vybavovani dokadov.bez toho by som ten titul nikde nemala.
0 0
tajgr tajgr

tajgr je offline (nepripojený) tajgr

Peter_gb Pozri príspevok
Znie to logicky a po právnej stránke je to tiež v poriadku.

Skúsenosť z Piešťan je taká, že ich to netrápi, majú svoje príkazy.
"Predložte potvrdenie z MŠ o platnosti diplomu z ČR."
Podobná odpoveď bola aj v Bratislave.

Žeby pomohla sťažnosť na ministerstvo vnútra.
Toto je dobrý príklad ako štátne orgány nerešpektujú medzinárodné dohody medzi SR a ČR pri svojej činnosti.
Podobnu odpoved dostala aj znama, ked uznavala v Ziline.
0 0
Danah12 Danah12

Danah12 je offline (nepripojený) Danah12

Nikto tu nemá osobnú skúsenosť s týmto procesom vybavovanie?
0 0
puppa puppa

puppa je offline (nepripojený) puppa

Ja mam ten isty problem uznania titulu - ale moj som nadobudla v Rakusku a tiez sa uz niekolko rokov snazim zistit,akym sposobom si ho mozem dat zapisat do OP.....

Je tu niekto, kto by vedel poradit prosim?
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Moj brat má tiež rovnaký problém - nechcú mu zapísať titul z českej školy do občianskeho.

Keďže nechce platiť tých 99 eur za zapísanie niečoho, čo Slováci majú zadarmo, a navyše o tom hovorí aj medzinárodná zmluva, tak sa zaťal a nezaplatil. Odvolával sa kade-tade (ministerstvo školstva, policajný zbor....), zistili sme, že policajti majú vnútorné predpisy, ktoré sú podľa všetkého nadriadené aj medzinárodnej zmluve, že jednoducho za tento úkon sa musí platiť.

Po mnohých telefonátoch sme sa dovolali niekde na ministerstvo vnútra, a tam sľúbili, že dané interné predpisy zmenia tak, aby už študenti nemuseli platiť. Takže teraz čakáme (dali sme im mesiac na rozmyslenie ) a potom začneme ďalšie kolečko.

Inak, už sme rozmýšľali aj nad tým, že zavoláme do Markízy, lebo toto je buzerácia štátu - na tieto poplatky štát jednoducho nemá zákonný dôvod.
0 0
Danah12 Danah12

Danah12 je offline (nepripojený) Danah12

Tento užastny poplatok by mohol vyhrať v nejakej ankete
0 0
Shakti Shakti

Shakti je offline (nepripojený) Shakti

Uznávanie rovnocennosti dokladov o vzdelaní vydávaných v SR a v ČR

Prečo dodržiavanie platnej legislatívy v SR nefunguje?

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky oznámilo, že 23.3.2001 bola v Prahe podpísaná Dohoda medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Českej republiky o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní vydávaných v SR a v ČR - Z.z. č. 248/2002 čl. 13.

Zákon č. 224/2006 o občianskych preukazoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov to v § 9 (6) - ak medzinárodná zmluva, ktorou je SR viazaná, neustanovuje inak. Ustanovuje to Z.z. č. 248/2002 čl. 13.

Pravdou je, že povinnosťou občana je zabezpečiť si zmenu údajov v občianskom preukaze (aj v prípade akademického titulu) v zmysle platnej legislatívy, ktorú by nemal ignorovať vôbec nikto, ale rešpektovať a dodržiavať. Avšak na Okresnom riaditeľstve policajného zboru v Trenčíne som nepochodila pri vybavovaní občianskeho preukazu. Vyžadovali - uznanie štúdia a dokladov MŠVVaŠ SR (Diplom UJAK PRAHA ČR), alebo VŠ .....

Vysvetlenie k uvedenej legislatíve a k Vysokoškolskému zákonu č. 131/2002 Z.z. §106a mi na Ministerstve školstva,VVaŠ - Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní nedalo. Jediná odpoveď, ktorá mi bola poskytnutá „Ste povinná žiadať o uznanie, všetko máte na internete“.

Som presvedčená, že o tomto probléme sa vie celoplošne, avšak že by finančné prostriedky zatienili ľudské myslenie a cítenie?

Alebo mi treba doštudovať ďalšiu legislatívu, ktorá to je prosím? .....
Naposledy upravil Shakti : 29.07.10 at 10:40
0 0
tomasenkoslav tomasenkoslav

tomasenkoslav je offline (nepripojený) tomasenkoslav

ja mam sice prispevok mimo témy ale o to myslim vtipnejši ala Humberto /cirkus/

bližila sa expir. doba mojho OP. Prave som sa stahoval do ineho okresu a tak som naivne myslel, že si to potom vybavim už na novu adresu bez problemov. Prekvapenie bolo velike.
Skratim ten proces asi takto:

o 10:00 mi v martine vydavali novy OP na staru martinsku adresu a 10:45 ten isty den mi ho už v žiline strihali ako neplatny a vydavali mi novy na adresu ale už žilinsku !

vivat slovákia
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať




Pridať pochvalu