Zavrieť

Porady

Prechod z paušálnych výdavkov na JÚ a opačne na prelome rokov 2009-2010- Pozor zmena

Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Dobrý deň .
Prosila by som o vysvetlenie , ako má postupovať SZČO resp. upraviť základ dane ak chce daňovník zmeniť uplatňovanie výdavkov podľa §19 na spôsob podľa § 6 odst.10 alebo opačne z 6 odst.10 na § 19 Zákona o dani z príjmov .
Nie je mi to jasné z dôvodu zmeny zákona a veľa daňovníkov to mýli kvôli prechodu jednoduchého účtovníctva na daňovú evidenciu k čomu napomáha aj zrušenie a zmeny niektorých ustanovení v Zákone o dani z príjmu .
Moja otázka :
1/ Ako postupovať pri prechode z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2008 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2009 chce použiť paušálne výdavky .
2/ Ako postupovať z preukázateľných výdavkov na paušálne výdavky , keď daňovník v roku 2009 viedol riadne účtovníctvo a v roku 2010 chce použiť paušálne výdavky .
3/ Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2008 paušálne výdavky a v roku 2009 chce prejsť na vedenie účtovníctva .
4/Ako postupovať pri prechode z paušálnych výdavkov na preukázateľné výdavky , keď daňovník uplatňoval v roku 2009 paušálne výdavky a v roku 2010 chce prejsť na vedenie účtovníctva .


Ďakujem
XXXXXXXXXXX Zita

Odpoveď :
K Vášmu dopytu z 3.2.2010 vo veci úprav základu dane Vám DR SR pracovisko Nitra dáva nasledovnú informáciu.

V podaní nás žiadate o informáciu k úpravám základu dane pri prechode na iný typ uplatňovania výdavkov, resp. vedenia evidencie v obdobiach rokov 2008 – 2010.

V našej informácii z časových dôvodov, ale v súlade so smernicou o podávaní informácií daňovou správou na Vaše predložené otázky Vám uvedieme v niektorých bodoch iba odkazy na príslušné ustanovenia zákona, v ktorých sa dočítate vyčerpávajúce informácie.

Bod 1 a 3 dopytu - ak daňovník uplatňoval v roku 2008 výdavky % z príjmov, postupuje v roku 2009 podľa ustanovenia § 17 ods. 10 ZoDP (platného zákona k 31.12.2008) – daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období keď nebol účtovnou jednotkou upraví základ dane podľa odseku 8 paragrafu 17 ZoDP za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene. Znamená to, že stanoveným spôsobom podľa odseku upraví vyčíslený základ dane dosiahnutý za zdaňovacie obdobie roka 2008. Ak tak neurobil, podaním dodatočného daňového priznania za rok 2008 upraví pôvodne vyčíslený základ dane.


K bodu 2 a 4 dopytu
Podľa § 52h zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (novela zákona č. 504/2009 Z.z.) ustanovenie § 51a ods. 3 až 7 v znení účinnom od 1. januára 2010 sa použije pri podávaní daňového priznania po 1.1.2010 za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009. Zjednodušene povedané - uvedené ustanovenie s účinnosťou od 1.1.2010 platí i na rok 2009.

K bodu 2 – ustanovenie bývalého § 17 ods. 10 pre rok 2010 už neplatí. Pri prechode z účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva stanovenie výdavkov percentom z príjmov podľa platného ustanovenia § 51a úpravu základu dane nerobí (analogicky podľa § 51a ods. 3 – posledná veta). Je pravdepodobné, že táto problematika bude ešte v priebehu roka 2010 legislatívne upravená. S určitosťou však daňovník nebude upravovať základ dane predchádzajúceho zdaňovacieho obdobia.

K bodu 4 – pri prechode uplatňovania výdavkov percentom z príjmov na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva daňovník upravuje základ dane poľa § 51a ods. 5 a ods. 6 ZoDP.



