Zavrieť

Porady

dochodkove sporenie - III.pilier - zmena ucastnickej zmluvy po novele zakona

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Chcem Vas poprosit o stanovisko.

Sporim si v III. pilieri. DDS mi v tychto dnoch zaslala "zmenu ucastnickej zmluvy", ktoru v sprievodnom liste zdovodnuje potrebou kvoli poslednej novele zakona - prijatie zakona 557/2009 Z. z. Pisu, ze nemusim podpisat, nic sa pre mna nemeni a pod. (predpokladam, ze za tym nieco bude v ich neprospech, ked ma tak odradzaju, aby som to nepodpisala). Zatial som zbezne novelu pozrela, predmetne ustanovenia som v zakone nenasla. Skusim este pozriet - pripadne ak sa tomu uz niekto venoval, poprosim o stanovisko, v com zmena spociva a ci je pre mna vyhodne alebo nie, tento dodatok k zmluve podpisat.

Co ma vsak zaujalo je skutocnost, ze ak suhlasim, mam zabezpecit svoj notarsky overeny podpis na dodatku k zmluve a do urciteho datumu im tento dodatok zaslat. Na mieste podpisu zastupcov DDS ako zmluvnej strany su dve mena a podpisy, ktore urcite nie su originaly - su vytlacene z pc, resp. okopirovane, a bez peciatky. Je zmluva s nie originalnymi, ale skopirovanymi podpismi, platna?
Naposledy upravil Lianka : 08.02.10 at 08:39 Dôvod: preklep
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

TomasSK Pozri príspevok
Nerad to tu spamujem dlhymi prispevkami, ale precital som si prave niektore state novelizovaneho zakona 640/2004.

Zaujimal som sa najma o mnou spominanu moznost odstupneho "hocikedy", ako bolo uvedene v SME. Text paragrafu 19 (1):
Účastníkovi sa vyplatí odstupné v sume zodpovedajúcej 80 % aktuálnej hodnoty osobného účtu účastníka ku dňu určenému v žiadosti o vyplatenie odstupného, ak do dňa doručenia tejto žiadosti nepožiadal o inú dávku, na ktorú splnil podmienky vyplácania podľa dávkového plánu.
Ako som pochopil zo starej nenovelizovanej verzie, spodna hranica 80% pri odstupnom tu bola aj doteraz, takze to asi nie je novinka, ako to prezentuje SME.

Nechapem vsak paragraf 19 (2):
Rozdiel medzi aktuálnou hodnotou osobného účtu účastníka pred výplatou odstupného a vyplatenou sumou odstupného podľa odseku 1, znížený o odplatu za odstupné podľa § 35d, sa považuje za kladný výnos príspevkového doplnkového dôchodkového fondu, z ktorého bolo účastníkovi vyplatené odstupné.
Doteraz bola vyska odplaty (TB DDS) stanovena na 20%. Teraz je to rozdelene na 5% odplata pre DDS a 15% vynos, ktory ostava majetkom DDS (podla webu DDS TB). K comu je toto dobre? Preco mam pocit, ze sa tu vpodstate nic nezmenilo?

Bohuzial som musel odstranit vsetky linky na weby a zakon, lebo nemam este dost prispevkov
Ja som tu pochopil jednu dosť podstatnú zmenu.

Ak niekto zrušil DDS predčasne a bolo mu vyplatené 80%, tak zvyšných 20% bolo odplata pre DDS, teda ich výnos. Teraz zákonom znížili ich výnos na 5% z tejto sumy a zvyšných 15% ide ako výnos príspevkového doplnkového dôchodkového fondu - teda navýši sa aktuálna hodnota podielovej dôchodkovej jednotky. Je to teda výnos všetkých tých, ktorí sú ešte vo fáze sporenia, teda je to rovnaké, ako keby DDS dosiahla vyššie zhodnotenie prostriedkov vo fonde.

