Zavrieť

Porady

nárok na odpočet dph pri cestovnom lístku

Ahojte, môže mi niekto poradiť?
Vyslali sme zamestnanca na školenie, cestu absolvoval autobusom.
Zo školenia mi priniesol cestovný lístok, na ktorom je základ dane a dph. Mám ja ako firma nárok na odpočet dph pri tomto cestovnom lístku? Ak by som si neuplatnila odpočet dph a dám celú sumu do nákladov, je potrebné dph-ačku na cestovnom lístku odpočítať pri daňovom priznaní? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    zuzanna Pozri príspevok
    no je to take diskutabilne ja by som povedala ze ak je vyplatenie cestovneho listka vramci cestovneho prikazu tak bez naroku na DPH a ked preplacate iba listok tak by som DPH uplatnila ako zamestnavatel ci nemamm pravdu???
    K bodu 1/a prijala komisia tieto závery :
    V suvislosti s odpočitanim DPH, ktora sa tyka plneni predstavujucich cestovne vydavky, zamestnavateľ (platiteľ DPH) použije 2 postupy :

    Prvý postup : zamestnavateľ nema pravo na odpočet dane zo služieb a tovarov, ktore vo svojom mene a na svoj učet prijal zamestnanec. V danom pripade zamestnancovi plati zamestnavateľ nahradu vydavkov spojenych s pracovnou cestou. Tieto vydavky sa učtuju na učte 512.

    Druhý postup : zamestnavateľ ma pravo na odpočet dane, ak vo svojom mene a na svoj učet prijal plnenia poskytnute inym platiteľom dane, ktore suvisia s pracovnou cestou zamestnanca. Faktura musi byť vyhotovena
    pre zamestnavateľa. Vydavky učtuje zamestnavateľ na učte 518.
    Podmienky, ktore musia byť splnene pre odpočet DPH :
    - existuje pravny vzťah medzi zamestnavateľom (platiteľom DPH) a poskytovateľom služby (platiteľom
    DPH)
    - faktura za poskytnutie služby je vyhotovena na zamestnavateľa (IČ DPH zamestnavateľa).

    zdrojdrsr.sk)Zápis z 11. zasadnutia Komisie na zabezpečenie jednotného metodického výkladu za oblasť dane z pridanej hodnoty konaného dňa 29. júna 2010

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    bea, Zita5, tuta, Paula, oriana, Dav, rodina1, Viera R.
    8

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    512

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Pracujem s DPH od jej zavedenia v roku 1993. Hneď v prvom alebo v druhom roku bolo akousi vyhláškou zakázané odpočítať DPH z cestovných lístkov. Zákaz bol pre podnikateľov aj zamestnancov rovnako. Preto celá hodnota cestovného bola prevádzková réžia v JÚ alebo 512 v PÚ. Na daňových školeniach pri vydávaní nových zákonov o DPH bolo prízvukované, že vyhláška ktorá zakazuje odpočet je stále v platnosti.
    Dnes máme rok 2017 a na platenom daňovom portáli som sa dočítal, že zákaz odpočtu odpočtu DPH už nie je pravdou.
    Pod touto informáciou je podpísaný všeobecne známy daňový poradca Ing. Nadežda Cígerová, takže tomu treba veriť.

    Daggmar je offline (nepripojený) Daggmar

    Daggmar
    Cestovný lístok bol vystavený zamestnancovi, ktorý si ho dáva preplatiť v rámci služ.cesty. Je to náklad - cestovné v plnej výške bez nároku na dph. Zamestnanec nie je platca dph.
    snáď milá osôbka Ingrid Ondruskova
    A čo v prípade ak SZČO/platca DPH/ cestuje autobusom na rokovanie a potrebuje si ten cestovný lístok zaúčtovať?
    Má nárok na odpočet DPH? Ďakujem...

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    no je to take diskutabilne ja by som povedala ze ak je vyplatenie cestovneho listka vramci cestovneho prikazu tak bez naroku na DPH a ked preplacate iba listok tak by som DPH uplatnila ako zamestnavatel ci nemamm pravdu???

    548 je offline (nepripojený) 548

    548
    dobry vecer, chcela by som sa poradit ako zauctovat nakup cestovneho listka cez Orange... vramci 518AE alebo na 512? dakujem

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    a ked zamestnanec cestuje pre automobil, ktorý bol v oprave donesie mi cestovný lístok že išiel pre ten automobil ja mu ho preplatím tak tam tiež nemôžem odpočítať DPH???

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    zuzanna Pozri príspevok
    a ked zamestnanec cestuje pre automobil, ktorý bol v oprave donesie mi cestovný lístok že išiel pre ten automobil ja mu ho preplatím tak tam tiež nemôžem odpočítať DPH???
    Nie.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    azla Pozri príspevok
    K bodu 1/a prijala komisia tieto závery :

    V suvislosti s odpočitanim DPH, ktora sa tyka plneni predstavujucich cestovne vydavky, zamestnavateľ (platiteľ DPH) použije 2 postupy :

    Prvý postup : zamestnavateľ nema pravo na odpočet dane zo služieb a tovarov, ktore vo svojom mene a na svoj učet prijal zamestnanec. V danom pripade zamestnancovi plati zamestnavateľ nahradu vydavkov spojenych s pracovnou cestou. Tieto vydavky sa učtuju na učte 512.

    Druhý postup : zamestnavateľ ma pravo na odpočet dane, ak vo svojom mene a na svoj učet prijal plnenia poskytnute inym platiteľom dane, ktore suvisia s pracovnou cestou zamestnanca. Faktura musi byť vyhotovena
    pre zamestnavateľa. Vydavky učtuje zamestnavateľ na učte 518.
    Podmienky, ktore musia byť splnene pre odpočet DPH :
    - existuje pravny vzťah medzi zamestnavateľom (platiteľom DPH) a poskytovateľom služby (platiteľom
    DPH)
    - faktura za poskytnutie služby je vyhotovena na zamestnavateľa (IČ DPH zamestnavateľa).

    zdrojdrsr.sk)Zápis z 11. zasadnutia Komisie na zabezpečenie jednotného metodického výkladu za oblasť dane z pridanej hodnoty konaného dňa 29. júna 2010
    DR SR zase vymýšla neuskutočniteľné veci, ako môže byť na cestovnom lístku uvedené IČ DPH zamestnávateľa?, ak podľa par.71 ods.4 zákona o DPH sa za faktúru považuje aj cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane. Nemá obsahovať nič viac, ani nič menej.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Pripojím celý dokument, prečítajte si .

    http://www.porada.sk/1521617-post6.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.