V Nitre, 5.2.2010

Ing. Jozef Ďuriš
Naposledy upravil Zita5 : 08.02.10 at 06:56
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vikuš Pozri príspevok
Dobrý deň pani Zitka, ja už som vám písala ohľadom kamarátky - v roku 2008 viedla JU a mala povinnosť platiť odvody do SP a zistila to pri podaní výpisu z DP v roku 2009, že mala zaplatiť 921,52 eur v roku 2008, ale uhradila to v roku 2009. Za rok 2009 chce podať DP a uplatniť paušálne výdavky. Písali ste, že má podať DDP, chcem sa spýtať či to správne chápeme, pretože v JU som nová - v PD interným dokladom uvedie sumu 921,52 ako VOZD odvody na poistné - čiže v DP za rok 2008 sa zmenia výdavky - povýšia. Vo výkazoch toto poistné uvedené nebolo ako záväzok - je tam iba zostatok pokladne a banky a uvedie sa 0,- záväzok, keď bude v PD ako uhradený? Prepáčte, že sa takto pýtam.
vikuš nič v zlom

Etiketa porady

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.
0 0
vikuš vikuš

vikuš je offline (nepripojený) vikuš

Prepáčte, vôbec to nebolo myslené zle, len predtým ste mi odpovedali a aj tému ste založili a venujete sa tomu. Budem vďačná za každú radu a od každého, kto bude ochotný poradiť. Ešte raz prepáčte.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vikuš Pozri príspevok
Prepáčte, vôbec to nebolo myslené zle, len predtým ste mi odpovedali a aj tému ste založili a venujete sa tomu. Budem vďačná za každú radu a od každého, kto bude ochotný poradiť. Ešte raz prepáčte.
Napíšte prosím číslo príspevku kde som Vám odpovedala.Škoda , že ste ho necitovali .
0 0
vikuš vikuš

vikuš je offline (nepripojený) vikuš

Príspevok č. 45
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vikuš Pozri príspevok
Dobrý deň pani Zitka, ja už som vám písala ohľadom kamarátky - v roku 2008 viedla JU a mala povinnosť platiť odvody do SP a zistila to pri podaní výpisu z DP v roku 2009, že mala zaplatiť 921,52 eur v roku 2008, ale uhradila to v roku 2009. Za rok 2009 chce podať DP a uplatniť paušálne výdavky. Písali ste, že má podať DDP, chcem sa spýtať či to správne chápeme, pretože v JU som nová - v PD interným dokladom uvedie sumu 921,52 ako VOZD odvody na poistné - čiže v DP za rok 2008 sa zmenia výdavky - povýšia. Vo výkazoch toto poistné uvedené nebolo ako záväzok - je tam iba zostatok pokladne a banky a uvedie sa 0,- záväzok, keď bude v PD ako uhradený? Prepáčte, že sa takto pýtam.

http://www.porada.sk/1330500-post41.html Vaša otázka príspevok č.41
http://www.porada.sk/1330511-post42.html moja odpoveď príspevok č.42
http://www.porada.sk/1330984-post43.html doplňujuca Vaša odpoveď č.43
http://www.porada.sk/1332110-post45.html moja odpoveď č.45
Som to zhrnula .

Čo sa týka tej sociálnej poisťovne - nezaplatené poistné k 31.12.2008.

Výšku nezaplateného poistného voči Sociálnej poisťovne uvediete do Knihy záväzkov v roku 2008.

V peňažnom denníku v rámci uzávierkových operácii zaúčtujete interným dokladom ako nepeňažnú operáciu výdavok OVZD vo výške záväzku voči SP k 31.12.2008 - podľa členenia Platby do fondov .

Zdôrazňujem , že riešime len záväzky .Ostatné pri prechode na paušálne výdavky musíte sama posúdiť .

Čo sa týka roku 2009 , t.j. roku kedy skutočne boli tieto záväzky voči SP zaplatené , tak tieto úhrady už nepripočítavate k paušálnym výdavkom, nakoľko už ich máte daňovo vysporiadané v roku 2008.

Takto by som to riešila ja , samozrejme , že ma môže niekto aj doplniť .