Preto pre tých, čo majú ďaleko do dôchodku, je len výhodné, ak čo najviac ľudí požiada o odstupné. Tých 15% sa rozdelí medzi ostatných.

Dokonca v pôvodnom dávkovom pláne k mojej zmluve je uvedené, že ako odstupné sa vyplácajú len prostriedky sporieteľa, príspevky od zamestnávateľa do odstupného nepatrili.
0 0
dad111 dad111

dad111 je offline (nepripojený) dad111

Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac
Nechcem nikomu brať ilúzie ale moja skúsenpsť s DDP nie je príliš ružová. Konečne som sa dožil veku, kedy som mohol požiadať o výplatu. Rozhodol som sa pre jednorazové vyplatenie, pretože už neverím nikomu, že by mi chcel bohvieako ďalej zhodnocovať a zároveň vyplácať moje peniaze. Najskôr ma presviedčali a ukazovali tabuľky ako krásne dokázali v minulosti zhodnocovať vklady. Keď som sa ich opýtal, prečo teda aj mne nezhodnocovali tými desiatkami percent, veď som to videl na svojich výpisoch za tie roky, odpovedali, že boli aj horšie roky. Nakoniec po konečnom uazavretí a prepočítaní mi vyplatili sumu, ktorá sa ani veľmi nelíšila od nasporeného. Tak to ich zhodnotenie je len na papieri.
Za tie roky sporenia od vzniku tretieho piliera došlo v skutočnosti len k znehodnocovaniu hodnoty peňazí. Musím ale uznať, že som takto získal aspoň príspevky od zamestnávateľa, ktoré by som inak nemal. Oni sa ale na mne nabali bez zásluhy.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

dad111 Pozri príspevok
Nechcem nikomu brať ilúzie ale moja skúsenpsť s DDP nie je príliš ružová. Konečne som sa dožil veku, kedy som mohol požiadať o výplatu. Rozhodol som sa pre jednorazové vyplatenie, pretože už neverím nikomu, že by mi chcel bohvieako ďalej zhodnocovať a zároveň vyplácať moje peniaze. Najskôr ma presviedčali a ukazovali tabuľky ako krásne dokázali v minulosti zhodnocovať vklady. Keď som sa ich opýtal, prečo teda aj mne nezhodnocovali tými desiatkami percent, veď som to videl na svojich výpisoch za tie roky, odpovedali, že boli aj horšie roky. Nakoniec po konečnom uazavretí a prepočítaní mi vyplatili sumu, ktorá sa ani veľmi nelíšila od nasporeného. Tak to ich zhodnotenie je len na papieri.
Za tie roky sporenia od vzniku tretieho piliera došlo v skutočnosti len k znehodnocovaniu hodnoty peňazí. Musím ale uznať, že som takto získal aspoň príspevky od zamestnávateľa, ktoré by som inak nemal. Oni sa ale na mne nabali bez zásluhy.
Ale veď v treťom pilieri ani o nič iné nejde - len o tie príspevky zamestnávateľa. Keby nebolo tých príspevkov, tak III. pilier ani nemá zmysel, to si rovno môže človek ukladať tie isté peniaze (čo by sporil do III. piliera ako zamestnanec) do nejakého podielového fondu. A mal by ich navyše k dispozícii kedykoľvek.

Ale ak môže zamestnávateľ prispievať, tak prečo to nebrať...?
1 0
TomasSK TomasSK

TomasSK je offline (nepripojený) TomasSK

2 Chobot: Dakujem za odpoved, uz tomu rozumiem ;-)
0 0
TomasSK TomasSK

Takze este sem pridam tri prispevky a nasledne pridam linky (ospravedlnujem sa za tento nekorektny postup...)
0 0
TomasSK TomasSK

