Zavrieť

Porady

r.2009 a r.2010

Zdravím, chcela som sa spýtat či faktura, ktorá mi prišla v 2/2010 až no s dátumom vyhotovenia a dan.povinnostou v 12/2009 možem dat do r.2010 na nedanové náklady s tým, že DPH dám do celkovej sumy, kedže sa to netýka už roka 2009 a všetko na nedanove naklady!!!? či sa to dá aj inak? som samostatná učtovníčka a nemám sa koho iného spýtat, ...tak radšej na odobrenie píšem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    delina15 Pozri príspevok
    Zdravím, chcela som sa spýtat či faktura, ktorá mi prišla v 2/2010 až no s dátumom vyhotovenia a dan.povinnostou v 12/2009 možem dat do r.2010 na nedanové náklady s tým, že DPH dám do celkovej sumy, kedže sa to netýka už roka 2009 a všetko na nedanove naklady!!!? či sa to dá aj inak? som samostatná učtovníčka a nemám sa koho iného spýtat, ...tak radšej na odobrenie píšem
    DPH si uplatníš vtedy kedy si doklad dostala/ zákon o DPH § 51/ a čo sa týka nákladov, predpokladám že hovoríš o PÚ, tak zaeviduj faktúru v tomto roku a cez ID ju dáš do nákladov roku 2009, je tu toho popísané veľa na túto tému, stačí trošku pohľadať.

    deny12345 je offline (nepripojený) deny12345

    deny12345
    cez ID do roku 2009? ....a DPH sa može ešte teda uplatnit? ...ved ked je to z roku 2009 náklad, tak to už asi v 2/2010 nejde, no našla som niečo aktualne od deny12345, no tam sa píše tiež že dat na nedanové a neuplatnit DPH ...skusim teda ešte pokukat ...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    deny12345 Pozri príspevok
    cez ID do roku 2009? ....a DPH sa može ešte teda uplatnit? ...ved ked je to z roku 2009 náklad, tak to už asi v 2/2010 nejde, no našla som niečo aktualne od deny12345, no tam sa píše tiež že dat na nedanové a neuplatnit DPH ...skusim teda ešte pokukat ...

    DPH uplatňuješ vtedy keď máš doklad (viď vyššie uvedený citát paragragfu zákona).

    A čo sa týka nákladov, skús vyhľadať nevyfakturované dodávky, faktúry na prelome roka.

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Faktúru zaeviduješ do knihy faktúr v januári, nakoľko DPH sa ešte nepodávali. v roku 2010 zaúčtuješ:
    326/321
    343/321

    V roku 2009 cez ID 5x/326 (priložíš kópiu faktúry)

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    deny12345 Pozri príspevok
    cez ID do roku 2009? ....a DPH sa može ešte teda uplatnit? ...ved ked je to z roku 2009 náklad, tak to už asi v 2/2010 nejde, no našla som niečo aktualne od deny12345, no tam sa píše tiež že dat na nedanové a neuplatnit DPH ...skusim teda ešte pokukat ...
    V príspevku 3 som priložila link, prečítaj si ho

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Postupuj ako Ti odporučala babi 2 v príspevku č.2.

    Dph - uplatníš v období, kedy si obdržala doklad...1/2010
    Náklady - naúčtuješ do r. 2009, lebo tam patria.
    Je to správne a zákonné, prečo by si to dávala do nedaňových výdavkov, ak sú to náklady na dosiahnutie a udržanie príjmov.

    deny12345 je offline (nepripojený) deny12345

    deny12345
    velmi dakujem za radu a príspevku, len som sa chcela spýtat ešte, či ked ju budem dávat do 1/2010, mám dat dátum napr. 31.1.2010, bo v príspevku bolo, že dnom prijatia, no ked som ju prijala až v 2/2010, tak teraz mám čakat ešte mesiac, alebo to možem dat s dátumom toho 31.1.2010? ešte raz dakujem všetkým...

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

    b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
    c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
    d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

    (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.