P.S. Ale pozor , z rozhodnutia SP treba vychádzať v záväzkoch len do 31.12.2008.Vlastne záväzky uvedené u Vás , by sa mali zhodovať z vykázanou pohľadávkou SP k 31.12.2008.
Naposledy upravil Zita5 : 28.03.10 at 13:33 Dôvod: doplnenie P.S.
0 0
vikuš vikuš

vikuš je offline (nepripojený) vikuš

Ďakujem veľmi penke, toto bol jej jediný záväzok v roku 2008 a pohľadávky žiadne iba peniaze v pokladni. Môžem sa vás ešte spýtať - vo výkaze má uvedené iba peniaze v pokladni, záväzky 0,- a tak to aj má zostať?
0 0
smart smart

smart je offline (nepripojený) smart

Ano, to rozumiem.
Skor ma zaujima ako ukoncit JU pri prechode na pausal na konci roka. Je spravne, aby som vo vykazoch mala zostatok v pokladni a na BU? Ci je potrebne to ID upravit na nulu napriklad os.spotrebou podnikatela?
Docitala som sa , ze pri zruseni zivnosti nerobi problem mat zostatky vo vykazoch, ale takto som si nie ista a nemozem nic podobne najst.

A dakujem za rychlu odpoved, napriek tomu, ze je "o 5 minut 12".
Naposledy upravil smart : 28.03.10 at 13:50
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vikuš Pozri príspevok
Ďakujem veľmi penke, toto bol jej jediný záväzok v roku 2008 a pohľadávky žiadne iba peniaze v pokladni. Môžem sa vás ešte spýtať - vo výkaze má uvedené iba peniaze v pokladni, záväzky 0,- a tak to aj má zostať?
O Účtovných výkazoch sa dočítate v tomto príspevku , kde som priložila odpoveď z DU Nitra .Ich odpoveď je , že Účtovné výkazy sa pri prechode z JU na paušálne výdavky nezostavujú , nakoľko záväzky a pohľadávky sú daňovo vysporiadané .T.J, nezostavujú sa pri úprave ZD.
http://www.porada.sk/979341-post131.html

Moja poznámka k tomu , ja Vám nezaručím, že ak tie Výkazy nezostavíte , že to bude správne .Na DU môžu od Vás tie výkazy pýtať .Tak najlepšie bude ak si tieto výkazy pripravíte a v prípade , že ich od Vás budú pýtať , im ich odovzdáte .

Moja poznámka vychádza z Info DRSR, kde uviedli nasledovné ....tu som o tom písala v tejto téme
http://www.porada.sk/t134743-uctovne...lohu-k-dp.html .
Takže k Výkazom toľko .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
smart Pozri príspevok
Ano, to rozumiem.
Skor ma zaujima ako ukoncit JU pri prechode na pausal na konci roka. Je spravne, aby som vo vykazoch mala zostatok v pokladni a na BU? Ci je potrebne to ID upravit na nulu napriklad os.spotrebou podnikatela?
Docitala som sa , ze pri zruseni zivnosti nerobi problem mat zostatky vo vykazoch, ale takto som si nie ista a nemozem nic podobne najst.

A dakujem za rychlu odpoved, napriek tomu, ze je "o 5 minut 12".
Všetko je v tejto téme už napísané , otázky sa opakujú .
0 0
smart smart

smart je offline (nepripojený) smart

no, uz ju citam 3 dni a nechcela som sa pytat, prave kvoli takejto odpovedi ale bohuzial bud nevidim pre oci, ale odpoved som nenasla.
O zmene viem, ze sa ZD upravuje len o nespotrebovane zasoby atd. Pri prechod z JU na evidenciu mi je vsetko jasne. Ale vazne sa nemozem dopatrat tych zostatkov. Keby ste mi mohli teda poslat aspon, kde to mam hladat.
Dakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
smart Pozri príspevok
no, uz ju citam 3 dni a nechcela som sa pytat, prave kvoli takejto odpovedi ale bohuzial bud nevidim pre oci, ale odpoved som nenasla.
O zmene viem, ze sa ZD upravuje len o nespotrebovane zasoby atd. Pri prechod z JU na evidenciu mi je vsetko jasne. Ale vazne sa nemozem dopatrat tych zostatkov. Keby ste mi mohli teda poslat aspon, kde to mam hladat.
Dakujem
Prepáčte , ale ja nerozumiem Vašim otázkam.Sú nezrozumiteľné aspoň pre mňa , najmä tieto dve posledné , lebo už jednu odpoveď som Vám dala.Možno sa vyjadrí niekto iný .
0 0
smart smart

smart je offline (nepripojený) smart

Len som potrebovala vediet, ze ci je spravne, ak pri ukonceni JU v 2009 budu vo vykazoch o MaZ zostatky v pokladni a na BU, ked v roku 2010 bude SZCO uplatnovat pausalne vydavky? Alebo je potrebne upravit zostatky na nulove stavy?