14
0 0
TomasSK TomasSK

Takze tu su linky:
1) clanok zo sme.sk:
http://ekonomika.sme.sk/c/5378030/da...-bezhlavo.html
2) Zakon 640/2004 (Zakon o DDS), ktory bol upraveny novelou 557/2009:
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...&Text=557/2009
3) Info DDS Tatrabanky k novele platnej od 1.1.2010:
http://www.ddstatrabanky.sk/cgi-bin/dds/app/index.jsp?BV_UseBVCookie=Yes&page=info_pages&key=i nfo_novela_zakona

4) Clanok rozoberajuci novinky v novele:
http://www.enoviny.sk/?cid=37150

Snad vam to pomoze.
1 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

Odporucanie: ja som zmenil DDS Tatra banky 1.2.2010 a Tatrabanka mi vyrubila odplatu za prestup 175Eur, pricom som tam bol klientom 103 mesiacov, co aj v oznameni priznavaju. Ked som sa stazoval, tak povedali, ze dva roky dozadu som si zmenil davkovy plan, co mi ponukla ich pracovnicka, pricom ma neupozornila, ze sa zmeni cela zmluva a tym padom nemozu uvazovat, ze som tam bol klientom 3 roky.
Su to podvodnici najvysseho kalibru. Ked som im povedal, ze som nic nechcel, ze mi to ponukla ich pracovnicka ako velmi vyhodne, len maly dodatok, a ze nic ma to nebude stat, tak chlap na pobocke povedal, ze to bolo asi vyhodne, ked mi to ponukla. Tak som mu povedal, ze to bolo az tak vyhodne, ze za poslednych 5 rokov su ich fondy v pluse +2,01%, tak potom stichol.

Nedajte sa odrbat v Tatrabanke.
Chlapovi som povedal, ze ma zaviedli ich pracovnicky dvakrat.
Prvykrat, ked mi davala podpisovat nejaku zmenu davkoveho planu, a neupozornila ma na dosledky.
A druhykrat ma odrbali, ked som chcel podat ziadost na prestup, povedala, ze to bude bezplatne, nakolko splnujem 3 roky zo zakona. Ale pravda je niekde inde.
Alibizmus tvrdeho kalibru spociva v tom, ze mi povedal, ze on nemoze vediet, co mi jeho kolegina povedala, a ze nemoze za nu hovorit.
Dajte si na to pozor.
O skusenostiach s kreditnou kartou od nich ani pisat nechcem, lebo som rad, ze to je za mnou a nechcem sa rozculovat.
0 0
focus3ccd focus3ccd

btw. som rad, ze nie som ich klientom, a uz ani nebudem.
0 0
focus3ccd focus3ccd

Takze prislo vyjadrenie. Samozrejme negativne. O to viac si dam na buduce pozor a nepojdem do tak pridrbanej TATRABANKY, ku ktorym chodia len najlepsi. Nemusim byt vsade najlepsi...
Ked vam budu hovorit, ze je nieco zadarmo, alebo bezplatne, tak si to dajte podpisat.
0 0
Andrea Salčáková Andrea Salčáková
Dobrý večer. Poprosila by som o pomoc. Mama dovŕšila dôchodcovský vek a tak jej Tatrabanka začala z DDS vyplácať peniaze. Vyplatili jej v roku 2011 dočasný doplnkový starobný dôchodok -jednorázový 749 eur a potom jej každý mesiac vyplácajú 37eur na účet až do roku 2016. Idem jej robiť daňové priznanie a neviem či túto čiastku tam mám niekde zahrnúť. Ďakujem za odpoveď.
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Daň je už zrazená.
0 0
Andrea Salčáková Andrea Salčáková
Ďakujem, to znamená že to do daňového nemusím dať.
0 0
Ivka B Ivka B

Ivka B je offline (nepripojený) Ivka B

dobrý deň, chcem sa spýtať, mala som 50 rokov vlani a vyplatili mi z DDs- tretí pilier sumu 1508,47 eu, ja som si vložila 943,85 eu a zamestnavateľ mi vložil 564,62 eu. Som na ID , nepracovala som . treba zdaniť to čo mi poukázal zamestnávateľ ?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Pridať pochvalu