Najde sa prosim niekto, kto mi bude vediet poradit?
Naposledy upravil smart : 28.03.10 at 14:51
0 0
vikuš vikuš

vikuš je offline (nepripojený) vikuš

Ešte by som sa vás chcela spýtať idem robiť DDP za rok 2008 - sumy sa majú uviesť v skk alebo v eurách?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
V SKK, len v poznámkach uvedieš výsledný vzťah prepočítaný na eurá.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

SZČO účtoval v roku 2010 v JU. V roku 2011 chce prejsť na paušálne výdavky.
Pohľadávky a záväzky nemá, rezervy netvoril.
Zostali mu však zásoby tovaru.
Má upravovať základ dane o zásoby? Mne to vychádza, že nie. Ale ak áno, tak kedy, v ktorom roku?
Vopred ďakujem za každú odpoveď.
1 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Nie, neupravuje.
4 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ego.mc Pozri príspevok
Nie, neupravuje.
Ďakujem veľmi pekne. Pomohlo mi to.
1 0
veronkaj veronkaj

veronkaj je offline (nepripojený) veronkaj

prosím poradíte mi ešte som nerobila s paušálom a teraz ma niekto poprosil o radu a pomoc,
za rok 2010 viedol účtovníctvo na paušál - má sprostr. činnosť a raz za mesiac vypíše faktúru, ktorú mu uhradia a odvody so sp a zp.
za rok 2010 chce ešte dp ako paušál a od 1-1-2011 už by chcel prejsť na vedeniu ju ,
nemá sklad ako mám správne postupovať, ??

prosím poradíte mi kde nájdem ako správne vypočítať dp z paušálu??
má 12 faktúr uhradených na bu svoj súkromný čo majú celá rodina, a akurát šeky na úhradu zp a sp.
mám to viesť v PD a v knihe faktúr,( alebo ako viesť - v čom inú evidenciu? ) potom príjem mínus odvody a rozdiel čo zostanem tak z toho dať minus 40% a to bude vlastne základ dane a z neho daň za rok 2010 19% a pred vyrátaním dane zo základu čo mi takto vznikol môžem odrátať aj odpočítat. položku na daňovníka??

prosím poradíte mi ako s tým a ako s tým prechodom???
musí sa to niekde hlásiť??? a dokedy???

Dakujem za vašu ochotu a čas
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov sa nevedie účtovníctvo, takže v roku 2010 žiadny PD ani kniha faktúr.
Vediete iba evidenciu príjmov, pohľadávok a zásob. Napríklad v exceli. Základ dane sa počíta: príjmy - 40% - odvody.
Pri prechode na JÚ budú počiatočnými stavmi: pohľadávky a zásoby, účet = koncové stavy z r. 2010, pokladňa = 0, záväzky = skutočné záväzky, napr. voči SP a ZP.
Takýto prechod () nehlásite nikam.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Striedavý spôsob uplatňovania výdavkov .Porovnanie rokov 2009 a 2010 – zhrnutie.


1) Do 31.12. 2009 sme pri prechode z JU na paušálne výdavky postupovali podľa § 17 odst.10 a 8 písm.a)ZoDzP
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

2) Od 1.1.2010 Jednoduché účtovníctvo – na paušálne výdavky - postupujeme podľa § 51a odst.5 a §51a odst.6 Zo DzP
§ 51a
(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.

(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.

3) Do 31.12.2009 sme pri prechode z paušálnych výdavkov na jednoduché účtovníctvo postupovali podľa § 17 odst.10 a odst.8 písm.c) ZoDzP
(10) Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, 1) upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).
4) Od 1.1.2010 je prechod z paušálnych výdavkov na JU bez osobitnej úpravy



Pokúsila som sa to zhrnúť . Dúfam , že sa nemýlim, ak áno tak ma prosím opravte .
11 0
Načítať ďalšie